Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Hurá za poklady

Zlato, drahokamy, napětí, trocha toho škození a hlavně notná dávka pirátského štěstí, tak přesně to na malé námořníky čeká ve hře Moje zlato! Tuto rychlou kostkovku od autorů Marie a Wilfrieda Fortových, přináší na naše stoly ADC Blackfire. A co že všechno je k honbě za poklady potřeba?

Obsah hry:

Celkový pohled na obsah hry:

Poklady – o jejich cenný obsah budou hráči usilovat:

Kostky – pomocí hozených symbolů hráči otevírají truhly a následně z nich získávají poklady:

Lodě – a právě sem svojí kořist naši zvířecí piráti ukládají…

… a kdo jí má na konci hry na své lodi nejvíc, se stává vítězem. Jak přesně toho ale hráči dosáhnou?

Jak se to hraje:

Hráč ve svém tahu hodí čtveřicí kostek a poté se rozhodne, zda chce libovolný počet kostek hodit ještě jednou, nebo zda si chce ponechat původní hod.

Následně využije hozené symboly na kostkách:

Klíče slouží k odemčení truhlic s poklady – když na danou truhlu položí hráč předepsaný počet klíčů, tak si poklad vezme před sebe a otočí jej lícem nahoru, takže vidí, co se v něm ukrývá.

Cennosti si hráč uloží na svou loď pomocí položení příslušných symbolů drahokamů a zlata na jeho otevřenou truhlici. Šavle poté slouží jako žolík. Lze je však také použít na ukradení protihráčovi ještě nenaložené truhlice.

Moje zlato! Lze hrát i ve variantě bez útočení, což se obzvláště hodí u menších dětí.

Dojmy

A právě pro ty nejmenší je tato hra i určená, takže očekávejte hlavně svižnou hratelnost, výrazný vliv náhody a minimální pravidlovou náročnost. To ale neznamená, že by si děti trochu u svých tahů nezapřemýšleli. Krom základního rozhodování, které symboly jsou zrovna nejužitečnější, je zde přítomen i drobný prvek pokoušení štěstí, v podobě volby mezi otevíráním nových truhlic, nebo nakládáním pokladů na loď. Princip pirátského přebírání kořisti poté dodává hře na napínavosti a činí jí zajímavou i v tazích ostatních hráčů.

Děti se tak během těch cca deseti minut ani nestačí začít nudit, a dost možná u jedné partie nezůstane. Na stranu druhou, po čase Moje zlato! nemá moc co nabídnout a obzvláště pro starší hráče chybí hře nějaká hloubka, poněvadž je v zásadě celá hra řízena náhodou a jednoduchým rozhodováním (ve valné většině je zjevné, co hráč potřebuje). Ale to nejdůležitější – přístupnost těm nejmenším, je splněna na jedničku a Moje zalto! Si užijí děti už od 4 – 5 let a to navíc i bez pomoci dospělého.

Závěr:

Moje Zlato! pro nejmenší děti funguej skvěle: partie jsou rychlé, je přítomno napětí i v průběhu tahů ostatních hráčů a grafické zpracování je roztomile líbivé. Díky výrazné přítomnosti náhody budou bojovat o vítězství po celou partii všichni hráči, ale zároveň není hra ani bezduchá a občas jsou nutná drobná rozhodnutí, která působí nenásilně a děti si tedy zapřemýšlí zábavnou formou. Troufám si říci, že si malí piráti honbu za poklady náležitě užijí a rodičům dětí od 4 do cca 8 let mohu tuto hru jenom doporučit.

Moje Zlato! získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Moje zlato!”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: