Unmatched: Souboj legend

Když se nepravděpodobné setkání změní v napínavý souboj na život a na smrt.

Albi nám tentokrát nabídlo novinkovou hru Unmatched: Souboj legend, svižnou a krátkou duelovou karetní hru s nesourodými hrdiny. Rychlých her s přímou konfrontací není snad nikdy dost, tak nás zajímalo, jak se Unmatched ukáže.

Artuš, Alenka, Sindibád a Medúza. Vážně.

Ukázalo, ihned po otevření. Nejprve na Vás čeká čtveřice hrdinů. Hned pochopíte, proc se o hře mluví jako o asymetrické nebo nesourodé, když proti sobě nastoupí Sindibád, Král Artuš, Medůza a Alenka (ano, ta zpoza zrcadla a z říše divů). Každý z hrdinů má ještě pomocníka – asi dokážete přiřadit ke komu patří Merlin či Tlachapoud; Nosič asistuje námořníkovi Sindibádovi a antická Medůza má po ruce hned trojici Harpyjí. Toť vše, co se postav týče.

Každá z postav má kulaté počítadlo životů. Na úvodní kartě každého hrdiny najdete, kolik má hrdina a pomocník životů. Rozdíl je pouze v případě Harpyjí, jež mají každá jeden život a nepotřebují tedy počítadla. Na kartě hrdiny najdete speciální vlastnost hrdiny, kterou může během hry využívat, o kolik polí se mohou postavy během pohybu posunout a zda jsou bojovníci (hrdina i pomocníci) schopni bojovat pouze na blízko či i na dálku. Je logické, že třeba Medůza nebo Merlin umí bojovat na dálku, zatímco Alenka nebo Král Artuš pouze nablízko.

Karty, karty, figurky

Pro každou ze čtyř „frakcí“ je připraven balíček třicet karet. Karty definují, kterou postavou mohou být použity (hrdina, pomocník či oba). V základu existují čtyři druhy karet – útočné, obranné, léčky a kombinované, jež mohou být použity k útoku či obraně. Karty mají svou silovou hodnotu a ještě dodatečnou hodnotu pro efekt posílení (viz dále). Nechybí doprovodná schopnost/akce.

Celá hra se odehrává na nevelkém herním plánu. Ten je oboustranný a nabízí tak dvojici odlišných prostředí. Každé má jinou strukturu polí a jejich propojení. Jednotlivá pole jsou poté barevně rozděleny do oblastí, což je využíváno některými mechanikami hry. Startovní pozice jednotlivých hrdinů jsou pevně dané dle pořadí hráčů a jejich pomocníci se umístí kamkoli do stejných oblastí. Už tehdy tedy můžete snovat plány, spřádat taktiky a vymýšlet strategie.

Každý začíná s pěti náhodnými kartami v ruce. Ve svém tahu musí každý z hráčů zahrát dvě akce. Na výběr má ze tří možností, jež může využívat dle svého uvážení (je dovoleno použít i stejnou akci dvakrát po sobě). První akcí je manévr, při němž si hráč dobere kartu a následně může pohybovat svými postavami (všemi, některými, žádnými) o maximálně tolik polí, kolik stanovuje jeho karta hrdiny. Pohyb může být dále posílen zahráním karty z ruky, jejíž dodatečná hodnota značí počet extra polí k posunu. O kartu hráč následně přijde bez využití její běžné schopnosti. Občas je prostě potřeba utéct nebo se naopak přiblížit k soupeři rychle i za cenu ztráty karty. Nebo pokud již padl Váš pomocník, tak jeho karty můžete využívat vlastně pouze k posílení.

Druhou akcí je léčka, při níž zahraje hráč příslušnou kartu a provede její efekt. Jedná se o jednoduchou akci, jíž něco získáte. Třetí a poslední možností je útok. Ten vyhlásíte jedním ze svých bojovníků na bojovníka soupeře, následně vyberete útočnou (či kombinovanou) akční kartu a skrytě ji vyložíte na stůl. Obránce může udělat to samé, tedy vybrat a vyložit obrannou či kombinovanou kartu. Boj se vyhodnotí odečtením obranné hodnoty od útočné a případným udělením zranění obránci. Útočník nemůže být zraněn během samotného útoku. Karty (a některé schopnosti hrdinů) však přidávají další element, mohou mít vyhodnocení Okamžitě, tedy po vyložení a odtajnění karet, ale ještě před začátkem vyhodnocování boje, nebo Během boje, kdy promluví do samotného vyhodnocení, nebo Po boji, kdy Vám mohou přinést něco navíc. Některé schopnosti dovolují posílit i útok, což funguje stejně, jako v případě pohybu.

Aréna smrti

Malá herní plocha slouží jako bojiště – aréna, z níž není úniku. Alespoň ne zaživa. V základní hře dvou hráčů se hraje tak dlouho, dokud jeden z hrdinů nepadne (jeho zdraví je zredukováno na nulu). V případě tří či čtyř hráčů se hraje týmově, vždy za dva týmy, jejichž hrdinové se tedy mezi sebou nenapadají, ale pracují společně na zničení a eliminaci soupeřícího týmu a jeho hrdinů. Pomocníci mohou padnout úplně stejně, ale jejich absence či naopak účast v klání nemá vliv na rozhodování o konci hry.

Partii opravdu odehrajete rychle. Bude prostor na manévry, na rychlé útoky či úniky do bezpečí, stejně tak na několikakolové boje plné výpadů z obou stran. Počet karet v balíčku Vás bude nutit netancovat po ploše a neuhýbat boji, protože po vyčerpání všech karet se balíček nepřipraví znovu, ale v případě nutnosti vzít si kartu získá hrdina dvě zranění. Ve dvou hráčích se jedná o klasický duel (ač s pomocníky); ve třech (kdy dva hráči hrají za jeden tým, každý za jednoho hrdinu, a třetí ovládá sám další dva hrdiny a jejich tým) či čtyřech hráčích se začne jednat o taktickou řežbu, nebo naopak o souboj plný úskoků a výpadů.

Hodnocení – 4 z 5

Hra vychází ze starší (2002) hry Star Wars: Epic duels a využívá její mechanismy, jež převádí do nových rozměrů přidáváním nesourodých hrdinů. Každý hrdina má jiné schopnosti, dovednosti, jiný počet životů i jiné pomocníky. Zároveň jsou zachovány historické souvislosti, takže můžete očekávat, že hlavní zbraní Krále Artuše je meč Excalibur, že Medůza může škodit pohledem na dálku; Alenka zase klame tělem a může měnit svou velikost – buď získává bonus pro útok nebo naopak při obraně. Díky tomu a separátním balíčkům karet je každá postava unikátní, chová se jinak a je potřeba využívat jejich specifikací a rozdílů k zisku a výhře.

Ač z českého balení zmizel původní dovětek „Volume One“, jež dává vědět, že můžete čekat rozšíření, můžeme doufat, že i u nás nezůstane pouze u této první hry z celé série a že se Albi rozhodne počeštit i další varianty hry. Ve světě totiž vyšlo již několik rozšíření, jež přinášejí nové herní plochy a hlavně nové hrdiny a jejich týmy/balíčky. Namátkou se jedná o Bruce Leeho, Bigfoota, Robina Hooda nebo o rozšíření ze světa Jurského parku (ano, včetně raptorů). Další porce je potom věnována klasice a hororu, těšit se tak můžeme na Drákulu, Sherlocka Holmese, Neviditelného muže nebo hrdinu „dva v jednom“ – doktora Jekylla a pana Hydea.

Poslední věc, kterou je třeba ocenit je insert v krabici. Přesné výřezy na veškeré komponenty totiž nejsou samozřejmostí, ale zde se opravdu zadařilo. Nepotřebujete ani gumičky, ani sáčky na kontrolu kartiček a žetonů. Na insertu je myšleno i na manipulaci, takže nechybí ani žlábky pro prsty pro snadnější vyndání jednotlivých částí, stejně tak by neměl být problém do přihrádek vložit kartičky i v plastových obalech díky dostatečnému prostoru.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Mohlo by Vás zajímat také: