Do svého Domu snů si hráči budou moci pozvat návštěvu a nejen to…

Před pár dny jsme vydali naši zevrubnou recenzi na deskovou hru Dům snů od polské společnosti Rebel, kterou do našich luhů a hájů přineslo v našem mateřském jazyce vydavatelství ADC Blackfire a dnes bychom vás rádi informovali o tom, že se dočkáme v češtině i rozšíření nesoucí název Slunečná 156. Nedávno o tom informovala společnost ADC Blackfire, za což mají minimálně u mě palec nahoru. Dům snů patří k oblíbeným rodinným hrám pro svoji jednoduchost pravidel, svižnost (jedna partie zabere okolo třiceti minut), tematičnost (kdo by si nechtěl zvelebit svůj rodinný dům), ale taktéž pro hezké pastelové ilustrace. Rozšíření Slunečná 156 základní hru obohatí o pátého a šestého hráče, což sebou nese dvě nové desky domečků, rozšiřující desku nabídky karet, nové pokojové a zvláštní karty, tak aby v případě maximálního počtu hráčů mohli všichni postavit dům od suterénu až po střechu, ale taktéž nové žetony vybavení, karty návštěvníků a konstrukčních nákresů přidávající do hry více variability, jak získat další body navíc. Toliko jen ve zkratce a pojďme si říci postupně více k jednotlivým novým prvkům.

Začněme třeba pokojovými kartami, kterých bylo přidáno dvacet čtyři – většina jich je stejných jako v základu hry, ale jsou zde spíše jen proto, aby všichni hráči měli stejnou šanci postavit obyvák, ložnici apod. v maximálním počtu hráčů. Stejnou jako kdyby se hrálo třeba jen ve třech hráčích. Nicméně novým typem místnosti je třeba tělocvična, která bude plnit roli univerzální místnosti, protože ji bude možné umístit kdekoliv v domě. Zato nových dvacet čtyři speciálních karet přinese řadu pomocníků, nástrojů, jenž hráčům určitě dovolí nové „manévry“ při stavění. Kupříkladu takový instalatér přinese dva body za koupelnu navíc, ale pan inženýr umožňuje místnosti jednoho typu slučovat nejenom vedle sebe na jednom patře, ale i vertikálně – příkladem může být obyvák, kde bude možné mít dvě karty v druhém patře a jednu kartu obyváku pod nimi v prvním patře. Bagr přináší restart nabízených karet, tzn., na začátku kola je možné veškeré vyložené karty vrátit zpět na dobírací balíčky, zamíchat je a opětovně rozdat. Karta žebříku dovolí hráči podívat se na své karty střechy a případně jednu vyměnit z nabízených speciálních karet střechy v daném kole.

Pokud jste nedávno hráli Dům snů, tak si určitě pamatujete, že jste mohli získat tři body za to, když jste měli v každém patře jednu koupelnu a další tři body, pakliže jste v domě měli koupelnu, ložnici a kuchyň. Tyto cíle jsou v rozšíření obohaceny o karty konstrukčních návrhů (nechytejte mě prosím za toto označení, třeba bude v české verzi označeno jinak). Tyto karty si hráči na začátku hry tajně vyberou a snaží se splnit zadaní. Jedna karta má vždy měkčí podmínky (hráči získají tři body za její splnění), jako třeba mít postavené dvě herny nebo tři karty obývacího pokoje v prvním či druhém patře apod. Náročnější varianta přináší hráčům pět bodů. Příkladem mohou být dvě karty ložnice umístěné hned vedle koupeny. Pokud se tedy hráčům povede splnit podmínky uvedené na obou nákresech. Počítá se však jen jeden, resp., ten více bodově ohodnocený.

Další nová herní mechanika „vnášející“ do Domu snů tak trochu života jsou karty přátel nebo návštěvníků (opět otázka, jak bude přeloženo do češtiny). Tyto karty jsou veřejně umístěné uprostřed stolu a když se hráči povede splnit podmínky uvedené na nich jako prvnímu, stačí si ji vzít a do jeho obydlí zavítá strýc, teta nebo třeba celá parta kamarádů. V tomto případě je zapotřebí mít na jednom patře třeba obyvák a kuchyň nebo jiné kombinace, které by se líbily danému hostovi. A opět je možno za tyto návštěvy obdržet nějaké ty body navíc.

Osobně se těším, až se mi rozšíření Slunečná 156 dostane do rukou (a mimochodem, určitě nepůjde hrát samostatně bez toho, aniž byste měli základ hry) a budu si ji moci osobně vyzkoušet. Jsem zvědav zda bude herní variabilita o něco záludnější a přitom zábavná ve stejném počtu hráčů, jak jsme doma zvyklí hrát, tzn., ve čtyřech a jak se vše bude chovat v pěti nebo šesti hráčích. Obzvláště z hlediska délky partie, protože její svižnost a mít odehráno do půl hodinky, patří k velkým devízám. Nicméně na to si ještě nějaký ten měsíc musíme počkat a doufat, že se ADC Blackfire povede toto rozšíření dodat na pulty obchodů co nejdříve.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: