Turing Machine

Šifrovací hra na motivy díla slavného matematika.

Turing Machine je logická hlavolamová hra pro až čtyři hráče od dvanácti let. Autory hry jsou Fabien Gridel a Yoann Levet; pod minimalistickou, ale fungující grafickou stránkou hry je podepsán Sébastien Bizos. Hru přináší na český trh MindOK, hra jinak pochází od studia Scorpion Masqué, které nám přineslo třeba Decrypto nebo sérii Zombie Kidz/Teenz.

Zavřená krabice hry s děrovanou vrchní částí krabice.

V pěkně zpracované hře, jíž dominují bílá a zelená, s čistou a přehlednou grafikou, se hráči stanou řešiteli tajných kódů za pomoci „přístroje“ založeného na vynálezu britského matematika a kryptologa Alana Turinga, který se stal základem moderních počítačů skrze své děrné štítky. V balení se nachází čtyřicet pět takových děrných štítků a stojánek, který si lze jednoduše sestrojit z dodaných kartonových dílů. Děrné štítky jsou ve třech barvách a vzorech – modré (trojúhelník), žluté (čtverec) a fialové (kolečko), vždy v hodnotách od jedné do pěti a třech vyhotoveních.

Kartotéka děrových štítků, tzv. „počítač“.

Šestihranná deska verifikátorů je středobodem herní partie, kolem ní jsou rozloženy čtyři až šest karet verifikátorů na pozicích A–F. Ty představuje čtyřicet pět karet kritérií a devadesát pět výsledkových karet. Přesné rozložení a číslování těchto karet je základem každého zadání. Hráči si následně připraví své zástěny a poznámkové listy ze sešítku. Dále je už vše jen na vnitřním matematikovi v každém hráči.

Rozložení herní plochy na počátku hry.

V rámci partie si hráči vždy připraví kombinaci tří čísel (1–5) v dostupných barvách, vyberou si dané děrové štítky ze stojánku a svou kombinaci si zapíší do svého archu. Tuto kombinaci budou ve svém tahu ověřovat skrze verifikátory, kterých bude k dispozici čtyři až šest. Hráč může projít až trojicí ověřování, každý výsledek si zapíše a je na snadě (spíše až nutností), aby si postupně zaznamenával každý výsledek a jeho dopad na řešenou šifru. Do každého dalšího tahu si hráči připraví novou číselnou kombinaci a znovu ji mohou až třikrát ověřit. Takto budou pokračovat, dokud některý nedospěje k řešení. Pokud by toto náhodou nebylo správné, je daný hráč eliminován a hra pokračuje bez něj.

Materiál hry.

V rámci verifikace si hráč vybere jednu z karet kritérií, vezme si přiloženou výsledkovou kartu a na ni přiloží trojici děrových štítků. Skrze ně bude vždy dostupná pouze jedna varianta odpovědi – buďto křížek (neúspěch) nebo „fajfka“ (úspěch). Každá takováto verifikace pracuje s čísly vybrané kombinace a ověřuje jedno či více čísel z ní, a dává jí do souvislosti s luštěnou šifrou.

Dokončená partie jednoho hráče.

Příkladem budiž karta kritéria ověřující pozici modrého čísla vzhledem k fialovému. Hráč si zvolil kombinaci 3/2/1, ví tedy, že ověřuje z karty kritérií variantu modré číslo (3) je větší než fialové (1). Výsledek ověření je buď úspěch, tedy že modré číslo v šifře je též větší než fialové, nebo neúspěch, tedy že fialové je buď větší než modré, nebo jsou obě cifry stejné. Toto je jedna z jednodušších verifikací. Další mohou ověřovat modré číslo vůči číslu 3, nebo nejvyšší číslo z celé trojice.

Poznámkový arch.

Mezi kartami kritérií jsou však i pokročilejší verifikace, u kterých se hráč značně zapotí. Některé verifikace hráč použije jednou, k jiným se bude muset vracet s jinak zvolenými čísly, aby našel správnou odpověď a rozkódoval výsledky jednotlivých ověření. Jednou takovou variantou je karta kritérií, která ověřuje, zda je jedno ze známých čísel sudé či liché. Ačkoli jsou odpovědi jen dvě – úspěch nebo neúspěch, tak se hráč k tomuto ověřování musí vrátit několikrát, protože karta hodnotí jedno z jím vybraných čísel, ale jemu není jasné, které z trojice čísel je tím ověřovaným. Ke konečné odpovědi tedy vede cesta vyřazovací metody, díky níž eliminuje ostatní varianty. Některé karty kritérií jsou poté ještě složitější, čímž se dostáváme do momentu, kdy hra konečně opravdu potrápí.

Veškerý materiál hry.

Verdikt

Turing Machine lze hrát ve více lidech v kompetitivním módu, kdy se hráči předhánějí, kdo rozklíčuje šifru dříve, ale z našich zkušeností jsme k vyluštění potřebovali víceméně stejný počet kol a kroků, ačkoli jsme volili různé kombinace. Alespoň u těch jednodušších scénářů tomu tak bylo, u těch složitých už mohou být partie zbytečně zdlouhavé. Jelikož každý řeší pouze své kombinace, tak hra probíhá povětšinou bez komunikace a interakce. I díky tomu je zábavnější varianta kooperativního módu hry, případně hra sólo, k čemuž hra více než vybízí. Ne nadarmo totiž hra získala ocenění Golden Geek v kategorii Nejlepší sólohra roku 2022, které je založené na uživatelském hlasování na BoardGameGeek.com.

„Počítač“ připravený pro hru.

Samotná pravidla představují základní verzi hry a nabízejí prvních dvacet šifer k dekódování. Tím ovšem zábava zdaleka nekončí, ba naopak, to je pouze vrcholek ledovce. Pod povrchem, nebo přesněji na internetu, se mezitím ukrývá neskutečné bohatství – „doslova miliony dalších“, jak slibují pravidla. Krom Standardních zadání existují na dedikovaných stránkách ještě varianty Výzva a Noční můra, které prověří i ty největší matematiky mezi hráči. Vždy si hráč ještě vybírá ze tří úrovní obtížnosti a zda chce čtyři, pět nebo šest verifikátorů. Stránka nabízí i Denní šifru, po vzoru mobilních a dalších aplikací, které se snaží hráče udržet v permanentní akci. Celá stránka je dostupná v téměř dvaceti jazycích, a to včetně češtiny.

Víko krabice zevnitř.

Turing Machine je velice chytře vystavěná hra, která se jen tak neokouká. Díky doslova bezedné studnici dalších a dalších úloh různých náročností se jedná o velice dobrou hodnotu za vložené peníze. Ačkoli se nejedná o klasickou deskovou hru, ale spíše o hlavolam či dešifrovací hru, tak má co nabídnout nejen sólo hráčům, ale i skupinám, které chtějí buď spolupracovat a diskutovat nad matematicky či kombinačně založenými úlohami, nebo si i zasoutěžit v dešifrování. Hra trochu připomene známou hru Logik, nad kterou jsme v dětství strávili nemálo odpolední. Zde je však zásoba zadání mnohem širší díky množství různých úrovní verifikátorů. Jediné, čeho se s touto hrou můžete obávat, jsou probděné noci a bolehlav ze snahy přijít na šifru dané partie.

Turing Machine získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: