Encyklopedie: ve službách hraběte de Buffona

Georges Louis Leclerc de Buffon (1707-1788) bývá považován za předchůdce Charlese Darwina. Byl hrabětem, ale především zaníceným přírodovědcem: zabýval se matematikou, fyzikou a celou škálou věd o přírodě. Jeho rozsáhlá Histoire naturelle se měla stát univerzální encyklopedií Země a přírody, nicméně zůstala nedokončena. Ve hře Encyklopedie se ve službách hraběte de Buffona vydáte do světa zkoumat zvířata a shromažďovat informace pro vznikající encyklopedii.  

Vydání české verze Encyklopedie oznámil Blackfire, byť se hra teprve chystá na Kickstarter (bude spuštěn během března 2022). Vydání včetně české mutace se očekává již na podzim 2022. Encyklopedie je dílem autorů Oliviera Melisona a Érica Dubuse, kteří mají na kontě set-collecting hru Museum a netradiční „civilizační“ hru Dominations: Road to Civilization (Domina(n)ce: cesta k civilizaci) a tentokrát se jedná o kombinaci worker/dice placement a set-collecting (tedy umísťování kostek a sbírání sad). Stejně jako obě dřívější hry těchto autorů vychází i Encyklopedie ve francouzském studiu Holy Grail Games

Encyklopedie je určena pro 1-4 hráče od 14 let a herní doba se pohybuje od 60 do 120 minut. V současné době je již možné si ji vyzkoušet virtuálně na Tabletopii, popřípadě se můžete podívat na video v češtině přímo od Blackfire.

Encyklopedie se hraje na 6 kol. Na začátku tahu si hráč vytáhne z pytlíku 4 kostky, hodí jimi a umístí je na svou hráčskou desku – to budou jeho workeři, „pracovníci“ pro dané kolo. Nicméně, hra nabízí způsoby, jak změnit nepříznivý hod (doplatit hodnotu pomocí mincí nebo změnit barvu pomocí žetonu expedice) nebo dokonce využít kostku protihráče (s tím, že protihráč za to dostane bonus podle toho, z jakého pole kostka pochází). Na herní ploše se nachází 6 akčních polí. Umístěním kostky do banky získáte 5 mincí (barva ani hodnota kostky zde nemá význam) a žeton začínajícího hráče. Na poli ambasády získáte 1, 2 nebo 3 žetony expedice (v závislosti na hodnotě použité kostky, její barva nehraje roli). Na poli univerzity můžete získat karty výzkumných asistentů, kteří přinášejí okamžité, dočasné nebo stálé výhody (hodnota kostky nehraje roli a pokud je barva kostky stejná jako barva karty asistenta, získáte spolu s ním i 1 žeton expedice. Na poli akademie si budete volit, která zvířata chcete studovat (barva kostky se musí shodovat s barvou karty zvířete, hodnota kostky určuje, kolik získáte bodů věhlasu, přičemž vyšší věhlas vám přináší větší výhody). Na poli expedice se vydáváte vámi zvolená zvířata pozorovat do jejich přirozeného prostředí: můžete studovat vlastnost úrovně I – IV podle modifikované hodnoty využité kostky u zvířete barvy (světadílu) odpovídající barvě kostky. 

Konečně, na poli publikace své studium zúročíte k sepsání encyklopedického hesla a získání maximálního počtu vítězných bodů. Jednu ze svých kostek položíte na kartu jednoho z vámi zkoumaných zvířat (barva kostky se musí shodovat s barvou – světadílem zvířete, její hodnota určuje maximální úroveň vlastnosti, kterou můžete publikovat). Zvíře, na němž je kostka, je vaše referenční zvíře, a v rámci této akce můžete publikovat jen ty vlastnosti, které jste u tohoto zvířete prozkoumali. Můžete ale využít všechny kostičky průzkumu, které máte na dané vlastnosti u všech zvířat na své desce hráče, a můžete zároveň stejným způsobem publikovat i všechny vlastnosti nižší úrovně, které vaše referenční zvíře má. Samotná akce probíhá tak, že přesunete kostky z karet vašich zvířat na příslušná pole na centrálním herním plánu a připíšete si příslušný (nemalý) počet vítězných bodů. Ty body si zasloužíte – koneckonců pomáháte lidstvu poznávat svět. Akci zakončíte tím, že odhodíte všechny karty zvířat, z nichž jste publikovali alespoň jednu kostičku (včetně případných nevyužitých kostiček zkoumání) – karty příslušející stejnému kontinentu na vlastní odhazovací hromádku, kterou na konci hry ještě budete skórovat, karty zvířat z jiných kontinentů odhodíte na společný odhazovací balíček, ty už vám žádné další body nepřinesou. Jako další odměnu za publikaci získáte 1 žeton královské pečeti – ten vám v budoucnu umožní upravit hodnotu 1 kostky až o 5 bodů a zároveň změnit její barvu.  

Ukázka publikování: položením modré kostky s hodnotou 4 zvolil hráč jako referenční zvíře ptáka úplně vlevo. Zaplacením 1 mince může publikovat vlastnosti až do úrovně III, v tomto případě vlastnost “vodní” u všech svých evropských ptáků. Následně bude publikovat vlastnost II. úrovně “všežravý” u referenčního zvířete a dvou ptáků z jiných kontinentů (vpravo) a vlastnost I. úrovně “pták” u všech svých pěti karet zvířat.

Hráči se na tazích střídají, dokud jim nedojdou kostky (v rámci 1 kola má tedy každý 4 tahy). Na konci kola má každý z hráčů možnost utratit svou královskou pečeť, zahrát 1 tah navíc s libovolnou z kostek, které se nacházejí na centrálním herním plánu, a stát se prvním hráčem následujícího kola.

Detail herních komponentů včetně krabiček na žetony.

Konec hry nastává po konci 6. kola. Hráči si spočítají vítězné body: kromě bodů, nasbíraných během hry za katalogizaci, se skórují karty stejné kategorie ve vlastním odhazovacím balíčku, kostičky průzkumu na kartách asistentů (jako v každé set-collecting hře počet bodů výrazně narůstá, čím více karet stejného typu máte) a stejně tak zbylé žetony expedice, královské pečeti a mincí. Vítězí hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů, ale hra je na body velmi štědrá, takže dobrý pocit budou mít na konci hry všichni.  

Detail nabídky zvířat, takto připravené pro hru 4 hráčů (se snižujícím se počtem hráčů zvířat v nabídce ubývá).

Encyklopedie na mě působí jako středně těžké euro, které by vedle hráčů mohlo díky tématu a laskavosti hry (v podobě štědrých odměn, různé bonusy dostáváte dokonce na začátku každého kola) oslovit i hravé rodiny se staršími dětmi. Hra vás nepostaví před záseky zádrhely, vždy je co hrát, přinejhorším nevyhrajete. Kvalitu komponent zatím není možné posoudit, nicméně grafika karet je krásná a ikonografie jednoduchá a srozumitelná. Na možnost podílet se na katalogizaci světa v době, kdy se lidé začínali odvracet od doslovného čtení biblických dogmat a pomalu odhalovali fascinující tajemství vývoje života na Zemi, se moc těším. A co vy? Vydáte se objevovat svět přírody ve službách hraběte Buffona?

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: