Jízdenky, prosím! Paříž

Dobrý den! Kontrola jízdenek, prosím.

Jízdenky, prosím! Paříž, tak se jmenuje nový přírůstek do dnes již obrovské rodiny vláčkových her. Hru v originále vydává vydavatelství Days of Wonder a pro český trh ji lokalizují Blackfire. Věřím, že jste o této herní sérii už slyšeli, ale kdyby tu přeci jen byl mezi námi nějaký deskoholický benjamínek, byla by škoda mu stručně tuto hru nepředstavit.

Představení principu hry

Ve hře Jízdenky, prosím! Paříž se dostáváte do malebných částí tohoto romantického evropského města.

Na začátku hry každý z hráčů obdrží dvě karty cílových stanic (minimálně jednu si musí ponechat). Na těchto kartách jsou napsané části, které musí svými autobusy propojit, aby na konci hry obdržel odpovídající počet bodů. Dále dostane dvě přepravní karty různých barev, případně žolíkovou (to je ta duhová, kterou je možné nahradit chybějící barvu).

Každý hráč disponuje patnácti modely plastových autobusů, které umisťuje na herní plán na vyznačené cesty. Tyto cesty se odlišují barvou. Je nutné zaplatit odpovídající počet příslušné barvy přepravní karty, aby hráči mohli umístit své autobusy na herní plán.

Francouzská vlajka jako ozvláštnění

Ovšem pozor, jak už to u nově vydaných sad této hry bývá, i zde se snažili hru o něco obohatit. Nyní můžete získávat body i za vyskládané přepravní karty v barvách francouzské vlajky. Vždy, když platíte svými kartami za stavbu trati modré, bílé či červené barvy, můžete si jednu z těchto karet vyložit před sebe a skládat vlajku. Ve chvíli, kdy ji budete mít složenou, karty odhodíte a inkasujete čtyři vítězné body. Až teprve nyní můžete začít skládat vlajku novou.

Hru vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů. Takže stavte trasy, spojujte části města a skládejte vlajku, protože každý bod se počítá!

Hodnocení

Nyní přejdeme k hodnocení. U nás doma máme plnou poličku vyskládanou touto herní sérií. Všechna rozšíření a všechny velké základy. Proč zdůrazňuji velké základy? Protože ty malé verze moc nehrajeme. Tuto hru miluje celá rodina, a když říkám celá, tak tím myslím skutečně úplně všechny. Ano, i ty nehráče, kteří nedokážou pochopit, jak můžeme u deskovek strávit tolik času, a jak nás to může bavit. A ejhle! Tato hra baví i je. Je to jednoduchá hra, kterou za pár minut vysvětlíte opravdu každému. Trávíme u ní hodiny a vůbec nám to nevadí. I když už jsem osobně hráčsky jinde, neuvěřitelně si užívám, že u této hry sedíme všichni, v plném počtu, povídáme si a užíváme společně strávený čas.

U těchto malých krabic, ještě než začneme hrát, tak už je konec. Takže na páteční večer bychom ji nechali v poličce. Nicméně, co takový úterní večer po náročném dni v práci? To je jiná! To naopak vyhledáváme rychle odehrané hry, abych neměla výčitky, že nám doma hry jen leží.

No a kdyby se mě někdo zeptal, kterou malou krabičku bych doporučila, tak bych určitě řekla, že výběr závisí čistě na osobní oblíbenosti daného města. To malé obohacení o nějaký herní prvek, jako je v případě Paříže skládání přepravních karet v barvách francouzské vlajky, nebo v případě San Francisca sbírání co nejvíce suvenýrů, považuji jen za malý detail, který hru ozvláštní. Ale rozhodně pro mne není určujícím faktorem pro koupi.

JÍZDENKY, PROSÍM! PAŘÍŽ získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Blackfire-1024x418.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: