Kraken zuří!

„Piráti! Vzhůru na palubu a do zbraně!“ ozve se z přídi, když se na pravobok lodi začíná sápat chapadlo veliké obludy.

Dnes se podíváme na jednu kooperativní hru (nejen) pro děti, kterou nám připravili v Albi pod „labelem“ Albi exclusive (tzn. hra je k dostání pouze na prodejnách či eshopu Albi). Je určená pro 1–4 hráče s doporučeným věkem od 7 let a jedna herní bitva zabere přibližně půl hodiny.

Už na první pohled je krabice velmi líbivá, a to nejen krásnými ilustracemi, ale i malým okýnkem v levém horním rohu, kde na nás od začátku kouká rozzuřený Kraken. Úplně nás nabádá k rozbalení. Uvnitř krabice nacházíme herní plán s lodí, který je rozdělen na bublinový prostor, kanónovou, pistolovou a šavlovou zónu a uprostřed oblast lodi. Dále desku pro sledování Krakena, již zmíněnou figurku Krakena, 8 chapadel (4 fialové – vypadají spíše modře a 4 červené), 4 figurky pirátů, 8 dílů lodního zábradlí, žetony s dírou, víru a útoku na Krakena, akční karty, 4 lama karty, 6 kostek Krakena a pravidla. Krabice obsahuje plastový insert, takže veškeré komponenty máte krásně a přehledně uložené na svých místech.

Pohled do krabice. Praktický insert pro uložení komponent hry.

Příprava hry je jednoduchá. Spočívá jen v rozdělení chapadel na příslušná místa dle návodu, postavení lodního zábradlí, a každý hráč si určí počáteční místo na lodi (na stejném místě může být více postav). Na příď lodi se přichystá deska pro sledování Krakena, kam se umístí samotný Kraken a čtyři herní kostky. Každý z hráčů obdrží herní karty podle vybrané postavy, ze kterých vytvoří dobírací balíček a dvě karty vyloží lícem vzhůru. Pak už začíná bitva o loď a poražení Krakena.

Karty hráčů s jejich speciálními schopnostmi.

Každý hráč prvně hodí kostkami a dle obrázků na padlých kostkách posune chapadla na herním plánu o jedno pole blíže k lodi. Pokud padne na kostce oko Krakena, posunou se všechna chapadla v odpovídající barvě vržené kostky. Na akčních kartách jsou k dispozici následující akce:

  • Přesun – pohyb o tolik polí, kolik těchto akcí na kartě máte znázorněno. Pohyb není možný úhlopříčně.
  • Výstřel z kanónu – zatlačí chapadlo v kanónové zóně do bublinového prostoru.
  • Výstřel z pistole – stejné jak výstřel z kanónu, jen se týká pistolové zóny.
  • Útok šavlí – stejné jak výstřel z kanónu či pistole, jen s chapadly v šavlové zóně.
  • Oprava lodi – kdy lze postavit jeden díl lodního zábradlí v oblasti s figurkou hráče. Ale pozor, díru v lodi již opravit nelze.
  • Pirátská vlajka – díky ní lze provést jakoukoliv zvolenou akci z výše uvedených. Každý z hráčů má navíc svoji zvláštní schopnost, která mu při hře pomáhá, a je tedy dobré si tuto možnost hlídat a využívat ji.
Připravená hra pro čtyři piráty.

Poslední věc, kterou na akčních kartách najdeme je speciální akce. Pokud je na ní legrační obličej, tak se Kraken rozčílí, a na desce pro sledování Krakena se posune o jedno políčko. Díky tomuto posunování pak přibývají při hře kostky, a jakmile se Kraken dostane na poslední pole své desky, tak se přesouvá na hlavní desku. Hráči si zvolí, které chapadlo jím nahradí. Když se Kraken či chapadla dostanou až k lodi, tak rozbijí lodní zábradlí a vrací se do bublinového prostoru. Pokud už na tomto místě zábradlí není, pomocí žetonu vytvoří v lodi díru. Ve chvíli, kdy se Kraken dostává do hry na hlavním plánu, jde hráčům o to jej třikrát vrátit na bublinový prostor. Tím je Kraken poražen a piráti vítězí. Pokud však Kraken udělá do lodi dříve čtyři díry, jdou piráti přes palubu a bitva je prohrána.

Kraken těsně před přechodem na herní plán. Místo, kde nahradí Kraken chapadlo, si volí hráči libovolně (viz. níže).

Hra Kraken zuří! má několik možností, jak si ji usnadnit pro variantu s mladšími dětmi (lze vynechat speciální schopnosti pirátů; k poražení stačí jen jedno odsunutí Krakena), nebo naopak obtížnější pro pokročilejší. Pak si můžete na herní plán přidat až čtyři žetony víru, díky kterým se zkracuje cesta chapadel k lodi, a je tak náročnější udržet obranu lodi až do konce. Jelikož se jedná o hru kooperativní je možné k ní přizvat i mladší hráče, které navedete při jejich tazích. Doma jsme hru vyzkoušeli s dětmi tři a šest let. Starší zvládal hru úplně sám s přehledem a malá si od nás nechala poradit a hlavně byla ráda, že se mohla zúčastnit a ne jen koukat jak hrají ostatní. Jak už jsem zmiňovala, tak v krabici je skvělý insert pro uložení komponent, a navíc hra vypadá opravdu hezky. Dětem se líbila na první pohled a nás dospěláky také bavila. I s dětmi jsme zkoušeli těžší variantu s víry a nebyl problém hru vyhrát, ale samozřejmě i prohrát. Pravidla jsou jednoduchá, přehledně popsaná a pochopitelná na první přečtení. Jednotlivé herní kroky jsou intuitivní a rychlé.

Čtyři díry v lodi = prohraná partie

Kraken zuří! je rodinná bojovka. Starší se u ní nebudou nudit a zvládnou ji i menší děti či úplní začátečníci. V tomto případě nás v Albi opravdu potěšili a vydali hru, která nám s dětmi opravdu sedla na první zahrání a rádi se k ní vracíme. Navíc pořizovací cena je adekvátní obsahu. Takže za naši herní bandu ji mohu jedině doporučit.

Kraken zuří! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi .

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: