Unmatched: Marvel – Redemption Row

Protentokrát jde záchrana civilistů stranou. Nyní se utkají měsíček, kůžička a plamínek.

Unmatched je vysoce asymetrická figurková bojová hra pro dva nebo čtyři hráče. Každý hrdina je prezentován jedinečným balíčkem navrženým tak, aby evokoval jeho styl a legendu. Taktické pohyby a bojové možnosti daného hrdiny vytvářejí jedinečný herní zážitek. Jakmile ovládnete jednoho hrdinu, přijdou noví hrdinové, kteří mají diametrálně odlišný balíček a taktické možnosti. Boj je řešen rychle, porovnáním útočných a obranných karet. Jedinečné efekty každé karty a jednoduchý, ale zároveň chytrý bojový systém, téměř vždy vedou k zajímavým rozhodnutím. Hra také umožňuje útoky jak na blízko tak na dálku.

Popis soubojového systému Unmatched od distributora.

Já bych systém Unmatched charakterizoval asi takto:

Je to již poměrně velké univerzum, založené na systému hry Star Wars: Epic Duels designéra Roba Daviau, který stojí i za Unmatched. Pravidla pro oblasti jsou převzata ze hry Tannhäuser. Skvělé je, že si hráč může toto univerzum rozšiřovat do nekonečna. Nebo spíš do té doby, dokud budou vycházet další balíčky a dokud bude mít potřebné finance. Systém je to ale určitě skvělý a zároveň bláznivý. Díky jednotnému systému třicetikartových balíčků proti sobě lze postavit prakticky kohokoliv. Dinosaury z Jurského parku proti Sherlocku Holmesovi, Bigfoota proti Alence z Říše her… pardon – z Říše divů, nebo třeba Bruce Lee proti Medúze.

Redemption Row vyšlo roku 2022 a v našich končinách ho nyní distribuuje například Albi. Přináší tři nové hrdiny z univerza Marvel: Luke Cage, Ghost Rider a Moon Knight. S kým se pustíte do lítého boje? S pekelníkem, žoldákem nebo bohem noci a měsíce?

Nějaké zástupce z rodiny Unmatched jsme již na Říši her měli. Šlo o Souboj legend, Souboj v mlze, Robin Hood vs Bigfoot a InGen vs Raptors. Jsou tito hrdinové vystoupivší z papírových stránek komiksů pro Unmatched přínosem, nebo jsou velkým omylem? To se můžete dočíst v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita

Jak tomu u Unmatched bývá zvykem, uvnitř krabice udržuje pořádek plastový insert černé barvy. Je naprosto geniální, protože jednak pojme obalené karty a jednak nabízí pohled na impozantní figurky. Ty jsou opět opatřeny washem a barevnými prstenci na podstavci. Posledním plastovým zástupcem herních komponent je žlutý žeton pomocnice Misty Knight. Krom plastu najdeme uvnitř třeba již zmíněné karty, kterých je devadesát pět a jsou standardní velikosti 63,5 x 88 milimetrů. Jsou velice pevné a kvalitní, tak jak to mám rád a tak jak je u tohoto bojového systému zvykem. Hrdinové setu Redemption Row také potřebují nějaké bojiště. To v krabici najdeme v podobě oboustranného herního plánu. Obě strany jsou takřka stejné. Respektive rozložení polí je stejné, nicméně jedna strana má klasická herní políčka a ta druhá jakési kroužky, které dávají vyniknout ilustraci herního plánu. Z kartonu jsou také krásná počítadla zdraví jednotlivých hrdinů, nové soubojové žetony či žetony léček a žetony sloužící ke znázornění pekelného ohně Ghost Ridera.

Sešit s pravidly je laděn do temných barev a pravidla popisuje na dvaceti stránkách formátu zhruba A5. Nijak nevybočují nad těmi ostatními z rodiny Unmatched a pravidla unikátní pro tento set popisují pouze strany šestnáct až osmnáct. Jistě vám neuniklo, že jsou pravidla v angličtině. Pokud by to měl být problém, pak vězte, že český překlad si můžete stáhnou třeba na Zatrolených hrách, nebo použít fotopřekladač ve vašem chytrém telefonu. Jak již bylo řečeno, další Unmatched set, tedy Marvel – Redemption Row přináší tři nové hrdiny a nyní se detailně podíváme na jejich předlohy a herní materiál.

Luke Cage

Luke Cage je rodilý Newyorčan, který má v rodném listě uvedené jméno Carl Lucas. Disponuje nezničitelnou kůží a nadlidskou silou. Dokáže uzvednout až dvacet pět tun a možná právě proto, si říká Power Man. Luke by mohl být výjimečný i tím, že si za své služby nechá platit a dokonce díky tomu založil firmu Heroes for Hire. Celkově se nejedná o klasický prototyp hrdiny. Působil i v loupeživém gangu, díky čemuž si také něco odseděl ve vězení. Vzhledem k schopnostem jeho nezničitelné kůže nemusí nosit žádné speciální oblečení a tak je charakteristický obnošenými džíny a upnutým tričkem popřípadě tílkem.

Co se týče hratelnosti, je hrdina Luke Cage dokonale věrný své předloze. Ten má totiž nezničitelnou kůži a díky tomu disponuje permanentní obranou. Kdykoliv je tedy Luke účastníkem souboje, přidává automaticky k obraně hodnotu dva. Dokáže se tedy ubránit bez jediné karty. Určitě si dokážete spočítat, že s použitím nějaké té obranné nebo univerzální karty, je Luke opravdovou pevností. Aby toho nebylo málo, disponuje také velice silnými útoky, během kterých metá svou oblíbenou hlášku Sweet Christmas. Ano, nemá tolik životů, na kolik jsme u hrdinů v Unmatched zvyklí, ale s jeho obranou to ničemu nevadí. Navíc mu po boku stojí pomocnice Misty, která dokáže opravdu bolestivě zranit své soupeře. Za mě je Luke nejsilnější postavou setu.

Obsah balíčku podrobněji:

  • Karta a figurka postavy.
  • 2 počítadla životů.
  • Žeton pomocníka Misty Knight.
  • Útok/obrana – 7 karet s celkovou hodnotou 11.
  • Útok – 12 karet s celkovou hodnotou 52.
  • Obrana – 9 karet s celkovou hodnotou 12.
  • Léčka – 2 karty.

Ghost Rider

Johny Blaze je synem Bartona a Claire Blaze. Bohužel ho potkal osud sirotka, když jeho matka krátce po porodu zemřela. Brzy na to přišel i o otce během nebezpečného kaskadérského kousku. Díky tomu se dostane do pěstounské péče k dalšímu kaskadérovi jménem Crash Simpson. Co čert nechtěl, Crash smrtelně onemocní a nemá moc šancí na přežití. Johny proto začne studovat okultismus, aby mu pomohl. Výsledkem toho je vyvolání démonického lorda Mephista. Dojde k ďábelské smlouvě, kdy Johny dá v sázku svou duši a Mephisto zdraví jeho otčíma. Crash se skutečně uzdraví, ale během jeho nejlepšího kaskadérského triku přijde o život. Johnymu se podaří Mephistovi uniknout, ale ten stihne posednout jeho duši Zarathosem. Zarathos je to, co můžeme znát jako Ghost Ridera. Temný ochránce nevinných, který se v blízkosti hříšníků objeví v podobě ohnivého kostlivce, kterého zajímá jen jedno – potrestat všechny hříšníky a podrobit je obrazu pokání, díky kterému všichni hříšníci v jeden okamžik prožijí veškeré zlo, které kdy spáchali na ostatních.

Při hraní za tohoto hořícího moto-kostlivce je třeba neustále myslet na oheň. Respektive jde o pekelný oheň, ze kterého Ghost Rider čerpá svou napřirozenou sílu. Za utracení jednoho pekelného ohně během manévru se může přesunout až o čtyři pole místo dvou a navíc udělí jedno zranění každému bojovníkovi, přes kterého se takto přesune. Pekelný oheň ale využívá i pro spoustu efektů na jeho kartách. Například některé karty mu dávají obranou hodnotu v souboji v závislosti na počtu pekelného ohně a jindy za něj zase udělí zranění všem bojovníkům v jeho oblasti. Háček je ale v tom, že tato zranění udělí i sobě. A právě s tím je třeba u Ghost Ridera počítat. Je totiž celkem sebedestruktivní. Nebude to tedy hraní na nějaké očuchávání a jemné o´ťukávání. Kdepak. Ghost Rider se musí přiřítit a co nejrychleji sežehnout vše v dosahu.

Obsah balíčku podrobněji:

  • Karta a figurka postavy.
  • Počítadlo životů.
  • 5 unikátních žetonů pekelného ohně.
  • Útok/obrana – 13 karet s celkovou hodnotou 28.
  • Útok – 8 karet s celkovou hodnotou 28.
  • Obrana – 5 karet s celkovou hodnotou 10.
  • Léčka – 4 karty.

Moon Knight

Marc Spector je archeolog z USA, který zcestoval celý svět a díky bohatým objevům se stal milionářem. To ho asi moc nenaplňovalo, protože vstoupil do armády, kde se mu dostalo kvalitního výcviku v řadách elitních jednotek. Naučil se manipulovat s výbušninami, bojovat, ale i pilotovat všechno možné. Nicméně ani to mu nepomohlo zvítězit v potyčce s jeho armádním rivalem Bushmanem, který ho téměř zabil. Marc by zemřel, nebýt toho, že se propadl temnou šachtou až k soše egyptského boha noci a měsíce jménem Khonshu. Ten ho ovládl, vyléčil smrtelná zranění a poskytl mu jeho moc. Po návratu domů Marc přijal novou identitu a začal se objevovat v přestrojení jako Moon Night. Moon Nightova moc roste s tím, jak roste měsíc. Má noční vidění, infračervené vidění a vidí dokonce i auru (pokud vás jeho příběh zajímá více, mrkněte třeba sem). A ano, podobnost s Batmanem z DC univerza je veliká.

Hrát za Moon Knighta je celkem schizofrenní. A myslím si, že je to dobře a že jde o tematický prvek. Však také psychika našeho hrdiny není vždy to pravé ořechové že. Pocit zmatení je ale podle mého ještě silnější pro jeho nepřátelé. Nejednou jsem zbytečně zahrál karty, které na něj neměly vliv. Například Khonshu může být zraněn jen během souboje. Takže jsem ho s Ghost Riderem mohl přejet klidně tisíckrát a nic by se nestalo. Nemluvě o tom, že jsem zbytečně přišel o pekelný oheň. Hlavně kvůli větší pohodě u stolu a férovosti jsem při hraní za Moon Knighta vždy ohlašoval co mám právě za identitu a co umí. Asi to není moc taktické, ale neuvěřitelně to zpřehlední hru a to i hráči, který ovládá právě Moon Knighta. Jinak je Měsíčník také celkem sebedestruktivní a nedisponuje nijak úžasnými nebo silnými kartami. Jeho moc rozhodně spočívá v jeho identitách. Díky přidání hodnoty dva během souboje z karty identity Khonshu nejednou vyhrál celý match.

Obsah balíčku podrobněji:

  • 3 karty a figurka postavy.
  • Počítadlo životů.
  • Útok/obrana – 17 karet s celkovou hodnotou 40.
  • Útok – 6 karet s celkovou hodnotou 21.
  • Obrana – 3 karty s celkovou hodnotou 9.
  • Léčka – 4 karty.

Příprava hry a pravidla.

Příprava hry a tahy hráčů jsou v každém setu Unmatched stejné. Je ale možné, že jste ještě Unmatched nehráli. Pokud vás tedy zajímá, jak připravit hru a její základní pravidla, odkážu vás na recenzi setu Souboj v mlze na odstavec nazvaný: Vydejme se do ulic zahalených tmou.

Unmatched: Redemtion Row ale přináší i nová pravidla, která si nyní trochu osvětlíme. Jedná se především o nové soubojové žetony a žetony léček. Ty se libovolně rozmístí na tomu určená místa na herním plánu. Pokud stojí bojovník na poli, ke kterému tento žeton náleží, může ho použít během obrany, útoku a nebo jako akci – pokud se tedy jedná o žeton léčky. Celá jedna stránka pravidel je také věnována popisu souboje všichni-proti-všem. Díky tomu proti sobě mohou stanout tři hrdinové. Pravidla se mění jen v tom, v jakém pořadí na sebe mohou hráči útočit a můžete si díky tomu nově zahrát zcela kompetitivně i ve čtyřech hráčích.

Jak přežít

Každá postava v této hře má šanci porazit jakoukoliv jinou postavu. Jako důkaz přikládám níže záznamy z několika partií. Ano, někdy to dopadlo celkem jednostranně, ale musíme myslet na to, že dost záleží na zamíchání karet, stejně tak jako na schopnostech hráčů. Pokud bych měl poradit, jak za kterou postavu hrát, pak bych řekl asi toto – za Ghost Ridera je třeba neustále hlídat hodnotu pekelného ohně a snažit se ho mít co nejvíce. Motorkář by se měl přiřítit, použít své nejmocnější útoky a zase ujet. Luke Cage by se měl držet na blízku svým nepřátelům, protože má perfektní obranu. Díky tomu nebude plácat akce na pohyb a může tlouct do soupeře hlava nehlava. Misty by si měl hlídat do té doby, než zahraje obě karty Dcera draka. No a Moon Kniht musí připlout díky schopnosti své identity, pak zasadit zdrcující úder jako Khonshu a bránit se jako Mr. Knight. Bohužel, v jeho případě je to daleko těžší, než se to řekne.

  • Luke Cage vs Moon Knight – těsně vítězí Luke Cage, který přišel o Misty a jemu samotnému zbyl pouhý jeden život. Opravdu velice těsné (29 min).
  • Luke Cage vs Moon Knight – Moon Knight využil schopnosti identity Khonshu a navíc nachytal Luka bez obranné karty. Luke neměl šanci (8 min).
  • Luke Cage vs Ghost Rider – Ghost Rider měl celkem navrch, ale nedokázal překonat Lukovu obranu. Nakonec těsně vítězí Luke Cage (11 min).
  • Luke Cage vs Ghost Rider – Nyní to Luke vyhrál na plné čáře. Ghost Rider neměl převahu ani na chvíli. Lukovi zbylo šest životů a Misty tři (11 min).
  • Moon Knight vs Ghost Rider – celu hru měl převahu Ghost Rider, který také nakonec zvítězil. Ke konci mu došly karty a málem prohrál (21 min).
  • Moon Knight vs Ghost Rider – s konečnými pěti životy zvítězil Moon Knight. Ghost Rider neměl štěstí na pekelný oheň (21 min).
  • Všichni proti všem – celou partii měl navrch před ostatními Ghost Rider. Nicméně Moon Knightovi se dobře sešly identity a nakonec zvítězil. Ghost Rider na druhém místě a Luke Cage ku podivu poslední (32 min).

Plusy

Moc se mi líbí propojení legendy jednotlivých postav s jejich balíčkem. Při hraní za každého z hrdinů opravdu na vlastní kůži cítíte jejich schopnosti. Jako Ghost Rider se proháníte po herním plánu na své ohnivé motorce a spalujete své nepřátele. Luke Cage je zase takřka nezničitelný díky své superkůži a díky své ohromné síle zase rozdává mocné útoky. Moon Knight je zase tajemný, objeví se a zase zmizí, a stejně jako jeho předloha je hraní za něj tak trochu schizofrenní. Velkým plusem je samozřejmě i nadprůměrná produkce zahrnující geniální insert, který počítá s obalenými kartami.

Inserty pro obalené karty do všech her!

Připočtěte spoustu krabic, které už univerzum Unmatched čítá, stejně jako krátkou herní dobu a máme tu opravdu skvělou, rychle zahranou akčňárnu. Výhodou je i přístupnost celého herního systému. Pravidla jsou jednoduchá, rychle vysvětlená a zároveň nabízí spoustu možností a herních rozhodnutí.

Mínusy

Herně s tímto setem nemám žádný problém. Zůstává tu tak jen hořká pachuť na patře pro hráče, kteří hledají v hrách hloubku, potřebují cítit vývoj svých postav či čehokoliv dalšího. Zároveň Unmatched může odradit hráče velkým podílem náhody, chybějící dějovou linkou či nějakou logičností. Postavit proti sobě třeba T-Rexe a Sherlocka Holmese zkrátka není úplně normální (i když nám do toho začali fušovat Challengers). To vše se ale týká celého Unmatched. Pokud jste ještě tento systém neokusili, pak je třeba tyto možné zápory zvážit. Pokud Redemption Row pořizujete pro rozšíření sbírky, pak už víte, že vám to nevadí. Mám to stejně. Zamiloval jsem se do bláznivosti a rozmanitosti Unmatched. Je úžasné, jak rychle se jednotlivé partie odehrají, aniž by ztrácely na atraktivitě a jak vyrovnané jsou souboje při použití tak asymetrických balíčků.

Hodnocení

Nejvíce mě bavilo hrát za Ghost Ridera. Myslím si, že je to tím, že ze všech tří znám jeho postavu nejlépe. No a právě to je podle mého názoru stěžejním prvkem při rozhodování o koupi. Hrdinové v tomto setu přináší nové a unikátní věci, ale pokud nejste milovníky jejich komiksových předloh, myslím si, že na vás nezapůsobí tak silně, jak by mohli. Ghost Rider mi opravdu přirostl k srdci, ale ostatní dva hrdinové, které v podstatě neznám, mě až tak moc nebrali. Díky licenci Marvel jistě dokáže krabice oslovit širší publikum, ale pro neznalé komiksů tento set takový nářez nebude.

Na závěr jen doplním, že sety Jurassic Park – InGen vs Raptors, Marvel – Hell’s Kitchen, Marvel – Redemption Row a Jurassic Park – Dr. Sattler vs T-Rex jsou a budou na devadesát devět procent jen v angličtině. Vzhledem ke konceptu hry, není problém herní obsah kombinovat. Pokud vám nebo vašim spoluhráčům dělá angličtina problém, pak mrkněte na Zatrolené hry, kde je většina těchto setů přeložena. Překlady karet pak stačí jen vytisknout a vložit do obalů k anglickým kartám. Pokud chcete na překladech máknout sami, pak vřele doporučuji tento nástroj.

Unmatched: Marvel – Redemtion Row získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: