Terra Futura

Hra, kde si každý může vyzkoušet, jaký je hospodář.

Karta první – úvodní

Říkali jste si někdy, že byste zvládli řídit naši ekonomiku lépe než vláda? Nadáváte na zastavování úrodné zemědělské půdy obřími skladovacími halami a betonovými šedivými plochami? Chtěli byste omezit dovážení potravin z cizích zemí, neboť si myslíte, že naše země by měla v tomto být samostatná? Máte zaručený recept na snižování množství, třídění a likvidaci odpadu? No tak to zkuste! Dostanete vlastní krásnou krajinu, kterou zkultivujete a vytvoříte soběstačnou ekonomiku. Jen pozor, abyste v honbě za růstem a prosperitou nezapomněli také myslet na naši krásnou přírodu. To by se při zúčtování nemuselo vyplatit.

Karta druhá – seznamovací

Na léto si pro nás Albi připravilo potěšující novinku. Pod jeho křídly vyjde nová česká karetní hra Terra Futura, s jejíž návrhovou verzí jsme se mohli, pod názvem Ekumena, seznámit na podzimním Albi Game Festu. Hru vymysleli a navrhli Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek, s vývojem hry pomohlo Time Slug Studio.

Hru si můžete zahrát ve skupině dvou až pěti ekonomů, kteří mají, kromě vzdělání v oboru, věk alespoň deset let. Jeden pokus o ekonomický rozmach vaší krajiny by měl zabrat třicet minut nebo více, podle toho, jak moc hloubavá herní skupina jste.

Krabice hry

Karta třetí – příběhová

Terra Futura se tedy přesunete do budoucnosti, budete budovat nová města a rozvíjet různorodý průmysl, abyste dosáhli co největší produkce. Musíte však dávat pozor na ekologickou stopu svého jednání. Znečištění krajiny totiž v konečném důsledku vašemu rozvoji velmi uškodí.

Karta čtvrtá – obsahová

V krabičce naleznete sešit pravidel a osmdesát dva karet – pět startovních karet, karty území dvou úrovní, šestnáct karet cílů a nápovědní karty pro hráče.

Právě karty území jsou nejdůležitějším prvkem hry. Na každé kartě je vyobrazena ikona akce, kterou dané území umí. Na některých územích získáte konkrétní zdroj, na jiné si můžete vybrat, zda chcete suroviny nebo peníze. Na jiné můžete vaše získané suroviny proměnit na zboží. A to buď ekologicky – dáte více surovin na výrobu jednoho zboží, anebo se budete snažit dostat ze svých zdrojů maximum nehledě na ekologii – pak získáte zboží levněji, třeba jen za jednu surovinu, ale zároveň si vytvoříte znečištění. A znečištění vážně nechcete. Pokud totiž položíte znečištění na obyčejnou kartu, nebudete  moci využívat její akci, což je, vzhledem k tomu, že hrajete maximálně s devíti kartami, docela průšvih. Jsou i karty se speciální ikonou, které při jednom znečištění ještě akce poskytují.

Vyjma karet jsou zde ještě dřevěné kostičky surovin, kostičky znečištění a pěkné, tvarované, dřevěné žetony jídla, zboží, konstrukcí a peněz. Nechybí ani bloček pro zapisování výsledků.

Osmistránkový sešit pravidel je moc dobře udělaný. Pravidla jsou popsána přehledně, nechybí spousta obrázků, přehledy akcí, příklady.  V závěru je navíc pěkně vysvětleno, jaký problém představuje znečištění a zbytečná doprava na velké vzdálenosti ve skutečném světě. A odůvodněno, jak je tento problém zpracován ve hře.

Příklad herních komponent

Karta pátá – připravovací

Než vám prozradím pravidla, řekneme si něco o přípravě hry. Vypadá velmi rychle a snadně. Každý hráč si vezme jednu ze startovních karet území a položí jí před sebe. To je první karta z devíti na jeho území. Poté si každý hráč lízne dvě karty cílů, které ukazují, jaké pozice karet území využije hráč na konci hry při závěrečné aktivaci. Jako poslední si každý z hráčů vezme nápovědní kartu. Poté se doprostřed stolu umístí zamíchané balíčky karet území. Zvlášť balíček I a balíček II. Z každého z nich se následně otočí čtyři karty a vyloží se vpravo vedle balíčku. To je nabídka karet území pro začínajícího hráče. Zbývá už jen vytvořit společnou zásobu jednotlivých surovin, znečištění a zboží, a hra může začít.

Karta šestá – vysvětlovací

A teď k těm pravidlům. Hráči se ve svých tazích pravidelně střídají. Ten, co je právě na tahu má nejprve možnost odstranit z vyložené nabídky karet tu nejvíce vpravo, karty posunout a vyložit novou kartu úplně vlevo do vybraného řádku nabídky.

Pak si hráč vybere kteroukoli kartu území, jež se mu nejvíce hodí do plánů, ostatní karty ve vybraném řádku nabídky posune doprava a doloží novou kartu úplně vlevo.

Následně začne přemýšlet a mudrovat, kam vlastně zvolenou kartu ve své krajině umístí. Správně umístit kartu je velice důležité, neboť zároveň s akcí na právě položené kartě využijete všechny akce na kartách ve sloupci a řádku s právě položenou kartou. Na pořadí karet nezáleží, takže důvodů k přemýšlení, jak akce území efektivně zkombinovat, bude až až. 

To zase bude pokládání karty a odvolávání pokládání karty, to bude sbírání surovin, následné vracení do zásoby a vymýšlení nových, lepších kombinací, to bude nových vrásek z usilovného přemýšlení a popichování od spoluhráčů, abych už konečně dohrál a nezdržoval. To bude bašta!

Jakmile vše vyřešíte ke své spokojenosti, je na řadě další hráč.

Tady se trošku bojím, že pro ostatní hráče bude čekání na vlastní tah docela dlouhé. Napadlo mě,  jestli by nepomohlo, kdyby další hráč hrál hned, jakmile si ten na tahu vybere kartu území. Neboť to je jediná chvíle, kdy si hráči vzájemně konkurují. Samotné přemýšlení nad svou krajinou již přece nemůže další hráče ovlivňovat.

Rozehraná krajina hráče

Karta sedmá – finální

Ve chvíli, kdy poslední z hráčů položí svou devátou kartu území a využije všechny své akce, nastává finální fáze hry. Každý z hráčů dostal na začátku hry dvě karty cílů. Na těchto kartách je v horní polovině nakreslena mřížka tři krát tři pole a zvýrazněny jsou pozice karet území, které hráč ještě jednou před koncem hry smí aktivovat. Ve spodní polovině se pak nachází možnosti bodování zvýhodněných sad vašeho zboží. Každý hráč si dle vlastního uvážení z těchto karet vybere, co se mu nejvíce hodí. Třeba si z jedné karty vezme horní část, a z druhé tu dolní, nebo využije celou jednu kartu a druhou zahodí.

Karta osmá – bodovací

Hráči si spočítají body sad zboží dle vybrané karty cíle a zbytek surovin a zboží promění v body podle nápovědní karty. Na závěr si hráči odečtou body za množství znečištění, které svými rozhodnutími způsobili. Peníze žádné body nepřináší.

Karta devátá – těšící

No a to je všechno. Musím říct, že mě téma hry a jeho propojení s mechanismy ve hře velmi zaujalo a moc se těším, až se Terra Futura v létě objeví v obchodech a já ji budu moci se svými spoluhráči vyzkoušet.

Jsem strašně zvědavý, co se mnou hra udělá. Budu se chovat šetrně a ekologicky a získám málo zboží za hodně surovin, ale mé území bude bez znečištění? Nebo v panice, že mi soupeři příliš utíkají, začnu zběsile produkovat hromady zboží a než se naději, utopím se v hromadách odpadu bez možnosti hrát akce území? Či budu rozvíjet svou krajinu spíše opatrně a budu držet rovnováhu mezi zbožím a produkovaným znečištěním? To jsou otázky, které si zodpovím, až konečně nová česká karetní hra od Albi dorazí.

Už aby to bylo!

Tags:

One Reply to “Terra Futura”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: