Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Víte, který městský stát starověkého Řecka je nejúžasnější?

České vydavatelství BoardBros si pro deskoherní nadšence připravilo další zajímavou novinku. Tentokrát se jedná o čistou eurovku ze starověkého Řecka s názvem Khôra: Rise of an Empire. BoardBros také odtajnil český název této připravované hry, Khôra: Zlatý věk.

Hra vznikla u návrhářů v Head Quarter Sindication Game Club a její grafiku mají na svědomí David Chapoulet a Jocelyn Millet. Khôra: Rise of an Empire vyšla původně pod křídly vydavatelství IELLO.

Ve hře se hráči stanou vůdci jednoho ze slavných řeckých měst – Athén, Sparty, Mílétu, Olympie, Korinthu, Théb či Argosu. V čele těchto měst se snaží pozvedat svůj městský stát na poli ekonomickém, vojenském i kulturním, aby se právě jeho sídlo stalo tím nejrozkvetlejším v Řecku.

Khôra: Zlatý věk si můžou zahrát dva až čtyři vládci, jimž je alespoň čtrnáct let a jedna doba vzkvétání jejich města potrvá asi sedmdesát pět minut.

Hra je mírně asymetrická, neboť každý městský stát má jiné nastavení počátečních zdrojů a požadavků na svůj rozkvět.

Hráči po dobu devíti kol obsluhují herní desku svého městského státu. Lákají nové obyvatele, zvyšují zisk z daní, verbují vojenské jednotky a postupují na stupnici slávy.

V každém kole se nejprve hráči dozví, jaká událost proběhne na konci kola. Mohou se na ni tedy pěkně připravit. Následně všichni hodí dvěma svými kostkami a jejich hodnoty omezí hráčům výběr jedné ze sedmi akcí, jež mohou v průběhu kola použít. Pokud nejste s hodem kostek spokojeni a chtěli byste si vybrat akci s vyšší hodnotou, než je na kostce, můžete, ale stojí vás to zapojení občanů navíc. A jaké jsou možnosti? Můžou sedět a filozofovat, čímž získají svitky pomáhající rozvoji města. Nebo se mohou starat o legislativní záležitosti, čímž přilákají nové obyvatele. Také se mohou starat o kulturní rozvoj a získat vítězné body. Lze se však věnovat i obchodu a rozmnožit své bohatství. Hodně oblíbené bude asi pořádání nejrůznějších válečných tažení, kdy z centrální desky společné pro všechny hráče získáváte žetony vědění. Také je třeba se věnovat politice a získávat do ruky politické akční karty, jež vám mohou výrazně pomoci při vyložení. Můžete se také věnovat rozvoji svého městského státu zaplacením požadovaných zdrojů a získat tak nové bonusy do hry.

A právě optimalizace rozhodnutí při použití akcí, získávání zdrojů a postup na poli ekonomiky, kultury a vojenství se postarají o nutnost velkého závodění mezi hráči. Ten, který dokáže svá rozhodnutí nejlépe zkombinovat a získá nejvíce bodů, zvítězí v nové hře od BoardBros Khôra: Zlatý věk.

Na první pohled vypadá hra zajímavě, používá a kombinuje zajímavé herní mechanismy a nepokulhává ani její zpracování. Pěkně tvarované žetony, ilustrované karty, dřevěné ukazatele a dvouvrstvé herní plány slibují krásný zážitek.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: