Víte, který městský stát starověkého Řecka je nejúžasnější?

České vydavatelství BoardBros si pro deskoherní nadšence připravilo další zajímavou novinku. Tentokrát se jedná o čistou eurovku ze starověkého Řecka s názvem Khôra: Rise of an Empire. BoardBros také odtajnil český název této připravované hry, Khôra: Zlatý věk.

Hra vznikla u návrhářů v Head Quarter Sindication Game Club a její grafiku mají na svědomí David Chapoulet a Jocelyn Millet. Khôra: Rise of an Empire vyšla původně pod křídly vydavatelství IELLO.

Ve hře se hráči stanou vůdci jednoho ze slavných řeckých měst – Athén, Sparty, Mílétu, Olympie, Korinthu, Théb či Argosu. V čele těchto měst se snaží pozvedat svůj městský stát na poli ekonomickém, vojenském i kulturním, aby se právě jeho sídlo stalo tím nejrozkvetlejším v Řecku.

Khôra: Zlatý věk si můžou zahrát dva až čtyři vládci, jimž je alespoň čtrnáct let a jedna doba vzkvétání jejich města potrvá asi sedmdesát pět minut.

Hra je mírně asymetrická, neboť každý městský stát má jiné nastavení počátečních zdrojů a požadavků na svůj rozkvět.

Hráči po dobu devíti kol obsluhují herní desku svého městského státu. Lákají nové obyvatele, zvyšují zisk z daní, verbují vojenské jednotky a postupují na stupnici slávy.

V každém kole se nejprve hráči dozví, jaká událost proběhne na konci kola. Mohou se na ni tedy pěkně připravit. Následně všichni hodí dvěma svými kostkami a jejich hodnoty omezí hráčům výběr jedné ze sedmi akcí, jež mohou v průběhu kola použít. Pokud nejste s hodem kostek spokojeni a chtěli byste si vybrat akci s vyšší hodnotou, než je na kostce, můžete, ale stojí vás to zapojení občanů navíc. A jaké jsou možnosti? Můžou sedět a filozofovat, čímž získají svitky pomáhající rozvoji města. Nebo se mohou starat o legislativní záležitosti, čímž přilákají nové obyvatele. Také se mohou starat o kulturní rozvoj a získat vítězné body. Lze se však věnovat i obchodu a rozmnožit své bohatství. Hodně oblíbené bude asi pořádání nejrůznějších válečných tažení, kdy z centrální desky společné pro všechny hráče získáváte žetony vědění. Také je třeba se věnovat politice a získávat do ruky politické akční karty, jež vám mohou výrazně pomoci při vyložení. Můžete se také věnovat rozvoji svého městského státu zaplacením požadovaných zdrojů a získat tak nové bonusy do hry.

A právě optimalizace rozhodnutí při použití akcí, získávání zdrojů a postup na poli ekonomiky, kultury a vojenství se postarají o nutnost velkého závodění mezi hráči. Ten, který dokáže svá rozhodnutí nejlépe zkombinovat a získá nejvíce bodů, zvítězí v nové hře od BoardBros Khôra: Zlatý věk.

Na první pohled vypadá hra zajímavě, používá a kombinuje zajímavé herní mechanismy a nepokulhává ani její zpracování. Pěkně tvarované žetony, ilustrované karty, dřevěné ukazatele a dvouvrstvé herní plány slibují krásný zážitek.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: