Marvel United

Svolejte děti, staňte se Iron manem, Hulkem nebo kapitánkou Marvel a spočítejte to padouchům

Na českých internetech se toho o Marvel United napsalo už hodně. Abych přidal něco nového, podělím se v recenzi nejen o své dojmy, ale přidám odkazy i na pár vychytávek, kterými se dá hra vyšperkovat a zpříjemnit si jimi herní zážitek.

Marvel kam se podíváš

Komiksoví hrdinové jsou v kurzu a nejspíš není možné se jim vyhnout. Potkáváme je na pyžamech, školních aktovkách, obalech od potravin, až se člověk pomalu bojí otevřít ledničku. Objevují se samozřejmě i v deskovkách, protože které dítě by si nepřálo stát se alespoň na chvilku oblíbeným superhrdinou? Rodič-hráč to v takovém případě nemá lehké, protože by na jednu stranu rád potěšil své malé spider-kluky a holky, na stranu druhou ale nechce pořizovat něco nudného či nevhodného, ať už z hlediska složitosti pravidel, herní doby nebo vykreslení násilí.

Ultron: “Není jich na nás nějak moc?¨”
Red Skull: “Neboj, ta hra je naštěstí jen pro čtyři, to zvládnem.”
Taskmaster: “No jo, ale budou nás tlouct hezky po jednom, to vůbec není fér!”

Marvel pro celou rodinu?

Odpovědí může být kooperativní hra Marvel United, kterou v češtině přináší vydavatelství ADC Blackfire. Hráči v ní společně zachraňují civilisty, bojují s padouchy a konají hrdinské činy, což jsou všechno atributy neškodné rodinné zábavy. Krabice sice hlásá doporučený věk 14+, ale to je zřejmě nějaký americký výmysl-nesmysl, protože jde o hru vcelku snadnou, s minimem textu, rozumnou herní dobou okolo 45 minut a nezávadnými ilustracemi, které jsou v pohodě i pro menší děti. Co je ovšem důležité, jedná se o originální herní koncept, u kterého se nebudou nudit ani rodiče.

Jak by taky ne, když jsou na krabici podepsaní dva proslulí herní tvůrci Eric M. Lang (Ankh, Blood Rage, Rising Sun…) a Andrea Chiarvesio, kteří už dříve spolupracovali třeba na oblíbené sérii Munchkin.

O vzhled postav se postaral jediný ilustrátor Édouard Guiton, takže na rozdíl od jiných Marvel her je podoba hrdinů i padouchů kompaktní, nejedná se o žádnou slepeninu nesourodých ilustrací z různých komiksů. Navíc jsou hrdinové stylizovaní, což dle mého názoru pořád vypadá cool, ale zároveň nepůsobí nijak děsivě, nic po čem by děti nezvládly večer usnout. Trochu mi připomínají Funko-pop, ale nejsou tolik infantilní.

Foto z unboxingu hry

Figurková bonboniéra

A že je na co dívat! Krabice mi evokovala bonboniéru, ve které je deset parádních, detailně vymodelovaných figurek známých charakterů. Na straně zákona zde najdeme Iron Mana, Kapitána Ameriku, Ant-Mana a Hulka; autoři nezapomněli ani na superholky Wasp, Black Widow a Kapitánku Marvel. Padouchy zastupují Red Skull, Ultron a protřelý Taskmaster.

Hrdinové a jejich karty

Každá figurka má v insertu krabice vyhrazené místo, které ji chrání před poškozením. Před vyjmutím z insertu doporučuji si udělat fotku, kam kdo patří, usnadní to následné sbalení hry. Ke každé postavě patří 12 ilustrovaných akčních karet s efekty. Dvanácti kartám padouchů se zde říká “karty spiknutí”. Kromě nich mají padouši navíc dalších šest karet hrozeb. Pro úplnost dodám, že balení obsahuje ještě tři karty misí a tři karty výzev. Také karty mají v insertu své místo, do pozic se mi je podařilo umístit i obalené.

Padouši a jejich arzenál v podobě balíčků karet spiknutí a karet hrozeb

V krabici se dále nachází osm čtvercových desek lokací, tři rozdílné desky padouchů, deska přehledu misí a několik druhů žetonů, které je potřeba před první hrou vyloupat z kartonu. Výrobce chválím za solidní tloušťku žetonů i za poctivou perforaci kartonu, žetony se mi vylupovaly samy. V insertu je místo také na jeden plastový žeton, který patří Red Skullovi. Jde o modrou kostičku s jejíž pomocí se měří strach na stupnici jeho ničemného plánu.

Karty lokací

Celá hra je svým způsobem stavebnicí, ze které si hráči dle chuti a nálady vyberou hrdiny, lokace a padoucha, složí to dohromady a zábava může začít.

Takto vypadá hra Marvel United na začátku partie (bez kosmetických vychytávek)

Příprava hry

Před začátkem hry se doprostřed stolu umístí deska přehledu misí a na ni tři karty misí (červená = počítadlo poražených zločinců, modrá = počítadlo zachráněných civilistů, fialová = počítadlo odstraněných hrozeb). Pak je potřeba vybrat šest z osmi desek lokací a rozmístit je kolem desky přehledu misí. Na desky lokací se následně umístí žetony civilistů a padouchů v takovém počtu, jak je znázorněno na každé lokaci. Úkolem hrdinů bude tyto žetony z lokací odstraňovat (zachraňovat civilisty, porážet padouchy – a tím zároveň plnit karty misí), aby na lokacích nedocházelo k tzv. přelidnění. Ve chvíli, kdy na lokaci nelze přidat další žeton, dochází k přelidnění a ke spuštění nějakého záporného efektu, který závisí na tom, proti jakému padouchovi hráči bojují.

Deska padoucha Red Skulla. Podle počtu hráčů má padouch různý počet životů.
Deska přehledu misí (bez desky padoucha), na které je znázorněno splnění mise Zachraňte civilisty.

Hra je určena pro dva až čtyři hráče. Každý hráč si zvolí hrdinu, za kterého bude hrát, vezme si jeho figurku a příslušný balíček karet. Následně si hráči společně zvolí jednoho padoucha, se kterým budou měřit síly a umístí jeho desku doprostřed stolu na desku přehledu misí. Pokud je padouchem Red Skull, položí hráči na jeho stupnici ničemného plánu modrou kostičku na pole s hodnotou nula. Figurku padoucha hráči postaví na některou z lokací. Do lokace, která je přesně naproti lokace s figurkou padoucha, postaví hráči své figurky hrdinů. Každý padouch se chová trochu jinak, což je popsáno na jeho desce. V případě Red Skulla je potřeba na každou desku lokace položit náhodně vybranou kartu hrozby z Red Skullovy zásoby.

Karty hrozeb obecně hrdinům komplikují život a jejich práci, např. pro záchranu civilistů nebo poražení padouchů je nutné použít více než jeden běžný efekt. Pokud se hráčům podaří splnit podmínku pro zažehnání hrozby, odstraní tuto kartu z lokace, zpřístupní bonus dané lokace a navíc splní jednu fialovou misi “Zabraňte hrozbám”. Na některých kartách hrozeb jsou také pomocníci hlavního padoucha, kteří v konkrétní lokaci způsobují hrdinům různé potíže – zranění, zisk žetonů krize apod. V případě Red Skulla jsou to Madame Hydra, Crossbones a agent Hydry Bob. Všichni tito pomocníci mají určitý počet životů, chtějí-li se jich hrdinové zbavit a zastavit v lokaci hrozbu, musí je porazit.

Hrr na ně!

Přestože je cílem hráčů porážka hlavního padoucha, neobejde se to bez bojování s jeho pomocníky a bez plnění misí. Hlavní padouch je totiž zranitelný až ve chvíli, kdy hráči splní libovolné dvě mise ze tří (např. zachrání stanovený počet civilistů a odstraní 4 hrozby, nebo porazí stanovený počet padouchů a zahrání civilisty…).

Každý hrdina si na začátku hry dobere ze svého balíčku tři karty. Tyto karty slouží jednak pro aktivaci efektů, ale zároveň představují životy hrdiny. Pokud hrdina o karty v ruce přijde (odkládají se dospodu dobíracího balíčku hrdiny), dojde k jeho omráčení a má na jedno kolo stopku.

Přehled všech karet spiknutí Red Skulla

Hra začíná tahem padoucha, kdy se odhalí horní karta z jeho balíčku karet spiknutí. Padouch nejprve provede předepsaný pohyb po lokacích ve směru hodinových ručiček. Pokud je na kartě efekt BAM!, vyhodnotí se tento efekt (většinou zraňuje hrdiny, kteří jsou ve stejné lokaci jako figurka paducha nebo v lokaci pomocníka paducha). Nakonec dojde k přidání žetonů padouchů a/nebo civilistů na lokaci s hlavním padouchem a na sousedící lokace (čímž může dojít k přelidnění lokace a k aktivaci dalšího negativního efektu).

Některé karty hlavního padoucha navíc spouštějí neplechu typu “Postupte po stupnici strachu o 1 pole za každý žeton krize, který mají hrdinové aktuálně u sebe”. Tuto zlomyslnost provádí konkrétně Red Skull, jehož ničemný plán spočívá v naplnění stupnice strachu. Jakmile hodnota strachu dosáhne 20, hrdinové prohrají. Hlavní padouši Ultron a Taskmaster mají odlišné ničemné plány, na jejich pokoření je potřeba zvolit odlišnou taktiku, což zaručuje příjemnou variabilitu hry.

Přehled všech karet Ant-mana a Kapitána Ameriky

Následně jsou na tahu hrdinové. Ti hrají jeden po druhém po směru hodinových ručiček. Aktivní hrdina si nejprve dobere jednu kartu ze svého balíčku, následně jednu kartu zahraje a vyhodnotí její efekt. Na kartách jsou celkem čtyři symboly efektů:

  • pohyb o jednu lokaci v libovolném směru
  • útok (na žetony padouchů/na pomocníky hlavního padoucha nebo přímo na hlavního padoucha v lokaci, kde stojí hrdina)
  • hrdinský čin (záchrana civilistů nebo splnění hrdinského činu na lokaci)
  • žolík (nahrazuje kterýkoli efekt)

Efekty může hráč vyhodnocovat v pořadí, jaké si sám určí. Protože se jedná o hru kooperativní a hrdinové bojují v týmu, smí aktivní hrdina zopakovat efekt nebo efekty, které zahrál na kartě jeho spolubojovník před ním a přidá k nim efekty ze své karty (pořadí všech efektů si zvolí dle své potřeby). Stejně postupuje následující hráč, ke svým efektům přidá efekty předchozího hráče. Takto vzniká jakási příběhová linie, kterou zahajuje padouch a reagují na ni hrdinové.

Frekvence akcí padoucha je ze začátku hry pomalejší, na jeho kartu reagují svou kartou tři hrdinové, pak opět hraje padouch. V moměntě, kdy se hrdinům podaří splnit jednu misi, padouchovi rupnou nervy a zintenzivní své akce – po jeho kartě hrají jen dva hrdinové, pak opět padouch a zase dva hrdinové a takto až do konce hry.

1. kolo hry
2. kolo hry
3. kolo hry. Na konci kola jsme kartu padoucha a karty hrdinů vždy složili na sebe, aby byla vidět poslední karta hrdiny. Až v dalším kole odehraje svůj tah padouch, bude moci začínající hráč využít efekty hrdiny, který byl naposledy na tahu.

Kromě základních efektů umožňují některé karty hrdinům využít jejich jedinečné superschopnosti, např. Ant-man se zmenší a je do svého příštího tahu nezranitelný, Hulk uvolní svou zuřivost, vyžene z lokace, kde stojí, všechny civilisty, a zraní tam všechny padouchy (ale i spolubojovníky, takže je dobré si tuto akci správně načasovat). Takových karet hrdinové v balíčcích nemívají moc, ale příjemně to propojuje známé dovednosti hrdinů s herní mechanikou a ozvláštňuje to průběh hry.

Hrdinové mají ve svých balíčcích stejný počet 12 karet, balíčky se liší jen množstvím jednotlivých efektů na kartách. Na některé padouchy je dobré zvolit rychlejší hrdiny, kteří mají celkově vyšší počet efektů pohybu, na jiné třeba zase silnější hrdiny disponující více útoky.

Fanoušky vytvořený přehled, kolik a jaké druhy efektů mají jednotliví hrdinové v balíčku celkem.
Postava Venoma není součástí české verze hry.
Zdroj: BGG

Určité karty mohou hrdinům či jejich parťákům také přidávat žetony efektů, které se chovají stejně jako efekty na kartách – pohyb/útok/hrdinský čin/žolík. Pokud je hráč získá, může si žeton odložit a zahrát ho v rámci svého tahu navíc ke své kartě.

Je-li hrozba zažehnána, může hráč využít bonusovou akci uvedenou na lokaci.

Jako poslední ve svém tahu vyhodnocuje aktivní hráč desku lokace. Pokud jeho figurka skončila pohyb na lokaci, kde již byla zažehnána hrozba, může vyhodnotit bonus v podobě akce lokace. Každá lokace má tuto akci jinou – hráč může např. přenést svou figurku na jinou lokaci, vyměnit si kartu z ruky za svou jinou již odehranou kartu v příběhové lince, může si dobrat z balíčku do tří karet na ruce (což se hodí, pokud je na tom hrdina špatně se zdravím) nebo může zachránit civilistu v libovolné lokaci. Z “herní stavebnice” lze vybírat z celkového počtu osmi lokací, pro hru je jich potřeba šest, takže je na hráčích nebo náhodě, jaké lokace pro svou partii zařadí do hry.

Hra pokračuje tahy padoucha a hráčů až do jednoho z konců, kterým může být:

  • poražení hlavního padoucha (vítězství hrdinů)
  • splnění ničemného plánu padoucha (prohra hrdinů)
  • vyčerpání balíčku hlavního padoucha (prohra hrdinů – nestihli padoucha porazit)
  • vyčerpání dobíracího balíčku hrdinů – moment, kdy hrdinové nemají v ruce ani ve svém balíčku žádnou kartu (prohra hrdinů – nestihli padoucha porazit)

Báječný život superhrdinů

A to je vše. Život hrdinů v této hře není nic komplikovaného. Stačí se dohodnout na postupu, nahrávat si vzájemně potřebné efekty, pohlídat si vyhodnocování efektů karet a lokací a ve finále rozdrtit padoucha. Naučit se hru podle návodu zabere nováčkovi cca patnáct minut. Sešit s pravidly má dvanáct stran včetně výčtu komponent, seznamu autorů a závěrečného stručného přehledu. Na konci pravidel je dokonce popsána varianta pro sólohraní. Texty jsou doprovázeny obrázky příkladů, takže učení jde jako po mutagenu. Pokud má ovšem někdo na textová pravidla alergii, může mrknout na fajn videonávod.

Jedna partie zabere zhruba čtyřicet minut a je zde docela vysoká pravděpodobnost, že hrdinové vyhrají a rodina odejde od stolu v dobré náladě. Pokud hráči usoudí, že je hra moc snadná, stačí si zvolit jednu ze tří karet výzev. Jejich efekt je jednoduchý – podle zvolené obtížnosti si hrdinové z balíčku odstraní určitý počet karet s žolíkovými efekty, takže zápolení s padouchy pak není taková brnkačka.

S Red Skullem a Ultronem se nám bojovalo vcelku dobře, potrápil nás až Taskmaster, u kterého jsme museli více komunikovat a plánovat, co kdo a kdy zahraje za efekt. Snažil jsem se dát dětem (6 a 8) volnost pro jejich nápady, když ale začíná hrdinům téct do bot, svádí hra k roli alfahráče, který ostatním radí, co mají dělat. Při hře s menšími dětmi to nevadí, protože jsou všichni tým a chtějí vyhrát, nicméně u hry starších hráčů to může vést k třecím plochám.

Základní krabice nabízí solidní porci zábavy i variability. Přesto nastane chvíle, kdy už děti hrály za všechny oblíbené charaktery a také paduši zažili nejednu krutou porážku. A to je čas, kdy zvážit rozšíření základní “stavebnice” o další dílky. S českou lokalizací jsou u nás aktuálně k mání spidermaní Marvel United: Enter the Spider-verse a Marvel United: Guardians of the Galaxy Remix. Mám zatím zkušenost se spidermaní expanzí (protože kdo by nechtěl být Spideym?), která přináší nové lokace, tři nové hrdiny (ty figurky jsou zase boží!) a hlavně Green Goblina coby záporáka. Lokace i postavy lze se základní krabicí navzájem kombinovat, Spidey může bojovat po boku Hulka, Kapitán Amerika se může pustit do Goblina, což přináší rozmanité možnosti a velkou znovuhratelnost. V ADC Blackfire navíc oznámili českou lokalizaci samostatně hratelného “pokračování” Marvel United: X-Men a také expanze Marvel United: Deadpool, a vše bude možné propojit s ostatními Marvel United tituly, což je příslibem téměř nekonečné variability.

Další padouch na holení…tentokrát Green Goblin

U nás doma je hra aktuální TOPkou, kluci na kooperativních hrách vyrůstají (Kroniky Avelu, Zombie Kids/Teenz, Heroes of Tenefyr/HP:Boj o Bradavice), proto byli Marveláci logickou volbou. Mě u hry nadchla herní mechanika, která jednak motivuje ke spolupráci, ale hlavně se liší od všeho, co jsme dosud hráli. Nejsou zde žádné kostky (hurá!), náhoda tak spočívá jen v kartách, které přistanou na ruce.

Navíc jsem vděčný za jakoukoli deskovku, která kluky odlepí od digitální zábavy. V tomto případě vnímám obtížnost hry (jak z hlediska ovládání tak i náročnosti výzvy) jako výhodu, protože se do ní mohou kluci pustit klidně sami nebo ještě lépe i s kamarády, kteří za normálních okolností nosí v hlavách jen Roblox, Minecraft a Fortnite. Superhrdinové jsou “in”, takže u této deskovky zaslechnu jen “Můžu hrát za Iron-mana? Super, jdeme na to,” a celá parta nenásilně odcestuje do vesmíru deskových her, o který by za jiných okolností ani nezakopli.

Pokud byste i přes jednoduchost narazili na nějaký herní zádrhel, mám první tip. Originální anglická verze měla před českou několikaměsíční náskok. Za tu dobu se mezi hráči objevilo pár nejasnostní, na které autoři odpovídají v aktualizovaném souboru FAQ zde.

A teď už ke slibovaným zlepšovákům!

Vzhled hry po několika kosmetických úpravách

Pimp my BG – Zkrášli si své Marvel United

Před nedávnem vyšlo na Říši her několik článků Michala Roučky na téma, jak si vylepšit deskovky, aby se lépe hrály a lépe vypadaly. To se týká i Marvel United, takže tady je mých pár tipů, jak si hru vylepšit:

Karty – jsou pro upgrade nejjednodušší. MU je hrou pro děti, ty si s kartami v ruce rády hrají (mačkají je, ťukají s nimi o stůl, mohou je případně zašpinit), takže je na snadě karty obalit. Rozměr karet je standardních 63,5 x 88 mm, já zvolil pevnější obaly od Tlamy a jsem spokojený.

Obalené karty se do krabice po přeuspořádání komponent vešly.

Herní plán – když se hra objevila na Kickstarteru, mohli si zájemci v rámci KS exclusive objednat za rozumnou cenu $30 téměř metr krát metr velký neoprenový herní plán, na kterém hra vypadá fakt hezky a přehledně. Hodí se to třeba při některých efektech hrdinů, kdy je možné prohledat dosud zahrané karty a vyměnit si kartu z příběhu za kartu z ruky.

Český vydavatel retailové verze bohužel od CMONu tuto možnost nedostal, a tak mají čeští zájemci čtyři možnosti, jak se s herní podložkou poprat:

Originální herní plán bylo možné získat jen na Kickstarteru.
DYI bannerový playmat hře sluší stejně jako ten originální.
  1. Koupit originál v zahraničních obchodech, kde se cena playmatu aktuálně pohybuje mezi 1 300 a 2 000 korunami, další ranec pak stojí poštovné (a ze zemí mimo EU je nutné doplatit ještě DPH). Jinými slovy jde o cenový nesmysl.
  2. Další možností je koupit neoficiální playmat pro tuto hru, který je velmi podobný originálu tady. Výrobce nabízí několik odlišných variant (liší se i cenově), je potřeba si hlavně pohlídat jazykovou mutaci, v nabídce je anglická, španělská a německá verze. Koukal jsem, že výrobce má španělskou adresu, takže nakupující nebude řešit DPH. S poštovným by levnější varianta (nemá na sobě logo Marvel) měla vyjít na 1 700 korun. Podložka má gumovou spodní část, oproti originálu ale nemá obšité okraje.
  3. Herní podložku si lze vyrobit. Na BGG je uživatel jménem robert0, který se inspiroval designem originální podložky a vyrobil grafiku DYI varianty. Stačí být registrovaným uživatelem BGG (zdarma) a pak si stáhnout soubory tady. Právě tuto verzi můžete vidět v mé recenzi, nechal jsem si soubor vytisknout ve velkoformátové tiskárně na bannerovinu a jsem spokojený. Pravda, dodělal jsem si tam pro potěšení logo Marvel United, které autor grafiky použít nemohl.
  4. Nejlevnější verzi jsem našel na youtube kanálu CCJ Obs, kde byl autor nespokojený s originální podložkou, protože je opravdu rozměrná, a malé děti mají problém při pokládání karty dosáhnout na druhou stranu. A tak vyrobil zmenšenou verzi, kterou stačí vytisknout na několik A4, slepit je k sobě a hurá na padouchy. V této chvíli má už dvě varianty, jednu standardní tady a jednu s tématem Avengers tady (v obou případech je potřeba rozkliknout informace a tam jsou odkazy na formát A4 nebo formát US letter.
Když jsou vyčerpány volné pozice pro linii příběhu, začne se tvořit o kousek níže druhé patro.

Misky na žetony – nejsou nezbytné, protože na herním plánu jsou vyznačená místa na “hromádky žetonů”. Pokud ovšem máte rádi pořádek i tam, pak se mi osvědčily trojúhelníkové skládací koženkové misky. Ale dá se použít jakýkoli jiný tvar.

Trojúhelníkové skládací misky hezky pasují do míst na kulatém herním plánu.

Držáky na karty – jsou také spíše pomůckou pro menší děti, já doma využívám univerzální dřevěné, líbí se mi jejich vzhled i provedení.

Insert do krabice – se může hodit. Je fakt, že se do bedny ve finále vešlo všechno včetně obalených karet. Přehledněji a elegantněji obsah působí v insertu od Folded Space, kde jsou samostatné sekce pro karty, žetony a figurky. Vypadá to, že se sem vejde i nějaké rozšíření…ale pokud vás hra chytne stejně jako nás, bude vám insert možná malý.

Krabice, ve které jsou obalené karty, je plná až po okraj.

Závěrečné shrnutí

Marvel United je nenáročkou superhrdinskou kooperativní deskovkou, kterou jste si přáli pro své děti. A pro sebe taky!

Marvel United získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde

Tags:

2 Replies to “Marvel United”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: