Budovatelská hra z Kickstarteru bude brzy v češtině

REXhry oznámily, že pracují na české verzi hry, která nedávno uspěla na Kickstarteru. Jedná se o titul s anglickým názvem Hamlet: The Village Building Game. Ačkoli svádí spojitost se Shakespearem, nemá s jeho známým dílem nic společného. Stačí dodat snad jen, že “hamlet” je anglický výraz pro osadu či vesničku, povětšinou bez kostela.

Autorem hry je polský tvůrce David Chircop (Petrichor, Pursuit of Happiness, Thronebreaker), ilustrace doplnil Yusuf Artun. Hra je až pro čtyři hráče od deseti let a čas herní partie by měl být něco přes hodinku. Do budování se můžete pustit dokonce i v sólo variantě, jejímiž autory jsou Nick Shaw a Dávid Turczi.

Ve světle překladu titulu asi už tušíte, že se jedná o v podstatě budovatelskou hru. V ní hráči rozšiřují vzkvétající vesničku různými nesymetrickými dílky osídlení a snaží se ji přetvořit do životem pulzujícího městečka. Právě ty asymetrické dílky v záplavě čtvercových a hexových dílků jiných her působí značně svěže.

V průběhu hry je třeba produkovat suroviny, ale též budovat dopravní síť; vytvořené suroviny bude možné přepravovat třeba za pomoci oslích soumarů. Všichni budují jednu vesničku, ale každý využívá své zdroje a tvoří si vlastní koridory pro dopravu. Neméně důležitým aspektem je též stavba kostela, coby středobodu rozrůstajícího se města. Hra též využívá principu worker-placementu, tedy vysílání figurek v roli pracovní síly.

Zatímco stavba kostela připomene Pilíře Země, tak postupně vznikající reliéf města připomene hry od Carcassonne, přes Osadníky z Katanu, až po v podstatě jakoukoli budovatelskou hru s hexovými dílky (a že jich není málo). I worker-placement pochází z Pilířů Země, ale nutno říct, že proti nim jsou zde mechanismy značně vytuněné.

Sice nemůžeme čekat plnou výbavu, včetně dřevěných dílků, dřevěných figurek, kovových mincí a 3D modelu kostela, jako v případě Kickstarterové kampaně, ale i tak bude mít česká hra určitě co nabídnout. Podle zatím dostupných detailů představuje Hamlet novou generaci budovatelské hry, v níž hráči budují prostory, které jsou komunální a tedy využívané všemi. Do sebe zapadající destičky zástavby jsou potom pomyslným pozlátkem a lákadlem.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: