Bring out your dead aneb mor v době předrouškové

Vzhledem ke korelaci současné epidemické situace a tématu dnešní připravované novinky českého designera Vladimíra Suchého (Praga Caput Regni, Podmořská města ad.) mě snad ani nemohl napadnout jiný než zvolený nadpis odkazující se k jisté scénce z produkce Monty Pythonů. Jako je výše zmíněný skeč skrz naskrz plný humoru navýsost černého, tak je stejně nemilosrdně černá i smrt hrozící vyhladit obyvatelstvo italského města Messina osudného roku 1347 (a později rovněž polovinu populace celé tehdejší Evropy).

Ve hře se hráči ocitnou v rolích významných urozených feudálů spravující značné statky nejen v Messině, ale rovněž v širokém okolí. Jelikož se polnosti a manufaktury neobhospodařují samy od sebe a otevřené hnisavé boláky byly považovány za společenské faux pas i v době před obecným rozšířením dvorní etikety, bude úkolem hráčů se s nastalou epidemií vypořádat. Optimálně však jinak než objednáním mnohanásobně předražených čínských roušek či neschválené ruské vakcíny.

Jako vhodné prostředky se zde jeví protiepidemiologická opatření spočívající nemilosrdné segregaci nakažených od bezpříznakových, neúprosné fritzlovské karanténě, dezinfekci celého těla spásným ohněm, deportaci práce schopných na vlastní pozemky (holdingu), vybudování jakýchsi samostatných komunit za branami města (svěřeneckých fondů) a když se to všechno přežene, vrátit se do města s hrstkou přeživších jako státotvorný lidumil hodný téměř prezidentského titulu. Historie se zjevně opakuje ve vlnách a jakkoli mně do teď připadala témata Suchého her… inu suchá, tentokrát drží prst na tepu doby minulé i současné.

Ačkoliv Vladimír Suchý tentokrát vytvořil autorský tandem se španělským designerem Raúlem Fernándezem Aparaciem, dočkáme se i v Messině herních prvků nesoucí jeho typický rukopis: nezbytné mechanické „točítko“ (tentokrát sloužící k promořování nebohých měšťanů), nepřímá interakce mezi hráči a spousta drobných abstraktních mechanik, na jejichž popis je zapotřebí zaplnit celých 20 stran pravidel. K dispozici je rovněž pokročilá varianta hry s asymetrickou počáteční přípravou komponent a zvláštními pravidly. Nesmí chybět ani dnes snad již téměř povinná sólová varianta hry, jejíž pravidla zabírají další stránky nad rámec oněch výše zmíněných dvaceti (je škoda, že nelze hrát v počtu 5 hráčů, ale vzhledem k délce hry je to asi pochopitelné). Hra je tedy určena zejména pokročilým hráčům euro her s tím, že doporučený minimální věk je 12 let a odhadovaná doba partie až 120 minut; byť po seznámení se s pravidly bych si dle vlastních zkušeností dovolil odhadnout, že reálná doba se pravděpodobně o nějakých 30 minut ještě protáhne.

Kompletní českou lokalizací hry (která však obsahuje jazykově nezávislé komponenty) potěší fanoušky těžkých eurovek vydavatelství Fox in the Box, a to v průběhu roku 2022. Do té doby nám nezbývá než nějak přežít morové rány čtvrté (a páté?) vlny…

Tags:

One Reply to “Bring out your dead aneb mor v době předrouškové”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: