Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je říše her

Světlonoš

Prosviťte černobílý svět

Firma Blackfire ohlásila – předběžně na třetí kvartál letošního roku – hru s předpokládaným českým titulem Světlonoš. Jedná se o lokalizaci francouzské hry Lueur (anglicky Glow) od tvůrce Cédricka Chaboussita, jež má za sebou například cestovatelskou závodní hru Lewis & Clark a navazující Discoveries (The Journals of Lewis & Clark). Ilustrace má na svědomí Vincent Dutrait (Lewis & Clark, Ztracená města, Jaipur) a Ben Basso.

Na první pohled se jedná o hodně kontrastní hru. Zaujme černobílý design krabice s fantasy grafikou. V tomto jednoduchém (ne)barevném schématu zůstaneme i v případě karet, žetonů a herní desky. Černobílé kresby na kartičkách dobrodruhů a pomocníků jsou nádherné, občas trochu znepokojivé, strašidelné či naopak roztomilé. Barevné prvky – ikony herních symbolů – tuto černobílou “krajinu” doplňují a právě díky kontrastu jsou jasně zřetelné. Barevné jsou následně figurky a lodičky hráčů a hlavně kostky. Právě těmi hra zaujme především – celkem 30 kostek, výrazně pastelově barevných a hlavně průsvitných!

Ve hře se stáváte světlonošem, který získává pomocníky a s jejich podporou “prosvětlujete” potemnělý svět. Ve hře máte možnost dvou “módů” dle výběru strany herní desky. Z jedné strany je krajina vesnicemi, po nichž budete se svou figurkou putovat; na druhé je krajina, jejíž vodních plochy budou křižovat Vaše lodičky. Už tento výběr nabídne dva odlišné herní zážitky.

Krom herní desky a doprovodné “setkávací” desky hra přináší 53 karet – 7 dobrodruhů, 46 pomocníků, dále barevné a průsvitné kostky – 10 malých a 20 velkých, všechny šestiboké; pro každého hráče pětici lodí, jednu figurku, jeden domeček a jeden žeton na počítadlo bodů. Nechybí i zásoba téměř stovky žetonů různých velikostí a druhů včetně žetonu začínajícího hráče.

Světlonoš kombinuje hned několik mechanismů: během partie sbíráte pomocníky (karty), jež najímáte do služeb. Každý služebník Vám přinese nějaké kostky, všemi kostkami v držení následně hodíte a výsledné symboly na nich využíváte pro všechny karty svých pomocníků. Tím můžete získávat různé výhody, ať už se jedná o jednotky pohybu nebo možnosti přinést paprsky světla, nebo o ně naopak přijít, stejně tak můžete přijít i o samotného pomocníka.

Každé kolo bude představovat jeden celý den, v jehož částech se budou odehrávat jednotlivé fáze. Takových dní prožijete osm, můžete tedy získat až osm pomocníků. Ve hře se nachází dodatečné žetony, díky nimž budete moct upravovat výsledek svých hodů, pomáhat figurkám/lodím v pohybu atp. Zároveň si budete v průběhu hry přičítat body na počítadle na samotné herní ploše.

Právě vizuální formou se hra značně odlišuje od jiných dostupných v našich obchodech, tím zaujme v prvním momentě. Tématika hry a koncept herních mechanismů vypadají zajímavě a my se budeme těšit na podzim, jak bude vypadat hra na našem stole a jakými zážitky nás obohatí.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: