Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví

Jestli neznáte Borderlands, máte se na co těšit.

Tohle bude fakt bláznivý. Tedy, dá se to alespoň vzhledem ke znalosti videoherní předlohy tušit. Nicméně chystaný titul Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví bude dle mého názoru nenápadným překvapením letošního jara a možná i roku. No a vzhledem k faktu, že Blackfire nám tuto kooperativní hru přinese již za pár týdnů v našem mateřském jazyce, pojďme si o ní něco málo říci, ještě než se nám dostane do rukou.

Borderlands je videoherní franšíza, která vznikla v roce 2009. Představuje jedinečný koktejl akčních stříleček a RPG prvků, obalený v nesmírně poutavém cel-shaded grafickém stylu, který dodává hře její ikonický vzhled. Tato série, jenž byla původně vyvinuta studiem Gearbox Software, se rychle stala fenoménem díky svému unikátnímu přístupu k hernímu designu, kombinujícímu intenzivní boj s prvky lootu, která hráče láká na nekonečné množství zbraní a vybavení k objevování. Sázka na temný humor, excentrické postavy a příběh plný neočekávaných zvratů dělá z Borderlands nejen hru, ale celý svět, v němž se hráči mohou ztratit na desítky až stovky hodin. A věřte mi, že vím o čem mluvím.

Zasazení Borderlands do postapokalyptického světa zvaného Pandora (a později i jiných planet), je dokonalým prostředím pro tuto divokou jízdu. Svět Pandora je plný nebezpečí. Od krvelačných zvířat až po psychopatické bandity, ale je také plný příležitostí. Hráči jsou vrženi do této chaotické směsice jako Vault Hunters – dobrodruzi hledající legendární trezory, o nichž se říká, že obsahují nezměrné bohatství a technologie dávných mimozemských civilizací. Každá hra v sérii rozšiřuje lore tohoto univerza, přidává nové postavy, nepřátele a příběhové linie udržující hráče v neustálém napětí a zvědavosti.

S příchodem každého nového titulu v sérii se Borderlands nebojí inovovat a experimentovat, čímž se snaží posunout zážitek z hraní na novou úroveň. Ať už jde o rozšíření herního světa, zavedení nových mechanik, nebo dokonce úplně nových žánrů – jako je nedávno oznámená desková hra s originálním podtitulem Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví. Tvůrci stále nachází způsoby, jak oslovit své fanoušky anebo přilákat úplně nové hráče. Jde o deskovou hru, která slibuje zachovat ducha originální série tím, že nabídne intenzivní boje a bohaté příběhové zápletky zasazené do dobře známého a milovaného univerza.

Při přípravě hry Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví se každý hráč rozhoduje, kterého Vault Huntera si zvolí, přičemž i když hrajete ve skupině méně než čtyřech, hra je designována tak, aby v aréně byli vždy čtyři Vault Hunteři. Pochopitelně je možné, že hráči budou ovládat i více postav. Po výběru postavy si hráči jako skupina vyberou kampaň, jenž chtějí hrát. Každá kampaň je popsána ve svém vlastním bookletu, což hráčům umožňuje postupovat příběhem a narazit na různé scénáře přinášející unikátní výzvy a cíle. V praxi to však znamená, že všichni stojíte proti hordě banditů, příšer a záporáků řízených hrou. Jakmile je scénář vybrán, hráči nastaví hrací desku podle uvedeného scénáře. Stejně tak se seznámí se speciálními pravidly, jako jsou konkrétní podmínky vítězství a pravidla pro spawnování nepřátel. Nepřátelé a herní elementy jsou rozmístěny podle mapy scénáře, což zahrnuje i případný loot nebo výbušné barely, a scénář také určuje, kolik a kteří nepřátelé se objeví v průběhu hry.

Hráči dále vybírají karty dovedností pro své Vault Huntery, což umožňuje sledovat postup a učení nových schopností během hry. Každý Vault Hunter také dostane jednu fanouškovskou kartu určující, jak může získat žeton Spotlight, což je klíčový prvek hry, neboť ten, kdo drží žeton Spotlight, se stává primárním cílem nepřátel. No a pochopitelně nechybí i takové věci, jako je pytlík plný žetonů lootu apod.

Po absolvování každého scénáře mají hráči možnost získané prachy investovat, spíše využít pro nákup nového vybavení v příslušných prodejních automatech. Prostě vytunit si svou postavu, aby v dalším scénáři byla mnohem mocnější. Přeci jen v posledním scénáři na vás čeká ultra-zlounský boss.

V centru dění této hry stojí, jak už jsem několikrát zmínil, Mister Torgue – jeden z nezapomenutelných charakterů série, známý svou láskou k výbušninám a velmi svéráznému typu osobnosti. Aréna, která je stěžejním prvkem hry, nabízí hráčům možnost ponořit se do gladiátorských bojů, jenž jsou v sérii Borderlands velmi oblíbené. Samotná hratelnost se odehrává postupně na kola, v nichž se postupně střídají lovci a nepřátelé. Hlavní inovací přinášející touto hrou, je způsob, jakým se odehrávají boje. Využívání systému aktivací podobného tomu z předchozích her Monster Fight Club, přidává na dynamice a nevyzpytatelnosti každého kola.

Ale pojďme si to rozebrat trochu více dopodrobna. Jádrem deskové hry Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví je inovativní systém [Re]Action System přinášející zajímavý rozměr do hraní a strategie. Tento systém hráčům umožňuje provádět akce s vašimi postavami a reagovat na akce nepřátel během jejich tahu. Každý Vault Hunter má k dispozici sadu akčních žetonů, které reprezentují různé akce, jako je pohyb, útok nebo použití schopností. Barva akčního žetonu určuje, jakou barvu kostky budete házet při pokusu o úspěch dané akce – zelené akce mají nejvyšší pravděpodobnost úspěchu, následované žlutými a červenými. V momentě, kdy je Vault Hunter zraněn útokem nepřítele, vy a vaši spoluhráči máte možnost okamžitě reagovat pomocí tohoto systému. To znamená, že lze použít jeden ze svých připravených akčních žetonů k provedení reakce, například k útoku zpět, nebo k ústupu z dosahu nepřítele. Důležité je, že [Re]akce může být provedena i během tahu nepřítele. Navíc každá kostka má speciální strany pro kritický úspěch a selhání. Kritický úspěch obvykle znamená automatické uskutečnění akce a může aktivovat speciální pravidla, zatímco selhání může vést k horším výsledkům a často znamená neúspěch pokusu o akci.

Navíc Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví zahrnuje i narativní prvek. Přestože hra klade hlavní důraz na boj, nezapomíná na příběhové linie a postavy, které jsou pro univerzum Borderlands tak důležité. Hráči mohou očekávat, že se setkají s řadou známých tváří z videoher a že každá hra nabídne kus příběhu rozšiřující jejich poznání tohoto světa. Přechod od videohry k deskové hře je zajímavým krokem pro franšízu Borderlands a Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví je toho dokonalým příkladem. Desková hra si klade za cíl zachovat základní prvky, které dělají Borderlands tak oblíbeným – akci, humor, rozmanitost zbraní a výrazné postavy – a zároveň nabízí novou formu interakce a společenského hraní. Tento most mezi digitálním a fyzickým herním světem nejen oživuje oblíbené prvky série v novém formátu, ale také přivádí ke stolu nové hráče, kteří možná ještě nevstoupili do chaotického světa Pandory. Borderlands: Mr. Torgue a jeho Aréna drsňáctví tak představuje novou kapitolu v rozšiřujícím se univerzu Borderlands, slibující přinést více adrenalinu a smíchu na stoly hráčů po celém světě.

Ale především i v místních luzích a hájích, protože na přelomu dubna a května bychom již mohli mít hru v rukou. Pak ji můžeme vyzkoušet a přinést vám naše pocity a dojmy z hraní. No a vzhledem k opravdu enormnímu množství herních komponent, a nutno podotknout i zajímavé cenovce, to nebude nic malého. Ale jak jsem řekl hned v úvodu tohoto preview, osobně si myslím, že to může být nečekané pozitivní překvapení letošního jara. Každopádně už teď si hru můžete předobjednat. Třeba ZDE.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: