Marvel United: Deadpool

Když do Marvelu vtrhnou ninja chaosu a důchodový spekulant.

„Deadpool je bezpochyby nejlepším rozšířením všech dob“, tvrdí o sobě přírůstek z rodiny Marvel United/Marvel United X-Men (dále jen MU). A je to svatosvatá pravda. Alespoň pro ty, co znají a mají rádi Deadpoola a jeho ulítlý humor.

Už z okolních fotek je patrné, že v tomto případě se na vážnou notu hrát nebude. A hrát se nebude ani v případě, že není k dispozici některá ze základních kooperativních her Marvel United nebo Marvel United X-men, bez kterých je Deadpool samostatně nehratelný.

Bude Storm (MU:X-MEN) Deadpoolovi důstojnou soupeřkou?

Naše rodinná herní parta ve složení dospělák plus kluci sedm a deset let naštěstí disponuje oběma základními hrami, takže jsme Deadpoola podrobili testování v různých kombinacích hrdinů a lokací.

V Deadpoolově brlohu

Krabice Deadpoola svým obsahem nevybočuje od ostatních rozšíření série MU. Praktický insert poskytuje ubytování čtyřem detailně zpracovaným figurkám a jedné kartě lokace, několika balíčkům karet a samozřejmě českým pravidlům.

Figurky jsou opět velmi povedné, Deadpool je zde ztvárněn ve třech variacích – jako modrý hrdina s krutopřísnou palebnou zbraní, jako červený padouch s katanami, a do třetice jako jako nevyzpytatelný růžovofialový pošuk v sedle jednorožce. Čtvrtou figurkou je agent Hydry Bob. Ten má fialovou barvu a jeho figrku lze použít v týmu hrdinů nebo jako padoucha.

Jediná karta lokace představuje Deadpoolův byt, kde se dá relaxovat a získávat životy. To ovšem jen za předpokladu, že se v bytě NIC jiného a NIKDO jiný nenachází.

Kartu lokace lze přimíchat a kombinovat s ostatními lokacemi série MU tak, aby pro herní partii bylo vždy k dispozici šest lokací.

Hra připravena pro tři hrdiny proti padouchovi Deadpoolovi.
MU hrajeme na neoficiálním pogumovaném playmatu od polského výrobce playmats.eu (který se ovšem velmi podobá špatně sehnatelnému originálu z Kickstaretru).

S Deadpoolem v zádech i za patami

Pokud je Deadpool klaďasem, jeho karty přináší do hry větší množství útoků a žolíků, ale zároveň také chaosu. Ve svém balíčku má jednu počáteční kartu, díky níž může využívat svou regenerační superschopnost. Jakmile má hráč za Deadpoola na konci tahu padoucha v ruce méně než tři karty (a hráči MU ví, že karty představují akce a zároveň úroveň zdraví hrdiny), jednu kartu si dobere.

Obvyklý průběh hry narušují doplňující efekty karet, kterých je v rozšíření požehnaně. Deadpool například v jednom kole inkasuje žeton žolíka navíc, v příštím kole ale musí zamíchat „svou ruku“ a zahrát kartu zcela náhodně. Nebo se Deadpoolova karta odvolává na Deadpoolův balíček chaotické výzvy (přestože s ním nebylo pro partii počítáno), a tak je jisté, že hrdiny nebo padoucha rozhodí nejedno nečekané překvapení.

Deadpoolova chaotická výzva je další variantou hry, kterou lze ozvláštnit běžnou herní partii. Na plánu se kromě hrdinů a padoucha nachází také figurka Deadpoola na jednorožci. Kdykoli některá z figurek skončí svůj pohyb na lokaci s Deadpoolem, aktivuje se karta chaotické výzvy, která jednou pomůže hrdinům, jindy padouchovi. Efekty karet jsou nepředvídatelné, genderově nevyvážené, nekorektní, nespravedlivé, odkazující se na nesouvisející pop kulturu… A tím vším jsou ve výsledku vtipné. Běžná pravidla jsou jenom pro suchary.

Deadpool padouch je překvapivě zábavnou výzvou. Proč? Protože jej nelze porazit. Navíc nesmí být v souboji s Deadpoolem použity žádné lokace, které hrdinům umožňují dobírání karet (životů).

Jediným způsobem, jak hru „vyhrát“, je vydržet do chvíle, kdy začne Deadpoola souboj s hrdiny nudit. To je stav, kdy mu dojde jeho balíček dvanácti karet spiknutí.

Nutno podotknout, že ani jeho kartám spiknutí vtip neschází.

Život hrdinům na jednotlivých lokacích navíc komplikují hrozby s Deadpoolovými provokacemi.

Hrozby lze odstranit využíváním (rozuměj plýtváním) akcí.

Jakmile dojde balíček spiknutí, hra končí. Hrdinové spočítají, kolik zachránili civilistů, kolik porazili zločinců, připočítají body za každou odstraněnou hrozbu… A odečtou deset bodů za každého vyřazeného hrdinu.

Ano, u Deadpoola dochází k likvidaci hrdinů, protože jakmile je hrdina K.O., pravidla nemilosrdně přikazují: „… rozdrťte jeho figurku na jemňoučký prášek…“ a vezměte si z krabice jiného hrdinu (přesná citace je jiného saláta ze svý sbírky).

Parta vyřazených salátů po jedné seanci s Deadpoolem. Storm tentokrát podlehla.

Hra naštěstí připouští i variantu bez drcení figurky, nicméně poražený hrdina jde ze hry a jeho místo zaujme nový (figurka i balíček karet). Deadpool se tak stává jakýmsi demíčkem, ve kterém si hráči během partie vyzkouší více hrdinů. Pokud ovšem nemají smůlu a o nového hrdinu nepřijdou během následujícího tahu. Pak je nutné postup s rozdrcením figurky opakovat. Při závěrečném sčítání bodů se hrdinové intenzivně modlí, aby výsledek nebyl záporný, protože:

Není nic tak ponižující, jako zahrát proti Deadpoolovi „úplně na hovno“.

Bob, agent Hydry

Do hrdinské party je možné přizvat také Deadpoolova parťáka Boba. Tedy pokud mají hráči dostatek nervů a odvahy. Bob je totiž dost nešika. Svými akcemi sice pomůže parťákům, jenže v zápětí urychlí tah padoucha. Když Bob získá bonusový žeton, všichni ostatní musí žeton odložit. A to naštve. A příště potěší, protože jeho nejsilnější (a snad i nejvtipnější) kartou je „Omylem hrdinou“, kdy okamžitě zabrání hrozbě ve své lokaci.

Bobovy hrdinské karty.

Ještě vtipnějším se Bob stává v roli padoucha. Nejde mu totiž o vládu nad planetou, o pomstu ani o slávu. Jeho jediným cílem je naspořit si dost peněz a odejít do důchodu. To se mu daří pokaždé, když skončí tah v lokaci, kde nejsou žádní hrdinové, pak jeho stupnice důchodového plánu roste. Pokud dosáhne hodnoty dvanáct, z Boba je penzista a z hrdinů looseři. V postupu mu proto hrdinové brání tím, že se úmyslně snaží končit své tahy na jeho lokaci. Za každého hrdinu ve stejné lokaci, jako je Bob, se totiž ukazatel důchodového plánu snižuje.

V cestě za důchodem Bobovi pomáhají padouši na kartách hrozeb, a proto souběžně s Bobem musí hrdinové umravňovat ještě Kingpina, Green Goblina, Tiger Sharka, M.O.D.O.K.a a Red Skulla.

Jak se nám rozšíření Deadpool líbilo?

Hraní s Deadpoolem nebo Bobem, ať už stáli na kterékoli straně zákona, byla především zábava, kterou jsme si užili.

Máme a hrajeme doma kombinaci všeho, co v češtině v rámci série MU vyšlo. Zatímco u předchozích základních her i rozšíření šlo o epické bitvy hrdinů s padouchy, toto rozšíření se nebere vůbec vážně a právě díky tomu přináší do světa MU humor a svěží vítr. Čtyři nové figurky nabízí různé varianty hry, znovuhratelnost a také nové herní mechaniky, a proto nám Deadpool ve srovnání s ostatními lokalizovanými rozšířeními připadá nejoriginálnější.

Nějakou výtku se mi na Deadpoolovi hledá těžko, přesto je tu jedna věc, kterou bych ale raději nazval jen upozorněním. Deadpool není žádný svatoušek a patří k němu ostřejší výrazy. Sérii MU běžně doporučuji pro hráče od sedmi let. V tomto případě bych hranici zvedl raději na deset let, aby paní učitelky nemusely v první třídě poslouchat hlášky jako: „Spočítal jsem ten příklad úplně na hovno.“

Marvel United – Deadpool získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: