7 divů světa

Už je to téměř deset let, co světlo světa, spatřila (snad již legenda) deskovka od autora Antoine Bauza 7 divů světa. Svým způsobem se možná většího věhlasu dočkal její menší bratříček 7 divů světa: Duel určený především pro dva hráče. Přeci jen v původní hře bylo možné hrát již od dvou hráčů, ale nebylo to úplně pohodlné a hráči museli hrát za třetí „quasi“ hráče na střídačku, což úplně nebylo ono. Ale zpět k velkým 7 divům světa, určeného pro větší počet hráčského publika, protože tento titul bude dneska ve světle reflektorů. A obzvláště, když se k nám do redakce dostala graficky vyleštěná a vybroušená edice, právě k výročí deseti letům od vydání původní verze hry. Krom toho, že původní hra již byla beznadějně vyprodána, tak je fajn, že společnost ADC Blackfire nám přináší tuto novou verzi plně počeštěnou (pro východní bratry se slovenskými pravidly taktéž v balení).

Jak jsem zmiňoval aktuální verze 7 divů světa je určena pro větší počet hráčů, konkrétně od 3 do 7. A zde je hned první změna oproti původnímu titulu, protože ten byl vhodný už od dvou hráčů. Zde tedy nenaleznete pomocné karty pro dva hráče. Zda si chcete zahrát ve dvojici, určitě si pořiďte 7 divů světa: Duel. Jedna partie vám zabere přibližně 30 minut a doporučeným věkem pro hraní je 10 let. Už v samotném úvodu musím říct, že obrovskou devízou je fakt, že všichni hráči v každou chvíli se věnují hře a nemusí čekat na jakékoliv odehrání a čekání, než přijdou na řadu.

Před pár dny jsme vydali článek věnovaný unboxingu této fakt moc hezky vymazlené krabice, jenž si můžete přečíst zde. Avšak pro úplnost a ve stručnosti, vězte, že po odklopení víka naleznete: 148 karet budov (49 karet I. epochy, 49 karet II. epochy a 50 karet III. epochy), 48 žetonů střetnutí pro vyjádření vojenských konfliktů, 78 mincí, česká a slovenská pravidla, bloček na zapisování bodů a nějaký ten pomocný informační materiál ulehčující hraní.

Jo, a málem bych zapomněl na obrovské desky vyobrazující sedm divů světa z dob helénské civilizace. V původní verzi byla pro určení obtížnosti „strana a“ a „strana b“, které byly obě dvě po grafické stránce stejné. Nyní v rukou dřímáme ještě o něco větší desky, ale především jejich vyobrazení je v denní době pro lehčí hraní lehčí obtížnost a noční doby pro náročnější hru. A pravdou je, že noční ztvárnění jednotlivých divů je fakt parádní. A to není vše, co bylo změněno. Došlo i na samotnou úpravu některých parametrů při výstavbě těchto divů – mám na myslí jiné odměny nebo jiná náročnost na suroviny. Nic výrazného, jen spíše kosmetické věci a některých divů se to vůbec nedotklo.

Chápu, že většina z vás už tuto záležitost plně zná, ale věřím, že někteří jedinci ještě neměli možnost 7 divů světa vyzkoušet, tak pojďme jen velmi lehce nastínit, jak se hraje. Usedněte ke stolu a vyberte si (nebo nalosujte) některý div. V původní verzi hry se k tomuto účelu mohli využívat malé karty divů – ty zde bohužel chybí. Ale nevadí, i tak se dá v pohodě hrát. Dále si uzme každý hráč 3 mince a 7 karet z I. epochy.

A jdeme na to! Pojďme budovat své město ve velkolepou civilizaci. Jakým směrem se vydáte je jen na vás: zda vaše sousední města budete drtit vojenskou silou, proslavíte se jako stavitel některého z monumentálních divů světa, ostatní převálcujete díky vašemu obchodnímu umu nebo zvolíte úplně jinou cestu ke slávě je jen na vás. Ono je pravda, že mnohdy musíte svoji strategii upravovat podle toho, jakou kartu dostanete do rukou. Kartu, možná by bylo přesnější říct, že jde o budovu, která vám může přinést nějaké suroviny, vítězné body, vojenskou převahu atd. Z oněch sedmi karet si vyberete jednu a rozšíříte o tuto budovu své město a balíček karet pošlete svému sousedovi. To udělají všichni hráči, a tak kolují balíčky s kartami, dokud je všechny neuplatníte. Jinými slovy volíte nejlepší možnou budovu z nabízených a zároveň víte, co pošlete svému sousedovi. Tím pádem mu můžete i uškodit v momentě, kdy se rozhodujete o některé budově, která vám relativně pasuje a zároveň vidíte, že sousedovi by zajistila slávu, tak ji raději uzmete sami apod.

Krom stavby budovy můžete svoji civilizaci povznést stavbou divu světa v dané epoše nebo případně pasovat, což ve své podstatě znamená, že si vezmete z banku peníze. Toto bohatství zaručuje spoustu věcí. Kupříkladu můžete od sousedních měst nakupovat suroviny, jenž potřebujete ke stavbě toho či onoho. Nebo na úplném konci hry vám zaručují určité body vítězství, tzn., každý zlaťák se může hodit.

Jak jsem zmiňoval, možných strategií je vícero. Pokud vám v žilách koluje ohnivá krev a vydáte se cestou budování vaší armády, jenž vždy na konci epoch porovnáte se sousedními městy. Hráči disponující vyšší vojenskou převahou získávají body, naopak pokořené civilizace ztrácejí. Poté  následují další dvě epochy fungující na úplně stejném principu, jen si stavitelé uzmou karty pro danou epochu. V tuto chvíli již můžete za některé stavby platit drahocennými surovinami nebo ji budete moci postavit zdarma. To však za předpokladu, že již máte postavenou v dřívějších dobách jinou stavbu na kterou můžete navázat.

Chápu, že prvních několik her bude spíše otázka náhod a učení se využití karet. To však po několika partiích přejde v promyšlené strategie, kde budete muset vskutku vážit každičkou svoji volbu výběru karty. De facto během hry nesoupeříte se všemi hráči, ale především se sousedními hráči, kteří vám mohou být důstojní obchodní přátelé nebo proradní vojenští sokové. Pochopitelně na konci hry se body porovnávají se všemi, ale vaši sousedé mohou vaše počínání výrazně ovlivnit.

Hodnocení – 5 z 5

Nebojím se říct, že 7 divů světa patří k legendám a letos se dočkal svého desátého výročí. K tomuto jubileu si pro nás autoři připravili novou vyleštěnou verzi hry, která se soustředí pouze na hru ve třech až sedmi hráčích. Pokud chcete hrát ve dvou určitě se nebojte sáhnout po menším bratříčkovi (a možná i slavnějším) 7 divů světa: Duel. Ale zpět k nové verzi hry přinášející především nové ztvárnění desek jednotlivých divů v podobě denní a noční doby pro zvolení náročnosti hry. Pro neznalce vězte, že jde zajímavou karetní hru, při níž vás čekají nelehká rozhodnutí, jakým směrem budete vaši civilizaci posouvat a jak dosáhnete slávy nad ostatními městy. Co však na hře asi nejvíce kvituji jsou samotné ilustrace, které jsem si dlouze jen tak bez hraní prohlížel. Pokud tedy přemýšlíte, u čeho strávíte některé deštivé podzimní nedělní odpoledne, myslím, že 7 divů světa bude dobrou volbou.

>

7 divů světa získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.
Tags:

4 Replies to “7 divů světa”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: