Na křídlech
Seznamte se s ptactvem díky krásně ilustrované deskovce.
Nevím, jak jste na tom s ptactvem vy, ale já si občas říkám, že jsem snad měla být ornitolog, protože všichni opeření tvorové mě od malička fascinují. Možná na to mělo vliv i to, že babička s dědou, co si pamatuji vždycky měli andulky. Nejspíš i to, že jsem každé prázdniny trávila na venkově, kde bylo ptáků opravdu hojně. No a doteď je pro mě v zimním období koukání na krmítko velmi relaxační činností, a dokázala bych tak strávit věčnost. Nyní mi doma dělají radost dva papoušci, a tak když na redakční stůl přiletěla hra s názvem Na křídlech, tak pro mě byla jasnou volbou.
Jak už sám úvod, tak i název napovídají, že jde o hru zabývající se ptactvem. Vlastně se zde konečně stávám tím vysněným ornitologem, který ptactvo pozoruje, láká ho do své voliéry, a snaží se získat ty nejzajímavější exempláře. Společenská hra Na křídlech (v originále Wingspan) je z dílny Elizabeth Hargrave, od které jsme k recenzi měli také jinou krásnou hru Mariposas. Ta se pro změnu zabývá migrací motýlů. Ale zpět k Na křídlech. Hra vyšla již v roce 2019 a na české půdě její distribuci zaštiťuje MindOk. Je pro 1-5 hráčů, jedna partie zabere něco kolem jedné hodiny a vyšli k ní již dvě rozšíření Perutě Evropy a Opeřená oceánie. Já jsem si základní hru o rozšíření s evropským ptactvem rovnou obohatila, takže i k tomu se částečně vyjádřím.
V krabici takřka typických rozměrů (cca 30x30cm) najdeme spoustu herního materiálu. Od modelu budky s krmítkem, kam se vhazují kostky potravy, přes karty ptáků, osobních úkolů a karet pro sólovou hru, barevných vajíček, akčních kostek až k žetonům potravy či destičkám veřejných úkolů. Součástí balení je i tzv. Střemhlavý start. Ten je výborný pro první partie, nebo když ke stolu přizvete neznalé hráče. Tato část totiž v prvních tazích hry krok po kroku hráče navede jak postupovat, vysvětlí tím jednoduše dané kroky, a hlavně proč je konkrétní věc třeba udělat. Pak už si každý pokračuje sám za sebe.
Jak se hraje?
Každý hráč na začátku dostane vlastní voliéru, osobní úkol, akční kostky, nějakou potravu a ptáčky. Do společné zásoby se dají vajíčka, potrava, nachystá se destička s hromadnými úkoly, které se po každém kole vyhodnocují. Dále se vyloží 3 karty ptáků. V každém kole mohou hráči provést tolik tahů, kolik mají akčních kostek. Mezi jednotlivými tahy se hráči střídají a k dispozici jsou tyto možnosti:
- Vyložení nové karty – když má hráč v ruce kartu ptáka, tak ho může vyložit do své voliéry. Za tuto akci musí zaplatit potřebné krmivo vyobrazené na dané kartě a případně vejce, pokud to místa na voliéře vyžadují.
- Opatřovaní potravy – v tomto tahu si hráči berou potravu z krmítka. Vždy je třeba brát to, co je aktuálně v krmítku. Kostky v krmítku se přehazují až ve chvíli, kdy tam žádná potrava není, když je na všech kostkách stejný druh potravy nebo to hráči určí akce na kartě ptáka ve voliéře.
- Snášení vajec – když zahraje hráč tuto akci, tak vejce pokládá na své již vyložené ptáky ve voliéře, pokud tedy nemá vyloženého ptáka, nemůže provést akci snášení vajec.
- Dobrání karet do ruky – hráč si dobere karty z vyložené nabídky nebo náhodně z dobíracího balíčku.
Hra probíhá v celkem čtyřech kolech, kdy se snaží hráči, co nejlépe splnit svoje osobní úkoly, popřípadě se co nejlépe umístit na destičce společných úkolů. Podle toho následně získávají vítězné body. Navíc karty ptáků mohou mít i různé efekty, které se hrají buď jednou při vyložení karty nebo opakovaně v průběhu svého tahu či v tahu jiného hráče.
Po posledním kole se spočítají body, které lze získat za ptáky ve voliéře, body z veřejných úkolů, body za osobní úkoly, vejce ve voliéře či žetony potravy skladované na kartách ptáků nebo karty zasunuté (kořist a jedince v hejnu). Jak už to bývá, vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.
A teď k hodnocení
Za sebe musím říct, že mě tyhle zvířátkový počiny prostě baví celkově, ale Na křídlech je opravdu vydařenou záležitostí. Hra je snadná na naučení díky Střemhlavému startu. Je velmi zajímavá a vše mají hráči plně ve své režii, tedy když pomineme náhodu při vrhu kostkami či vykládání karet ptáků. Za mě by ale měla tato náhoda mít přiměřenou roli ve hře. Vlastně to bylo o to zajímavější, co s tím jednotlivci byli schopni odehrát a jak toho dokázali využít pro svůj prospěch. Navíc do závěrečného hodnocení si prostě nemůžete být jistí, jak na tom jste, protože až sčítání bodů ukáže, kdo si to lépe nakombinoval.
Hlavní hra a rozšíření. Aplikace Wingspan Scoresheet
Po vizuální stránce je hra povedená. Ilustrace na kartách jsou krásné a hodně se mi líbí, že jsou na kartách kromě názvu i informace o výskytu a rozpětí křídel. Tyto bližší informace mi chyběly třeba u hry Na louce, která jinak byla vizuálně také více než vydařená, ale tento detail jsem u ní prostě postrádala.
Další přidanou hodnotou ke hře jsou dvě dostupné aplikace. Wingsong, která načtením obrázku na kartě spustí zvuk jež je pro daného ptáka typický a Wingspan Scoresheet, což je appka pro jednodušší vyhodnocení vítěze. Obě jsme aktivně používali a zvuky ptactva se líbily hlavně dětem.
U hry jsme zažili spoustu legrace, strávili s ní hodně hodin a zábavná byla ve všech možných počtech hráčů. Líbila se mi i sólo hra, která je za mě také jedna z těch zábavnějších a ráda po ní zase při samostatném hraní sáhnu.
Rozšíření Perutě Evropy do hry přináší nové druhy ptáků (celkem dalších 81 kousků), fialová vajíčka, nové osobní úkoly a další karty pro sólo hru. Přidává také nové veřejné úkoly a čtvrtý efekt karet s časováním „na konci kola“. Hru tedy spíše lehce obohacuje, ale žádný zásadní vliv na herní mechanismy nemá.
Pokud tedy nemáte zvířátek už plné zuby a tento typ společenských her nejen pro rodinné chvíle vás baví, tak určitě pořízením hry Na křídlech neprohloupíte.
NA KŘÍDLECH získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.
Hru můžete zakoupit přímo zde.
3 Replies to “Na křídlech”