Krajiny Kaskádie (rozšíření)

Exkurze do severoamerické divočiny. Nově i pro větší skupiny.

Krajiny Kaskádie je rozšíření pro titulní hru Kaskádie. Stojí za ním autor základní hry Randy Flynn, spolu s Molly Johnsonovou, Robertem Melvinem a Shawnem Stankewichem, kteří stojí třeba za tituly jako Zbodni salát, Pokojovky nebo Klofni rybku. Grafickou podobou rozšíření pokračuje v duchu základní hry, o ilustrace se opět postarala Beth Sobelová (Na křídlech, Arboretum, Pelíšek).

Titulní strana krabice rozšíření.

Více materiálu, více možností

První, co rozšíření přináší, je možnost hrát ve větším počtu hráčů. Namísto původních čtyř se dostáváme na šest. To je možné primárně doplněním herních komponent. K pěti původním startovním destičkám přibyla další pětice – s jinými kombinacemi prostředí a ikon zvířat. Do látkového sáčku, který ukrývá stovku dřevěných žetonů zvířat (grizzly, wapiti, losos, káně a liška), lze přidat dalších pětatřicet kousků se stejnými zvířaty a stejným zpracováním. Dodatečných patnáct žetonů šišek Douglasky tisolisté rozšiřuje jejich počet na čtyři desítky. Samozřejmě nechybí i hexové dílky prostředí, nově najdete pětačtyřicet dílků, z nichž patnáct je jednodruhových (ikony zvířat), zatímco na pozadí mají některé hned trojici prostředí. Tímto se rozšiřuje počet hexových dílků na sto třicet.

Materiál rozšíření hry.

Ale jen navýšením počtu herních komponent rozšíření neuživíte, že? Je třeba zvýšit i možnosti podporující znovuhratelnost, aby zákazníci neměli pocit, že pouze opakují známé scénáře. K jednadvaceti bodovacím kartám zvířat základní hry přináší rozšíření dalších patnáct. Ať už se rozhodnete hrát po sadách (A – D ze základní hry, E – G z rozšíření), nebo si hru zpestříte náhodným výběrem, dosáhnete větší variability a často i náročnosti partií. Spolu s rozšířením můžete navíc získat i promo balíček s dalšími pěti bodovacími kartami.

Bodovací karty zvířat v rozšíření.

Hraní ve větším počtu hráčů ovšem přináší i komplikace, jimiž může být třeba prodloužení herního času. I na to tvůrci rozšíření mysleli a připravili alternativní pravidla pro více hráčů, která lze snadno zakomponovat do kterékoli partie. Po dokončení přípravy hry, si každý hráč vezme jeden žeton od každého druhu zvířete, vyloží si jej před sebe ve stanoveném pořadí a z hexových destiček prostředí připravených pro hru, si náhodně vezme pět, jež vyloží k připraveným zvířecím žetonům. Takto si hráči připraví vlastní osobní zásobu, do níž mohou sáhnout kdykoli během partie po ukončení vlastního tahu – vzít jednu z kombinací a přiložit ji do své hráčské oblasti. Takto hráči ušetří až pět tahů, což už bude mít na výsledný herní čas vliv (celkem je tahů dvacet). Navíc je v moci hráče, kdy dané kombinace využije a dělá tak po svém tahu, takže na to má dostatek času, další hráč na jeho dokončení nečeká.

Materiál hry a Objevitelské úkoly v pravidlech.

Stejně jako v základní hře, i zde lze plnit výzvy a dlouhodobě zaznamenávat své výsledky a postupy. V pravidlech čekají nové stupnice pro objevitelské úkoly, stejně jako úkoly, jež mohou hráči zdolávat. Toto vše zvyšuje variabilitu i zábavnost dalších partií. A to jsme se stále nedostali k novému modulu, který toto rozšíření přináší.

Bodovací kartičky krajiny z modulu Krajiny.

Nový modul Krajiny

Krajiny přinášejí větší míru variability díky třicítce dřevěných figurek krajiny a šedesátce bodovacích kartiček krajiny, vše v pěti druzích dle existujících prostředí – hory, lesy, prérie, mokřady a řeky. Pro každou partii bude připraveno tolik figurek a kartiček od každého druhu, kolik bude hráčů, s tím že bodovací karty jsou vylosovány náhodně. Díky tomu budou kombinace dostupných kartiček vždy odlišné.

Začátek partie dvou hráčů s použitým modulem Krajiny.

V rámci přípravy jsou nové figurky a kartičky vyloženy viditelně do nabídky. Po dokončení přípravy hry, se z vyřazených žetonů vylosuje tolik jednodruhových destiček prostředí, kolik je hráčů. V pořadí od posledního hráče, si každý jednu z nich vybere a přidá ji ke své startovní destičce.

Konec partie dvou hráčů.

Kdykoli hráč rozšíří prostředí jednoho druhu přes alespoň pět destiček, může si ve svém tahu vzít figurku daného prostředí a přiložit ji na čerstvě vyložený hexový dílek. Zároveň s tím si může vybrat jednu bodovací kartičku dané krajiny. Tato kartička bude platit pouze pro něj na konci hry, kdy mu přinese buď dodatečné vítězné body nebo jinou výhodu. Tím získá jinou výhodu ke standardním kritériím vyhodnocení hry. Jediným „postihem“ je, že na destičku prostředí s figurkou krajiny již není možné přiložit žeton zvířete, takže se každou figurkou krajiny počet volných dílků na hráčské ploše snižuje.

Verdikt

Po grafické i pravidlové stránce působí rozšíření se základní hrou velice kompaktně a kompatibilně. Rozšiřuje maximální počet hráčů až na šest, přináší dostatek komponent pro takovou hru, stejně jako upravená pravidla a nové bodovací karty zvířat, která zajistí, že se hráčům herní varianty nepřejí, protože se opět zvýší možnosti kombinací kritérií. Nový modul Krajiny přináší nové strategické možnosti a výzvy, tvoří základ celého rozšíření, které chytře zvyšuje znovuhratelnost i atraktivnost původní hry Kaskádie.

Jedná se sice o rodinnou hru, ale s novými pravidly a bodovacími kartami se stává hlídání všech podmínek a kritérií poněkud náročné, takže může být mírně frustrující pro méně zkušené hráče. Pro fanoušky hry je však rozšíření Krajiny Kaskádie doslova must-have, tedy artiklem, bez kterého se neobejdou, protože výtečným způsobem doplňuje už tak zábavnou základní hru a zajišťuje jí delší životnost.

Krajiny Kaskádie získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: