Kapitán Flip
Na palubu chásko líná!
Ve hře Kapitán Flip se ujmete role kapitána, který se snaží naverbovat posádku a urvat si pro sebe co nejvíce mincí. Hlásí se vám rozličné postavy – kartograf, navigátor, kuchař, střelec, plavčík, tesař, hlídka a dokonce i dvě zvířátka. Protože každá správná pirátská loď musí mít papouška a ještě „správnější“ i opici. To dá přeci rozum.
Dle oficiálních informací je hra určena pro dva až pět hráčů od osmi let a zabere dvacet minut. Dle těch neoficiálních to zvládnou i menší děti. Vyzkoušeno od sedmi let. A když se snaží nalodit pět malých pirátů, tak se hra dokáže natáhnout i na minut čtyřicet. Na stránkách výrobce se mi podařilo najít pravidla k sólo hře, takže ještě poupravím, pro jednoho až pět hráčů.
Vydala společnost PlayPunk, která vznikla relativně nedávno a stojí za ní dvě velká zvučná jména. Své síly totiž spojili spoluzakladatel Repos Production Thomas Provoost a celosvětově uznávaný autor deskových her Antoine Bauza (Hanabi, Takenoko, Tokaido, Draftosaurus…), kteří dali vzniknout novému vydavatelství PlayPunk, kde Kapitán Flip je momentálně doslova a do písmene jejich „vlajkovou lodí“, tedy první hrou vydávanou pod touto značkou.
Do češtiny přeložil a do našich stojatých vod na konci února přivezl Blackfire. Autory hry jsou Remo Conzadori (Manitoba, série Mini Crimes) a Paolo Mori (Ethnos, Libertalia, Neobvyklí podezřelí, Blitzkrieg!). Ilustrací se ujal Jonathan Aucomte (Trosečníci, Marrakech, Když sním).
Insert je jednoduchý tematický a zcela dostačující. Navíc díky dílkům postav v plátěném pytlíku a mincím v přibaleném plastovém sáčku máte hru nachystanou do patnácti sekund. Z čehož největší část vám zabere se dohodnout, na kterou mapu A–D se všichni společně vydáte za dobrodružstvím.
Začíná hráč, který má desku dobrodružství s pirátskou vlajkou.
Pro první výpravu je vhodné začít od začátku, tedy písmenem A (vpravo nahoře).
Rychle k pravidlům – stručná, jasná, rychle vysvětlená i pochopená
Prostě a jednoduše si vytáhnete dílek postavy, tak abyste viděli jenom jednu stranu. Pokud se vám vyobrazená postava líbí, tak si ji umístíte na svoji bárku (do jakéhokoliv sloupce, začíná se odspodu). Pokud chcete zkusit štěstí, můžete dílek otočit – vždy na něm bude někdo jiný – ovšem nebudete nikdy dopředu vědět, kdo na vás zpoza druhé strany vykoukne. Každopádně, vrátit zpět ono otočení už nejde a vy chtě nechtě, musíte danou postavu najmout a umístit ji na svou desku dobrodružství. Poté po směru hodinových ručiček pokračuje další hráč. Také on si vytáhne dílek a buď se mu líbí nebo jej přetočí. A tak se pokračuje stále dál, až do té doby, než někdo naplní čtyři sloupce na své desce. Právě probíhající kolo se ještě dohraje, aby měli všichni hráči stejný počet tahů.
Každá postava má svůj jedinečný efekt, například když najmete navigátora, tak si můžete vzít z banku dvě mince za každého vašeho již umístněného kartografa. A když narazíte na opičku a dáte si ji na svoji desku dobrodružství, tak musíte otočit a vyhodnotit sousední dílek postavy. Tudíž se oplatí si pamatovat, co bylo na druhé straně a využít to ve svůj prospěch.
Všechny efekty postav jsou popsané na kartě nápovědy. Vesměs se dělí na okamžité efekty, které se spustí ihned po umístění dílku. A pak efekty označené na konci hry, které se vyhodnocují až při závěrečném bodování. Například hlídka, když nad sebou nemá žádný další dílek postavy, tak si za ni můžete při konečném zúčtování vzít čtyři mince.
Jako správný pirát si každý na konci hry spočítá svůj poklad. A ten, jenž nashromáždil nejvíce zlaťáků se stává pirátem všech pirátů a postrachem všech moří.
Díky papouškovi si totiž můžete ihned táhnout další dílek postavy z pytlíku. A na samotném konci hry za něj ztrácíte jednu minci.
Dojmy
Jedná se o svižnou kompetitivní hru, kterou si zahrajete s dětmi a stejně tak i s dospělými jako nenáročnou hru, kdy pokoušíte zejména své štěstí. Díky náhodnému losování dílků i čtyřem různým deskám dobrodružství bude každá hra odlišná.
U dětí jsem se nejvíc obávala toho táhání dílků z pytlíku, protože je důležité, aby se člověk podíval jenom na jednu stranu. Kupodivu to, až na pár výjimek, zvládaly dobře a braly si je tak, aby byla viditelná jenom jedna strana a ony se musely rozhodnout, zda nechat či přetočit.
Nejdůležitější je si zapamatovat efekty všech postav a umět je i dobře nakombinovat, například si nechat volné políčko pro hlídku, aby byl opravdu nahoře sloupečku atd. Během první hry jsme neustále nakukovaly do karty nápovědy a četli, co která postava dělá. Po další hře se nám to už dostalo bezpečně pod kůži, navíc symboly na dílcích postav jsou hodně názorné.
S tím se pojí, že hra je de facto jazykově nezávislá. Text je pouze v pravidlech a na kartě nápovědy, které si můžete navíc od vydavatele stáhnout v různých jazykových mutacích.
Každá deska dobrodružství má svoje specifická pravidla při plnění sloupců, což hru příjemně ozvláštní. A brzy snad bude dostupné a k sehnání i u nás mini rozšíření s názvem „V čelistech Krakena“ – mapa E, které je na stránkách vydavatele již avizované.
Pirátská loď, Kraken, Vetchá bárka, Opuštěný Ostrov.
Jenom doporučím. Při čtení pravidel si vezměte k ruce rovnou i kartu nápovědy, protože na ní najde část pravidel, třeba i vysvětlení, na co je žeton mapy pokladu. Abyste nepropadali zoufalství jako já, když jsem četla pravidla tam a zpět i vzhůru nohama a nemohla najít, k čemu ten žeton slouží. Stačil jeden pohled na vysvětlivky postav a voilà, byla tam i moje ztracená a nalezená mapa pokladu.
I při plném nasazení hráčů nám nikdy nedošly dílky postav z pytlíku (byť jedna matematická, i když velmi nepravděpodobná šance zde existuje). Navíc díky tomu, že každý dílek je jiný a ne všechny uvidíte otočené druhou stranou, tak nejde tak úplně jednoduše spočítat, kolik dílků dané postavy ještě látkový pytlík skrývá. Samozřejmě s trochou šikovnosti a paměti můžete do určité míry odhadnout pravděpodobnost výskytu.
Co nám ale během hraní občas docházelo, respektive bych byla ráda za větší množství, byly mince. Při plné sestavě a dobré herní strategii se při závěrečném bodování často piráti přetahovali o poslední zakutálené zlaťáky. Bohužel i ty byly brzy rozebrané a piráti se museli spokojit i s hrstí stříbrňáků, měďáků a i těch malých zelených. Takže víc zlatých mincí, víc, víc…
A ano, školní lavice není úplně dostačující, ale zvládli jsme to, jsme piráti šikovní.
Závěr
Kapitán Flip byl pro mě milým překvapením a užila jsem si jej s dětmi i dospělými. Velký vliv zde hraje štěstí, což ne každému vyhovuje. Na druhou stranu je potřeba i trocha té strategie.
Jedná se o nenáročnou, svižnou, kompetitivní hru, kdy počítejte zhruba osm minut na hráče. Příjemným bonusem jsou krásné a leckdy vtipné ilustrace a zejména ultralehká pravidla. Díky náhodnému losování a čtyřem deskám dobrodružství, bude každá plavba trochu jiná… Takže na palubu chásko líná!
Captain Flip! The boat!
X
Capitan! Flip the boat!
Aneb jak je důležitá interpunkce.
Zdroj: YouTube
Kapitán Flip získává od Říše her ocenění:
Poděkování
Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Blackfire
Hru můžete zakoupit přímo zde.