Unmatched: Souboj v mlze

Násoska, lektvarník, detektiv a ten co nepotřebuje zrcadlo.

Systém Unmatched

Unmatched je vysoce asymetrická figurková bojová hra pro dva nebo čtyři hráče. Každý hrdina je reprezentován jedinečným balíčkem navrženým tak, aby evokoval jeho styl a legendu. Taktické pohyby a bojové možnosti daného hrdiny vytvářejí jedinečný herní zážitek. Jakmile ovládnete jednoho hrdinu, přijdou noví hrdinové, kteří mají diametrálně odlišný balíček a taktické možnosti. Boj je řešen rychle porovnáním útočných a obranných karet. Jedinečné efekty každé karty a jednoduchý, ale zároveň chytrý bojový systém, téměř vždy vedou k zajímavým rozhodnutím. Hra také umožňuje útoky jak na blízko tak i na dálku.

Toliko od distributora. Já bych systém Unmatched charakterizoval asi takto:

Je to již poměrně velké universum, založené na systému hry Star Wars: Epic Duels designéra Roba Daviau, který stojí i za Unmatched. Pravidla pro oblasti jsou pak převzata ze hry Tannhäuser. Skvělé je, že si hráč může toto universum rozšiřovat do nekonečna. Nebo spíš do té doby, dokud budou vycházet další balíčky a dokud budou finance. Systém je to ale určitě skvělý a zároveň bláznivý. Díky jednotnému systému třicetikartových balíčků proti sobě lze postavit prakticky kohokoliv. Dinosaury z jurského parku proti Sherlocku Holmesovi, Big Foota proti Alence z Říše divů nebo třeba Bruce Lee proti Medúze.

Souboj v mlze vyšel roku 2020 a do našich končin ho nyní lokalizovalo Albi. Přináší čtyři další hrdiny, kteří toho podle mého mají společného víc než předchozí čtveřice. Všichni jsou tak nějak provázáni se starou Anglií, jsou knižními velikány a mají ledasco společného s ponurou atmosférou i onou mlhou. Novými hrdiny jsou Neviditelný muž, Jekyll & Hyde, Drákula a Sherlock Holmes.

Jednoho zástupce z rodiny Unmatched jsme již na Říši her měli, a zde se můžete podívat, jak se nám líbila. Bude se Souboj v mlze líbit jako Souboj legend, nebo bude velkým omylem? To se můžete dočíst v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita

Samotná krabice má moc hezký art a vypadá opravdu stylově. Osobně se mi líbí víc, než krabice „prvního“ dílu. Krabice má rozměry 295x230x70 a uvnitř najdeme plastový insert. Ten je jednak funkční a jednak moc hezký. Funkčnost zastupují například intuitivní ikonky hrdinů, podle kterých je jasné, kdo do kterého fochu patří. Pod kartami jsou přesné výřezy pro žetony a počítadla, které jsou opatřeny i výřezy pro prsty. Hezký je díky své přehlednosti a symetričnosti. Suma sumárum jde tedy o velice praktický insert, do kterého se vše přehledně vejde, dá se to odsud dobře vyndat, karty rozměrů 63,5×88 se tam vejdou i v obalech a po zatřesení krabicí vše zůstává na svém místě.

V insertu leží také čtyři plastové figurky našich hrdinů, které průměrně měří nějakých 42 milimetrů. Všechny mají nasazovací barevné podstavce a jsou opatřené washem. Toto vystínování figurkám opravdu prospívá a díky takto jednoduché úpravě působí podstatně líp než běžné figurky. V krabici je i oboustranný herní plán rozměrů 420×275. Na jedné straně se hrdinové pohybují po střechách domů a na druhé spíš uvnitř domu. Na druhé straně jsou navíc tajné průchody, díky kterým mohou hráči skákat velké vzdálenosti. Není nikterak veliký, což ale nevadí, protože hrdinové se na něm bez problému potkají. Pravidla jsou vysvětlena na dvaceti stránkách a nejsou vůbec složitá. Naopak. Jsou velice jednoduchá, přístupná a nováček je pochopí dřív než řeknu Unmatched. Nepodařilo se mi v nich objevit nějakou gramatickou chybu či překlep. Příjemným zpestřením jsou reklamy na předposlední stránce pravidel. Například jde o reklamu pana Dr. Akuly, který hledá nové dárce pro svou krevní banku.

Jak již bylo řečeno, další Unmatched: Souboj v mlze přináší čtyři nové hrdiny a nyní se detailně podíváme na jejich předlohy a herní materiál.

Neviditelný muž

Neviditelný můž se zrodil v myšlenkách spisovatele H. G. Wellse v jeho románu, který vydal roku 1897 pod příznačným názvem The Invisible Man. Hlavním hrdinou je vědec Hawley Griffin, který se věnuje zkoumání optiky, konkrétně lomu světla na kůži a ve vzduchu. Po provedení pár experimentů se stává neviditelným. Vše je zalité sluncem, dokud nezjistí, že tato změna nelze zvrátit. Takto velký nápor na jeho psychiku z něj stvoří nepříčetného zločince. Do popkultury ho přivedl film z roku 1933, který se v loňském roce dočkal remaku. Já jsem se s ním setkal poprvé ve filmu Muž bez stínu s Kevinem Baconem, ale když se řekne Neviditelný, vždy se mi vybaví Liga výjimečných.

A čím disponuje Neviditelný muž ve hře Unmatched? Především obrovskou výhodou v podobě žetonů mlhy. Ty může používat jako takové teleportační brány. K dispozici má tři a jsou unikátní. Jinak řečeno každý žeton vypadá úplně jinak a je to příjemný detail. Neviditelný muž také disponuje spoustou karet, které mu umožňují pohybovat žetony mlhy. Ty si tak může rozestavit na herním plánu dle svých představ a hopsat si sem a tam, jak se mu zlíbí. Jde o hezký tematický prvek, který prostě dává smysl. Neviditelný muž se objeví jednou tam a jednou tam. Mezi tím je zkrátka neviditelný. To vše ještě povyšuje kartou, která mu umožní do příštího tahu úplně zmizet z herního plánu. Žetony mlhy jsou velice silnou výhodou, která ale může utrpět na straně herního plánu, kde jsou tajné průchody. Když i protihráč může hopsat sem tam, není to pro Neviditelného muže moc dobrá zpráva. Další výhodou oproti ostatním skrytým v mlze mohou být i karty, které jsou věnované pouze jemu. Není tedy omezen tím, kdo může karty zahrát.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • počítadlo životů
  • 3 unikátní žetony mlhy
  • útok/obrana – 9 karet s celkovou hodnotou 22
  • útok – 7 karet s celkovou hodnotou 25
  • obrana – 6 karet s celkovou hodnotou 18
  • léčka – 8 karet

Jekyll & Hyde

Dalším šíleným vědcem, který se schovává pod víkem krabice, je všem jistě dobře známý doktor Jekyll. Toho stvořil skotský spisovatel R. L. Stevenson roku 1886. Jednoho dne se doktoru Jekyllovi podaří namíchat mocná lektvar, jakousi drogu, která ho změní tělem i duší v netvora jménem Hyde. Jako Hyde se může oddávat zhýralému nočnímu životu a páchání všelijakých neřestí, což by si jako vážený lékař nemohl dovolit. K jeho smůle začne Hyde přebírat kontrolu a vzhledem ke kontaminaci chemikálií nemůže Jekyll namíchat lektvar, který by toto monstrum udrželo na uzdě. Jde o velice známou postavu, kterou najdeme v mnoha komiksech či filmech, a která dala jméno i jedné psychické poruše. Jedná se o tzv. Jekkyl-Hyde syndrom, kterým se označují pacienti trpící mnohočetnou osobností.

V krabici dokonce najdeme jednu ze zkumavek, ve kterých si pan doktor Jekkyl namíchal svůj lektvar. Je oboustranná a slouží jako ukazatel osobnosti, která má právě navrch. Pokud tedy tělo ovládá pan Hyde, žeton je otočen stranou pan Hyde navrch. Pokud je hráč právě Hyde, může udělit velice silné útoky, ale zároveň při každém manévru přijde o jeden život. Být Hyde má zkrátka své výhody i nevýhody. Hráč je velkým bijcem, ale uvést takové monstrum do pohybu něco stojí. Tato postava je svým rozpolcením velice zajímavá a hrát za ni je hodně odlišné. Při hraní karet je třeba sledovat, kým zrovna hrdina je. U žetonů pomocníků je podstatně jednodušší sledovat za koho právě hráč hraje. S tímto hrdinou je třeba neustále pracovat s žetonem Jekyll/Hyde, a někdy to může být trochu nepřehledné. Ovšem nejde o nic hrozného, spíš jen o pocit. Žetony pomocníků jsou zkrátka transparentnější. Dokonale to ale napodobuje našeho schizofrenního hrdinu.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • počítadlo životů
  • unikátní oboustranný žeton Jekyll & Hyde
  • útok/obrana – 15 karet s celkovou hodnotou 44 (Hyde 2, Jekyll 5, kdokoliv 8)
  • útok – 4 karty s celkovou hodnotou 20 (pouze Hyde)
  • obrana – 4 karty s celkovou hodnotou 12 (pouze Jekyll)
  • léčka – 7 karet (Hyde 5, Jekyll 2)

Drákula

Kdo by neznal slavného valašského Hraběte Drákulu. Ten byl stvořen na listech knihy spisovatele Brama Stokera, kterou vydal roku 1897. Pan Stoker vzal pověsti o upírech a vlkodlacích a napasoval je na skutečnou a děsivou postavu knížete Vlada III. Napichovače. Ten byl nesmírně krutý a napichoval své nepřátele na kůly. Od té doby v potoce uteklo hodně vody a nyní se dá mluvit o jedné z nejslavnějších popkultur. Postava Drákuly dokonce získala své místo v Guinnessově knize rekordů, jako nejpoužívanější literární postava ve filmech. Najdeme ho v pohádkách, komiksech, hororech, komediích i muzikálech. Knihu jsem četl a ve své době musela způsobit opravdu poprask. Nicméně je plná nudných pasáží, které z ní pro mě udělali knihu poměrně nezáživnou. Největší slávu tak Drákula získal nejspíše právě kvůli filmům. Na první dobrou si vzpomenu na film, kde ho ztvárnil Gary Oldman nebo na Blade: Trinity.

Upíra nejlépe vystihuje termín parazit. I tak to bude s Drákulou. Dokáže svým soupeřům ubrat životy a přidat je sobě. Pokud je ve vaší blízkosti, vysává z vás život. Samozřejmě je i obklopen svými nevěstkami, které pro něj neváhají zabíjet a poslouchají ho na slovo. V románu pana Stokera se dokáže změnit ve vlkodlaka, což dokáže i v této hře a jde o velice silný útok. Jeho kněžky mají po jednom životě a tak jsou spíš protivné než nebezpečné a slouží jako takový drákulův štít a překážka pro soupeře. Zřejmě právě kvůli tomu nemají sestry žádné obranné karty, protože by to zkrátka bylo mrhání drahocennými kartami. Na jedné z karet sester (Hladová přitažlivost) je tisková chyba. Na konci textu je za tečkou písmeno „v“. Zajímavé ale je, že na zbylých dvou kartách (jde o ty samé karty) tato chyba není. Drákula na mě celkově působí docela děsivě a tak nějak se ho bojím ze všech nejvíc. On by se zase měl bát hrdinky z jiné sady Unmatched. Jde samozřejmě o Buffy přemožitelku upírů. To by mohl být teprve zajímavý souboj. Tím směřuji svou otázku k Albi: Dočkáme se další sady Unmatched v češtině? Doufám, že ano, a že to bude co nejdřív.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • počítadlo životů
  • tři žetony sester
  • útok/obrana – 8 karet s celkovou hodnotou 23 (pouze kdokoliv)
  • útok – 9 karet s celkovou hodnotou 29 (Drákula 4, Sestra 3, kdokoli 2)
  • obrana – 4 karty s celkovou hodnotou 8 (pouze Drákula)
  • léčka – 9 karet (Drákula 6, Sestra 3)

Sherlock Holmes

Pokud by vás zajímalo, co znamenají ona čísla na rubu karet, pak vězte že Sherlock Holmes bydlí na adrese Baker Street 221b. Bydlí tam v nájmu se svým věrným druhem, veteránem afgánské války doktorem Watsonem, s kterým vyřešili už více jak dva tisíce případů. Jejich stvořitelem je opět spisovatel, a jeho jméno jest sir A. C. Doyl. Sherlock Holmes – geniální detektiv, známý svou typickou čapkou zahalenou v kouři dýmky, vyřeší každý případ díky dokonalé dedukci. V nejnovější filmové adaptaci, kde Sherlocka ztvárnil Robert Downey Jr., vystupuje i jako skvělý zápasník. Možná právě díky této inovativní tváři nejznámějšího detektiva, napadlo tvůrce zařadit Sherlocka s Watsonem mezi bijce z Unmatched. Možná i proto, že podle povídky Prázdný dům umí převézt i smrtku. V povídce Poslední případ ho totiž unavený autor nechal zemřít ve vodopádu, aby ho následně v Prázdném domě zázračně oživil (asi došli penízky).

Krom krásného plastového žetonu doktora Watsona najdeme v krabici i nezbytnou sadu karet slavného detektiva. Detektiva, který je díky své dedukci vždy tak trochu napřed, a padouchy nezachrání ani neprůstřelné Albi … co to povídám … alibi. Obrazně by se dalo říct, že „vidí druhým do karet“. V teto hře se tato domněnka stane skutečností. Spousty karet umožňují Sherlockovi koukat soupeři do karet. Zároveň s nimi může všelijak pracovat. Mrkne se tedy do karet, zjistí co má soupeř na ruce a pak se podle toho zařídí. Může zahrát i karty, díky kterým může odhadovat co má hráč na ruce a pokud uhodne, musí tento hráč kartu odhodit. Pokud se před tím podíval do jeho karet, není to zas takové tipování. Sherlock má vždy po svém boku svého věrného Watsona, který za něj dělá „špinavou práci“. Je to tak, silnější útok v této dvojici dokáže provést právě pan doktor.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • žeton Dr. Watsona
  • počítadlo životů Holmese a Watsona
  • útok/obrana – 15 karet s celkovou hodnotou 42 (Holmes 6, Watson 2, kdokoliv 7)
  • útok – 4 karty s celkovou hodnotou 20 (Holmes 2, Watson 2)
  • obrana – 2 karty s celkovou hodnotou 6 (pouze Holmes)
  • léčka – 9 karet (Holmes 7, Watson 2)

Vydejme se do ulic zahalených tmou

K úspěšnému odehrání partie dvojkové karetky Unmatched: Souboj v mlze budete nejprve potřebovat kolbiště, na kterém se souboj uskuteční. Hráči se dohodnou na které straně herního plánu budou hrát a následně mladší hráč položí svou figurku na pole jedna a ten starší na pole dva. Tyto figurky budou náležet postavám, které si hráči vybrali. Mohou se dohodnout, hodit si korunou nebo je vylosovat za pomoci karet postav. Každý hráč si také vezme kompletní herní materiál onoho hrdiny včetně třiceti unikátních karet. Ty důkladně zamíchá a pět z nich si vezme na ruku. Následně nastaví na počítadle životů horní hranici a připraví své pomocníky na herní plán (pokud je má). Tím je hra připravena a může zaznít pomyslný gong.

Je-li hráč na tahu, musí odehrát dvě akce. Může zahrát jednu akci dvakrát, nebo dvě libovolné akce. Nejde o nic těžkého. Akce samy jsou lehké a nijak zákeřné. Hloubku oněm akcím dávají až karty a jejich text. První akce, kterou je možné provést, nese militantní název „Manévr“. Během této akce si hráč musí líznout kartu z dobíracího balíčku a pak může provést pohyb. O kolik se pohne udává jeho karta hrdiny a v této krabici se všechny postavy pohybují až o dvě pole. Druhou hráčovou možností je akce „Léčka“. Léčky může hráč spřádat na své soupeře za pomoci žlutě označených karet. Symbol těchto žlutých karet je blesk a každý hrdina má úplně odlišné akce. Po vyložení této karty hráč provede její efekt a ihned ji odhodí. Mnohdy se jedná o velice silné karty a velice příjemně hru oživují. Poslední akcí, která je hráči k dispozici je akce „Útok“. Možná vás to překvapí, ale v této akci může hráč zaútočit na svého soupeře. To provede tak, že vyloží jednu z karet útoku nebo univerzální kartu. Soupeř kontruje opět univerzální kartou nebo kartou obrany. Souboj není řešen nijak složitě. Je řešen prostým porovnáním čísel na obou kartách. Pokud útočník zaútočí kartou s hodnotou čtyři, musí obránce vyložit obranou kartu alespoň s touto hodnotou, aby se útoku vyhnul. Pokud vyloží obranu s hodnotou například dva, utrží dvě zranění, což zaznamená na svém počítadle. Souboj ale také ovlivňuje text na kartách. Efekty na většině karet jsou uvozeny hesly: okamžitě, během boje a po boji. Podle těchto hesel se vyhodnocují a díky tomu také mohou úplně změnit výsledek souboje. Při stejných efektech pak efekt vyhodnocuje jako první vítěz souboje. Tím je obránce pokud neutržil zranění, nebo útočník kterému se podařilo uštědřit zranění. Tím je vyčerpaná zásoba možných akcí hráčova tahu. Nezbývá, než odhodit přebytečné karty na ruce, kterých smí hráč mít pouze sedm. Následuje tah druhého hráče, a takto se budou střídat dokud počet životů jednoho z nich neklesne na nulu. Ten pak prohrál a přeživší se stává vítězem.

Jak přežít

Kdo v této rubací dvojkovce přežije, ten vyhraje. Jak toho ale nejlépe dosáhnout? Podle mého je třeba se naladit na karty daného hrdiny a využít je na plné čáře. K tomu je však zapotřebí alespoň trochu znát obsah balíčku hrdiny. Některé karty jsou velice účinné, ale jsou ještě účinnější pokud se použijí v kombinaci s jinou kartou, nebo v ten správný okamžik. Dost důležité je také využívat svých speciálních schopností, popsaných na kartě postavy. Drákula se musí snažit začínat svůj tah na poli sousedícím s jeho soupeřem, aby mu díky tomu ubral jeden život. Neviditelný muž musí svůj tah končit na žetonu mlhy, aby se snáze ubránil. Jekyll & Hyde se zase musí správně rozhodnout, kdy se v koho proměnit. Ideálně by měl jako Jekyll dobrat co nejvíce karet, aby pak jako Hyde mohl dravě zaútočit. No a pan Sherlock Holmes by měl snovat své intriky a nejprve nasadit život Watsonův, než ten svůj. Nemalý vliv na výhru má také náhoda. Ta je zastoupena mimo jiné hodnotami útoků a obrany na kartách, ale také jejich cílovými postavami. Pokud budu mít revolver doktora Watsona, a Watson bude špatně postaven či dokonce mrtev, je mi i takto mocná karta momentálně k ničemu. Ještě horší to bude například v případě, kdy bude pan Hyde pod útokem. Ten nemá v balíčku žádnou kartu obrany a pokud nebude mít hráč na ruce ani jednu z universálních obranných karet, nemá se pan Hyde jak bránit. Život také dost znepříjemní karty vyřazených pomocníků. Pokud tedy bude hráč bojovat s Sherlockem Holmesem, vyplatí se mu zabít nejprve Watsona. Ten má dost svých karet, které budou Holmesovi na ruce nějaký ten čas plevelit. Pokud se jich bude chtít zbavit, nezbude mu než se jich zbavit jako přebytečných karet na konci svého tahu nebo jako posílení pro pohyb. Abych to tedy shrnul, hráč může být sebelepší, ale bez pořádných karet s tím nic neudělá. Je třeba naplno využít výhod své postavy, jejích schopností a snažit se co nejvíc minimalizovat její nedostatky.

Každá postava v této hře má šanci porazit jakoukoliv postavu z této hry. Jako důkaz přikládám níže záznamy z několika partií. Drákula s Sherlockem působí sice jednoznačně, ale vězte, že Sherlock měl opravdu štěstí na karty, oproti závislému na krvi (nebo je opravdu lepší?).

  • Jekyll & Hyde vs Neviditelný muž – velice vyrovnaně zvítězil Jekyll & Hyde (36 min)
  • Jekyll & Hyde vs Neviditelný muž – o pouhé čtyři životy zvítězil Jekyll & Hyde (28 min)
  • Drákula vs Sherlock HolmesSherlock Holmes absolutně převálcoval Drákulu (32 min)
  • Drákula vs Sherlock HolmesSherlock Holmes rozdrtil soupeře s náskokem jedenácti životů (19 min)
  • Jekyll & Hyde vs Drákula – ve velice vyrovnaném souboji vítězí Drákula (28 min)
  • Jekyll & Hyde vs Drákula – jedna karta rozhoduje vyrovnaný souboj, vítězí Jekyll & Hyde (22 min)
  • Sherlock Holmes vs Neviditelný muž – opět těsně vítězí Neviditelný muž (28 min)
  • Sherlock Holmes vs Neviditelný muž – těsné jako šaty Iren Adlerové, vítězí Sherlock Holmes (29 min)
  • Jekyll & Hyde vs Sherlock Holmes – suverénně vítězí Sherlock Holmes (30 min)
  • Jekyll & Hyde vs Sherlock Holmes – velice těsně vítězí Jekyll & Hyde (27 min)
  • Neviditelný muž vs Drákula – o tři životy vítězí Neviditelný muž (24 min)
  • Neviditelný muž vs Drákula – těsně, konkrétně o jeden život, vítězí Drákula (24 min)

Dvojkovka? Kolik zabere času?

Mezi záznamy z hraní v předchozím textu si můžete všimnout i času v závorkách. Tolik času zabraly partie bez přípravy. Některé se trochu protáhly, protože jsme si museli hru nejprve osahat. Ke konci už se některé partie dostali pod dvacet minut. Pokud si tedy budete chtít Unmatched: Souboj v mlze zahrát, vyhraďte si na něj zhruba půlhodinku. V začátcích se hra může natáhnout i ke třičtvrtěhodině vzhledem k potřebě nahlížení do pravidel. Zkušení hráči, kteří už budou mít balíčky v podvědomí pak odehrají partii klidně pod dvacet minut.

Unmatched: Souboj v mlze lze hrát i ve třech a čtyřech hráčích. Ve třech hráčích ovládá jeden hráč dva hrdiny a zbylí dva hráči každý toho svého. Ve čtyřech hráčích má každý hráč svého hrdinu. V obou případech se hraje na týmy a vítězí tým, který pokoří oba hrdiny týmu protihráčů. V tomto vyšším počtu hráčů počítejte i s delší herní dobou. Pokud budou hráči zkušení, do třičtvrtěhodiny se vejdou. Nicméně podle mého názoru se jedná pouze o doplněk s cílem oslovit co nejširší skupinu hráčů. Mě Unmatched nejvíc baví jako dvojkovka. Hráči se rychle střídají na tahu a nebudou se tak nudit během čekání na vlastní tah. Rivalita je podle mě ve dvojici silnější a atmosféra u stolu hutnější. Hru ve více hráčích beru pouze jako určitou možnost a hru v každém případě doporučuji jako dvojkovku.

Velevážený doktor Jekyll

Nyní se budu snažit vypíchnout věci, které se mi na Unmatched: Souboj v mlze líbily nejvíc. Začal bych nejspíš u produkční stránky hry, která mi přijde naprosto famózní. Krásný art krabice doplňují úžasné ilustrace karet, za kterými stojí pan Andrew Thompson. Herní plán ztvárnil pan Ian O’Toole a když jsem se po něm s figurkou pohyboval, připadal jsem si opravdu jako pan Hyde, který hopsá po střechách Londýna a děsí místní obyvatelstvo. Skvělé jsou i vtipné inzeráty na konci pravidel, o kterých již byla řeč a funkční insert. Vše doplňují povedená počítadla, krásné plastové žetony pomocníků a figurky hrdinů. Těm wash moc sluší a jsou plnohodnotnými maskoty svých představitelů. Po herní stránce mi hra také sedla. Je jednoduchá a přístupná, takže by mohla oslovit široké spektrum hráčů. Navíc díky vícero postavám disponuje hra i poměrně slušnou znovuhratelností. Jakmile hráč jednu postavu dokonale prozkoumá, může začít zkoumat další a zároveň měnit i soupeře. Souboj v mlze nabízí šest různých dvojic soupeřů a hráč může pokaždé stát na jiné straně. Pokud tedy dobře počítám, může zažít dvanáct různých soubojů. Pravidla nejsou nikterak složitá a musí je pochopit i začínající hráč. Stejně tak jednoduše se dají vysvětlit úplnému nováčkovi ve světě Unmatched. Ve světě, který je tak jednoduchý a přímočarý, že ho musíte buď milovat nebo nenávidět. Ve světě, kde proti sobě můžete postavit v podstatě kohokoliv a pustit se do bezhlavé řeže. A že to nedává smysl? Není to fuk? Proč nepopustit uzdu fantazii. Na Souboji v mlze je skvělé i to, že se dá hrát jako samostatná hra, nebo se dá využít jako rozšíření a hrdiny ztracené v mlze postavit proti legendám z „prvního dílu“. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří hráli Souboj legend a chtějí si hru oživit, určitě neuděláte krok vedle. Stejně tak neuděláte chybu, pokud hru zkusíte bez předešlých zkušeností s Unmatched. Pokud nad ní přemýšlíte, pak vězte, že se jedná o rychle ubíhající rubačku plnou akce a bláznivých setkání velikánů literatury, filmu či legend.

Zlotřilý pan Hyde

K chvále patří i kritika. Co se týče herních mechanismů, nemám jedinou výtku. Některé herní prvky nebo části partií jsou otravné, ale jsou způsobeny úspěchem soupeře nebo vlastní neschopností. Nejde tedy o problém herních mechanismů ale následek soupeření. Věc se má tak, že jde o velice dobře nastavený herní systém. Ten pro hráče bude buď úžasný, nebo bude hrozný. Záleží na tom, jak ho hra osloví. Tím pádem zbývá už jen produkční stránka. K té už bych asi něco mohl zmínit. Mohla by to být tisková chyba na jedné z karet sester v drákulově balíčku. Také výřezy na prsty v insertu by mohly být klidně krapet větší. Občas mám problém se do nich vejít. Poslední věcí, která mě bije do očí je náklon figurek. Jsou strašně nakloněné dopředu. Nevím, jestli je to vada nebo záměr. Možná tak mají figurky působit akčněji. Každopádně jsem se nad tím pozastavil a asi bych je měl radši vzpřímeně. Suma sumárum se nejedná o nějaké zásadní chyby, jen o detaily, kterých jsme si během hraní všimli. Rozhodně nejde o něco, co by vám nějak zkazilo dojem z odehraných partií nebo ze hry jako takové.

Dobojováno jest

Unmatched: Souboj v mlze je jednoduchá, velice přístupná, kompetitivní karetní hra ideálně pro dva hráče. Uteče rychleji než voda v řece a věřím, že soupeře na hraní této rubačky najdete snadno. Když ne herně, tak rozhodně zaujme svým visuálem a luxusní produkcí. Skvělou produkci představuje i velice šikovný insert, který pojme veškeré herní komponenty včetně obalených karet. Díky tomu uděluji Unmatched: Souboj v mlze ocenění Říše her Dokonalý insert. Hlavně pro svůj jednoduchý systém soubojů, které proběhnou téměř v každém tahu a jsou stěžejní mechanikou celé hry si zaslouží ocenění Rubačka. Hra má opravdu velice jednoduchá pravidla, která pochopí i nováček během okamžiku, a právě proto dostává třetí ocenění Vstupní hra.

Mě osobně hraní této hry moc bavilo a doufám, že nám Albi přinese další hrdiny, které proti sobě budu moci postavit v aréně. Budu oznámení nového Unmatched netrpělivě očekávat a vyhlížet.

Unmatched: Souboj v mlze získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

4 Replies to “Unmatched: Souboj v mlze”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: