Ocenění

Od 1. dubna 2021 (ne, nešlo o aprílový žert), ale zcela vážně jsme se odvážíli jít proti soudobému trendu hodnocení her v recenzích jedním jediným číslem. Většina recenzí na cokoliv je obyčejně zakončena číselnou hodnotou, která má v sobě zohledňovat spousty faktorů založených na subjektivním hodnocení a pochopitelně, všechny recenze jsou do určité míry vždy subjektivní, odrážející naše zkušenosti a pocity z daného produktu. Je velmi obtížné se přiblížit absolutní objektivitě a spravedlivému ohodnocení dané hry. Považujeme navíc za poněkud nešťastné, má-li být toto hodnocení vyjádřeno pouhou jednotkou na číselné stupnici. Proto jsme si dovolili přestat v recenzích číselně hodnotit hry, které se nám dostanou pod drobnohled. Pochopitelně závěrečné shrnutí zazní vždy, stejně jako doporučení pro jaké publikum je titul určen a kdo by se mu měl raději vyvarovat, jaké jsou jeho přednosti a kde tak trošku pokulhává.

Nicméně vzhledem k tomu, že si rádi hrajeme, i každá naše recenze bude pro nás hrou. Resp. spíše obráceně, tedy každá hra se nás bude snažit přesvědčit a vyhrát u recenzenta ocenění. Lze jej pojmenovat jakkoliv – „achievement“, „trofej“ nebo vzhledem k názvu našeho webu se nabízel i „říšák“, ale dáte nám nejspíš zapravdu, že z historického hlediska to doslova nezní tak úplně košer. Proto jsme zvolili úplně jednoduše a česky slovo: „ocenění“. Hodnocený titul může získat jedno, ale i více ocenění a pochopitelně, když se nezadaří, tak si neodnese žádné. A nyní bychom vám jednotlivá budoucí ocenění recenzovaných her rádi v krátkosti představili:

Naše ocenění

To je našich 19 ocenění, které budou moci námi recenzované hry získat – a pokud máte pocit, že nějaké chybí, napište nám na e-mail: info@riseher.cz; třeba právě váš návrh či návrhy rozšíří náš výběr o další zajímavá ocenění, které si dobré hry zaslouží. Záměrně píšeme dobré hry, jelikož jsme se k oceněním rozhodli přistoupit pozitivně a neudělovat ocenění negativní a posměšná jako „Klenot odpadkového koše“ nebo „Skvělé alternativní využití pro podpěru kulhajícího stolu“. A jak už bylo zmíněno: o tom, zda si danou hru má čtenář pořídit či nikoliv, se určitě vždy dočtete v samotném textu recenze. Věřím, že se vám tento systém bude líbit!