Kacíř: Zkáza Roanoke
Najde lovec čarodějnici ukrytou v davu dříve, než dojde k seslání ničivého rituálu?
Proslulý anglický mořeplavec Sir Walter Raleigh vyslal roku 1585 skupinu kolonistů, která měla osídlit malý ostrov poblíž východního pobřeží Severní Ameriky. Kolonie se o dva roky později rozrostla o další skupinu. Osada již čítala téměř sto dvacet kolonistů, které vedl starosta John White. Vše šlo hladce, dokud kolonii nezasáhla strašlivá bouře, která jim zničila lodě a zásoby. Starosta White tak byl nucen odplout do Anglie a požádat o pomoc. Navzdory válce se Španělskem se mu jí dostalo a o tři roky později se v pořádku a se zásobami vrací zpět na Roanoke. Ovšem po příchodu do osady nevěří svým očím. Nikde není ani živáčka a všechny domy jsou naprosto prázdné. Více jak stovka kolonistů zkrátka zmizela. Jediné, co mohlo poskytnout nějakou stopu, byl nápis vyrytý do stromu na návsi. Text byl krátký a výstižný. Do stromu bylo vyryto pouze „Croatoan“, což byl tehdejší název Hatterasova ostrova, který obývali indiáni. Existuje hned několik teorií, co se s kolonisty mohlo stát. Mohlo je zmasakrovat pochodující španělské vojsko, mohli odcestovat na ostrov Croatoan, kde se usadili s indiány a nebo jimi byli naopak zmasakrováni. Mohli ale také zemřít na moři při pokusu o návrat do Anglie. Ať to bylo jakkoliv, dodnes se neví, co se s kolonisty opravdu stalo. No a tento tajemný příběh záhadného zmizení dal vytvořit kulisám hry Kacíř: Zkáza Roanoke. Co když tehdy přeci jen byli kolonisté zničeni rituálem mocné čarodějnice?
Kacíř: Zkáza Roanoke je asymterická karetní dvojkovka s jemnými prvky worker-placementu. Není asi nutné zmiňovat, že je to kompetitivní hra, kdy se jeden z hráčů zhostí role Lovce a ten druhý Čarodějnice, která se ukrývá mezi kolonisty ostrova Roanoke a samozřejmě je kompetitivní. Jeden z hráčů se zhostí role Lovce a ten druhý Čarodějnice, která se ukrývá mezi kolonisty ostrova Roanoke. Tohle bude napínavé. Podaří se Lovci vypátrat Čarodějnici dříve, než během rituálu sešle mocné kouzlo, které všechny zničí? To už bude jen na vás – hráčích. My se ale nyní podíváme na základní herní mechanismy a herní materiál.
Obsah krabice
Pokud jste dočetli až sem, nejspíš vás Kacíř zaujal a určitě budete chtít vědět, co za své peníze dostanete. Nejprve bych se podíval na hmotný obsah krabice a poté si rozebereme, co se s ním dá dělat.
Dominantními prvky, co se týče velikosti, budou kartonové desky představující vesnici a prokletí. Na ty se pokládají karty vesničanů, mezi kterými je třeba odhalit Čarodějnici. No a zbylé dvě desky patří každému z hráčů, přičemž slouží také jako lamakarta. K těmto deskám rozhodně budete potřebovat i padesát hracích karet. Obě postavy mají sice stejný počet karet, ale liší se druhem. Přičemž v každém balíčku jsou přesně čtyři druhy karet. Postavy se také liší žetony, nejenom v počtu, ale i odlišným účelem. No a už zbývá zmínit jen kulatá posuvná počítadla, která zaznamenávají vliv. Ten budou hráči potřebovat pro zahrání některých karet.
Hru jsem zatím v ruce neměl, a tak nemohu tušit, jaké kvality budou komponenty. Musím ale říct, že použitý art se mi moc líbí. Maren Gutt za mě zkrátka odvedla skvělou ilustrátorskou práci. Na fotkách a všemožných dostupných materiálech hra vypadá prostě skvěle a opravdu rád bych si ji zahrál. Myslím si, že hra by se obešla i bez kartonových desek, ale nebylo by to ono. Takhle bude mít vše svoje místečko a určitě to celé hezky podtrhne atmosféru hry.
Jak se to hraje
Nyní je třeba si říci, co si na nás designerské duo Kasper Kjær Christiansen a Kåre Storgaard připravili. Cesta k vítězství bude pro každého ze zúčastněné dvojice odlišná. Čarodějnice se bude snažit zmást Lovce tak, aby obvinil tři nevinné vesničany. V další možné cestě k vítězství musí třikrát označit sama sebe tak, aby na sebe neupozornila. Pokud se jí to povede a provede rituál, pak zvítězí. Naproti tomu Lovec zvítězí, pokud odhalí Čarodějnici, či očistí všech osm nevinných vesničanů.
Těchto cílů se budou snažit dosáhnout během akční fáze, ve které umístí tři žetony akcí na svou desku či karty. Následně tyto akce provedou. Většina společných akcí různým způsobem pracuje s obviněním či očištěním obyvatel. Navíc má každá z postav několik unikátních akcí. Ty podle mě stojí za zmínku a tak si je nyní trochu rozebereme.
Čarodějnice disponuje dvěma svými akcemi. Může vypít lektvar, což ji nestojí žádný žeton akce, ale díky tomuto lektvaru se může zbavit žetonů, které by ji mohly usvědčit. Tou druhou je provedení obávaného rituálu, který ukončí celou hru vítězstvím Čarodějnice.
Lovec má těchto akcí celkem pět. Tou první je aktivace lokace, což Lovci poskytne zisk některé z výhod na jeho kartách. Může také zrušit prokletí, což jsou Čarodějnicí zahrané karty, které logicky Lovci škodí a jiným způsobem se jich Lovec zbavit nemůže. Uprostřed máme akci, kterou Lovec zbaví některého z vesničanů prokletí. Pokud se mu to povede osmkrát, tak zvítězí. Může také vesničana vyslýchat, aby si byl jistější během poslední akce, díky které může některého z vesničanů obvinit a odstranit ze hry. Pokud bude takto odstraněný vesničan Čarodějnicí, Lovec vítězí a v opačném případě už má pouze dva pokusy. Jakmile zvolí špatně potřetí, hru prohrává.
Tak nějak takhle se Kacíř: Zkaza Roanoke hraje. Samozřejmě je ve hře daleko více detailů a taktických možností, ale myslím si, že by nikoho nebavilo, kdybych tady tupě opisoval pravidla. Pokud vám i tak přijde herní design plochý, pak vězte, že hra nabízí i pravidla pro pokročilé hráče. Jedná se o úpravu pravidel, kdy si hráči vyberou ze skupin vesničanů, s kterými se bude hrát. Karty obou postav totiž s některými vesničany reagují lépe než s ostatními. Také si můžete zahrát podle přiložených karet scénářů. Třešničkou na dortu může být i stavba balíčků postav. S přicházejícími rozšířeními si totiž můžete upravovat svůj herní balíček tak, aby co nejlépe vyhovoval vaší herní strategii. Oněch rozšíření přijde celkem dost a můžete mezi ně zařadit i krásnou neoprenovou herní podložku. Už úplně vidím, jak v tomhle utopím půl výplaty a děti budou o sucharech.
Závěrem
Mám rád asymetrické dvojkovky a Kacíř: Zkáza Roanoke má pro mě navíc velice zajímavé téma. Těším se, až budu hledat jehlu v kupce vesničanů. Stejně tak bych se rád schovával před Lovcem a vymýšlel všemožné úskoky a blafy. Hra nabízí mnoho cest k vítězství, taktických možností a vysloveně vyžaduje umění blafování. Spolu se zvoleným tématem je to pro mě neskutečně lákavá záležitost. Už se opravdu nemohu dočkat na tuto karetku a těším se, až mi přistane na stole. Cenu a termín dodání zatím neznáme, ale vše můžete sledovat zde.
V předprodeji lze hru koupit za nějaké 3 tisíce. Hustý, že to je polovina vaší výplaty!