Dokonalý piknik

Puzzle na motivy piknikové deky.

Hra Dokonalý piknik je čerstvou novinkou. Jedná se o rychlou, malou a skladnou karetní hru, kterou můžete zařadit vedle – Kdo to byl, Ťuk, ťuk podzemí či Moje zlato. Všechny zmíněné jsou od vydavatelství Blue Orange, všechny mají krásnou a hlavně bytelnou krabičku na magnetické zavírání a všechny na náš trh uvedl Blackfire.

Za dokonalým piknikem obvykle stojí starostlivá maminka, ale v tomto případě mají všechny zásluhy David Amorin a Ramón Redondo jakožto autoři a Simon Douchy coby ilustrátor.

Cílem každého hráče je vytvořit piknikovou deku o velikosti maximálně 4×4, kdy se snažíte umisťovat vedle sebe stejné symboly jídla a/nebo stejně barevné ubrousky. A komu se to podaří nejlépe zorganizovat, tak vyhrává.

Zamícháte všechny kartičky s motivem piknikové deky, dáte je lícem dolů a tím vytvoříte dobírací balíček, z kterého si každý hráč vezme dvě karty – podívá se na ně, jednu si nechá a tu druhou pošle lícem dolů hráči po levici (a sám dostane kartu od hráče po pravici). Takže bude mít každý dvě karty, které musí umístit do prostoru své piknikové deky:

  • Karty můžete natáčet, otáčet, dávat vzhůru nohama, ale vždy jen vertikálně či horizontálně.
  • Karty se mohou vzájemně překrývat, či dokonce můžete tu svoji kartu podsunout pod již dříve položenou kartu.
  • Jakmile však jednou kartu umístíte, tak už ji pak nesmíte přesouvat.

Celkem hra probíhá ve čtyřech stejných kolech, kdy si pokaždé dobíráte, posíláte a umisťujete karty – takže na konci před sebou máte vyložených osm karet ideálně ve čtverci 4×4. Body získáváte za propojené stejné symboly a za propojené stejné ubrousky (nebere se diagonálně).

A když se vám „přejí“ základní varianta hry Dokonalý piknik, můžete zkusit „Speciální stravu“, což je varianta hry, kde můžete, ale nemusíte plnit různé podmínky. K dispozici máte osm oboustranných karet:

  • Čtyři karty – osm variant druhu (čtyři druhy jídla, čtyři druhy ubrousků).
  • Čtyři karty – osm variant podmínek (čtyři pozitivní, čtyři negativní).             

Zkombinováním těchto karet vytvoříte speciální podmínky pro danou partii. Jednak se tím zvyšuje variabilita hry, ale také míra obtížnosti.

A ještě v rychlosti „sólo varianta“, když zrovna není s kým hrát, nebo si chcete potrápit své mozkové závity v soukromí. Hra probíhá na osm kol, kdy si pokaždé vezmete dvě karty. Jednu si ponecháte a tu druhou dáte svému virtuálnímu protivníkovi. A zatím co vy skládáte dle klasických podmínek, tak soupeřovi budete karty dávat jednoduše jednu vedle druhé do dlouhé řady. Na konci hry si vaši piknikovou deku obodujete dle pravidel. Zatím co váš imaginární protivník dostane jeden bod za každý v jeho piknikové dece nejvíce se vyskytující symbol jídla a ubrousku.

Automatický hráč získal osm bodů za koblížky a devět bodů za zelené ubrousky, což je 17 bodů. Moje maličkost pouze patnáct (tento typ her není zrovna můj šálek čaje). Při sólové hře ty speciální podmínky pomáhají jenom vám, když jde o umístění symbolů (popřípadě jenom vás penalizují). A počet symbolů si snadno ohlídáte výběrem karet pro vás/soupeře. Takže dvoje pozitivní podmínky vám hru hodně zjednoduší (a to pak vyhrávám i já s přehledem).

A jenom upozornění na menší nesrovnalost pravidel. Česká i anglická pravidla říkají, že máte spočítat obě piknikové deky. V příkladu, který je tam uveden, ovšem vidíte pouze deku soupeřovu. Ve francouzských, což je i jazyk vydavatele, se mluví pouze o dece soupeřově. Což dává i větší smysl.

Dojmy

Jedná se opravdu o rychlou rodinnou karetní hru, kterou může hrát skoro kdokoliv – vyzkoušeno od osmiletých až po babičky. Jedná se vlastně o takové puzzle, které se snažíte poskládat, abyste maximalizovali zisk. Samozřejmě trochu hraje roli i náhoda, které karty se vám zrovna dostanou do ruky. A jelikož vždy jednu kartu posíláte dál, tak máte možnost trochu hatit plány vašemu soupeři po levici.

Díky tomu, že všichni hrajete současně, tak ani při větším počtu hráčů nemusíte čekat, než na vás dojde řada. Jediná výjimka je tzv. analýza-paralýza, kdy někdo tak usilovně přemýšlí, až se zasekne a trvá mu dlouho vymyslet, jak to udělat nejlépe. Naštěstí umisťujete jenom dvě karty, takže to alespoň u nás netrvalo nikdy až tak dlouho.

Krabička je malá, skladná a úžasná – magnetické zavírání je super a nevysypává se. Během samotného hraní pak potřebujete toho prostotu trochu víc – dle počtu hráčů a tím pádem tvořených piknikových dek.

Zastavím se ještě u samotných karet, které mají atypický tvar, tudíž sehnat na ně obaly bude asi prakticky nemožné. Vyrobené jsou z klasického karetního papíru. Během hraní, jak se snažíte zasouvat kartu, tak se občas berou špatně ze stolu (nadzvedávají). Zároveň se snažíte si to celé nerozházet. Někdy si pomáháte i nehty, což pak může být na těch kartách trochu znát. Na druhou stranu, novou hru pořídíte kolem tří set korun.

A ještě jedna praktická informace. Babičku to moc bavilo, šlo jí to a dokonce sama hru „vytahovala“. To je super, protože do nových her se jí spíš nechce. Říká, že už má svůj věk a nechce se učit nic nového. Ale tohle jí opravdu chytlo. Za což jsem opravdu ráda. Naštěstí babička s tím problém nemá, ale jedno úskalí ta hra má. A to potřebu jemnější motoriky. Pokud by měl někdo větší třes v rukách nebo hodně špatnou jemnou motoriku, tak se mu budou ty jednotlivé karty velmi obtížně umisťovat a bude potřebovat pomoc. Samotné mi občas dalo zabrat to tam šikovně podsunout a nerozházet si dosavadní úsilí při skládání mé nejdokonalejší piknikové deky.

Závěr

Dokonalý piknik je rodinná karetní hra, kterou si můžete zahrát sólo (proti automatickému hráči), ale klidně i s větší partou lidí. Tak jako tak bude vašim cílem vytvořit nejlépe zorganizovanou piknikovou deku. Potrápíte své mozkové závity, trochu prostorovou orientaci i jemnou motoriku. Díky skvělé skladnosti se dobře bere na cesty. A krátká herní doba z ní dělá skvělý filler.

A kdybych hru měla k něčemu připodobnit, tak jsem si během hraní vybavila Kingdomino, kde si také berete dílky a snažíte se poskládat stejné druhy k sobě do čtverce 5×5. A také Fantastic Park, kde ty dílky dáváte i přes sebe. Shodou okolností, deskohráči již tuší, jsou obě zmiňované taktéž z dílen Blue Orange.

Dokonalý piknik získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: