Lords of Ragnarök

Severská mytologie, nebo sci-fi? A co takhle obojí!

Albi nám na český trh přináší další hru od polského autora Adama Kwapińskiho, kterého můžeme znát z her jako je Frostpunk, La Granja, Terracotta Army, Nemesis nebo také nepřímého předchůdce této hry – Lords of Hellas.

Lords of Ragnarök patří mezi area-control hry. Jde o obrovskou strategickou hru, ve které je zastoupeno téma severské mytologie v kombinaci se sci-fi. Ve hře se dostanete do role jednoho hrdiny, který disponuje vlastní armádou a plaví se kolem ostrova pomocí svého drakkaru. Na své cestě za vítězstvím se budete dostávat do bitev se svými spoluhráči. Zabíráte území, stavíte chrámy a monumenty, lovíte nestvůry a na úplném konci vás může čekat souboj s mocným arcinepřítelem.

Komponenty

Hra se pyšní detailními a propracovanými figurkami. Plastové monumenty jsou složeny ze čtyř dílů, které se postupně staví. Dále je ve hře dalších padesát šest figurek.

Základní hra je určena až pro čtyři hráče. Avšak pokud rádi hrajete sólo, krabice obsahuje i komponenty pro tuto variantu. Hra disponuje čtyřmi dvouvrstvými hráčskými deskami, na které si hráči položí svoji destičku hrdiny. Hráči si na ni zaznamenávají pomocí žetonů vlastností úroveň své autority, moci a moudrosti. Uchovávají si na ní zásobu svých run a dostupných kněží.

Herní plán je oboustranný a liší se podle počtu hráčů. Ve dvou hráčích se hra odehrává pouze na části ostrova. Na plánek se umisťuje navíc akční kruh a žetony říší.

Kromě toho všeho je ve hře více jak dvě stě deset různých karet, které hře dávají širokou nabídku možností a strategií. Pro nás to nejdůležitější jsou ovšem tři přehledové oboustranné karty pro každého hráče, bez kterých by to absolutně nešlo. K tomu se ještě dostaneme…

Cesty k vítězství

Kromě velkého množství možností, jak hru hrát, se každý hráč může rozhodnout i pro jinou cestu k vítězství.

Jednou z možností, je získat nadvládu nad všemi regiony na třech různých územích. (Některá území se skládají ze tří, jiná ze čtyř regionů.) Hru můžete také vyhrát bojem. Lépe řečeno, pokud porazíte arcinepřítele. Abyste se mohli utkat s hlavním nepřítelem Lokim, tak musíte nejdříve skolit dvě jiné nestvůry.

No a v neposlední řadě, je možností zvítězit v případě, že ovládáte pět regionů, ve kterých je postaven chrám. Tato poslední podmínka vítězství nám osobně přišla jako nejsnazší, proto jsme se k ní pokaždé uchylovali.

Pokud by se stalo, že by stále nikdo nesplnil podmínky vítězství, ale postupně se vyplnily tři karty předzvěstí, tak nastává Ragnarök. Pokaždé, když někdo staví monument, kontroluje se, zda se nenaplnila některá z vyložených předzvěstí. No a v takovém případě dostanou všichni hráči ještě svůj poslední tah. Během něj stále mají šanci splnit tři základní podmínky pro vítězství. Pokud k žádné změně nedojde, hru vyhrává ten, kdo ovládá nejvíce regionů sousedících s Yggdrasilem.

Pravidla

Ach, ta pravidla. To byl oříšek. No nic nebudu předbíhat a nechám si to do závěrečného hodnocení.

Tah hráče se skládá ze základních akcí, které může na konci završit zvláštní akcí. Mezi základní akce patří modlitba. Během modlitby hráč může vyslat kněze k libovolnému monumentu, pokud má nějakého ve své zásobě. Pokud hráč kněze vyslal, získá výhody od boha, kterému je monument zasvěcen. V rámci modlitby může udělat akci na tvorbu runy. V takovém případě se musí hráčův hrdina nacházet v regionu s kovárnou, ve které se nějaká runa nachází. Musí si ovšem hlídat povolený limit run na své herní desce.

Během druhé akce si hráč vybírá jednu z následujících akcí. Smí přesunout hrdinu až o dva regiony, smí přesunout drakkar až o dvě moře, nebo vyléčit jedno zranění svého hrdiny otočí jeden ukazatel vlastnosti nezraněnou stranou nahoru.

Třetí základní akcí jsou runové akce. Hráč si vybere jednu akci a zaplatí za ni odpovídající počet run. Nejlevnější akce stojí jednu runu, nejdražší runy tři. Popis jednotlivých akcí naleznete na přehledové kartě.

Během akce manévry smí aktivní hráč aktivovat jednu svoji armádu. Tím buď svoji armádu přesune do sousedního regionu, nebo jí zvýší sílu o jedna.
Nakonec se dostáváme ke zvláštním akcím. Během nich si hráč opět jednu akci vybere a umístí svůj ukazatel nadvlády na akční kruh na plánku.

Pokud je tento ukazatel nadvlády položen na ukazatel jiného hráče, tak si hráč nacházející se vespod smí dobrat jednu runu libovolného druhu. Zároveň každá speciální akce náleží k jedné říši, se kterou můžete uzavřít během runové akce spojenectví.

Celkově je na výběr sedm zvláštních akcí. Akce posily umožňuje hráči naverbovat jednu armádu. Během mobilizace je možné aktivovat libovolné množství armád a zkontrolovat, zda armáda nezískala nadvládu nad některým regionem. Případně vyhodnotit bitvy v regionech, kde jsou armády dalších hráčů. Během akce přípravy si hráč smí vyléčit jedno své zranění, dobrat jednu bojovou kartu, získat jednu libovolnou runu z banku, nebo zvýšit sílu jedné své armády o jedna. U akce chrám musíte mít obsazený region s vyznačenou svatyní, a na něj umístit chrám. Touto akcí získáte do své zásoby jednoho kněze. Velmi zábavnou akcí jsou nestvůry. Během nich smí hráč nestvůry aktivovat, nebo lovit. V pokročilé části hry se smí pustit i do lovu arcinepřítele, ale to až po předchozím skolení dvou běžných nestvůr. Akci uzurpace je možné provést pouze pokud se hrdina nachází v regionu sám. Porovná se moc hrdiny s hodnotou populace regionu, tím aktivní hráč získá nad regionem nadvládu. Za odměnu si smí ihned naverbovat další armádu.

Rozehraná partie.

Poslední akcí je monument, aktivní hráč zvýší úroveň jednoho z monumentů. Tím započne velké množství po sobě následujících akcí. Zkontrolují se předzvěsti Ragnarök. Všichni hráči odstraní své kněze z monumentů, odstraní všechny své ukazatele nadvlády z akčního kruhu. Dále se obnoví všechny kovárny doplněním odpovídajících run. Z banku si aktivní hráč doplní jednoho kněze za každý svůj region s chrámem a žetony run ze svých regionů s kovárnami (opět samozřejmě pouze do výše svého limitu). Na úplný závěr akce monumenty se otáčí a vyhodnocuje karta událostí, díky které se do hry dostávají další nestvůry a jiné se mohou aktivovat.

Letem světem by to bylo všechno. Ovšem pro správné hraní je nutné si detailně nastudovat pravidla, která jsou plná drobných detailů.

Shrnutí

Veškeré mé hodnocení se odvíjí čistě od zkušeností a zážitků z této hry. Osobně nemohu zhodnotit sólo variantu, jelikož nejsem sólista. Hned na úvod musím říct, že je tohle má první takto velká area-control hra. Zároveň neznám ani jejího nepřímého předchůdce Lords of Hellas, takže prosím, nečekejte jakékoli srovnávání.

Začala bych pravidly. No to byl děs. V žádném případě tím nekritizuji Albi, ti se pouze postarali o překlad, který je naprosto v pořádku. Ale pravidla v originále obsahují hromadu drobných pravidel a detailů. Mnohokrát jsem hledala v pravidlech nějaké konkrétní příklady situací, se kterými jsme se ve hře setkali. Bohužel právě sem míří má velká kritika. U takto složité a náročné hry si myslím, že by pravidla mohla být klidně o pět stránek delší, ale plná konkrétních příkladů, doprovodných obrázků a vysvětlování. Pokud se v pravidlech nějaké obrázky vyskytují, tak takové, které mi přijdou absolutně zbytečné. A to číslování doprovodných obrázků? Okej, fajn, ale tak ty čísla alespoň rozepište v textu. Proč ty čísla používají, když se na ně ve vysvětlování neodkazují, to skutečně nechápu. A přitom by to té hře tak pomohlo!

Prokousali jste se pravidly? Dobře, jdeme to vybalit na stůl. Vau! No to nemyslíte vážně. Ty propracovaný, detailní figurky. No to je nádhera. Vrhneme se na přípravu hry. Zase se nám menší negativum objevilo. Máme doma relativně velký stůl na deskovky (všechno v rámci prostorových možností), ale po rozložení celého plánku a přípravě karet nestvůr jsme rychle o veškerý prostor přišli. Domnívám se, že většina hráčů opravdu doma nedisponuje obrovským stolem a hrát hry na zemi se mi osobně nechce. Jsem si vědoma toho, že zmenšit plánek není možné. Protože, by se na plán nevešly všechny figurky, natož pro majitele KS rozšíření. Nicméně přidat na plánek nějaký vyhrazený prostor pro balíčky bojových karet, karet nestvůr, požehnání a událostí, by mohlo alespoň částečně nějaký prostor ušetřit.

Máte za sebou první odehranou hru a je to hrůza? Souhlasím, ale vydržte. Hra v principu není tak složitá. Je potřeba si ji zahrát víckrát. Zachvilku se vám část věcí vryje pod kůži a zautomatizuje. Na hře se mi hodně líbí její různorodost. Máte ohromné množství možností toho, co můžete ve svém tahu udělat a od toho se dále odvíjí vaše herní strategie k vítězství. Kromě tří základních podmínek k vítězství, nezapomínejte na Ragnarök.

Co se týká podmínek k vítězství, tak jsme se přistihli, že preferujeme strategii, ovládání pěti regionů, ve kterých je postaven chrám. Tato strategie nám přišla jako nejsnazší, ale zároveň po nějaké době snadno odhalitelná. Takže vám vaši spoluhráči budou často házet klacky pod nohy. Co mi přijde jako dokonalý prvek hry, je příchod Ragnaröku. Moc se mi líbí tato mechanika, která omezuje herní dobu na přijatelný čas. Než se x hodin předhánět a neustále bojovat o území se spoluhráči, je možné ať úmyslně či náhodou, se zaměřit na předzvěsti Ragnaröku.

LORDS OF RAGNARÖK získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: