Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot

Zelená kápě se střetává na pokraji lesa a ledového pohoří se sněžným mužem.

Systém Unmatched

Unmatched je vysoce asymetrická figurková bojová hra pro dva nebo čtyři hráče. Každý hrdina je prezentován jedinečným balíčkem navrženým tak, aby evokoval jeho styl a legendu. Taktické pohyby a bojové možnosti daného hrdiny vytvářejí jedinečný herní zážitek. Jakmile ovládnete jednoho hrdinu, přijdou noví hrdinové, kteří mají diametrálně odlišný balíček a taktické možnosti. Boj je řešen rychle, porovnáním útočných a obranných karet. Jedinečné efekty každé karty a jednoduchý, ale zároveň chytrý bojový systém, téměř vždy vedou k zajímavým rozhodnutím. Hra také umožňuje útoky jak na blízko tak na dálku.

Popis soubojového systému Unmatched od distributora.

Já bych systém Unmatched charakterizoval asi takto:

Je to již poměrně velké universum, založené na systému hry Star Wars: Epic Duels designéra Roba Daviau, který stojí právě i za Unmatched. Pravidla pro oblasti jsou převzata ze hry Tannhäuser. Skvělé je, že si hráč může toto universum rozšiřovat do nekonečna. Nebo spíš do té doby, dokud budou vycházet další sety a dokud bude mít potřebné finance. Systém je to ale určitě skvělý a zároveň bláznivý. Díky jednotnému systému třicetikartových balíčků proti sobě lze postavit prakticky kohokoliv. Dinosaury z Jurského parku proti Sherlocku Holmesovi, Bigfoota proti Alence z Říše her… pardon – z Říše divů, nebo třeba Bruce Lee proti Medúze.

Robin Hood vs Bigfoot vyšlo roku 2019 jako samostatně hratelné rozšíření univerza Unmatched a do našich končin ho nyní lokalizovalo Albi. Přináší dva nové hrdiny, kteří mají společné snad jen to, že se ukrývají v hustých lesích. Sice každý na jiném kontinentu, ale to vůbec nevadí. Novými hrdiny jsou, jak název napovídá, šlechtou obávaný zbojník Robin Hood a mýtický sněžný muž Bigfoot.

Dva zástupce z rodiny Unmatched jsme již na Říši her měli. Šlo o Souboj legend a Souboj v mlze. Jsou zelená kápě a velká noha přínosem pro Unmatched, nebo jsou krokem vedle? To se můžete dočíst v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita

V nevelké krabici (152x247x70) nalezneme dvě krásné figurky hlavních protagonistů. Jak to bývá u Unmatched zvykem, jsou vyvedeny v šedé barvě a dozdobené washem. Vypadají famózně a Bigfoot je možná vůbec nejhezčí figurka, kterou jsem v tomto soubojovém systému viděl. Robin má ten problém, že šípy v tak malém měřítku musejí být zkrátka neúměrně silné k jeho postavě, ale to neznamená, že by byla figurka ošklivá. Hrdinům dělají společnost i jejich pomocníci z plastu. Na Robinovu stranu se přidali čtyři zelení zbojníci a Bigfoota následuje Zajdalen. Samozřejmostí jsou pak ukazatelé životů v podobě otočných disků, třicet karet pro každého hráče a oboustranný herní plán. Herní plán nabízí domoviska obou našich šampionů – tedy Yukon a Sherwood. Podstatnou součástí je jistě i sešit s pravidly, která jsou ovšem identická s předchozími sety a tito dva hrdinové žádná nová pravidla nepřináší, stejně tak ani zdejší herní plán nepřináší žádné novoty. No a toto všechno je uloženo v naprosto dokonalém insertu. Konečně někdo myslel na obaly a konečně se mi vejdou obalené karty do insertu. Skvělý pocit. Ano, je to u Unmatched standard, ale vůči jiným insertům jsem cítil potřebu tento fakt vyzdvihnout.

Produkce hry je opět nadprůměrná. Velice kvalitní a silné karty, nádherné ilustrace, precizně vyrobené figurky a dobře vypadající těžké žetony pomocníků, nemluvě o funkčních kartonových discích pro záznam životů. Jedinou vadou na kráse by mohla být tisková chyba na Bigfootově kartě postavy, kde nám tak nějak vypadlo „se“. Suma sumárum je ale hra kvalitativně a vizuálně naprosto fantastická. Bude to stejné i s hratelností?

Robin Hood

Kdo by neznal tohoto zbojníka, který se ukrývá v Sherwoodském lese a rád nosí zelenou. Existuje spousta verzí jeho příběhu. V některých se jako mladý uchýlí do lesa, kde si postaví chýši a postupně se k němu přidávají další postavy jako Malý John či Will Šarlat. Někdy je také ústřední zápletkou boj se zlotřilým šerifem, který sídlí na hradě Nottingham. Zřejmě nejznámější pak bude verze, ve které s šerifem z Nottinghamu bojuje o svou milovanou Marianu. O Robinovi toho bylo napsáno a natočeno mnoho. Podstata je vždy ale stejná. Je to spravedlivý, čestný a veselý muž, který okrádá hamižné boháče a jejich majetek rozdává nebohým chudákům.

Robin Hood může cílit své útoky na dálku a má k sobě čtyři zbojníky útočící na blízko. Nejvíce se mi osvědčila taktika zabarikádování, kterou podporuje i Robinova schopnost. Jinak řečeno, pokud jde Robin proti hrdinovi, který útočí na blízko, myslím si, že má výhru v podstatě jistou. Mnohdy to platí i o hrdinech útočících na dálku. Rob si totiž může vyskočit ze svého krytu pomocí manévru, zaútočit a pak se díky své schopnosti hezky vrátit do bezpečí. Jeho síla spočívá také v „plné ruce“. Spousty efektů mu umožňují si neustále dobírat karty a díky tomu se slušně ubrání i těm útokům, které prošly přes obranu zbojníků. Z počátku jsem při hraní za zelenou kápi měl pocit, že stále jen tahá karty a nic z toho. Pak jsem přišel s taktikou zabarikádování se a Robin Hood se stal neuvěřitelně silným bojovníkem.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • 4 žetony zbojníků
  • počítadlo životů
  • útok/obrana – 12 karet s celkovou hodnotou 27
  • útok – 13 karet s celkovou hodnotou 39
  • obrana – 2 karty s celkovou hodnotou 6
  • léčka – 3 karty

Bigfoot

Bigfoot je součástí severoamerického folklóru, kde působí jako zhruba dvoumetrový lidoop s hustou černou srstí a dlouhýma silnýma rukama. Je opředen mnoha tajemstvími a jeho existence nikdy nebyla prokázána. Jedná se o místní legendu, která přiláká pozornost stejně, jako třeba Lochneská příšera ze skotského lochu Ness. Bigfoot má také své možné příbuzné různě po světe. Například v Tibetu najdeme Yettiho a u protinožců bájného primáta Yowie. Myslím si ale, že pro Unmatched je důležité to, že je velký a neuvěřitelně silný. Navíc nese na ramenou pořádný kyj v podobě velkého kmene, takže by se ho protivník jistě měl obávat.

Tenhle bijec je jako pára nad hrncem. Síla Bigfoota spočívá v tom, že je všude a zároveň nikde. Spousta efektů na jeho kartách mů umožňuje neskutečnou pohyblivost. Pokud budu počítat i Zajdalena, má celkem osm karet, které mu umožní se pohnout až o pět polí. Pokud je to navíc na univerzální kartě, kterou použije k útoku, stavá se z něj opravdu nebezpečná zbraň. Přihopsá si ze vzdálenosti pěti polí, sešle útok s hodnotou čtyři a zase uteče pět polí pryč. Návíc ho v utíkání a schovávání podporuje jednou kartou i jeho schopnost. Abych to tedy shrnul – je neuvěřitelně pohyblivý, má slušnou dávku životů, silnou obranu a šikovného pomocníka. Připočtěte útoky se sílou šest a je to hotový stroj na likvidaci protivníků.

Obsah balíčku podrobněji:

  • karta a figurka postavy
  • žeton Zajdalena
  • 2 počítadla životů
  • útok/obrana – 15 karet s celkovou hodnotou 42
  • útok – 8 karet s celkovou hodnotou 38
  • obrana – 2 karty s celkovou hodnotou 6
  • léčka – 5 karet

Příprava hry a pravidla.

Příprava hry a tahy hráčů jsou v každém setu Unmatched stejné. Je ale možné, že jste ještě Unmatched nehráli. Pokud vás tedy zajímá, jak připravit hru a její základní pravidla, odkážu vás na recenzi setu Souboj v mlze na odstavec nazvaný: Vydejme se do ulic zahalených tmou.

Zápisky z hraní

Tipů jak vyhrát, můžeme jmenovat hned několik. Nicméně pravdou zůstává, že v herním systému Unmatched může každý porazit každého, aneb jak hlásá slogan hry: „V bitvě není rovných protivníků!“ Níže přikládám zjednodušené zápisy jednotlivých partií. Také jsem naše dva nové hrdiny postavil na bojiště s Medúzou. Podle této statistiky je to totiž nejlepší postava, kterou disponuji. Vede Achilles, ale toho bohužel nemám.

  • Robin Hood vs Bigfoot – s naprostou převahou vítězí Bigfoot. Celou hru měl navrch a na konci mu zbylo deset životů, Zajdalenovi tři (25 min).
  • Robin Hood vs Bigfoot Bigfoot opět vyhrává, nicméně už to bylo jen tak tak. Zbyl sám s pouhými čtyřmi životy (24 min).
  • Robin Hood vs Bigfoot – celou hru měl převahu Robin, který se zaměřil jen na Bigfoota a nakonec s přehledem zvítězil. Zbyl pouze Zajdalen s plným počtem životů (26 min).
  • Robin Hood vs Bigfoot – neskutečně vyrovnaný souboj, kdy bylo před posledním soubojem na všech ukazatelích nastavena hodnota jedna. Zvítězil Robin (28 min).
  • Robin Hood vs Bigfoot – velice jednostranná záležitost, ve které měl po celou partii navrch zbojník. Robin Hood porazil oba protivníky s rezervou šesti životů (15 min).
  • Robin Hood vs Medúza – tak tady si Medúza neškrtla. Robin jí dával na frak od samého začátku a nakonec vyhrál s náskokem deseti životů (21 min).
  • Robin Hood vs Medúza – příběh se opakuje. Robin nedal Medúze ani náznak šance. Robin končil s jedenácti životy a dvěma zbojníky (17 min).
  • Bigfoot vs Medúza Medúza prohrábla své hadí vlasy a dala Bigfootovi na frak. Vítězí Medúza s dvěma harpyjemi a osmi životy (22 min).
  • Bigfoot vs Medúza – tentokrát si velká noha schladila žáhu a porazila Medúzu na plné čáře s rezervou patnásti životů (11 min)
  • Bigfoot vs Král Artuš – poněkud jednostranné. Artuš jako by ani nebyl na herním plánu. Bigfoot vítězí se čtrnácti životy.
  • Robin Hood vs Alenka v Říši divů – myslím, že Alenka se divila víc, než v říši za zrcadlem. Prohrála a Robinovi neubrala ani jeden život.

Nakonec mi to nedalo a zkusil jsem i další hrdiny ze setu Souboj legend. Jak jste si mohli všimnout, proti nové dvojici zrovna neobstáli.

Obaly a herní doplňky

Na karty, kterých je v krabici celkem 62 jsem použil obaly Sapphire rozměrů 63,5×88 – tedy velikost Standard. Sapphire změnil vizuál svých prodejních obalů a tak jsem se docela divil, co mi to přišlo. Určitě s nimi ale nesáhnete vedle. Obalené karty se také bez problému vejdou do insertu.

Na Gamefoundu také můžete dokoupit různé herní doplňky jako krabičky, tašky, neoprenové herní plány nebo stylové obaly na karty. Ceny jsou přijatelné, ale s cenou za dopravu už je to horší.

Plusy

Jeden obrovský plus je produkce hry. Ta je naprosto bezkonkurenční a hra se zkrátka líbí. Skvělá je podle mě i přístupnost tohoto setu. Kdyby někdo chtěl okusit systém Unmatched a přemýšlel, kterou krabici pořídit jako první, poradil bych mu právě tuto. Jsou v ní základní pravidla, která se rychle vryjí pod kůži. Naučí se je i opravdoví začátečníci a zároveň tento systém nabízí spoustu taktiky. Hrdinové jsou sice jen dva, ale oba jsou velice rozliční. Hráči si vyzkouší boj na dálku s ne příliš silnými útoky, ale i na blízko s bestií utrženou ze řetězu. Vyzkouší si čekat v úkrytu na soupeře, ale i jak si podmanit celý herní plán a pro svého rivala si dojít. Zkrátka hraní za tyto dva nové přírůstky je opravdu diametrální.

Mínusy

Všechno to, co jsem vyjmenoval výše, může některým hráčům trhat žíly. Ne každý má rád zběsilé lítání po herním plánu a velký vliv náhody v podobě tahání karet. Stejně tak mohou postrádat hloubku, dějovou linku nebo to, že hra v podstatě nedává smysl, když proti sobě mohou stanout Král Artuš a Bigfoot. Pokud bych ale měl jmenovat chyby jen a pouze tohoto setu a ne celeho systému Unmatched, pak bych nejmenoval žádné. Zkrátka je nevidím.

Hodnocení

Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot je velice příjemný startovní set, který doporučují všem, co by s Unmatched chtěli začít. Moc se mi líbí a jsem rád, že ho mám ve své sbírce. Těm, kteří s Unmatched už nějakou zkušenost mají a přemýšlí, jestli potřebují i tenhle set, vzkazuji: určitě ho potřebujete! Obě nové postavy jsou silné, dobře vypadají a přináší inovativní karty ruku v ruce s novými strategiemi. Navíc za nějakých šest stovek dostanete krásnou samostatnou hru sloužící i jako rozšíření, která vám poskytne hodiny bláznivé, rychlé a bojovné zábavy.

Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

One Reply to “Unmatched: Robin Hood vs Bigfoot”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: