Poděkování čtenářům a novinky na Říši her

Všem pravidelným i nově příchozím na náš fanouškovský deskoherní web bych opravdu moc rád poděkoval za veškerou přízeň. Je to už několik měsíců, co se z odvážné myšlenky založit Říši her stala realita a za tuto dobu jsme pro vás napsali okolo 60 recenzí na spousty zajímavých her a cca 30 preview na tituly, které si pro nás hráče čeští distributoři připravili a připravují. Stejně jako u videoherní scény (či v zásadě v jakémkoliv odvětví volného času) se na nás valí řada novinek na denní bázi, snažíme se proto ty nejzajímavější z nich zveřejňovat, abyste se u nás cítili jako doma a nic důležitého vám neuniklo.

Pro doplnění zmíním, že Říše her má i svoji vlastní facebookovou skupinu Deskové hry pro malé a velké, kde krom odkazů na naše články naleznete přibližně 2x měsíčně soutěže o hry (z minulých zmíním, že jsme fanouškům rozdali třeba Small World of Warcraft, Divukraj, Karak apod.), tzn., pokud chcete být u toho, není nic jednoduššího, než se přidat.

Pochopitelně a zcela otevřeně přiznáváme, že spousta věcí zatím ještě nebyla dotažena do zdárného konce dle našich představ a vaší spokojenosti. Jedním z důvodů je fakt, že jsme „banda“ nadšenců a vše děláme zcela bez nároku na jakýkoliv honorář; jediné, co nás pohání kupředu, je naše nadšení pro věc. Všichni jsme plně vytížení pracující nebo maminky na mateřské dovo… (toto slovo raději nedokončím – přeci jen dovolená vypadá asi jinak, že?). Rozhodně se nebráníme kritice, z níž se snažíme poučit, a občas se z autora nelichotivého, ale přitom slušného a dobře míněného komentáře, může stát nový člen našeho týmu – a že se tak opravdu stalo. Tím však nechci říct, abyste nás zásobovali jen negativními komentáři – budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu od vás čtenářů. Pochopitelně si ceníme a vážíme pozitivních ohlasů, které určitě vždy potěší autora článku, pro kterého jsou odměnou za jeho činnost (které se obyčejně věnuje až po práci nebo když miminka spí). V některých případech jsou zase ku tvorbě článků zapotřebí naše ratolesti, které nám pomáhají zprostředkovávat dojmy u her vhodných pro děti nebo rodiny.

Určitě bych nerad v tomto článku opomenul české vydavatele a distributory, s nimiž máme navázanou spolupráci, a za redakci Říše her bych jim upřímně všem moc poděkoval za poskytování her pro recenze a za to, že svým fanouškům (tedy i nám) ulehčují rozhodová, jak naložit s vydělanými penězi. Když se podíváme na letošní line-up, je to jedna očekáváná herní perla vedle druhé. Určitě rád všechny zmíním, a že si všech vážíme stejně, zmíním je třeba… v abecedním pořadí. Naše díky tedy patří vydavatelstvím: ADC Blackfire, Albi, Dino Toys, EFKO, Loris Games, MindOK, Pygmalino, REXhry a TLAMA Games. Děkujeme za vaši podporu!

Důležité změny aneb k lepším zítřkům

Pojďme se podívat, co od nás můžete čekat v nadcházejících dnech a jaké novinky si pro vás připravujeme. Začněme věcí, která byla z naší strany záležitostí spíše raritní. Dříve jsme pro vás připravovali samostatné články věnující se unboxingu deskových her. Vzhledem k jejich nevalné oblibě v této formě (tedy textové), jsme se po společné úvaze rozhodli je dále nevydávat samostatně a budou součástí recenzí ve stručnější podobě. Důvodem je především skutečnost, že je na internetu řada tvůrců obsahu, unboxingy realizují kvalitně a rychle v uživatelsky přívětivějším video formátu. Doufám, že tento krok pochopíte; pokud by se však preference změnily, rádi se opět k tomuto formátu vrátíme.

Ale teď k tomu nejzásadnějšímu, co se bude měnit od 1. dubna a ne, nepůjde o aprílový žert, ale zcela vážně se odvážíme jít proti soudobému trendu hodnocení jedním jediným číslem. Většina recenzí na cokoliv je obyčejně zakončena číselnou hodnotou, která má v sobě zohledňovat spousty faktorů založených na subjektivním hodnocení a pochopitelně, všechny recenze jsou do určité míry vždy subjektivní, odrážející naše zkušenosti a pocity z daného produktu. Je velmi obtížné se přiblížit absolutní objektivitě a spravedlivému ohodnocení dané hry. Považujeme navíc za poněkud nešťastné, má-li být toto hodnocení vyjádřeno pouhou jednotkou na číselné stupnici. Proto si dovolíme přestat v recenzích číselně hodnotit hry, které se nám dostanou pod drobnohled. Pochopitelně závěrečné shrnutí zazní vždy, stejně jako doporučení pro jaké publikum je titul určen a kdo by se mu měl raději vyvarovat, jaké jsou jeho přednosti a kde tak trošku pokulhává.

Nicméně vzhledem k tomu, že si rádi hrajeme, i každá naše recenze bude pro nás hrou. Resp. spíše obráceně, tedy každá hra se nás bude snažit přesvědčit a vyhrát u recenzenta ocenění. Lze jej pojmenovat jakkoliv – „achievement“, „trofej“ nebo vzhledem k názvu našeho webu se nabízel i „říšák“, ale dáte nám nejspíš zapravdu, že z historického hlediska to doslova nezní tak úplně košer. Proto jsme zvolili úplně jednoduše a česky slovo: „ocenění“. Hodnocený titul může získat jedno, ale i více ocenění a pochopitelně, když se nezadaří, tak si neodnese žádné. A nyní bychom vám jednotlivá budoucí ocenění recenzovaných her rádi v krátkosti představili:

Ocenění aneb devatenáctero odvážných

Dokonalý insert

Toto ocenění obdrží hra s perfektně vyřešeným úložným systémem, se kterým je radost vkládat herní komponenty do krabice, kde má vše své vlastní promyšlené místo. U hry s tímto oceněním nebudete muset sahat po insertech od specializovaných firem či vyrobených na zakázku nebo svépomocí.

Epický příběh

Jsou hry, které dokážou dokonale pohltit. Hry s ojedinělým a poutavým příběhem, který vás okouzlí svojí délkou, epičností, zápletkou, postavami, atmosférou nebo vším tímto najednou. Hry, u kterých budete mít zážitek blížící se četbě své oblíbené knihy, hry s oceněním Epický příběh.

Geniální design

Existují komplexní hry s velmi obsáhlými a složitými pravidly a pak několik her, které mají pravidla krátká a jednoduchá, přesto však nabízí komplexní hratelnost a herní hloubku. To je známkou Geniálního designu stejně jako jej najdeme u her, ve kterých můžete s každou odehranou partií objevovat další a další úrovně hratelnosti a nejrůznější strategie.

Hodně muziky za málo peněz

Stejně jako jsou hry, které za těžký peníz nabídnou jen málo, existuje i jejich pravý opak: hry našlapané herními komponenty či nabízející spousty herních variant – a to vše za přijatelnou pořizovací cenu. Koupí hry s tímto oceněním dostanete za své peníze více než adekvátní obsah.

Klenot herní sbírky

Existují hry průměrné, hry dobré, hry vynikající a několik her zcela mimořádných, ať už svým provedením či svojí herní hloubkou a propracovaností nebo tím vším – právě takovým hrám, které se stanou chloubou a ozdobou ludokéky každého sběratele, který to s hrami myslí vážně, patří ocenění Klenot herní sbírky.

Mimořádný překlad

Překládání pravidel deskových her není právě jednoduchá záležitost a jen opravdu dobrý překladatel dokáže rozpoznat případné chyby a nedostatky v originálních pravidlech a uvést je na pravou míru či pravidla a herní komponenty obohatit o specifickou estetiku českého jazyka. Takto vydané hry si od nás odnesou ocenění za Mimořádný překlad.

Nízký vliv náhody

Nemáte rádi hry, ve kterých jsou vaše hráčská rozhodnutí významně podřízena (ne)štěstěně ve formě tažených karet či hodů kostkami? Preferujete naopak hry s co největší mírou otevřenosti informací, kde hra neovládá vás, ale vy ji svým hráčským umem a rozvážným strategickým uvažováním? Pak budou hry s tímto oceněním právě pro vás ty pravé.

Originální počin

Většina současných her vzniká jako stavba lega: autoři jednoduše kombinují již známé mechanismy z ostatních her. O to je cennější jsou hry, u kterých taková kombinace působí originálním a neotřelým dojmem. A i v dnešní době se mohou objevit hry nabízející originální téma, nápad či mechanismus; hry, které přináší něco zcela nového. Takové tituly si od nás odnesou ocenění s kostkou, na které může překvapivě padnout i sedmička.

Perfektní rozšíření

Velká část hráčů si ke své oblíbené hře ráda pořídí rozšíření, které do hry přinese další herní materiál, novou úroveň hratelnosti, nové herní možnosti, hru ve větším počtu hráčů atp. Čas od času se ale objeví rozšíření, které natolik zásadně vylepšuje původní hru, že už ji bez něj nikdy hrát nebudete, rozšíření, které prostě musíte mít. Poznáte jej podle ocenění Perfektní rozšíření.

Pro nejmenší hráče

Také sledujete krabice her a hledáte na nich co nejnižší číslo označující doporučený věk hráče, abyste dětem pořídili pěknou hru, která je bude bavit a rozvíjet jejich schopnosti jinak a lépe než staré klasicky typu člobrda a pexesa? Už nehledejte, stačí vybrat hru, která od nás získala právě toto cumlající ocenění.

Propojení tématu a mechanismů

Býváte někdy otrávení z eurovek, které mají sice hezké a promyšlené mechanismy, ale (v zásadě generické) téma je na nich naraženo jak bota na ševcovské kopyto? My ano, a proto jsme se rozhodli ocenit hry, kde hráčské akce působí intuitivně a dávají tematicky smysl: hry, ve kterých jsou herní mechanismy propojeny s tématem hry stejně zdařile jako dva kousky skládačky zapadající dokonale do sebe.

Rubačka

Kooperace, budování, nepřímý konflikt mezi hráči – to není váš šálek čaje. Vám nejde o vítězné body, ale o zašlapání soupeřů do země, kterou pro jistotu ještě posypete solí jako Hannibal vypleněné Kartago. Právě vy zbystřete, spatříte-li ocenění Rubačka udělované kvalitním agresivním hrám s vysokou mírou konfliktu mezi hráči – tahle flákota masa bude něco pro vás!

Skvělá znovuhratelnost

Jsou hry, které po několika málo odehraných partiích už nemají mnoho co nabídnout – působí repetitivně a mechanicky, tedy nudně. A pak jsou hry, ke kterým se pořád rádi budete vracet, pokaždé budou totiž trochu jiné a jen tak se neomrzí. Hry se spoustou strategií, variabilitou, scénáři, modularitou, ale i herní hloubkou – tedy hry se Skvělou znovuhratelností.

Solitérní zážitek

Ne vždy se najdou spoluhráči, kteří mají čas a náladu si s vámi dát partičku vaší oblíbené hry. Naštěstí stále více a více vydávaných her přináší možnost hrát solitérně proti hře samotné. Algoritmus hrající za „umělého hráče“ může být někdy tak dobře promyšlený, že nabídne opravdovou výzvu bez ohledu na absentující spoluhráče. A výhra nad takovým algoritmem zaručeně přinese Solitérní zážitek.

Srandy kopec

Spousta herních mudlů a začátečníků nemůže přijít některým hrám na chuť, protože jim často nepřipadají zábavné a místo legrace a zábavy si připadají jako při zkoušce z matematiky. Naštěstí existují hry, které si zahrajete naprosto s každým; hry praštěné a ulítlé, hry u kterých si vaše mozkové závity odpočinou, hry, u které se hráči vyřádí, pobaví a pořádně se zasmějí, zkrátka si užijí Srandy kopec.

Umělecké dílo

Také už jste narazili na herně kvalitní hru, ale nepřekousli jste její výtvarné zpracování? Je pro vás kromě herní kvality také rozhodující vzhled hry a její provedení? Pak vězte, že existují tituly s krásnými ilustracemi a zpracováním, hry esteticky natolik vábivé, že by je někteří z nás klidně označili za Umělecké dílo.

Vstupní hra

Jste začátečníci a snažíte se najít jednoduchou a nenáročnou cestu do říše deskových her? Děsí vás dlouhá a složitá pravidla? Hledáte tip na dobrý dárek pro někoho blízkého, kterého byste rádi přivedli do světa moderních deskových her? Jednoduchý a přístupný titul vhodný jako Vstupní hra do světa deskovek pro herní začátečníky je přesně to, co hledáte.

Vzdělávací charakter

Pohlížíte na hry pouze jako na zábavu nebo se rádi během her i něco nového dozvíte či naučíte? A nemáme na mysli triviální kvízové hry, nýbrž titul, který může svým obsahem vzdělávat děti i dospělé nejen při hře samotné, ale i po jejím dohrání, kdy hra inspiruje natolik, že si k tématu hry rádi sami dohledáte další informace a poznatky. Stane-li se tak, má takový titul bezesporu Vzdělávací charakter.

Žádný multiplayer-solitér

Také vás příliš neoslovují hry, kde si každý z hráčů víceméně hospodaří pouze na svém vlastním písečku (rozuměj vlastní herní desce) a veškerá herní interakce spočívá v tom, že soupeři obsadíte akční pole nebo mu z nabídky vyfouknete kartu, na kterou měl zálusk? Máte rádi hry, kde se soupeři přímo interagujete a komunikujete? Pak vás jistě zaujmou hry oceněné za vysokou mírou přímé interakce mezi hráči, zkrátka Žádné multi-solitéry.

To je našich 19 ocenění, které budou moci námi recenzované hry získat – a pokud máte pocit, že nějaké chybí, napište nám na e-mail: info@riseher.cz; třeba právě váš návrh či návrhy rozšíří náš výběr o další zajímavá ocenění, které si dobré hry zaslouží. Záměrně píšeme dobré hry, jelikož jsme se k oceněním rozhodli přistoupit pozitivně a neudělovat ocenění negativní a posměšná jako „Klenot odpadkového koše“ nebo „Skvělé alternativní využití pro podpěru kulhajícího stolu“. A jak už bylo zmíněno: o tom, zda si danou hru má čtenář pořídit či nikoliv, se určitě vždy dočtete v samotném textu recenze. Během několika týdnů tyto ocenění přidělíme i hrám, jež nám už prošly rukama. Věřím, že se vám tento systém bude líbit!

A co dál aneb slibem nezarmoutíš?

Co můžete čekat v nadcházejících měsících? Jednou z věcí, kterou bychom rádi vytvořili, je členění her, aby si každý mohl snadno vyhledat hru dle své libosti. Prozatím začneme s kategorizací velmi minimalisticky a hry rozdělíme na dětské, rodinné a pro náročné. Důvodem je skutečnost, že máme za sebou prozatím relativně málo recenzí k sofistikovanému filtrování. Ale s přibývajícími recenzemi se určitě můžete těšit na další možnosti a kategorie.

A teď k onomu „slibem nezarmoutíš“. Pokusíme se pro vás připravit články věnující se smyslu, historii a původu her, tedy texty spíše v akademické rovině. Uvažujeme i o recenzích na hry starší, ale stále dostupné a hlavně mající pořád co zajímavého nabídnout, jakési deskoherní oldies-goldies. Další věcí, o které věříme, že by se vám mohla líbit, jsou rozhovory s lidmi, kteří mají co dočinění s deskovými hrami na jakékoliv úrovni.

Závěrem na vás máme ještě prosbu, resp. dvě. Pokud se vám Říše her líbí, budeme rádi, když o nás řeknete svým kamarádům a třeba se přihlásíte do naší facebookovské skupiny Deskové hry pro malé a velké. Druhá a závěrečná prosba je spíše návrh: cítíte-li se být schopnými psavci a rádi byste se stali členy našeho týmu, rádi vás v našich řadách přivítáme. Aktuálně sháníme šikovného redaktora s širokým přehledem, který umí dobře anglicky, a troufl by si na psaní preview na hry chystající se na pulty obchodů. Troufáte si? Napište nám na e-mail: info@riseher.cz a my se vám ozveme. Do předmětu zprávy prosím uveďte: „JduDoToho“.

Pokud jste dočetli až sem, velice si toho vážíme. Ještě jednou děkujeme za vaši přízeň, mějte se co nejlépe, hrajte hry a buďte zdrávi.

Vaše redakce Říše her

Tags:

One Reply to “Poděkování čtenářům a novinky na Říši her”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: