Kudy? Tudy!

Ztraceni v cizím městě.

Ve spletitých uličkách cizího velkoměsta, kde každý krok odhaluje novou neznámou tvář a každá zatáčka skrývá příběhy, které čekají, až budou vyprávěny, se odehrává nově chystaná desková hra s příznačným turistickým názvem Kudy? Tudy! Tato slovní orientační hra hráče zavede do role cestovatelů, snažících se objevit památky ve velkoměstě, avšak jejich znalost místního jazyka je více než omezená. Tím se Kudy? Tudy! stává nejen hrou o objevování, ale i o komunikaci, překonávání bariér a vzájemné pomoci.

Tedy, alespoň takhle to na první pohled vypadá. A vzhledem k faktu, že tento titul nám během několika málo týdnů přinese společnost Blackfire v našem mateřském jazyce, tak jsme se v redakci rozhodli, že vám na něj přineseme krátké shrnující preview. Každopádně k jedné partii může usednout dva až pět cestovatelů s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedno dobrodružství zabere okolo třiceti minut.

Každý hráč v této hře dostane tajnou mapu obsahující místa, jež se pokouší navštívit. Ale cesta k nim není jednoduchá – bude vyžadovat pomoc od ostatních hráčů, jenž se stávají obyvateli města. Tito obyvatelé se snaží dešifrovat nápovědy cestovatelů, a tím jim pomoci dosáhnout jejich cílů, aniž by se ztratili nebo zabloudili v překladech.

Hra začíná výběrem herního plánu, který reprezentuje město. Na výběr bude New York, Tokio, Londýn a Paříž. Každá taková exkurze trvá dva dny. Na začátku prvního dne každý hráč obdrží tajnou mapu s označenými místy, která se snaží navštívit a sadu kartiček se slovy sloužícími jako jediné prostředky komunikace. S cílem nalézt cestu k těmto památkám hráči střídavě vystupují v rolích cestovatelů a obyvatel města, přičemž každý cestovatel se snaží pomocí omezeného slovníku naznačit ostatním, kam se chce dostat. Ostatní hráči, v roli místních, se pak pokoušejí rozluštit tyto nápovědy, aby cestovateli pomohli jeho cíl najít.

Druhý den přináší obnovení map a slovníků, a s nimi nové výzvy, jak komunikovat a porozumět ve zcela novém kontextu. Hráči musí být nejen důvtipní v poskytování nápověd, ale také v interpretaci informací, které dostávají. Tento herní mechanismus ztělesňuje základní lidskou zkušenost – snahu o porozumění a být porozuměn v cizím prostředí.

Konec hry přichází po druhém dni plném dobrodružství, kdy se hráči ohlížejí za svými cestami, sčítají zlaté suvenýry a přemýšlejí nad tím, kolik neznámých míst se jim podařilo prozkoumat. Vítězství v Kudy? Tudy! není jen o tom, kdo nasbíral nejvíce suvenýrů, ale také o schopnosti překonat jazykové bariéry a navázat kontakt s ostatními hráči.

Herní mechanismus střídavých tahů vypadá, že bude do hry přinášet dynamiku, kdy se každý hráč musí postavit jak do role cestovatele, tak do role místního obyvatele. Cestovatel se snaží co nejvíce využít své omezené znalosti jazyka k popisu svého cíle, zatímco místní obyvatelé musí být důvtipní a snažit se pochopit, co cestovatel potřebuje.

Hráči sbírají zlaté suvenýry, které se stávají klíčem k vítězství, a to navštěvováním co největšího počtu míst. Tato sběratelská část hry přidává další rozměr možností, kdy hráči musí rozhodnout, zda se zaměří na rychlé shromažďování suvenýrů, nebo se budou snažit prozkoumat co nejvíce míst, což může být časově náročnější.

Jsem osobně zvědav, jak bude reálně vypadat zajímavě vypadající aspekt hry Kudy? Tudy! Jak dokáže její schopnost simulovat skutečnou zkušenost cestování ve velkoměstě, kde je komunikace často klíčová a nedorozumění jsou na denním pořádku. Hráči se musí naučit, jak být jasní ve svých instrukcích s omezeným slovníkem, a současně být empatickými posluchači, kteří se snaží porozumět potřebám ostatních. Jinými slovy, jsem zvědav, zda se povede skloubit téma s herními mechanismy.

Odpověď na tyto mé otázky se již dozvíme poměrně brzy, protože Blackfire tento titul přinese během pár týdnů na pulty obchodů a do skladů e-shopů. Nyní si hru můžete zatím předobjednat, každopádně, jak se Kudy? Tudy! naskladní, rádi vám na ni přineseme naši zevrubnou recenzi.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: