Král je mrtev, ať žije král!

Nejosobitější české vydavatelství Fox in the Box specializující se převážně na komplexní „hráčské“ tituly dnes oznámilo další horkou novinku: lokalizaci druhé graficky vylepšené edice hry King is dead od Peera Sylvestera. Ani první edice hry nebyla tak úplně originální; jde o tzv. „reskin“ převahové („area-control“) hry z r. 2007 King of Siam (vycházející z ještě starší ikony „převahovek“ El Grande), která hráče zavede do roku 1884, kdy inicioval siamský král radikální reformy, jejichž zavedení vyústilo ke vzniku občanské války mezi třemi frakcemi: Malayi, Laosi a Roajalisty. Vnitřní konflikt ale musí být zahalen zdáním jednoty a celistvosti – jinak hrozí britská intervence a ze Siamu by se tak stala jen další britská kolonie (ve skutečné historii k tomu nikdy nedošlo). King is dead je však „reskinem“, kdy hra převléká tematický kabátek a my se ocitáme v artušovské Británii, kdy po smrti krále dochází ke střetu Angličanů, Velšanů a Skotů a intervence hrozí ze strany Francie.


Hráči v roli blíže nespecifikovaných vůdců usilují o získání co největšího vlivu v osmi různých regionech na mapě starého Británie. Zajímavé je, že po počátečním rozmístění se v hře nevyskytuje žádný náhodný faktor.

Dále je zajímavé, že hra má částečně „paxový“ element (o „paxových“ hrách jsme si povídali zde) – ve hře se sice vyskytují 3 hlavní frakce (+ ještě jedna vnější), ale hráč přímo za žádnou z nich nehraje. Vítězí hráč, který má ve své zásobě nejvíce kostiček (tj. cosi jako loajalita) vítězné frakce (tj. té, která má na konci hry převahu v nejvíce regionech). Ovšem v případě, že francouzská armáda obsadí čtvrtý region, vítězí hráč s nejvyrovnanějším vlivem ve všech znesvářených frakcích – tj. hráč, který má nejvíce „trojic“ různě barevných kostiček (vychytrale tedy byl nejloajálnější ke všem stejně). Nepřipomínají vám tyhle asymetrické bodovací podmínky tak trochu Pax Pamir 2?

Ačkoliv hry „od Lišky“ bývají často velice hutné, přinejmenším co se týče délky a náročnosti pravidel, King is dead je však hrou hutnou pouze z hlediska hratelnosti a taktického rozhodování: má velice jednoduchá pravidla (jejich jádro tvoří pouhé 4 stránky) a dá se odehrát do 45 minut. Zvláštností je, že v počtu 4 hráčů se hraje na dva týmy po dvou hráčích (podobně jako ve starší převahovce Carolus Magnus, ze které jsou také částečně čerpány určité mechanismy). Hra také nabízí pokročilou variantu, ve které jsou odebrány základní karty a přidávají se zvláštní karty „vychytralých akcí“ (v této herní variantě už však do hry vstupuje náhodný prvek a překvapení).

King is dead by měl vyjít v české lokalizaci pod názvem Král je mrtev do konce tohoto roku; předobjednávky zatím ještě spuštěny nebyly. Do té doby dlouhý život králi!

Tags:

One Reply to “Král je mrtev, ať žije král!”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: