Zoo Tycoon Board Game

Správa zoo v obýváku na stole.

Ve světě videoher existují tituly, které občas překročí hranice svého média a stávají se ikonami popkultury. Jedním z takových titulů je bezpochyby jeden z řady takzvaných tycoon her, resp. simulátorů všeho možného – osobně jsem vyzkoušel ve videoherním podání stavbu města, hromadné dopravy, ze života kozy, bezdomovce, policisty, řidiče autobusu anebo ředitele věznice, letiště, zábavního parku, ale taktéž zoologické zahrady. Tedy, Zoo Tycoon, což je legendární strategická simulace umožňující hráčům postavit a spravovat vlastní zoologickou zahradu. Od svého vzniku na počátku 21. století se tato hra stala velmi oblíbená u mnoha hráčů a inspirovala řadu následovníků a rozšíření. Její kombinace strategického plánování, kreativity a vzdělávacích prvků o zvířatech a životním prostředí přitahovala široké spektrum fanoušků. Tato videohra se vyznačuje poutavým prostředím, kde hráči nejenže budují a udržují zvířecí výběhy, ale také se starají o potřeby návštěvníků a finanční stabilitu své zoo. Hráči podstupují různé výzvy, jako je uspokojení potřeb zvířat, optimalizace cest pro návštěvníky a správa rozpočtu, přinášejí hře dynamiku, jenž zaujme jak mladší, tak i starší hráče.

Přechod od digitální obrazovky k fyzickému hernímu stolu v podobě Zoo Tycoon BG je zajímavou evolucí tohoto oblíbeného titulu. Obecně lze spíše hovořit o trendu, který je v poslední době velmi patrný, kdy se úspěšné videohry dočkávají svých deskoherních obdob. Někdy jde o využití značky a bohužel se tato snaha úplně nepodaří, ale najde se řada úspěšných portů, jako například Frostpunk, Assassin´s creed Brotherhood of Venice nebo Zaklínač: Starý svět. Co je určitě příjemné, že se těchto báječných her dočkáváme i v našem mateřském jazyce a nejinak je tomu i u hry Zoo Tycoon BG. Protože společnost Blackfire hráčům přináší tuto hru plně v českém jazyce. Tato adaptace není pouhým překladem digitálního zážitku do fyzické formy, ale představuje zcela nový způsob, jak prožít a užít si unikátní koncept Zoo Tycoon.

V čem se však Zoo Tycoon BG liší od své digitální předlohy? Jaký nový zážitek a výzvy přináší tato desková verze? A jak se jí podařilo zachytit ducha a podstatu původní hry? Na tyto a mnoho dalších otázek se pokusím odpovědět v následujících řádcích této recenze. To znamená pohodlně se usaďte a pojďme si říct, co vše přesun od pixelů a digitálních zvířat k fyzickým kartám a figurkám přináší. A zda si tuto hru užijí všichni.

Zoo Tycoon BG je desková hra, která svým hráčům nabízí možnost stát se ředitelem virtuální, vlastně stolní zoo a může se pochlubit detailními komponenty a promyšleným herním designem. Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče, což umožňuje jak sólo hraní, tak kompetitivní zápolení pro více hráčů. Věková kategorie je od třinácti let a průměrnou délka jedné herní partie jsou přibližně dvě hodiny, resp., spíše se přikláním k větší časové náročnosti okolo třech hodin. Zoo Tycoon BG je hrou, která vyžaduje strategické myšlení a plánování, ale zároveň nabízí dostatečný prostor pro spontánní rozhodnutí a přizpůsobení. Někdy těch možností je až příliš, ale o tom si řekneme níže.

Obsah balení této hry je bohatý a pestrý. Zahrnuje burzu zvířat, bodovací tabulku, čtyři desky zoo, čtyři desky zaměstnanců, karty zvířat a událostí, které přidávají hře nečekané zvraty a výzvy. Dále hra obsahuje přehledové karty (věřte mi, že je budete určitě potřebovat), karty dárců, opravdu velké množství dílů výběhu a dřevěných zvířecích figurek, které přinášejí do hry vizuální a taktický rozměr. Soubor dřevěných dílků a dřevěných hracích kostek dodává hře tradiční deskoherní pocit. Musím přiznat, že produkčně je hra na velmi vysoké úrovní. Všechny ilustrace jsou tak krásné, že bych na první pohled řekl, že hra je určena výrazně mladšímu hernímu publiku, než je od třinácti let, ale to dělají asi ty pohledy zvířátek, které byste v některých případech chtěli mít živé doma a pomazlit se s nimi. Ale jen v některých případech. Nicméně je potřeba se spokojit s fakt velkou paletou dřevěných komponent, které jsou vymodelovány do nejmenších detailů a dodávají na autentičnosti. Navíc, každý druh má svůj „domeček“ z papíru, který je opět krásně ilustrován. Horší je to potom uložit celé do krabice, tak aby nedocházelo k pomíchání. Proto je zapotřebí si na manipulaci a bezmyšlenkovité otáčení s krabicí dávat opravdu pozor.

Herní mechanismus Zoo Tycoon BG je zaměřen na setkání, simulaci a umístění dlaždic. Hráči postupují v průběhu hry od žluté přes světle zelenou až k tmavě zelené barvě, což symbolizuje různé stupně spokojenosti zvířat ve svých výbězích. Hráči budují výběhy, umísťují zvířata a zaměstnance a snaží se vyhovět potřebám jak zvířat, tak návštěvníků zoo. Každá karta zvířete obsahuje důležité informace o daném druhu, včetně jeho preferencí a potřeb. Zvířecí figurky a díly výběhu nejenže zvyšují estetický dojem hry, ale také slouží jako klíčové prvky pro vizuální plánování a rozvoj zoo.

V Zoo Tycoon BG se pravidla skládají do komplexního systému umožňujícího hráčům získat zážitek z řízení vlastní zoologické zahrady. Dynamika hry se odehrává během sedmi kol, která reprezentují sedm let provozu zoo. Každé kolo je rozděleno na čtyři roční období, přičemž každé roční období přináší různé možnosti a výzvy. Jaro je časem pro rozmnožování zvířat, léto se soustředí na rozvoj a vylepšování zoo, podzim nabízí možnosti pro akvizici nových zvířat a zimu charakterizuje plánování a příprava na další rok. Tato struktura přináší do hry rytmus a umožňuje hráčům postupně rozvíjet své strategie a reagovat na měnící se podmínky. Úspěch ve hře Zoo Tycoon BG je založen na efektivním řízení zdrojů, strategickém plánování a schopnosti přizpůsobit se novým situacím, které hra přináší. Hráči musí neustále vyvažovat potřeby svých zvířat a návštěvníků, zatímco se snaží rozvíjet svou zoo a dosáhnout co nejvyššího počtu bodů.

To je základní nástin, toho co Zoo tycoon BG na stole přináší. Pojďme si to trochu více rozepsat, ale zase ne úplně dopodrobna, protože bych nerad, aby tato recenze byla opisem pravidel. Mimochodem, když už jsem u těch pravidel, tak ty jsou napsána srozumitelně, jen velikostně jsou téměř ve formátu A3 – přiznám se, že tak velkou brožuru jsem dlouho nedržel v ruce. Ale zase je tam vše pěkně popsáno i s hezkými ilustrovanými příklady.

Ano, počáteční setup, respektive příprava hry, nepatří k těm nejkratším, ale tak za přibližně deset minut se dá začít hrát. Nepočítám však úplně první rozbalení a přípravu hry, kdy je zapotřebí si sestavit všechny krabičky na dřevěná zvířátka a roztřídit je z bezpečných sáčků. Ale pojďme zpět k přípravě hry. Na počátku obdrží každý hráč vlastní desku zoo, která slouží jako herní plán. Tato deska je rozdělena na několik sekcí, včetně míst pro zvířata, zaměstnance a další infrastrukturu. Hráči začínají s určitým množstvím základních zdrojů a materiálů, které postupně využívají pro budování a rozvoj své zoo.

Každé roční období, jak jsem už nastínil, ve hře přináší různé možnosti a výzvy. Jaro je zaměřeno na rozmnožování zvířat a přípravu pro nadcházející sezónu. Hráči v tomto období mohou získávat nová zvířata, připravovat výběhy a plánovat strategii pro další období. Léto se soustředí na expanzi a rozvoj zoo. Hráči staví nové výběhy, přidávají atrakce a zaměstnávají personál, aby zlepšili zážitek pro návštěvníky a zvýšili efektivitu fungování zoo. Podzim je klíčový pro akvizici nových, vzácnějších druhů zvířat a speciálních předmětů, které mohou vylepšit zoo jak esteticky, tak funkčně. Zima je obdobím hodnocení a plánování. Hráči zde bilancují svůj dosavadní pokrok a strategicky plánují své kroky pro další rok, aby maximalizovali své šance na úspěch.

Vzhledem k tomu, že získávání nových zvířat je v Zoo Tycoon BG klíčovým prvkem hry, ovlivňující strategii a úspěch hráčů, tak se u něj krapet pozastavím. Hráči mohou získávat nová zvířata různými způsoby, které jsou součástí herních mechanismů. Jedním ze základních způsobů, jak získat nová zvířata, je využití karet zvířat. Tyto karty jsou součástí hry a reprezentují různé druhy zvířat, která mohou být přidána do zoo. Každá karta obsahuje specifické informace o zvířeti, jako jsou jeho potřeby, preference pro výběh a další důležité údaje. Hráči získávají karty zvířat prostřednictvím různých akcí a rozhodnutí během hry. Hra také umožňuje hráčům obchodovat mezi sebou. Toto může zahrnovat výměnu karet zvířat, zdrojů nebo jiných prvků hry. Obchodování nabízí flexibilní způsob, jak získat požadovaná zvířata, nebo se zbavit zvířat, která nejsou pro daného hráče v danou chvíli vhodná. Asi nejzajímavější je akvizice přímo na burze. Některé fáze hry mohou nabízet speciální příležitosti pro získání vzácných nebo exotických zvířat. Tato zvířata často přinášejí dodatečné body nebo výhody, ale mohou vyžadovat speciální podmínky pro jejich získání, jako jsou určité kombinace karet, splnění specifických úkolů, nebo dosažení určitých cílů v hře. Způsoby, jakými hráči získávají nová zvířata, jsou klíčové pro rozvoj a diverzifikaci jejich zoo. Správná strategie při výběru zvířat může mít významný dopad na celkový úspěch hráče v průběhu hry. Získávání nových zvířat vyžaduje plánování a rozhodování, které jsou zásadní pro budování úspěšné a prosperující zoo.

Hráči za své činy získávají body za různé aspekty správy zoo – od spokojenosti zvířat, přes počet a spokojenost návštěvníků, až po efektivní využití zdrojů. Na konci sedmého roku se body spočítají a hráč s nejvyšším skóre se stává vítězem. Systém bodování je navržen tak, aby odměňoval různé strategie a přístupy, což umožňuje hráčům experimentovat a hledat vlastní cesty k úspěchu.

Tohle vše na papíře vypadá velmi elegantně a hezky, což ono to opravdu i je. Jen může nastat situace, že vás po první, či druhé partii hra odradí svými možnostmi, kterých je opravdu mnoho. Vše je jednoduché a mechanicky se to dá naučit nebo využívat lama kartu, ale je toho fakt hrozně moc. Asi bych to přirovnal k Frostpunku, který jsem měl nedávno u sebe na stole možnost hrát taktéž. Já jsem pravidla studoval pár hodin a hru rozchodil a zkoumal několik dnů, ale pak se mi to fakt líbilo a už jsem nepotřeboval žádné lama karty a jen jsem si užíval samotné hraní. Nicméně, půjčoval jsem jej kolegovi, který miluje toto univerzum, ve videohře má nahraný nesmysl hodin, ale deskovek hrál jen pramálo. O to bylo horší jeho zklamání o pár dnů později, kdy se do tak náročné hry nedokázal ponořit a užit si jí. A troufám si říci, že nejinak je tomu i v případě Zoo Tycoon BG. Pro zkušené hráče a zároveň milovníky zvířat nebo simulátorů čehokoliv to bude splněný sen. Jen bych to úplně nedoporučoval začátečníkům pro rodinné odpolední hraní. Můj osmiletý syn by si se mnou tuto hru chtěl zahrát, protože se mu tematicky a především i graficky moc líbila, jenže těch herních mechanismů a různých „hejblátek“ bylo tolik, že po hodině snažení odešel zklamaný. Jasně, je to hra s doporučeným věkem od třinácti let, tak co jsem vlastně čekal. Toto povídání bych však nerad, abyste chápali tak, že to autorům hry vytýkám. Naopak, pozitivně kvituji fakt, že se mi na stole objevila další moc hezky vypadající hra, která je nadprůměrně komplexní. Jen jsem chtěl upozornit na fakt, že vzhledem k investici okolo 2 500 Kč, by občasní hráči nebo nehráči deskových her mohli být zklamaní náročností herních postupů.

Tak jaké je hodnocení?

Zoo Tycoon BG představuje úspěšnou adaptaci oblíbené videohry do světa deskových her. Osobně jsem se bál, že to bude jeden z příkladů, kdy bude využito jméno známe značky k jejímu „vytěžení“ bez ohledu na kvalitu hry. S jejími unikátními herními mechanismy, strategickým plánováním a interaktivním prvkem se stává atraktivní hrou pro hráče, kteří mají už něco nahráno. Rozhodně bych ji nedoporučil začínajícím hráčům, kteří si chtějí za každou cenu hrát se zvířátky, protože produkční hodnota je na velmi vysoké úrovni. Na všechny ty karty se moc příjemně dívá a opravdu velká hromada dřevěných komponent zvířat dodávají hře na autentičnosti. Navíc se připravte, že na rozložení hry bude zapotřebí dost místa, vzhledem k těm všem kartonovým deskám zoologických zahrad, bodovací tabulky nebo burzy zvířat a vůbec všech těch komponent okolo.

Zoo Tycoon BG kombinuje kreativní správu zoo s výzvami spojenými s udržováním spokojenosti zvířat a návštěvníků, což hráčům poskytuje bohatý a poutavý zážitek. Tato hra je vhodná pro fanoušky deskových her, kteří hledají středně složitou hru s tématem správy a strategie. Díky rozmanitosti herních prvků a možnosti různých strategií je každá hra unikátní. Její přitažlivost spočívá v kombinaci strategického myšlení, plánování a sociální interakce mezi hráči. V konečném důsledku Zoo Tycoon BG přináší zábavný zážitek, který je obohacen o elementy strategie a správy zdrojů. Je to hra, která vyzývá hráče k promyšlenému rozhodování a adaptaci na měnící se podmínky, což dělá z každé hry jedinečný a napínavý zážitek.

Zoo Tycoon získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: