Kam se ten jednorožec poděl?

Kabo není zrovna novinkovou záležitostí, a to ani v rámci českého trhu. Původní Cabo vyšlo již v roce 2010, za tu dobu se sice změnilo jak po grafické stránce (docela znatelně), tak po té pravidlové (víceméně kosmeticky). My se dnes podíváme na novou českou edici, kterou vydal MindOK. A že je na co koukat…

Čelní strana krabičky.

Kabo je karetní hra pro (v nové verzi) dva až čtyři hráče, která na prostoru padesáti dvou karet rozjede prvotřídní jízdu. Autory hry jsou Mandy Henning a Melissa Limes. Na jejich původním základu a upravených pravidlech, která vyzdvihují interaktivní, zábavný a napínavý charakter, stojí i nová edice hry. Ta je doplněna o čistě czech-made grafickou stránku, která rozhodně převyšuje dřívější edice a verze hry. Tu připravil MindOK ve spolupráci se Střední školou uměleckých řemesel v Ostravě – Zábřehu. Pod ilustracemi je podepsaná Klára Svačinová. Právě tento ryze český design vdechuje hře nový život. Jednoduché a přitom chytlavé obrázky působí na dětské hráče, stejně jako zaujmou i dospělé výraznými barevnými prvky a snadno rozeznatelnými kresbami.

Obsah krabičky.

Základním – a jediným – herním materiálem jsou karty, kterých je celkem padesát dva. Obsahují výše zmíněné ilustrace, k tomu bodovou hodnotu v rozmezí od nuly (jednorožec) až po třináctku. Každá karta je v balíčku zastoupena dvakrát až čtyřikrát. Karty hodnoty sedm až dvanáct mají navíc na sobě slova KUK, ŠPION a KŠEFT, která značí speciální schopnost:

 • KUK – hráč se může podívat na jednu ze svých karet,
 • ŠPION – hráč se může podívat na jednu z karet libovolného soupeře,
 • KŠEFT – hráč může vyměnit jednu svou kartu za jinou kartu libovolného hráče (aniž by se na kteroukoli kartu díval).
Přehled karet.

Rozhodně doporučuju využít tyto schopnosti kdykoli je možnost, protože je to jediný způsob, jak se dozvědět hodnoty svých karet, nebo je možné je vyměnit za jiné a (třeba) lepší. Ještě existuje varianta využití KŠEFTu k tomu, aby hráč zasel chaos do svých soupeřů tím, že je obere o známé karty a místo nich jim dá neznámé, ať už jsou jakékoli hodnoty. Možností, jak s těmito schopnostmi naložit, je celkem dost a záleží jen na hráčské kreativitě a lstivosti, zda a které využijí.

Jak na jednorožce?

Rozložení hry je jednoduché – každý hráč dostane čtveřici karet, jedna další tvoří základ odkládacího balíčku, zbytek se stane dobírací hromádkou. Každý z hráčů rozloží své karty skrytě před sebe na stůl a seznámí se s libovolnou dvojicí z nich, druhý pár zůstane neznámý. Následně začínají hráči v pořadí dle usazení kolem stolu ve svých tazích.

Herní materiál hry.

Hráč na tahu si může:

 • vzít horní kartu z dobíracího balíčku a
  (a) buď ji vyměnit za jednu či více karet ze svého prostoru – za podmínky, že všechny odkládané karty mají stejnou hodnotu, nebo
  (b) může ji odhodit na odhazovací balíček a – má-li karta nějakou speciální schopnost – může ji využít;
 • vzít horní kartu z odhazovacího balíčku a opět ji vyměnit za jednu či více svých karet (za stejných podmínek); takto získaná karta, jelikož je veřejně známá, zůstává otočená lícem nahoru i v prostoru hráče.

Tímto postupem si hráči ověřují hodnoty svých karet a vylepšují je tak dlouho, než si věří, že mají ideální skóre. Hráč může výměnami snížit počet karet ve své oblasti a o to více snížit celkovou bodovou hodnotu. Hráč ovšem může i navýšit počet svých karet, pokud se pokusí o výměnu za právě dobranou kartu, ale jím vybrané karty nejsou stejné hodnoty. V tom případě totiž následuje postih – hráč si ponechá karty, které chtěl odhodit (ty navíc zůstanou otočeny lícem nahoru), stejně tak si ponechá dobranou kartu. Pokud se pokusil o vyhození více než dvou karet, tak si navíc dobere jednu trestnou kartu z dobíracího balíčku a bez podívání ji vyloží do svého prostoru. Jít do rizika se prostě občas může zvrtnout.

Průběh partie tří hráčů.

Hráč místo dobírání karet může ve svém kole zvolat titulní „kabo!“, čímž spustí konec kola. Všichni ostatní odehrají své poslední tahy, následně jsou odhaleny všechny hráčské karty. Součet hodnot všech karet je skóre, jež si hráči zaznamenají do bodovacího archu. Hráč, který zvolal „kabo!“ získá:

 • nula bodů, pokud žádný z ostatních hráčů nemá nižší součet hodnot karet,
 • součet svých karet plus deset, pokud jeho součet není nejnižší hodnotou.
Kamikaze.

Aby hra nebyla moc přímočará a nikdo se nestal obětí smolného tahu, je zde možnost hry vabank (kamikaze) – pokud některý hráč nasbírá obě karty hodnoty dvanáct a obě karty hodnoty třináct, tak může zvrátit misky vah na svou stranu – na konci kola získá nula bodů a všichni soupeři – ať už mají jakékoli karty – získají padesát bodů. Pravděpodobnost nasbírání této čtveřice karet není tak nízká, jak by se zdálo, ale riziko je v tom, že některý hráč může uzavřít kolo dříve, než se podaří zkompletovat tuto vabank kombinaci.

Po sečtení a zapsání bodových hodnot hra pokračuje dalším kolem, do něhož jsou všechny karty zamíchány a znovu rozdány jako na začátku. Takto se hraje až do chvíle, kdy některý hráč dosáhne součtu svých skóre hodnoty sto nebo více. V ten moment končí hra a vyhrává ten, jehož skóre je nejnižší. I zde však existuje klička, kterou se prohrávající hráč může dostat zpět do hry – pokud se mu podaří dosáhnout součtu přesně sto bodů, může ponížit své skóre na padesát a hra pokračuje dále. Tuto možnost může každý hráč využít v celé partii pouze jednou, ale klidně ji může využít i více hráčů.

Závěr kola.

Heuréka – jednorožec nadosah!

Kabo je hra hlavně o paměti a trochu méně o štěstí. Někde mezi touto dvojicí se plete ještě strategie. U jednoduché karetky o padesáti dvou kartách se nedá očekávat nějaký propracovaný herní systém a hluboký herní prožitek. A přece dokáže Kabo překvapit. Je vhodný jak do hráčských rodin, tak pro pokročilejší hráče, které dokáže zabavit na několik partií a naprosto pohltit svými na první pohled jednoduchými pravidly. Naprosto ideální i pro pozdní večerní hraní nebo jako filler pro dlouhé herní dny či víkendy. Jedinou nevýhodou hry je maximální počet čtyř hráčů, kdy ve větší společnosti nastává boj o každé volné místo u stolu.

Zadní strana krabičky.

Nejen díky chytrým kličkám v pravidlech, jež způsobí, že žádný hráč není nikdy příliš mimo hru, je hra zábavná a napínavá od začátku až do posledního sčítání bodů. Jedná se o ideální párty hru, která nestárne, stále drží krok s dobou a dostává svou mladší konkurenci do kolen. To dokládá třeba i udělené ocenění Trolí palec 2021 v kategorii Párty hra.

Krásně graficky zpracovaná edice této dnes již klasické hry nabízí pastvu pro oči, stejně jako pro paměť. I pokud nejste přívrženci malých karetek, tento titul by vám doma neměl chybět!

Kabo získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: