Zažijte obchodního ducha v renezanční Evropě

Tiletum je starobylý název pro belgické město Tielt nacházející se ve východních Flandrách a dle tetičky Wikipedie se první písemné zmínky o tomto městě objevily v roce 1105. Zároveň je Tiletum však i deskovou hrou, v níž se hráči chopí role obchodníků putující po celé Evropě v historické době vrcholné renezace snažící se sbírat a obchodovat s různými surovinami, budovat obchodní domy, navštěvovat tradiční jarmarky, usilovat o přízeň krále, přispívat na stavbu katedrál a šířit co nejvíce svůj věhlas široko daleko.

Tento titul na veřejnost přivedla společnost Board&Dice a o návrh herního designu se postarala autorská dvojice Simone Luciani a Daniele Tascini. Tito dva deskoherní designeři už společnými silami přivedli na svět řadu úspěšných titulů, které nejsou neznámé ani českému publiku. Namátkou zmíním třeba Tzolk’in: Mayský kalendář, Marco Polo II nebo Consil of 4. Na loňském deskoherním veletrhu Essen Spiel si účastníci mohli právě Tiletum vyzkoušet a kamarády z českého vydavatelství TLAMA Games nadchla natolik, že se ji jali lokalizovat do našeho mateřského jazyka a snad během pár měsíců se ji dočkáme na pultech obchodů v češtině. Podobně jako u jiných her od TLAMA Games, tak i Tiletum patří k těm, které jsou jazykově nezávislé, a tak se dočkáme pouze překladu celkem zevrubných pravidel. Pro doplnění elementárních informací zmíním, že Tiletum je titulem určený pro jednoho až čtyři hráče s doporučeným věkem od čtrnácti let a jedna partie zabere okolo devadesáti až sto dvaceti minut.

Pod víkem krabice bude k dispozici pořádná řádka kartonu a všech možných žetonů, ale taktéž řádně velká herní deska znázorňující mapu Evropy, rozdělenou do řady regionů, mezi nimiž lze cestovat. Krom klasických velkoměst, jako je Paříž, Londýn a kde pochopitelně nechybí ani Tiletum, najdeme na mapě i Prahu. Ke každému městu náleží nějaká ta katedrála, tak je určitě fajn cítit trochu té hrdosti, když se hráči mohou podílet na stavbě Svatovítské katedrály.

Herně je titul rozdělen na čtyři kola, z nichž každé má pět fází – od přípravy herních kostek symbolizujících suroviny, přes jejich výběr, vykonání akcí, návštěvu krále a jarmarku či „uklízecí“ fázi na závěr každého kola. Ústředním mechanismem je samotný výběr surovin v podobě kostek rozmístěných okolo kola s výběrem jednotlivých typů akcí. Hodnota na kostce symbolizuje počet surovin, které hráči přinese, ale čím více jich hráči obdrží, tím méně získají akčních bodů. Příklad: Pakliže hráč vezme šedou kostku s hodnotou dva, získá dva kameny a může vykonat pět akčních bodů. Těmi může být například pohyb obchodníkem po mapě, stavba obchodních domů nebo pohyb architektem po mapě. Stavění pilířů či pomáhání se stavbou katedrál. Dále se dají najímat pomocníci, popřípadě uzmout si pro sebe nabízené kontrakty, za jejichž splnění získají hráči zajímavé odměny apod.

Zmiňoval jsem, že jedna z fází hry je návštěva jarmarku. V každé hře si hráči náhodně vyberou čtyři města, kde se budou tyto trhy odehrávat a pakliže se hráč v daný okamžik nachází v tomto městě, nebo tam má postavený svůj obchodní dům, získá výhodu plynoucí z této události.

O herních mechanismech by se toho dalo napsat opravdu hodně, ale nechci, aby tato novinka byla výčtem veškerých pravidel. Na první dobrou na mě hra nepůsobí nikterak složitě. Jasně, pro úplné nováčky v deskoherním světě to asi úplně vhodný titul není, ale pro odlehčenou zábavu na dvě hodinky to může být ideální hra. Příběhové zasazení sice trochu pokulhává, respektive se téměř vytrácí, ale tak to už u euro her bývá. Trochu postrádám vysvětlení toho, proč nejsme jen obchodníci, ale i architekti. Nebo zda jsme majiteli společnosti vykonávající tyto dvě rozdílné profese. Pokud to ale vezmu za abstraktní model, nemám s tím problém. Možná jsem hnidopich a hledám na hrách věci, jenž běžného hráče ani nenapadnou, nicméně tyto detaily mě na deskových hrách baví objevovat.

Jen připomínám, že díky společnosti TLAMA Games se hry dočkáme v češtině již během pár měsíců a osobně se moc těším, až se od teoretické roviny dočkám toho, že si hru vyzkouším osobně.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: