Tokaido Duo

Putování po ostrově Šikoku ve dvou.

Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó jsou čtyři hlavní japonské ostrovy. Jejich názvy mi naše zeměpisářka dokonale vryla do paměti. Takže občas sice zapomenu jméno dceřiny učitelky, ale Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó dám i ze spaní.

Japonskem se nechal inspirovat Antoine Bauza a Naïade (neboli Xavier Gueniffey Durin), kteří spolu pracovali na několika hrách s touto tématikou. Tokaido, kde putujete po největším japonském ostrově Honšú. V Namiji se v zemi vycházejícího slunce stanete rybářem a konečně ve hře Tokaido Duo se vydáte na mystickou pouť na nejmenší z oněch ostrovů – Šikoku.

Hra Tokaido Duo u nás vyšla pod hlavičkou ADC Blackfire, výrobcem je Funforge. Autora, kterým je Antoine Bauza, snad netřeba představovat (7 divů světa, Hanabi, Draftosaurus, Oltréé, Takenoko, Kraken zuří!, Malý princ: Udělej mi planetu!, …). S jemností a citem ilustroval Naïade (Sobek, Velká kniha strašlivých čar, …).

Pod víkem krabice

IMG_20230207_112620.jpg

Každý hráč se ujme skupinky čítající tři členy. Malíře, který se potuluje krajem, zvěčňuje různorodé scenérie a následně svá krásná plátna šlechetně daruje místním obyvatelům. Kupce, který pendluje mezi horskými vesničkami a pobřežím, aby nejprve obstaral a posléze výhodně prodal své zboží. Poutník putuje kolem ostrova a navštěvuje zajímavá místa. Každá z těchto postav má jiný druh pohybu, typ akcí a jiné cíle. Jakmile jsou splněny podmínky pro ukončení hry alespoň jednou vaší postavou, například když malíř daruje všechny své obrazy, tak hra v tomto tahu končí (nezáleží, jak jsou na tom zbylé dvě a dokonce ani nevadí, že se třeba obchodník vůbec nepohnul z místa – také se stalo, pravda, dotyčný vcelku rychle prohrál). Oba hráči si spočítají body za všechny své postavy, a jak bývá zvykem, hráč s nejvyšším bodovým ziskem vyhrává. Možná to zní krapet složitě, ale ve své podstatě je to jednoduchá hra, do které se během několika tahů dostanete.

IMG_20230207_112926.jpg
Setup do pěti minut – barevný proužek na připomenutí vaší barvy je super nápad, občas se to hodí (navíc smysluplné využití zbytku místa na platu s žetony). Zboží pro kupce si náhodně losujete z velkého látkového pytlíku.

Pravidla jsou sepsána jednoduše, obsahují spousty názorných obrázků a vysvětlíte je do pěti minut. Ve zkratce vypadají asi takto. První hráč hodí třemi kostkami. Poté si jednu z nich vybere a ihned zahraje. Každá kostka odpovídá jednomu typu postavy a číslo udává počet kroků pohybu, které postava musí vykonat (poté může využít efekt políčka). Ze zbylých dvou si druhý hráč vezme jednu kostku k sobě a také ji ihned zahraje. Poslední připadne prvnímu hráči, který rovněž provede patřičný pohyb a může vyhodnotit efekt pole. Nyní hází všemi kostkami druhý hráč a dál se postupuje stejně. Hráči se takto střídají, dokud jakákoliv postava nesplní podmínky pro ukončení hry. Dohrají se všechny kostky v tomto tahu a poté si hráči sečtou všechny získané body.

Dojmy

Vizuální stránka

Nádherné, čisté, úchvatně tematické a detailní ilustrace, ze kterých dýchá japonský styl a kultura. Hra ve mě vizuálně evokuje klid a pohodu – jediným výkyvem ze zenové rovnováhy byly kostky, které občas nepadaly tak, jak by si člověk zrovna přál.

A dovolím si jen malou doušku: Šikoku je známé poutní místo, kde každoročně přes sto tisíc poutníků absolvuje pouť po osmdesáti osmi chrámech, nachodí dvanáct set kilometrů, spí pod širým nebem či přímo v chrámech a po cestě sbírají razítka do své hedvábné knihy. Na sobě mají obvykle kónické slaměné klobouky, bílé košile a v ruce hůl.

Herně

Ve své podstatě jde o vybalancování poměru mezi vlastním ziskem a případným nahráním soupeři. Míra škození je tady malá a spočívá hlavně v braní si výhodných kostek navzájem, popřípadě žetonů vylepšení či dvojitého hodu kostkou. První hru jsme s manželem hráli jakoby´ na jednu hlavní postavu a ty zbylé dvě jsme tak trochu vypouštěli. Výsledkem byla vcelku rychlá hra (30 min) bez velkého bodového zisku. Další hry jsme se snažily rozvíjet všechny postavy a víc si hlídat tahy toho druhého. Výsledkem byly delší a vyrovnanější hry (cca 30–40 minut) s větším bodovým ziskem.

Hraje i desetiletá dcera. Pravidla pobrala vcelku rychle. Snaží se si tahy promýšlet a ohlídat všechny možnosti. Občas jí něco uteče, nebo přesně neodhadne soupeře, ale dohání to na kostkách, kde se jí jako obvykle velice daří. Takže dokáže být vyrovnaným soupeřem. Pravda, někdy dojde i na mračící a naštvané pohledy. To když jí uzmu kostku s konkrétním hodem, na který čekala „tááák dlouho“.

Sice se nám podařilo skončit ve stejném tahu, ale k mojí smůle na tom byla dcera bodově mnohem lépe než já. Na druhou stranu jsem na ni byla obrovsky pyšná, takže jsme de facto vyhrály obě.

Znovuhratelnost

Hra disponuje prvky, které zvyšují znovuhratelnost, takže pokaždé bude hra trochu jiná. Nemohu říct diametrálně, ale budou se lišit. Záleží na kostkovém štěstí či neštěstí. Jaké zboží si vylosujete pro kupce – hodnota zboží, ale i to, zda se vám daří vytáhnout více stejného zboží, které pak můžete prodat najednou. Strategii ovlivní i žetony vylepšení, které můžete získat díky poutníkovi na jeho cestě kolem ostrova. Jedná se celkem o tři oboustranné žetony – pro každou postavu jeden. Dle našich zkušeností je jedna jejich strana výrazně silnější než druhá a při jejich zisku posunou pomyslný jazýček vah znatelně na vaši stranu. Na herní desku se chystají všechny žetony vylepšení, strana se umístí náhodně. Občas jsme je však všechny dali schválně tou slabší stranou, ať je to vyrovnanější.

Závěr

Tokaido Duo je tematická hra s krásnými ilustracemi, které skoro až pohladí na duši. Jedná se o oddechovou hru, kde nemusíte dlouze a složitě vymýšlet komplikované tahy. Avšak je potřeba nemyslet jenom na sebe, ale hlídat si i protihráče, abyste mu neuváženě nenahráli. Hru znatelně ovlivňuje, jaké kostky vám zrovna přijdou do cesty. Malé mínus také vidím v žetonech vylepšení – některé jsou hodně silné a mohou hru výrazněji naklonit ve prospěch jednoho hráče. Uzmout takto silné vylepšení ale není zase tak jednoduché.

Tokaido Duo mě osobně učarovalo nádhernými kresbami, ze kterých vyzařuje pohoda a skvěle se hodí na večery ve dvou, kdy dům po celodenním řádění drobotiny ztichne a zvolní tempo. Nálada a zejména energie je právě na kratší a nenáročnou hru, u které se můžete uvolnit.


Tokaido Duo získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: