Unmatched: Marvel – Teen Spirit

Jedna se natahuje. Jedna má opravdu pevné zuby a ti dva nemohou být jeden bez druhého.

Unmatched je vysoce asymetrická figurková bojová hra pro dva nebo čtyři hráče. Každý hrdina je prezentován jedinečným balíčkem navrženým tak, aby evokoval jeho styl a legendu. Taktické pohyby a bojové možnosti daného hrdiny vytvářejí jedinečný herní zážitek. Jakmile ovládnete jednoho hrdinu, přijdou noví hrdinové, kteří mají diametrálně odlišný balíček a taktické možnosti. Boj je řešen rychle, porovnáním útočných a obranných karet. Jedinečné efekty každé karty a jednoduchý, ale zároveň chytrý bojový systém, téměř vždy vedou k zajímavým rozhodnutím. Hra také umožňuje útoky jak na blízko tak na dálku.

Popis soubojového systému Unmatched od distributora.

Já bych systém Unmatched charakterizoval asi takto:

Je to již poměrně velké univerzum, založené na systému hry Star Wars: Epic Duels designéra Roba Daviau, který stojí i za Unmatched. Pravidla pro oblasti jsou převzata ze hry Tannhäuser. Skvělé je, že si hráč může toto univerzum rozšiřovat do nekonečna. Nebo spíš do té doby, dokud budou vycházet další balíčky a dokud bude mít potřebné finance. Systém je to ale určitě skvělý a zároveň bláznivý. Díky jednotnému systému třicetikartových balíčků proti sobě lze postavit prakticky kohokoliv. Dinosaury z Jurského parku proti Sherlocku Holmesovi, Bigfoota proti Alence z Říše her… Pardon – z Říše divů, nebo třeba Bruce Lee proti Medúze.

Teen Spirit vyšlo roku 2023 a v našich končinách ho nyní distribuuje například Albi. Přináší tři nové postavy z univerza Marvel: Ms. Marvel, Squirrel Girl a dvojhrdinu Cloak & Dagger. S kým se pustíte do lítého boje? S gumičkou, veveruškou nebo kudlou a kápí?

Nějaké zástupce z rodiny Unmatched jsme již na Říši her měli. Šlo o Souboj legend, Souboj v mlze, Robin Hood vs Bigfoot, InGen vs Raptors, Redemption Row, Hell’s Kitchen a For King and Country. Jsou hrdinové nového setu pro Unmatched přínosem, nebo jsou velkým omylem? To se můžete dočíst v následujících řádcích.

Obsah krabice a jeho kvalita

Vnitřek krabice nepřináší žádnou inovaci – tedy co se týče marveláckých setů. V krabici pro Unmatched standardní marvel-velikosti najdeme čtyři figurky, jejich počítadla životů, po třiceti kartách na postavu, šest soubojových žetonů a osm žetonů veverek. Stejně jako v ostatních setech mají figurky barevný podstavec a jsou upraveny washem, který figurky hezky vystínuje a zdůrazní detaily. Veliký palec nahoru putuje také plastovému insertu. Vše se tam vleze jak má a navíc pojme obalené karty. Ty moje mají v obalech vložené ještě překlady, což je vlastně třicet papírů na sobě. I při této výšce balíčku se pořád vejdou do padnoucího insertu. Herní plán je protentokrát vyveden jako zábavní park plný kolotočů a ruských kol. Obě strany herního plánu nesou stejný obrázek, nicméně jedna má plná kolečka a druhá jen jakési prstýnky. Opět si neodpustím poznámku, proč na druhé straně nemůže být jiné bojiště? Třeba se speciálními pohyby mezi políčky?

Pravidla jsou identická s ostatními sety. Standardní omáčka a důležitý dvojlist s vysvětlením pravidel nových postav. Ilustrace opět na velice slušné úrovni a hezky doplňují text. Fakticky i graficky jsou tedy pravidla naprosto v pořádku.

Ms. Marvel

Označení naší hrdinky Ms. Marvel je tak trochu zavádějící. Pod tímto jménem je známá spíše Carol Danvers alias Captain Marvel. Nicméně naše Unmatched postava je Kamala Khan, což je napůl muslimská superhrdinka z Pákistánu. Díky tomu je vůbec první hrdinkou v portfoliu Marvel s dálnovýchodní vírou. Díky tomu je také nejmladší marveláckou hrdinkou a vznikla teprve v roce 2013. Kamala je v civilu vlastně celkem nezajímavá a víc než cokoliv jiného je geekem a fanouškem Avengers – především pak Captain Marvel, které tak trochu ukradla jméno. Své super schopnosti má díky genům od Inhumans a jde především o změnu tvaru jejího těla. Dokáže tedy různě natahovat a smršťovat své končetiny a navíc disponuje skvělou regenerací. Čtenářům a divákům bude sympatická nejspíš kvůli tomu, že se s ní mohou snadno ztotožnit. Většinou řeší malé akce a problémy běžné středoškolačky. Spory se spolužáky, rodiči nebo sourozenci. Taková normální holka, která se po převlečení do kostýmu stane superhrdinkou a řeší spíše lokální problémy.

Hned na začátku řeknu, že Ms. Marvel je za mě tou nejsilnější postavou v celém setu. Zásluhu za to nese především její elasticita. Díky té se může na začátku svého kola pohnout o jedno pole a na blízko dokáže zaútočit až na vzdálenost dvou polí. Pohyb zdarma je silný sám o sobě, pokud k němu ale připočtu útok na tuto vzdálenost, stává se z Ms. Marvel neskutečně silný bojovník. Prostě si cukne, bací a všichni ostatní za ní musejí běhat jak blázniví. Navíc k tomu si přidejte to, že prosperuje z toho kde stojí a má spoustu karet, které pracují s počtem karet na ruce. Díky tomu má pořád plnou ruku a když má plnou ruku, má díky tomu neuvěřitelně silné útoky. A co si budeme povídat, plná ruka je výhoda sama o sobě. S paninkou, jak jsem si jí pracovně označil, to zkrátka nebudete mít vůbec jednoduché. Tedy alespoň v tomto setu, ve kterém jsou jen bojovníci na blízko. S bojovníkem na dálku už tak silná nebude.

Obsah balíčku podrobněji:

  • Karta a figurka postavy.
  • Počítadlo životů.
  • Útok/obrana – 15 karet s celkovou hodnotou 39.
  • Útok – 9 karet s celkovou hodnotou 24.
  • Obrana – 3 karty s celkovou hodnotou 9.
  • Léčka – 3 karty.

Squirell Girl

Veverčí holka je sice komiksovou postavou, ale žádný svůj komiks bohužel nemá. Jedná se o mutantku se super silou, čichem, tesáky a dokáže komunikovat s veverkami. Ponechám na vás, zda vedlejší efekt její mutace – více jak metrový ocas – je výhodou či nevýhodou. Jako taková hledala uplatnění například u Iron Mana, se kterým chtěla bojovat bok po boku. Působila také v týmu Great Lakes Avengers. Nicméně to na ní nebylo dost akční prostředí a tak se vydala zpět do Central Parku, kde už měla více na pilno. Možná za to mohly i pochmurné myšlenky a vzpomínky na zabití jejího mazlíčka – veveřáka Monkeyho Joa. Snad jí s tím pomůže nový holčičí mazánek – veverka Tippy Toe, kterou mimochodem nalezneme i na jednom z žetonů veverek či mezi kartami. Zajímavostí může být, že aktuálně působí jako superchůva a stará se o dceru Jessicy Jonesové a Luka Cage. Popřípadě to, že údajně měla románek s Wolverinem.

Hrát za Squirrel Girl má jistě své kouzlo. Figurka je krásná, doplňuje ji osm krásných mini žetonů pomocníků a má celkem dost opravdu silných karet. Její hlavní síla vychází právě z veverek. Na začátku každého tahu smí jednu umístit na herní plán. Veverky jsou malí bojovníci, což je nový druh bojovníka, jako byla třeba T-Rex velkým bojovníkem. Malí bojovníci smí být na poli s ostatními bojovníky, smí tam být až čtyři, ale pokud má jeden z malých bojovníků ztratit život, ztratí ho všichni malí bojovníci na stejném poli. Jinak řečeno, síla veverek je v jejich množství na jednom poli a zároveň je to jejich slabina. No a Squirrel Girl dokáže po veverkách utíkat a dokáže díky nim zasadit silnější útok. Je na nich skutečně hodně závislá a bez nich je v podstatě slaboučká. Veveruška je hodně silná postava, ale chce to mít s ní už něco nahrané. Je třeba také dobře pracovat s veverkami. Vždy musejí být na blízku, ale zároveň je třeba je chránit před nějakým tím útokem. Třešničkou pak mohou být různé komiksové hlášky na okrajích karet. Až si říkám, proč nemohly být na všech marveláckých kartách…

Obsah balíčku podrobněji:

  • Karta a figurka postavy.
  • 8 žetonů veverek
  • Počítadlo životů.
  • Útok/obrana – 14 karet s celkovou hodnotou 41.
  • Útok – 8 karet s celkovou hodnotou 15.
  • Obrana – 3 karty s celkovou hodnotou 9.
  • Léčka – 5 karet.

Cloak & Dagger

Plášť a dýka jsou podle mého připodobněním známého symbolu jing a jang. Doplňují se hned v několika směrech – muž a žena, světlo a temnota, něžnost a síla a hlavně světlo naší slečny zahání temnotu našeho chlapce. Trochu mi také připomínají krásku a zvíře. Slečna se jmenuje Tandy Bowenová a je jí šestnáct let. Chlapec se jmenuje Tyrone „Ty“ Johnson a je o rok starší. Oba spojuje to, že utekli z domova do města, které nikdy nespí. Potkali se tak, že Tyron chtěl Tandy okrást na jedné z městských zastávek. Tandy mu ale své peníze dala dobrovolně a Tyron je odmítl. Ihned se však vynořil další zloděj toužící po oněch penězích a chlapec ochránil dívku. Tak se stali přáteli bez domova a potloukali se po ulicích New Yorku. Jednoho dne někdo Tandy nabídl jídlo a přístřeší. Tyronovi se to nezdálo a tak ji doprovodil. Samozřejmě šlo o léčku a byla jim jako pokus aplikována neznámá droga. Aby se dvojice zachránila, skočila do řeky, ve které se pak projevily trvalé účinky drogy. Tyronovo tělo se stalo temnotou a Tandy naopak začala zářit. Tyron zakryl své tělo pláštěm, a začal si říkat Cloak. Tandy používá nože a proto si říká Dagger. Cloak neustále cítí ukrutný hlad, které dokáže zahnat jen světlo Dagger či to, že prostě obalí protivníka svým pláštěm a vstřebá ho.

Tato dvojice mi přijde z celého setu nejslabší, i když se za ně dá určitě vyhrát. Nejspíš to bude tím, jak hrozně málo mají životů. Nebo tím, že jejich síla je postavená na kooperaci a jakmile jeden z dvojice umře, je ten druhý v háji. Pokud bych to měl rozdělit, pak řeknu, že Cloak je defař a Dagger zabiják. Tak je s nimi třeba i pracovat. Dagger má několik opravdu mocných útoků a Cloak naproti tomu umí ustát kdejaký útok a zbavit protivníka karet. Musím říct, že si autoři s postavami skutečně skvěle pohráli. Perfektně se doplňují a jeden bez druhého nemohou být. Tu mladickou rebelii, zamilovanost a urputnost jsem cítil v každém tahu. Také ale musím říct, že hrát za ně je dost schizofrenní. Je třeba neustále sledovat jejich schopnosti, jestli náhodou nesplnili jednu z podmínek pro zisk bonusu, nebo plánovat pořadí zahrání karet pro co největší optimalizaci. Například zaútočit Dagger silným útokem a nechat ji hned vedle protivníka, aby na ni v následujícím kole zaútočil. To vše proto, abych zvýšil kartu Cloaka a vyměnil si místo s Dagger. Ano, tak je to u hodně charakterů, ale tady jsem opravdu cítil, že je v tom skutečná síla postav. Jeden bez druhého jsou zkrátka ničím.

Obsah balíčku podrobněji:

  • Karta a 2 figurky postav.
  • 2 Počítadla životů.
  • Útok/obrana – 12 karet s celkovou hodnotou 33.
  • Útok – 13 karet s celkovou hodnotou 49.
  • Obrana – 3 karty s celkovou hodnotou 6.
  • Léčka – 2 karty.

Příprava hry a pravidla.

Příprava hry a tahy hráčů jsou v každém setu Unmatched stejné. Je ale možné, že jste ještě Unmatched nehráli. Pokud vás tedy zajímá, jak připravit hru a její základní pravidla, odkážu vás na recenzi setu Souboj v mlze na odstavec nazvaný: Vydejme se do ulic zahalených tmou.

Unmatched: Marvel – Teen Spirit ale přináší i nová pravidla, která si nyní trochu osvětlíme. Jedná se především o nové soubojové žetony a žetony léček. Ty se libovolně rozmístí na tomu určená místa na herním plánu. Pokud stojí bojovník na poli, ke kterému tento žeton náleží, může ho použít během obrany, útoku a nebo jako akci – pokud se tedy jedná o žeton léčky. Celá jedna stránka pravidel je také věnována popisu souboje všichni-proti-všem. Díky tomu proti sobě mohou stanout tři hrdinové. Pravidla se mění jen v tom, v jakém pořadí na sebe mohou hráči útočit a můžete si díky tomu nově zahrát zcela kompetitivně i ve čtyřech hráčích.

Lehká statistika

  • Cloak & Dagger vs Ms. Marvel – ze začátku to vypadalo na jasný triumf Ms. Marvel, nicméně pomyslný pohár třímala dvojice Cloak & Dagger. Vyhráli o jedenáct životů (22 min).
  • Cloak & Dagger vs Ms. Marvel – jasná převaha od začátku až do konce partie. Zvítězila Ms. Marvel s šesti zbývajícími životy (23 min).
  • Squirrel Girl vs Ms. Marvel – veverka si ani nestihla dát oříšek na posilněnou. Dostala klepec od Ms. Marvel, které zbylo osm životů (9 min).
  • Squirrel Girl vs Ms. Marvel – velice vyrovnaný souboj, který nakonec vyhrála Squirrel Girl o pouhé 2 životy (20 min).
  • Squirrel Girl vs Cloak & Dagger – dvojice neměla absolutně žádnou šanci a to Squirrel Girl drželi asi pět kol v kleštích (14 min).
  • Squirrel Girl vs Cloak & Dagger – tentokrát velice vyrovnaný souboj, ve kterém nakonec zvítězili Cloak & Dagger. Zbyly jim dohromady pouhé tři životy a museli veverku sevřít v kleštích (16 min).
  • Všichni proti všem – ve hře, při které na herním plánu stanuly všechny postavy tohoto setu jako první vypadl Cloak. Následovala ho Squirrel Girl s Dagger v závěsu a vítězství dosáhla Ms. Marvel. Celou dobu měla jasně navrch a zbylo jí ještě jedeníct životů (27 min).

Plusy

Stejně jako u ostatních setů Unmatched je obrovským plusem krásná produkce. Není nejen krásná, ale i kvalitní. Nic v setu nevypadá lacině. A použité ilustrace… No prostě radost pohledět. Chválím i několik těch komiksových hlášek na okrajích karet Squirrel Girl. Insertu opět nejde vytknout snad vůbec nic. Vše v něm má své místo, nic se neodírá ani nelítá po celé krabici a vejdou se do něj obalené karty!

Inserty na obalené karty do všech her!

Nechápu jak to ti autoři dělají, ale zase přinesli obrovskou inovaci. Nové postavy jsou opět originální a je třeba se za ně naučit hrát. Ať už jde o úskoky Ms. Marvel, která dokáže zaútočit i z dálky. Nebo Squirrel Girl, u které souboj vyhrají spíše veverky než-li ona sama. Či snad dvojice zamilovaných, která je silná jen v páru a jeden bez druhého nemá smysl. Skutečně pěkné, vybalancované charaktery a navíc brutálně tematické. To však nemění nic na tom, že už bych rád odplul z přístavu Marvel.

Mínusy

Trochu mi vadí, že na druhé straně herního plánu je ta samá ilustrace, která má pouze zjednodušená políčka. Mohla by tam přeci být úplně jiná mapa, ne? Třeba s nějakým inovativním pohybem mezi jednotlivými políčky. Také soubojové žetony mohly přinést nějaký nový systém. Mohly se například sbírat do zásoby pro větší bonus, nebo jich mohlo být víc či míň. Cokoliv. Jakákoliv změna. Díky licenci by mohla vadit i cena hry. Tisícovka mi přijde docela hodně. Navíc na některých shopech je i za dvanáct set. To už je fakt moc.

Herně mi pak moc neseděly postavy Squirrel Girl a Cloak & Dagger. Ne že by byly slabé, blbé nebo nehratelné. Jen mi ze začátku přišlo dost těžkopádné je rozchodit. Nová pravidla malých bojovníků, různé odměny za schopnosti Cloak & Dagger a plánování jejich pohybu. Za Ms. Marvel se mi hrálo naproti tomu snadno hned od začátku. Je to taková přímočará postava. Nemusíte řešit nic zapeklitého. Což ovšem nemění nic na tom, že po pár partiích tyto pocity zmizí. Všechny postavy se vám dostanou pod kůži a těžkopádnost zmizí. Stále mám ale na jazyku jakousi pachuť a Ms. Marvel je pro mě jasnou jedničkou celého setu. Tedy herně. Pocitově se mi nejvíc líbí nejslabší dvojhrdina Cloak & Dagger.

Hodnocení

Je to sice další set z řady Marvel, ale musím říct, že volba postav je povedená. Před otevřením krabice jsem neměl ani tušení, že takoví hrdinové vůbec existují. Bavilo mě studovat jejich schopnosti a původ. Navíc mají opravdu krásné figurky a přinesli nám malé bojovníky, což je určitě změna k lepšímu. Jsem zvědav, jestli se objeví další či nikoliv, jako to bylo u T-Rexe. Pokud již máte svou sbírku Unmatched, jistě vám nemusím říkat, že tuhle krabici nutně potřebujete. Pokud přemýšlíte nad tím, že by právě Teen Spirit mohla být vaše první Unmatched krabice, pak řeknu jen, že je to vynikající volba. Postavy jsou rozličné, stejně jako hraní za ně. Ilustrace jsou na vysoké úrovni a vše vypadá na herním stole řekl bych až impozantně.

Na závěr jen doplním, že anglické sety distribuované společností Albi jsou a budou na devadesát devět procent jen v angličtině. Vzhledem ke konceptu hry, není problém herní obsah kombinovat. Pokud vám nebo vašim spoluhráčům dělá angličtina problém, pak mrkněte na Zatrolené hry, kde je většina těchto setů přeložena. Překlady karet pak stačí jen vytisknout a vložit do obalů k anglickým kartám. Pokud chcete na překladech máknout sami, pak vřele doporučuji tento nástroj.

Unmatched: Marvel – Teen Spirit získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: