Bratři staví Katedrálu

Aneb Red Cathedral v českém vydání.

Vydavatelství BoardBros oznámilo lokalizaci dalšího titulu. Vedle rozšíření pro Mini Express se tak nově můžeme těšit i na úspěšnou euro hru roku 2020 – Red Cathedral, která vyjde v češtině pod názvem Katedrála.

Tématem je stavba Chrámu Vasila Blaženého, ke které došlo v letech 1555–1560 na příkaz cara Ivana Hrozného. Hru, jež původně vyšla u vydavatelství Devir, má na svědomí španělské duo Israel Cendrero a Sheila Santos, grafiku obstarali Chema Román a Pedro Soto. Výstavby se může účastnit jeden až čtyři stavitelé starší deseti let, z nichž každý bude hrát zhruba třicet minut.

Ústřední mechaniky tvoří rondel, získávání převahy v jednotlivých sekcích, stavěním katedrály vlastně dochází k plnění zakázek. Hra se odehrává na třech místech – rondelu ve středu stolu, hráčských deskách a destičkách ztvárňujících samotnou katedrálu. Cílem hry je získat co nejvíce bodů, přičemž ve hře hráči získávají dva různé druhy bodů – body uznání a body prestiže.

Hráč provede vždy jednu ze tří akcí.

Na rondelu rozděleném na čtvrtiny o dvou výsečích pro tři kostky si hráč vybere jednu z pěti kostek a tu posune po obvodu rondelu o hodnotu dané kostky. Její umístění určuje, jaké suroviny hráč získá. Mezi herní zdroje patří společně s penězi dřevo, cihly a kámen, dále pak zlato, zelené drahokamy a fialové drahokamy. Je-li v sekci, kam je umisťována kostka, již kostka jiná, hráč získá zdroje navíc i za ni. Barva kostky je provázaná s možným ziskem bonusových akcí vázaných na barvu kostky na desce hráče. Z dané čtvrtiny rondelu si hráč může vzít i bonusovou kartu umožňující mu další akci, zisk bodů či zdrojů. Na konci tahu hráč kostky z cílové výseče přehodí, ale ve výseči zůstanou.

Nebo se hráč rozhodne nárokovat část katedrály – na jednu z destiček položit svou vlajku (v základně či tu, která již pod sebou ve sloupci má jiné nárokované destičky). Tím si část katedrály rezervuje pro svou budoucí stavbu. Poté si z destičky vezme žeton a ten položí na svou hráčskou desku – buď lícem dolů bez bonusu, anebo lícem nahoru po platbě v rublech. Lícem nahoru je ukázaný bonus, který získám kdykoliv při pohnutí po rondelu kostkou stejné barvy. Hráčské desky jsou oboustranné a nabízí základní a pokročilé možnosti hry právě skrze odlišná bonusová políčka.

Třetí možnou akcí je již samotná stavba destičky. Hráč na ni dodá potřebné zdroje a destičku otočí. Získá za to body uznání a rubly. Kterýkoliv z hráčů později smí na postavenou destičku umístit dekoraci, čímž jsou myšleny dveře, okno či kříž. To stojí opět zdroje. Pokud přitom dodá navíc jeden z drahokamů, získá bod prestiže. Dodá-li při dekorování namísto jednoho drahokamu oba druhy drahokamů, získá tři body prestiže.

Body uznání jsou běžné body udílené na stupnici od 0 do 79. Body prestiže se podél stupnice těchto základních bodů vyskytují v různých intervalech a hráč za každý získaný bod prestiže pohne z jednoho pole prestiže na další. Příkladem budiž začátek stupnice, kdy první pole prestiže odpovídá pozici pěti bodů uznání, druhé pole prestiže pozici devíti bodům uznání, třetí třinácti bodům, čtvrté šestnácti bodům atd. Na konci stupnice se body prestiže a body uznání v poměru slévají a pole korespondují. Je tedy důležité se vyšvihnout a poté již rozhoduje každý jeden bod.

Pokud některý hráč postaví vrchní část katedrály dříve, než hráč pod ním postaví dosud pouze rezervovanou destičku, způsobí tím hráči pod sebou značné bodové ztráty. Jakmile je postavena šestá destička, hra končí. A dojde k dalším bodovým ziskům.

Katedrála zahrnuje i sólo mód, ve kterém se odvážlivec postaví architektu chrámu Postniku Jakovlevovi. David Navrátil z BoardBros již přislíbil i minirozšíření Cech zlodějů a zájemci se mohou opět těšit na doprovodné články na webu vydavatele, jak už je u bratří zvykem.

Nevím, jak vy, ale já jsem moc rád, že se této poměrně nenápadné eurovky někdo z místních vydavatelů ujal. Svým vizuálem možná neohromí a může tak působit dost mechanicky, ale nabízí na poměrně malém prostoru nespočet možností, jak kombinovat a jak získávat body. Skrze chytře provázané mechaniky nakonec vtáhne i do samotného tématu. Hru je snadné se naučit a těžší v ní se sobě rovnými zvítězit. Tak snad se dočkáme ještě letos!

A kdo ví, když se v končinách zdejších najde dostatek stavitelů, možná se dočkáme i rozšíření. Tak už aby to bylo.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: