Hokejová Extraliga začíná už za pár týdnů, nejenom na ledě, ale i na stolech

Všechny fanoušky deskových her a hokeje jistě potěší zpráva o chystané novince na herním trhu. Tvůrci Michal Ekrt a Petr Bělík připravují karetní hru (přesněji řečeno na vydání – 15. září, protože hra už je hotová, zabalená a nachystaná ve skladech k odeslání) nazvanou Extraliga All-Stars 1993–2023, která slibuje přenést kouzlo hokejového klání přímo na stůl s možností sestavení vlastního družstva. S ohledem na bohatou historii extraligy a výjimečné hokejové okamžiky, nabídne tato karetní hra hráčům jedinečnou možnost stát se manažery vlastních hokejových týmů a zároveň prožít vzrušení známého hokejového prostředí.

Troufám si říci, že pro autory hry je to splněný sen si udělat a vydat svoji autorskou hru z hokejového prostředí mající licenci extraligy. Cenovka hry není nastavená nikterak vysoko, tzn., s doporučenou maloobchodní cenou 799 Kč. Nebudu vám vůbec lhát, ale na toto se fakt těším osobně taky, úplně vidím ty diskuze u stolu, které vedu se synem, ale nepředbíhejme, počkejme si, až se mi hra objeví na stole, určitě vám rád přinesu své dojmy v zevrubné recenzi. Pojďme si říci více k faktografickým věcem, tzn., hra vyjde pod taktovkou vydavatelství ADC Blackfire, k jedné partii bude moci usednout dva až pět hráčů (ve větším počtu hráčů jsem na to obzvláště zvědav), s doporučeným věkem od osmi let a jedna sezona nám zabere půlhodinku.

Hra Extraliga All-Stars 1993–2023 si klade za cíl propojit zážitek z deskových her s vášní pro hokej. Hráči budou moci sestavit svůj vlastní tým složený z legendárních hráčů extraligy, kteří působili v období od roku 1993 do roku 2023 (ostatně jak název napovídá), ale taktéž z některých legendárních hráčů z dob dřívějších, jako je třeba Králík, Holeček, Hlinka nebo Hrdina, kteří do extraligového klání nezasáhli jako hráči v posledních třiceti sezónách. Krom aktuálních čtrnácti týmů extraligy jsou zastoupeny i tři další, kteří v posledních třech dekádách výrazně ovlivňovali dění na českých hokejových stadionech jako je Zlín, Vsetín nebo Slávie (ostatně všichni získali titul – Vsetín i vícero). Vzhledem k tomu, že patřím k milovníkům hokeje a českou Extraligu sleduji už nějaký ten pátek, tak si pamatuji nejednoho hokejového matadora, a proto bylo velmi příjemné poslouchat, jak autoři vybírali (resp., hokejové kluby jim pomohli) určit šestici z každého klubu, kterých si nejvíce cení (je pochopitelně bráno na zřetel pozice hráčů, tzn., v každém klubu je zastoupen jeden brankář, dva obránci, levé křídlo, pravé křídlo a centr). No, co vám budu povídat, je radost se na karty dívat, a to je nemám ještě k dispozici, ale na facebookovském profilu hry jsou zobrazeny všechny týmy a jejich obsazení.

Z karet je patrné, kolik v extraligovém týmu odehráli sezon a s ním získali titulů, což sebou nese i zajímavosti třeba v podobě, že Olomouc si Davida Krejčího cení natolik, i když s nimi odehrál pouze jednu sezonu, nebo takového Viktora Ujčíka jsem měl spjatého bytostně se Slávii Praha, ale přitom je ikonou Vítkovic (to si řekl sám klub, že si ho natolik cení, že lepší levé křídlo ve svém týmu neměli. Zároveň je zajímavé, že drtivá většina klubů má za ikony převážně české nebo slovenské hráče, ale třeba taková Plzeň měla v minulost ve svém brankovišti gólmana nejvyšší světové extratřídy Tuukku Raska, který dlouhé roky chytal za Boston Bruins. A takto by se dalo o těch kartičkách diskutovat dlouhé hodiny, aniž bychom se vůbec ponořili do hry samotné.

Pojďme si úplně ve stručnosti říci, jak se to hraje. Ve své podstatě je hra rozdělená na dvě části – draft a sezóna. V draftu se snažíte sestavit svůj mančaft z dvanácti hráčů (pochopitelně, tak aby byla obsazená každá pozice a je potřeba dbát na to, že v průběhu sezony dochází k nucenému střídání hráčů během zápasů). Každý hráč si vezme z balíčku sto deseti karet sedm karet, jednu si vybere a zbylé pošle hráči po své levici a takto hráči postupují dokud nemají vybraných šest karet. Posléze se totéž opakuje ještě jednou. Před samotnou sezonou je zapotřebí si určit své barvy, které budete reprezentovat a tak nějak si svůj tým sestavit, kdo s kým má tu správnou chemii – skoro, jako bych hrál FUT (režim známý z hokejových simulátorů NHL nebo FIFA). Mimochodem, ještě když se vrátím k draftu, tak to na mě působí, jako jeden z klíčů k úspěchu v celé sezoně. Jasně, mám za sebou řadu sezon NHL ve fantasy lize od Yahoo apod., kde k těmto draftům před sezonou docházelo, ale to už jsem se pustil zase do jiného příběhu.

Každé kolo sezony se sestává z několika fází – určení soupeře, událostí (přinášející nějaké ty nepříjemnosti pro hráče), hraní trenérských karet (to zase může být nějaký bonus pro hráče), samotný zápas a změna sestavy. Podle zvolené šestice hráčů se posuzuje síla útoku a síla obrany, podle toho se hází i kostkami (aby v tom bylo i to sportovní napětí). Pochopitelně vítěz získá v tabulce tři body a může dojít i na prodloužení, stejně jak tomu bývá i v hokejových kláních. Nechci zde zabíhat do úplných detailů, protože hra toho nabízí opravdu spousty. Však si můžete pravidla přečíst sami na webových stránkách titulu. Za mě jsou velmi jednoduchá a přehledná.

Karetní hra Extraliga All-Stars 1993–2023 slibuje spojení dvou vášní: lásky k deskovým hrám a vášně pro hokej. Přináší možnost strategického rozhodování, týmového budování a prožívání emocí spojených s hokejovými zápasy. Tvůrci Michal Ekrt a Petr Bělík se zřejmě snažili vytvořit zábavnou a autentickou herní zkušenost, která potěší nejen deskovkové nadšence, ale i fanoušky ledního hokeje. Pokud jste fanoušky hokeje a deskových her, pak by hra Extraliga All-Stars 1993–2023 mohla být tou pravou volbou pro vaše herní zážitky. Sjednoťte legendy hokeje na jednom stole a buďte svědky, jak se vaše strategie a rozhodnutí odvíjejí ve vzrušujících hokejových utkáních. Na pultech obchodů bude titul k mání již za pár dní, tedy 15. září, tzn., v den startu nové sezony Extraligy.

Jak jsem již jednou podotýkal, toto je pro mě osobně splněný sen (omlouvám se proto možná až za přespřílišné optimistické smýšlení o hře), stejně tak jako pro autory, za což mají ode mě velké díky, a to jsem ještě neměl možnost hru ani vyzkoušet. Věřím, že se titul bude dobře prodávat a třeba se dočkáme i nějakého toho rozšíření přinášející nám nové mechaniky, ale třeba i nějaké ty nové další hráče anebo fotbalovou obdobu či dokonce NHL verzi, což by teda byla velká věc. Počkejme si ještě pár dnů a uvidíme, jak se to vlastně reálně hraje a zda to celé funguje. Pevně věřím, že mé očekávání bude naplněno.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: