Redakce

Jmenuji se Michal Dorazil a jsem zakladatelem Říše her. Pokud vás zajímá, jaký příběh stojí za vznikem a vývojem našeho (a vašeho) deskoherního webu, moc rád vám jej přiblížím: stránky začaly vznikat na jaře roku 2020 (samotné spuštění Říše her pak lze datovat na 1. června téhož roku), tedy v době, kdy většina veřejnosti trávila vlivem restriktivních opatření spojených s první vlnou coronaviru svůj čas doma. Jednalo se o dobu plnou chaosu, nejistoty a napětí ve společnosti. Jsem přesvědčen, že nejednomu z nás toto období změnilo život – mně přineslo Říši her.

Úplně původní myšlenka, se kterou jsem Říši her zakládal, byla snaha obohatit rodiče o aktuality a novinky v oblasti deskových her, aby se svými ratolestmi nehráli jen „profláknuté klasiky” v našich končinách známé už dlouhá desetiletí, ale sáhli i po jiných a mnohdy i lepších titulech, které jejich děti dokážou zabavit, naučí spolupracovat nebo jen umožní lépe a hodnotněji strávit společně volné chvíle během deštivých dnů. Představit moderní tituly, které budou bavit nejen děti, ale i rodiče. Dalo by se tedy říci, že šlo především o jakousi osvětovou činnost.

Na počátku jsem byl v redakci pouze sám a věnoval jsem se všemu, tedy od návrhu a tvorby samotného webu, psaní obsahu, až po navazování vztahů s distributory a mnoho dalšího. Některé věci musely jít z časových důvodů stranou, jako třeba sledování půlnočních zápasů NHL v posunuté play-off části na léto, méně časté hraní na piano, ke kterému se chci co nejdříve opět vrátit, protože mě příjemně uklidňuje (vcelku divné, když vezmete v potaz, že můj nejoblíbenější hudební žánr je metal). Ustoupilo rovněž hraní videoher, kdy mám do dnešního dne stále před sebou druhé dobrodružství Oriho i mnoha dalších hrdinů. Kdo mi byl – a stále je – vždy po ruce, jsou mé dvě ratolesti: mladší, tehdy tříletá dcerka a v tu dobu pětiletý syn, kteří téměř každý titul „unboxovali“, třebaže nebyl určen pro nejmenší hráče, ale rádi se prohrabovali všemi těmi pestrými komponentami vonícími novotou. Jsou mými nejčastějšími spoluhráči a nejupřímnějšími porotci – jak bezelstné děti obvykle bývají.

První, kdo mi přišel pomoci, byla Libuše Skořepka, která má můj nesmírný obdiv, kdy i navzdory  svému handicapu (je nevidomá) napsala desítky novinek a preview článků. Další příchozí byla Vlasta Čuprová, manželka mého nejlepšího kamaráda, která se aktivně stará o výchovu nových deskoholiků a přitom po večerech, v momentě, kdy děti spí, hrají a testují hry pro odrostlejší. Zároveň s Vlastičkou do redakce přišel Timo Hoeke, jenž může být původem z malebného italského městečka Biccari  (proslulým neoklasickou architekturou, úzkými uličkami a spoustou olivových hájů) anebo taky může být Brňák jak poleno či pocházet ze severních Čech. Dříve či později svůj původ určitě prozradí. A to byl rok 2020, který jsme uzavřeli s nadějí, že se nadcházející rok povede Říši her ukázat více a více lidem.

Jak dále plynul čas, začala se Říše her v roce 2021 rozrůstat o další zajímavé osobnosti, jež tento web obohacují a přináší spoustu nových poznatků a rozličných pohledů na nejrůznější deskové hry – již ne pouze rodinné. Kupříkladu takový Petr Saturnin, řekli byste, že jde o jaderného specialistu, který se téměř narodil s figurkou v ruce, aby s ní efektivně promyslel každý krok? Věřte mi, že zrovna on by mohl dívky lákat na sbírku deskových her, protože jde o sbírku vskutku opulentní. Nebo takový Pavel Axman, projektový inženýr, vášnivý skaut a prima táta od dvou dcer. Víte, co mě u něj baví? Každou recenzi i každé preview píše nejdříve tužkou na papír a teprve posléze jej přepisuje do počítače. A co třeba takový Qadim Razska? Bude to asi už klišé, ale i on už je několikanásobný taťka, co se svými syny vyzkoušel v deskoherním světě kdejakou hru. Určitě jste už taktéž četli něco od Mateje Čaščevoje, který se již v minulosti věnoval recenzování deskových her, a přitom v civilním životě vykonává tak náročnou a zodpovědnou funkci jako kontrolor kvality.

Výsledkem úsilí aktuální redakce je téměř každodenní zpravodajství o hrách, které si pro nás připravují čeští distributoři, o zajímavých titulech zkoušejících své štěstí v crowdfundingových kampaních či cokoliv dalšího, co úzce souvisí s deskovými hrami. Náš současný redakční tým, který se vám dále představí formou medailonků, aktuálně přináší týdně 2 až 3 recenze deskovek určených dětem, rodičům, ale i náročnějším a protřelým hráčům. Bonusem navíc je víkendový preview článek na některou chystanou hru. Pochopitelně nechybí ani pravidelně zařazované soutěže o nové hry, ani další obsah, o který plánujeme Říši her v dalším období obohatit.

A ku příležitosti roční existence Říše her jsme v redakci přivítali další nově příchozí nadějné kolegy. Mají moji plnou podporu a věřím, že již brzy se i v této redakční sekci o nich dozvíte více informací a především si od nich s chutí přečtete spoustu zajímavých článků.

Je mi jasné, že v červnu roku 2020 o Říši her neslyšel téměř nikdo a denní návštěvnost webu se pohybovala v rámci jednotek unikátních návštěvníků. Proto je pro nás velmi povzbuzující neustálý nárůst čtenářů. Jestli jsme se v únoru roku 2021 radovali za nový denní rekord v návštěvnosti, o pár měsíců později se toto číslo stalo běžným denní standardem. A když před pár dny se denní návštěvnost vyšplhala výrazně přes 1000 lidí, byli jsme téměř v extázi. Proč? Cítíme, že čtenáře webu naše práce zajímá a oslovuje čím dál více návštěvníků. Cítíme, že jdeme správnou cestou, která nás sice tu a tam zavede na scestí, ale i to pro nás představuje poučení, které nás může posunout kupředu. Za to vše vám, naši čtenáři, patří velké „DÍKY“!

Nakonec bych rád zmínil, že Říše her je od svého počátku do dnešního dne ryze fanouškovský web, na němž vše děláme zdarma a jediným, co nás žene kupředu, je nadšení pro věc. Pokud byste na nás měli jakoukoliv otázku, námět, připomínku nebo byste se chtěli stát členy redakce Říše her a podílet se tak na obsahu a směřování tohoto webu, určitě nám napište e-mail na michal.roucka@riseher.cz nebo zanechte komentář buď zde nebo na naší facebookové stránce Deskové hry pro malé i velké.

Vážím si vašich názorů a děkuji vám za dosavadní čtenářskou přízeň. Věřím, že uděláme maximum pro to, abyste se často a rádi na Říši her vraceli a bylo vám s námi fajn.

Michal Dorazil, zakladatel a šéfredaktor Říše her

Změna je život

Jmenuji se Michal Roučka a v dubnu roku 2022 jsme se s Michalem Dorazilem dohodli na výměně rolí. Michal Dorazil z osobních důvodů odstoupil z postu šéfredaktora, a tuto pozici přenechal mé maličkosti. Doufám, že se mi podaří být alespoň tak dobrý jako můj předchůdce. Budu se snažit inovovat a přinášet spolu se svými kolegy z redakce kvalitní obsah pro vás – naše čtenáře. Pokud máte na naší redakci jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Kromě výše uvedeného emailu třeba i na facebookové stránce Říše her.

Redakce Říše her

Abychom pro vás, čtenáře, nebyli jen anonymními přispěvateli, rádi bychom se vám představili a něco vám o sobě řekli. Níže naleznete aktivní redaktory, kteří na vás chrlí obsah a ještě níže je čestné místo pro redaktory, kteří se na budování Říše her podíleli.

Čestné místo

Kapitoly příběhu Říše her