Tak kdo tu má největší věž?

V Tlama games si pro nás připravili další minimalistickou karetku s názvem 5 věží. Hráči v ní budou stavět věže pěti různých typů. Budou se snažit, aby byly co největší a tím pádem získali co nejvíce vítězných bodů. Hra staví na dražbě karet, za pomoci níž je budete draftovat, abyste následně posbírali co nejvíce karet stejného typu ‒ tedy set-collection. Hra je určena dvěma až pěti hráčům od sedmi let a zabere zhruba patnáct minut. Za herním designem stojí Kasper Lapp a za vizuální stránkou Annika Heller.

V balení této nápadité karetky nalezneme sto deset karet o rozměrech 56×87 milimetrů. Konkrétně se jedná o osmdesát karet věží. Máme zde věže pěti různých druhů a každý typ věže je zastoupen kartami o hodnotách nula až patnáct. No jo a co těch zbylých třicet karet? Co představují? Jsou to vlastně duplicitní karty pro některé hodnoty karet, které se přidají do hry pouze ve hře čtyř a pěti hráčů. Samozřejmě nesmíme opomenout pravidla, která se skládají ze dvou ne příliš obsáhlých stránek. Nic složitého tedy nečekejte. A co že je na oněch stránkách popsáno? Pojďme se na to podívat v následujících řádcích.

Jak již název napovídá, ve hře 5 věží půjde o stavbu věží a světe div se, každý hráč jich může stavět maximálně pět. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel. Nově získaná karta musí být přiložena na věž stejného typu, v již rozestavěné věži putuje karta nahoru, kdežto u nového typu věže poputuje úplně dolů. Přiložením karty musíte také dodržet sestupné pořadí. To znamená, že karty lze stavět jen od největší po nejnižší číselné hodnoty. Zkrátka na špici vaší věže bude nejmenší číslo. A myslím si, že všem je zcela jasné, že po přiložení karty, se s ní už nesmí hýbat.

zdroj: BGG

Herní kolo vždy začne vyložením pěti karet, které se následně draží. První hráč nadhodí číslo. To se rovná počtu karet, které si chce vzít. Kdo nabídne vyšší číslo, vezme si přesně tolik karet, kolik slíbil. Zbylé karty se odhodí. Vtip je v tom, že všechny obdržené karty hráč musí umístit na své věže. Třeba se mu i povede jich umístit pět, ale může si znemožnit přidání výhodnějších pater věží. Hráč tak musí zhodnotit, kolik karet se mu opravdu vyplatí vydražit. Třeba mu věže porostou rychle, ale během závěrečného hodnocení spláče nad výdělkem. A kdy že k němu vlastně dojde? Konec hry se spustí, jakmile se podruhé zamíchá odhazovací balíček. Na konci tohoto kola hráči začnou hodnotit své výtvory. Každý dostane jeden bod za každou kartu ve věži, která nemá střechu a dva body za každou kartu ve věži se střechou. Jsou tam i další možnosti získání vítězných bodů, ale těmi vás nebudu zatěžovat. V principu jde tedy o to, že musíte během dražby volit velice moudře a uváženě. Když si naberete moc karet, věž může být rychle dostavena, ale nedostanete moc vítězných bodů. Na druhou stranu, pokud se budete držet stranou, nebudete mít karty, za které byste mohly nějaké body vůbec dostat. Vidím to na push-your-luck v celé své kráse.

Už nyní si na stránkách Tlamy můžete tuto karetku předobjednat a čekat, až vám dorazí domů. Myslím si, že půjde o příjemný filler, kterým si rádi osvěžíte nejedno herní sezení. Do hospody k pivku by to také mohlo být fajn. A za nějakých dvě stě padesát korun není o čem.

A na závěr doprovodný komiks od Tlamy.:

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: