Ohrožení

Záchrana roztomilých chlupáčů od desky stolu

Pokrok lidstva a jeho rozpínání na planetě ohrožuje velkou spoustu rostlin a živočichů. Na samém okraji své existence jsou stovky zvířecích druhů. Začalo šesté hromadné vymírání druhů na Zemi. Prvních pět hromadných vymírání měly na svědomí přírodní změny životního prostředí – sopečné erupce či střety s asteroidy. To nynější, šesté, však není způsobeno nenadálou událostí. Na vině je člověk a může se mu to vymstít. Lze tomu ještě zabránit? Lze zachránit alespoň některé ohrožené druhy? Možná, že ano.

Představení

Je tomu již nějaký čas, kdy Rex hry oznámili vydání české verze hry Endangered, jejímž autorem je Joe Hopkins a grafiku s ilustracemi obstarali Ben Flores a Beth Sobel (Pelíšek, Subastral, Vinohrad, Na křídlech). A protože se vydání hry blíží závratnou rychlostí, je na čase se s ní malinko seznámit. Česky vyjde pod názvem Ohrožení.

Jedná se o kooperativní hru využívající mechanismy házení kostkami a jejich umisťování na akce herního plánu, či mechanismus „riskuj, nebo přestaň“, kdy vsázíte své zdroje za odměnu, čím více vsadíte, tím je odměna sladší, avšak kdo chce moc, nemusí mít nakonec nic.

Hra Ohrožení byla také nominována, na cenu Golden Geek za nejlepší kooperativní hru roku 2020.

O záchranu ohrožených tygrů či mořských vyder se může pokusit skupina jež čítá jednoho až pět odborníků, kterým bylo alespoň deset let. Jeden boj za přežití druhu jim potrvá asi hodinu.

Ve hře představujete skupinu lidí z nejrůznějších oborů, jež se snaží svou spoluprací zachránit tygry či mořské vydry před vyhynutím. Snaží se bránit zvířata, zvyšovat jejich stavy, udržovat jejich životní prostředí a lobovat u OSN za jejich záchranu. Užít si hru můžete v roli zoologa, filantropa, lobbisty, právníka či dokumentaristy. Při hraní využíváte společnou nabídku akcí, ale také specializaci své postavy. Zvířata zachráníte, pokud se vám podaří přesvědčit alespoň čtyři vyslance OSN, aby zvedli ruku pro záchranu druhu.

Herní prvky

Vypadá to, že v krabici se nachází spousta zajímavých věcí. Je zde oboustranný herní plán s prostorem lesa pro záchranu tygrů a prostorem pobřeží, pokud bojujete o záchranu mořských vyder. Dále se můžeme těšit na karty vyslanců, postav, scénářů, specializací a událostí. Dále žetony peněz, odlesňování a znečištění, spoustu kostek pro hráče, kostku mláďat a kostku znečištění. Nechybí ani desky postav, a hlavně pěkné dřevěné figurky vyder a tygrů.

Intermezzo I:

Přiznám se, že mě hra velmi zaujala svým tématem. Líbí se mi nápad dostat do podvědomí lidí aktuální téma záchrany ohrožených druhů pomocí deskové hry. Když hru Rex hry oznámili, začal jsem tedy pátrat, prohlížet fotky a videa. A i vzhled Ohrožených se mi na první pohled zalíbil. Je tu přehledný herní plán, karty s živými ilustracemi a odlišenými ruby, a hlavně krásné dřevěné figurky zvířátek. To je moje slabina. Velmi se mi líbí a jsem rád, že po Divukraji pokračují Rex hry s další hrou, která má zvířecí tématiku.

Příprava záchrany

Jako vždy je třeba nejprve položit na stůl herní plán. Vedle něj se vytvoří společná zásoba peněz, kostiček vlivu a zvířat, připraví se oranžová kostka mláďat a černá pro znečištění, a nad plán se vylosuje šest vyslanců OSN. Tři s modrým rubem, dva se zeleným rubem a jeden se šedým. Ukazatel roku se položí na horní políčko kalendáře a základní příprava je hotová. Následně je třeba vybrat společně scénář, jež se bude hrát a také zvolit jeho obtížnost. V základní krabici Ohrožených jsou scénáře dva, Mořská vydra a Tygr.

Intermezzo II:

Ve světě již existuje i menší rozšíření se scénářem Panda a ve velkém rozšíření šest dalších scénářů se sedmi novými druhy – doufám, že se nebudu příliš mýlit, když řeknu, že jde o želvy, slony, jaguáry, kondory, lední medvědy, tapíry a halančíkovce ďábelské. Tak snad i tato zvířátka budeme v budoucnu moci zachránit.

Nakonec se ještě na hraní musí připravit hráči. Každý se pasuje do role jedné z postav. Hráč se může stát právníkem, dokumentaristou, zoologem, filantropem či lobbistou. Po zvolení postavy si hráči vezmou své hrací karty, kostky své barvy, desku hráče, žeton tahu, přehledovou kartu a dvě karty specializací. Jednu z těchto karet si vybere do hry a druhou odloží do krabice. Před začátkem hry si ještě každý vyhodnotí kartu ze svého balíčku odpovídající vybrané specializaci, zamíchá svůj balíček karet a do ruky si dobere dvě karty. Záchrana vybraného druhu může začít.

Intermezzo III:

Příprava hry mi nepřijde komplikovaná, vypadá to na rychlou záležitost. Co mě však zarazilo, je malý počet karet specializací. To si vážně vybírám jen jednu ze dvou? Proč každý hráč nemá třeba pět těchto karet k výběru? Nebyla by hra pestřejší? No uvidíme, jak to bude při hraní vypadat.

Pravidla

Sešit pravidel vypadá velmi přehledně. Vše je krásně a podrobně rozepsáno na dvanácti stránkách, přičemž vlastní pravidla začínají až na šesté stránce. Kam až oko dohlédne je spousta obrázků a příkladů. Při pročítání jsem hru bez problémů pochopil. Líbí se mi přehled symbolů na začátku pravidel.

A jak se ohrožené druhy zachraňují?

Zachraňuje se několik kol – roků. Jejich počet závisí na počtu hráčů v partii. V každém roce provede každý ochránce jeden tah skládající se z pěti fází. Fáze akcí, mláďat, ničení, událostí a zakončení tahu.

Ve fázi akcí vezme zachránce své kostky a vrhne jimi na stůl. Následně pak jednu po druhé umísťuje na akce v nabídce na herním plánu, a později vedle něj, na vyložené karty hráčů. Vtip je v tom, že nesmí využít žádnou z akcí dvakrát, a zároveň musí na zvolenou akci položit kostku s vyšší hodnotou, než použili zachránci na tahu před ním. Na začátku hry jsou dostupné čtyři akce, postupně však budou akce přibývat, jak budou hráči vykládat své karty do nabídky akcí vedle herního plánu. Každý ochránce má v balíčku nejen karty akcí, ale i karty trvalé, jež si vykládá před sebe a poskytují mu výhodu do hry. Také má k dispozici karty jednorázové, jejichž efekt hráč vyhodnotí a kartu odhodí.

Intermezzo IV:

Všimli jste si mechaniky umisťování kostek na akce? Hráč musí položit kostku vyšší hodnoty, než na akci již dříve položil některý ze spoluhráčů. To mě zaujalo. Poslední hráč na tahu bude mít asi docela bolehlav, kam své kostky efektivně umístit. Jsem velmi zvědavý, jak to při hraní bude fungovat.

Druhou fází tahu je fáze mláďat. Je-li na hracím plánu políčko, kde jsou společně alespoň dvě zvířátka, je zde možnost, že se narodí mláďátko. Hráč spočítá všechny takové dvojice na plánu, přičte jedničku a hodí kostkou mláďat. Pokud na kostce padne číslo nižší nebo rovno spočtené hodnotě, jsou zachránci úspěšní a podařilo se jim zvýšit stavy ohroženého druhu.

Pak však nastanou zvířátkům a jejich ochráncům krušné časy. Třetí fází je totiž fáze ničení. Životní prostředí ohroženého druhu se totiž v průběhu hry neustále zhoršuje. Kostka zničení určí políčko, které se stane pro zvěř neobyvatelným.

A hned na to přijde na řadu fáze událostí. Hráč táhne jednu kartu z balíčku událostí, a ani zde nebudou žádné miloučké záležitosti, ale spíše věci nepříjemné, z nichž se budou hráči horko těžko dostávat.

Poslední fází je ukončení tahu. Hráč si prostě ze svého balíčku dobere jednu kartu do ruky.

Jakmile všichni hráči dohrají svůj tah, nastane konec roku. Ukazatel roku se posune o políčko níž na další rok, a hráči začnou hrát opět jeden po druhém svůj tah.

Poslední dva roky jsou označeny jako volební. Zde se láme chleba hry. Na konci těchto kol hráči ověřují, zda zvítězili. Prostě zkontrolují karty vyslanců, které v průběhu hry postupně odkryli a jejichž úkoly se snažili plnit a umisťovat sem kostičky vlivu. Pokud se jim podaří splnit podmínky alespoň u čtyřech z nich, zvítězili a zvířecí druh zachránili. V opačném případě prohrávají. Hráči prohrají i v případě, kdy přijdou o všechna zvířata na herním plánu.

Intermezzo V:

Ohrožení na mě působí jako velmi vydařená kooperativní hra se zajímavým tématem. Těším se na to napětí, zda se mi povede udržet druh při životě, na pocit, kdy přesvědčím vyslance, aby souhlasil se záchranou zvířat, i na beznaděj, kdy na herním plánu budou před očima mizet kusy krajiny, jež by mohla zvířata obývat.

Jsem velmi zvědavý, zda jednotlivé postavy budou natolik odlišné, aby dokázaly vtáhnout do diskusí nad plánováním tahů všechny hráče, či hra sklouzne k plnění přání dominantního jednotlivce.

Dozvíme se to již brzy. Ohrožené nám REXhry přivezou ještě v lednu.

Moc bych si přál, aby hra byla úspěšná a my se tak mohli dočkat také záchrany jiných zvířecích druhů a nových scénářů v rozšíření.

Tags:

One Reply to “Ohrožení”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: