Výsledky Turnaje v soubojovém systému Unmatched

V neděli ráno se kolem deváté hodiny ranní otevřely dveře deskoherního klubu DEKL. Otevřely se proto, aby se v něm sešli účastnící turnaje v karetním soubojovém systému Unmatched. Přišlo jich celkem čtrnáct a co jsem zjistil během různých přestávek, byli z Písku, Protivína, Jindřichova Hradce a samozřejmě také z Českých Budějovic. Byli tam dokonce i tací, kteří si kvůli turnaji vzali dovolenou. Nálada na začátku byla každopádně skvělá a všichni se těšili, až si zahrají. Na nic jsme tedy nečekali a jali se losovat čísla, pod kterými pak hráči vystupovali po celou dobu turnaje. Jakmile byla čísla rozdána, rozdělili se hráči dle čísel do dvojic, které se pak společně vydaly losovat karty postav. Nakonec jsme přistoupili k drobné úpravě. kdy jsme rozdělili deset karet z českých setů a deset karet z těch anglických. Přeci jen každému není příjemné hrát v cizím jazyce a takhle nám to přišlo férovější. Navíc každý měl při losování stejné šance, tak proč ne, že? Jen pro pořádek uvedu sety, s kterými se hrálo.

Dost dlouho se řešilo, jak bude turnaj probíhat. Vzhledem k tomu, že Albi nenastavilo nějaký dogmatický systém, přišli kluci z Deklu s drobnou úpravou pravidel, aby byl turnaj co nejvíce spravedlivý a aby se ukázalo, kdo systém Unmatched ovládá co nejlépe. Kluci pravidla hodili na papír a tak vám je sem přikládám k nahlédnutí. Myslím si, že se jim to moc povedlo. Posuďte sami.

Pravidla turnaje:

  1. Před samotným turnajem si každý hráč vylosuje startovní číslo, které bude použito pro prvotní rozřazení do turnajového pavouka (double-elimination), dále bude toto číslo používáno pro určení začínajícího hráče (hráč s nižším startovním číslem začne první kolo duelu).
  2. Turnaj se bude hrát na sérii kol, ve kterých proti sobě hrají vždy dva hráči. Kolo končí, jakmile jeden z hráčů dosáhne dvou výher. Minimálně se tedy hrají dvě partie, maximálně tři partie. Před každým kolem proběhne náhodné losování postav, za které budou hráči v daném kole hrát – tento výběr budeme nazývat DRAFT.
  3. Draft před každým kolem turnaje bude probíhat následujícím způsobem: přehledové karty každé z dvaceti dostupných postav (vždy jedna karta pro jednu postavu, celkem tedy dvacet karet) se zamíchají a rozloží na stůl lícem dolů. Hráč s nejnižším startovním číslem otočí tři karty, které mu určí jeho tři postavy, se kterými bude v daném kole hrát. Hráč si vezme veškerý herní materiál těchto postav z dostupných setů. Karty se otočí zpět, zamíchají a stejným způsobem si postavy vylosuje další hráč. V případě, že si hráč vylosuje pátou kopii nějaké postavy, bude tato postava z aktuálního draftu odstraněna a dostupná bude až v dalším kole. Následující hráč si tak bude losovat z devatenácti karet atd.
  4. Každý hráč má před každým kolem u sebe kompletní herní materiál třech postav.
  5. Rozřazení hráčů do jednotlivých duelů určí turnajový pavouk na základě startovních čísel. Postup turnajovým pavoukem je řízen automaticky aplikací.
  6. Každý duel se hraje na dvě výhry, minimálně tedy dvě partie, maximálně tři. Limit pro každé kolo je šedesát minut. Pokud po uplynutí daného časového limitu není určen vítěz duelu, vítězí hráč s vyšším počtem výher, případně vyšším celkovým počtem zbývajících životů všech svých bojovníků ve hře (tedy počet životů hrdiny + počet životů všech jeho pomocníků ve hře; ve hře = na herním plánu).
  7. Na začátku každé partie si hráči navzájem udělí „BAN“ na jednu postavu, se kterou danou partii nebudou moci hrát. Průběh banování a výběru postav bude vždy následující: Hráč 1 (s nižším startovním číslem) zabanuje protivníkovi jednu z jeho tří postav. Hráč 2 (s vyšším startovním číslem) si vybere jednu ze svých dvou zbylých postav, se kterou bude danou partii hrát. Hráč 2 zabanuje protivníkovi jednu z jeho postav a hráč 1 si vybere jednu ze zbývajících postav, se kterou bude danou partii hrát Tento postup se bude do další partie opakovat v obráceném pořadí, tedy – hráč 2 zabanuje protivníkovi jednu z jeho tří postav a hráč 1 si vybere jednu ze svých dvou zbylých postav, se kterou bude danou partii hrát. Hráč 1 zabanuje protivníkovi jednu z jeho postav a hráč 2 si vybere jednu ze zbývajících postav, se kterou bude danou partii hrát. (Výjimka: V případě remízy a třetí partie se hraje bez banování postav a hráči si tak mohou vybrat jakoukoliv ze svých postav. V případě, že hráči mají jednu či více stejných postav, platí následující – pokud si hráč vybere postavu, kterou má i jeho protivník, je tato postava protivníka automaticky zabanována a další ban již pro danou partii neproběhne.)

Příklad: oba hráči mají k dispozici postavu T-Rexe, hráč 1 si tuto postavu pro danou partii vybere a nyní by měl udělit ban, ovšem jeho protivník má postavu T-Rexe také, tedy ban dostává automaticky tato postava, hráč 1 žádný další ban neuděluje a hráč 2 si tak musí vybrat jednu ze dvou zbývajících postav. Pro další partii si naopak může T-Rexe vybrat hráč 2 a automatický ban získá T-Rex hráče 1. Do třetí partie takovéhoto duelu dostane ban automaticky shodná postava obou hráčů. Pokud mají hráči dvě shodné postavy, do třetího kola si náhodně vylosují jednu z dostupných postav (podobně jako v draftu), přičemž karty vylosovaných postav nemíchají zpátky do nabídky. Do třetí partie tohoto duelu tak půjdou oba hráči se dvěma rozdílnými postavami – jednou původní a jednou novou. Zde pak normálně platí, že ban se pro třetí kolo neuděluje. Ve velice výjimečném případě, kdy mají oba hráči všechny tři své postavy stejné a v duelu dojde až na třetí kolo, si do třetího kola náhodně vylosují dvě z dostupných postav (podobně jako v draftu), přičemž karty vylosovaných postav nemíchají zpátky do nabídky. Do třetí partie tohoto duelu tak půjdou oba hráči se dvěma novými a stoprocentně rozdílnými postavami. Zde pak normálně platí, že ban se pro třetí kolo neuděluje.

Turnaj probíhal ve velice přátelské atmosféře a nikdo z přítomných nevznesl žádnou námitku či protest. Sám jsem si zahrál a tak mohu vše potvrdit i jako hráč. Kluci měli vše skvěle připravené, vše probíhalo hladce a kolem poledního nám zařídili i dovážku lahodné pizzy. Turnaj se sice trochu protáhl, vzhledem k vyřazování double-elimination, ale vůbec to nevadilo. Skončili jsme asi po šesti hodinách zhruba kolem třetí odpolední. Na třetím místě se umístil Michal, na druhém Michal a zvítězil Michal. Takže už v semifinále bylo jasné, že zvítězí Michal. Zní to jako vtip, ale skutečně to tak bylo. Jen pro pořádek uvedu, že krom těch Michalů na bedně, tam byli i další, takže šance pro Michala byla opravdu veliká. Vítězný Michal si odnesl hru Dva bratři a vyrazí do Prahy, kde bude v září na celorepublikovém turnaji reprezentovat klub Dekl. A myslím si, že je to dobře. Měl jsem tu čest proti němu hrát a byli jsme asi jako kočka a myš. Michal si vítězství naprosto zasloužil a dokázal, že hře Unmatched skutečně vládne. To však dokazují i jeho výsledky, protože jako jediný v turnaji nezažil porážku.

Za mě se turnaj velice povedl a opravdu jsem se bavil. Byla to skutečně příjemně strávená neděle plná Unmatched. Také jsme ale během čekání či po vyřazení sáhli po jiné hře. Zkrátka jsme si užívali hraní plnými doušky. Navíc jsem se ujistil v tom, že Unmatched je systém, který je jako stvořený pro turnajové hraní. Je rychlý, zábavný a dokáže přinést spoustu zvratů a zároveň dokáže ukázat, kdo si ho nejlépe osvojil.

Nezbývá, než poděkovat klukům z Deklu za perfektní organizaci celého dne a Albi za zapůjčení setů pro potřeby turnaje a samozřejmě také za hodnotné ceny pro vítěze. Děkujeme!

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: