Říše her

Vše o deskových hrách na jednom místě…. to je Říše her

Marvel United

Hrdinové všude kam se podíváš

Myslím, že milovníci Marveláckých superhrdinů a superpadouchů za posledních pár let dostali hromadu deskoherního obsahu v češtině díky společnosti ADC Blackfire. Namátkou zmíním Marvel Champions: Karetní hra, Marvel: Rukavice nekonečna, X-Men: Povstání mutantů nebo Splendor Marvel. A rozhodně to není vše, protože doslova za pár dnů/týdnů se na pulty obchodů dostane další zástupce tohoto ražení v našem mateřským jazyce. Co konkrétně? Marvel United a rovnou se dvěma rozšířeními s podtituly Guardians of the Galaxy Remix a Enter the Spider-Verse. Před pár dny ADC Blackfire zmínil informaci o tom, že předobjednávky vypadají z jejich pohledu dobře, můžeme se v budoucnu těšit i na další rozšíření X-Men. Bohužel licence nedovoluje, aby podtituly těchto rozšíření byly taktéž přeloženy, ale pravidla naštěstí být lokalizována mohou. Autory jsou veleúspěšný herní designér Eric M. Lang a Andrea Chiarvesio a o grafické provedení se postaral Eduard Guiton.

Pro doplnění základních údajů ještě zmíním, že hra Marvel United je určena pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 14 let a s přibližnou délkou jedné partie okolo 45 minut. Vzhledem k tomu, že jde o hru vydávanou společnosti CMON, berme doporučený věk opravdu s rezervou a počítejme, že jej klidně bude možné hrát i s dětmi od 7-8 let. Zjevným důvodem doporučení nejspíš budou legislativní nařízení týkající se zobrazování násilí, které se ve hře vyskytuje. Inu každá země k této problematice přistupuje jinak, nicméně po stránce herních mechanismů jde o jakési mírně složitější Dostihy a sázky, o čemž svědčí i náročnost 1,83 z 5 (1 = jednoduchá, 5 = extrémně náročná) na serveru BoardGameGeek.

Otázku možného zobrazení násilí ve hře ponechejme tedy raději na rodičích a jejich úsudku, zda se v této hře vyskytuje něco horšího než v hraných nebo animovaných filmech určených pro děti či celou rodinu. Rozhodně se nebojte, že by v Marvel United bylo k vidění nějaké přehnané násilí, ač se hrdinové ze světa Marvelu snaží společnými silami zhatit plány padouchů šířících zlo do všech koutů světa. Veškeré střety se dějí pouze za použití speciálních balíčků karet hrdinů a zlosynů. Nicméně osobně bych se ke hře nebál přibrat svého téměř sedmiletého syna milujícího Spider-Mana. No a jak to celé funguje a jak se tato malá/velká/lehká a přitom kooperativně náročnější hra bude hrát si pojďme říci v tomto preview.

Nejdříve si trochu netradičně povězme, s jakými záporáky se potkáme v základní hře. Je jimi trojice kumpánů Red Skull, Ultron a Taskmaster. Každý padouch má svou vlastní červenou plastovou figurku, balíček spiknutí obsahující 12 karet, 6 karet hrozeb a desku padoucha s jeho ničemným plánem, při jehož naplnění budou hráči poraženi. Kupříkladu Red Skullův plán zahrnuje stupnici strachu, kdežto třeba Ultron bude spokojen, jakmile se mu podaří obsadit všechny lokace svými zločineckými nohsledy nebo zadrženými obyvateli města.

Lokacemi se rozumí 8 graficky hezky ztvárněných velkých čtvercových karet, které jsou pojmenovány podle celé řady ikonických míst, jako jsou třeba Central Park, Times Square, Starkovy laboratoře, Avangers Tower, Sídlo Avangers, Ústředí S.H.I.E.L.D., Velitelství policie New York atd. Na tyto karty se pokládají žetony obyvatel v nebezpečí a padouchů pomáhajících hlavnímu záporákovi. Počet míst pro tyto žetony je omezen a stane-li se v průběhu hry, že již není možno přiložit další žeton, přijde nepříjemný postih pro hráče v závislosti na ústředním padouchovi. A aby toho nebylo málo, je na každé kartě lokací umístěna i jedna malá karta hrozeb, k jejíž aktivaci dochází různým způsobem. Například karta Rozvrat říká, že jakmile se na ni dostane Red Skull, odstraní se z lokace veškeré žetony obyvatel a padouchů, což je sice fajn, ale na druhou stranu se zvýší hodnota na jeho stupnici strachu.

Cílem hrdinů je tedy kromě boje s padouchy a odstraňování různých hrozeb a ohrožení také postupně „čistit“ jednotlivé lokace osvobozováním nebohých obyvatel a likvidací pomocníků padouchů. Navíc 9 zachráněných obyvatel, 9 zlikvidovaných zločinců nebo 4 odstraněné hrozby znamenají oslabení hlavního záporáka a v konečné fázi se tak může stát zranitelným.

A koho si tedy můžeme v základní hře zvolit k poražení zla? Na výběr je hned sedm statečných: Captain America, Iron Man, Black Widow, Captain Marvel, Hulk, Wasp a Ant-Man, z nichž každý má samozřejmě svou plastovou figurku v modrém provedení a balíček 12 karet hrdinů, které výrazně ovlivňují styl jejich hraní a roli v týmu, protože dle dostupných informací bude velmi důležité, aby celá skupina hráčů táhla za jeden provaz. Nicméně v tuto chvíli nemohu potvrdit, zda tomu tak doopravdy je a budeme si muset počkat, až si hru vyzkoušíme a přineseme vám její zevrubnou recenzi.

Jak se to celé rozhýbe? Hráči si vyberou hlavního padoucha a doprostřed stolu umístí jeho desku, na kterou přidají žetony jeho životů v množství závislém na počtu hráčů. K desce se přiloží přehled misí znázorňující zachráněné obyvatele, poražené zločince a odvrácené hrozby. Okolo desky padoucha se rozmístí 6 náhodně vylosovaných karet lokací, na něž se položí předem určený počet žetonů obyvatel, zločinců a jedna náhodná karta hrozeb ústředního zloducha. Na jednu lokaci se umístí figurka padoucha. Hráči si vyberou své hrdiny, vezmou si jejich balíčky karet, z nichž tři si vezmou do ruky, a umístí své figurky hrdinů na protilehlou lokaci oproti padouchovi.

První na tahu je padouch, což v praxi znamená, že se otočí karta z balíčku spiknutí a vyhodnotí se její efekty. Většinou to bude pohyb padoucha o několik lokací, naplnění některé z hrozeb nebo způsobení chaosu na lokacích, což má za následek nově zajaté obyvatele. Následují postupně tři tahy střídajících se hráčů, kteří začnou tím, že si vezmou do ruky novou kartu a poté jednu kartu zahrají a provedou její akce a efekty, stejně jako akce na spoluhráčově kartě zahrané o tah dříve.

Vtip je právě v tom, že veškeré postupně vykládané karty tvoří jakousi příběhovou linku, která má podporovat kooperaci. Každý hráč tak může při vyložení své karty brát v potaz kromě akcí na ní také akce na kartě vyložené jeho spoluhráčem o tah dříve a k nim dále přidá speciální efekt ze své karty.

Mezi akce, které se mohou takto kombinovat, patři:

  • pohyb hrdiny po lokacích
  • zranění, sloužící k poražení zločinců v lokacích, nebo zranění hlavního padoucha, jakmile je to možné
  • záchrana, díky níž je možné osvobozovat obyvatele nebo odvracet hrozby
  • „žolík“, který může zastoupit kteroukoli z výše zmíněných akcí podle toho, jak se to hráči hodí

Každý hrdina má ve svém balíčku karty s jedinečnými speciálními efekty, které mu umožňují osobitý styl hraní a do jisté míry předurčují jeho roli v týmu. Iron Man umí spoluhráčům darovat akce pohybu, WASP dokáže přesunout sebe i spoluhráče na libovolnou lokaci, Captain America dává jakoukoliv akci svým kolegům, Captain Marvel dokáže použít akci zranění v sousedících lokacích dvakrát, Hulk pro změnu svou mohutnou silou zraní všechny v dané lokaci, což současně způsobí i osvobození všech zajatých obyvatel, a Black Widow a Ant-Manem umí pracovat s balíčkem karet hrdinů nebo spiknutí.

Jakmile se hrdinům podaří dokončit jednu z misí, hlavní padouch se dostane rychleji na řadu a jakmile se hráčům povede splnit i druhou misi, je již možné zranit přímo samotného padoucha. Pokud se jej hráčům podaří porazit, stávají se vítězi hry, povedlo se jim zabránit katastrofě a mohou si užívat svou chvíli pořádné superhrdinské deskoherní slávy. Pakliže však dokončí padouch svůj plán, jsou všichni hráči poraženi, k čemuž dojde také v případě, že padouch nebo hrdinové již nemají k dispozici žádné karty spiknutí/hrdinů.

Tolik k základům hry Marvel United, i když pochopitelně existuje i řada výjimek a speciálních akcí, nicméně toto preview si neklade za cíl suplovat pravidla. Nechci soudit předčasně, ale podle všeho kombinace různých hrdinů, padouchů a jejich hrozeb s lokacemi slibují značnou různorodost jednotlivých partií, přičemž už tak slušná znovuhratelnost může být umocněna některým z rozšíření, přinášejících další obsah.

Marvel United: Guardians of the Galaxy Remix, tedy Strážci Galaxie, hru obohatí o padoucha Ronana a o trojici nových hrdinů: Star-Lorda, Groota a Rocketa. Pochopitelně v krabici nechybí jejich plastové figurky a balíčky karet hrdinů, spiknutí a hrozeb. Dále pak v balení naleznete 6 nových lokací, nesoucích se v duchu Strážců Galaxií, jako Xandar nebo Sběratelovo muzeum. Zároveň Guardians of the Galaxy Remix do hry přináší nový herní mechanismus Plán B, který nahrazuje klasické mise náročnějšími úkoly. Jejich splněním lze dosáhnout vítězství, aniž by došlo přímo k porážce hlavního padoucha.

Druhé rozšíření, které bude k dispozici v češtině, nese podtitul Enter the Spider-Verse a jak samotný název napovídá, můžeme se těšit na pavoučího muže se vším co k němu patří. Konkrétně zde máme jednoho nového padoucha, reprezentovaného Green Goblinem, a tři nové hrdiny: Spider-mana, Ghost-Spidera a Milese Moralese. Přínosem je taktéž šestice nových lokalit, neodmyslitelně spjatých se Spider-manem, jako je například Oscorp Tower, Daily Bugle nebo Brooklynský most. Z pohledu herních mechanismů hráči dostanou žetony novinářů, které se umisťují do lokalit stejně, jako žetony obyvatel nebo zločinců. Pokud některý z hrdinů provádí akci v takové lokalitě a vystupuje se skrytou identitou, jako třeba Spider-man, může být výrazně oslaben.

Jak jsem zmiňoval, tato rozšíření je možné libovolně kombinovat se základní hrou nebo i mezi sebou a vytvořit tak neopakovatelný herní zážitek. Má-li být zachována dějová korektnost, asi by bylo ideální hrát s hrdiny a padouchy v kulisách daného rozšíření, ale mohla by tím být snížena variabilita partií. Pokud se však nenecháme omezovat, popustíme uzdu fantazii a vytvoříme si vlastní kombinace hrdinů i padouchů, bude nejspíš možné těšit se na partie, které budou každá naprosto odlišná.

Úsudky však nechme raději ještě chvíli stranou a počkejme si, až se Marvel United a jeho dvě rozšíření dostanou na pulty obchodů (již za necelé dva týdny) v češtině díky společnost ADC Blackfire. Třetí rozšíření s X-Menem se dočkáme v češtině taktéž, ale o pár měsíců později. Pokud máte jasno, že toto je vaše „must have“ hra, bude určitě záhodno si ji předobjednat ve svém oblíbeném herním obchodě, protože vydání se každým dnem blíží. V redakci se na příchod hrdinů v podání Marvel United pochopitelně těšíme taktéž a jakmile to bude možné, přineseme vám naši zevrubnou recenzi.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: