Svatyně: Strážci věků

Boj o svatyně v karetních duelech.

Ve světě plném magie a mystických sil, kde se dávné legendy prolínají s osudem národů, se rodí nový příběh. Tento příběh, zasazený do fantastického světa Elnerthu, je příběhem o konfliktu a moci. Svatyně: Strážci věků je chystaná hra, kterou nám vydavatelství Blackfire přinese v našem mateřském jazyce. Každý hráč přijímá roli Strážce, vládce jedné z unikátních frakcí, bojujících o zachování svých svatyní a přežití svého lidu. Ostatně o této skutečnosti jsme vás informovali již před pár týdny.

Tato hra, navržená s důrazem na rychlé tempo a správu karet v ruce je vhodná pro jednoho nebo dva hráče s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedna partie by měla zabrat okolo patnácti až třiceti minut. Svatyně: Strážci věků je příjemně vypadající karetní hra, která vydje v místních luzích a hájích v češtině ve dvou rozdílných edicích s podtituly Krajiny soumraku a Krajiny úsvitu. Každá edice hráčům přináší tři rozličné frakce národů, tzn., úplně ideální může být koupě obou dvou a pěkně je zkombinovat. Díky tomu, že nám Blackfire poskytl předprodukční vzorek, můžeme vám přinést i fotografie přímo z toho, jak hra reálně vypadá a nemusíme používat jen ilustrativní promo obrázky. Je potřeba však zmínit, že finální produkt bude vytištěn jinou technologii, takže kupříkladu potisk na krabičkách bude ostřejší a též nabídne lepší barevné podání.

Ale pojďme si říci něco o hře samotné bez jakéhokoliv hodnocení. Na to bude ještě dost prostoru v recenzi, kterou pro vás pochopitelně určitě připravíme taktéž. Každý Strážce je naladěn na jednu ze šesti esencí, což jsou mocné mystické energie rozdělené mezi frakce, aby se zabránilo katastrofickým událostem, které by mohly způsobit jejich nekontrolovaný tok skrz svět. Svatyně jsou jediným způsobem, jak mohou Strážci kanalizovat sílu těchto Esencí, a tak se stávají klíčovými body konfliktu mezi hráči. Cílem hry je zničit všechny svatyně protivníka a stát se tak jediným Strážcem schopným formovat osud světa prostřednictvím své esence.

Každá frakce ve Svatyně: Strážci věků přináší vlastní specifika a styl hry, což hráčům umožňuje ponořit se do temného a záhadného světa Elnerthu z různých perspektiv. S více než sto třiceti pěti ohromujícími ilustracemi od mezinárodního týmu umělců je každý balíček frakce nejen vizuálním uměleckým dílem, ale také pečlivě vyváženou sadou karet odrážející charakter a taktiku dané frakce. Frakce se liší nejen svými vizuálními tématy, ale především svými herními mechanikami. Například jedna frakce se může specializovat na agresivní útoky a rychlé zničení svatyní protivníka, zatímco jiná může upřednostňovat obranu a postupné posilování svých sil. Další frakce může využívat strategie založené na manipulaci s kartami soupeře nebo na speciálních schopnostech, jenž umožňují neočekávané zvraty v průběhu hry.

Troufám si říct, že tato rozmanitost frakcí bude do hry Svatyně: Strážci věků přinášet především vysokou míru znovuhratelnsoti, jelikož hráči budou moci objevovat nové a inovativní způsoby, jak využít specifika své frakce k dosažení vítězství. Navíc, možnost kombinovat a upravovat balíčky podle vlastních preferencí umožňuje hráčům přizpůsobit si hru svému stylu a strategii. Ale nepředbíhejme s hodnocením, to si nechejme vážně až na recenzi, nicméně nedalo mi to to zde zmínit.

Na začátku hry si každý hráč vybere frakci a příslušný balíček karet. Každý balíček obsahuje karty svatyní, učedníků, rituálů a šampiona, které hráči používají v průběhu hry k dosažení svého cíle: zničit všechny svatyně protivníka. Hra se odehrává na herním plánu (nepředstavujte si herní desku, ale určitou virtuální mřížku), kde jsou svatyně umístěny v dolní řadě před každým hráčem. Tyto svatyně nejenže představují životní sílu hráče, ale každá z nich má také speciální schopnost, jenž se aktivuje, když její časovač zkázy dosáhne nuly. Hra klade důraz na správu ruky a strategické rozmístění karet na bojišti, kde učedníci a šampioni mohou být umístěni do útočných nebo obranných pozic.

Herní kolo se skládá z několika fází, včetně získávání esenčních křišťálů sloužící jako měna pro hraní karet, fáze přivolání, kde hráči mohou přivolat učedníky na bojiště, nebo použít rituální karty, a fáze útoku, kde aktivní učedníci a šampioni útočí na svatyně protivníka. Každá karta má určitou cenu v esenčních křišťálech, což vyžaduje od hráčů pečlivé rozhodování o tom, jak a kdy použít své zdroje.

Strategické rozmístění je klíčové, jelikož učednicí mohou být umístěni do dvou řad: útočné a obranné. Útočná řada umožňuje útočit učedníky na svatyně protivníka, zatímco obranná řada slouží k ochraně vlastních svatyní. Správné umístění a využití schopností karet může znamenat rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Dalším klíčovým prvkem hry je schopnost plánovat dopředu a adaptovat se na dynamicky se měnící situaci na bojišti. Hráči musí neustále vyhodnocovat svou pozici, možnosti protivníka a potenciální rizika, aby optimalizovali své tahy a dosáhli vítězství.

Takto to vypadá jako čistokrevná dvojkovka, ale Svatyně: Strážci věků nabízí i režim pro sólo hráče. K tomu je zde pět karet a dvacet dva žetonů pro sólo hru. V krabičce pochopitelně nechybí několikrát zmiňované esence, ale taktéž malé žetony pro označení ochrany a spoutání. To vše je v příjemně malé krabičce, která je lehce přenosná na jakoukoliv deskoherní akci. Na první dobrou to vypadá jako příjemný filler a tak nějak jsem si vzpomněl na řadu karetních dvojkovek, které jsem měl možnost hrát a může být příjemným herním zážitkem díky rozmanitosti jednotlivých frakcí a navíc se na to i hezky dívá.

Ještě bez jakýchkoliv předsudků jsem rád, že se vydavatelství Blackfire pustilo do lokalizace právě této karetní hry a troufám si říct, že si najde i svou cílovou skupinu. Určitě se tomu budeme věnovat více v naší recenzi, kterou vám jistě přineseme za pár týdnů. Zde se určitě budeme i věnovat otázce, zda to bude stát za to i v případě, kdy budou hráči mít jen jednu edici, tzn., buď Krajiny soumraku nebo Krajiny úsvitu. Anebo svého plného potenciálu hra dosáhne jen v případě vlastnictví obou her. Ale na to si ještě chvíli počkejme, stejně tak na to, až se hra naskladní na pulty obchodů, což by mělo být přibližně do měsíce.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: