Dorty jsou vrženy

Je libo dortík? S jahodovou, čokoládovou či snad pistáciovou polevou?

Nebojte, nespletli jste si webové stránky. Jste stále na Říši her. Pouze nás dnešní hra přenese do cukrárny plné sladkých a lahodných dortů. Ty sice nedoputují na lžičce až na mlsný jazýček, ale za to s nimi budete házet. A příjemným bonusem pro všechny pořádkumilovné bude, že následný úklid bude brnkačka, což by se po takové šlehačkové bitvě říct nedalo.

Dorty jsou vrženy je čerstvě upečená párty hra od českých autorů Petra Vojtěcha a Jindřicha Pavláska pod hlavičkou českého rodinného deskovkářství 4 Kavky. A aby toho nebylo málo, tak samotné mini dortíky, alias meeplíky, napekli v Myším doupěti a rozhodně se jim povedly. Vypadají úžasně.

Rychlý přehled

Autoři Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek z Time Slug Studia (dělali si i grafiku samotných karet) spolu pracovali na hrách Balada, Bossin´ space, Terra Futura a Velryby ničí svět. Petr Vojtěch je navíc podepsaný i pod Trablíky. A čerstvá novinka – vystřídá Petra Čáslavu coby předsedu poroty v reality show Den deskovek, což je soutěž amatérských deskoherních tvůrců. Ilustrace na krabičce a návodu malovala Petra Palíšková. Můžete ji znát z kreslených vtipů a obrázků, z ilustrací na pohlednicích či blogu – vše pro 4 Kavky. Vydavatelství 4 Kavky je rodinné deskovkářství, kde se nejdříve věnovali retrohrám a teď se zaměřují na modernější hry. Všechno dělají se zápalem, láskou a péčí sobě vlastní. Stejně tak jako například i video návod k této hře.

Pekaři, tedy vlastně tiskaři z Myšího doupěte připravili 6000 mini dortíků, které pak 4 Kavky pytlíkovalo po šesti kusech. Klobouk dolů. Hra oficiálně naskladněna 24. 5. 2023, ale její počátky sahají až do roku 2018, kdy autoři ještě spolu s Jakubem Muřínem a Josefem Bělehrádkem udělali malou karetku. Ta od té doby ještě prošla vývojem, než se dostala až do dnešní podoby.

Obsah krabice

  • 30 kulatých dortů s různobarevnými polevami (jahodovou, borůvkovou, čokoládovou, pistáciovou, kokosovou, pomerančovou).
  • 3 startovací dorty, mají odlišný rub – bílý talířek – takže se snadno hledají.
  • 6 oboustranných karet s počítadlem, které zároveň udává, jakým způsobem musí hráč házet dorty.
  • 1 oboustranná lama karta, tedy karta s rychlým přehledem pravidel vždy po ruce.
  • A zejména 6 luxusních mini dortíků k nakousnutí.

Herně

Příprava na sladkou bitvu

V hodní části obrázku můžeme vidět dobírací balíček a tři dorty v nabídce.
Uprostřed pak nachystanou lama kartu a tři startovací dorty, náhodně rozmístěné v této trojúhelníkovité formaci. V dolní části počítadlo bodů a dortík pro každého hráče. Foto je ilustrační, protože při samotné hře je zapotřebí většího prostoru na samotné dortové zápolení

Průběh hry

Hráč na tahu si vybere jeden dort z nabídky, popř. zkusí své štěstí a vezme si vrchní kartu z dobíracího balíčku a nahlas řekne, kterou polevu si z této karty zvolil. Může to být třeba jahodová. Poté z výšky třiceti až čtyřiceti centimetrů nad stolem hází onou kartou a přitom se snaží, aby dopadla tak, aby se ta jahodová poleva částečně překrývala s jahodovou polevou na již dříve hozené kartě. Ideálně, aby se mu takto podařilo propojit jahodovou polevu na vícero kartách a díky tomu obdržel i vícero bodů. Následným posunutím dortovým meeplem po svém počítadle bodů hráč zjistí, jakým způsobem bude vrhat dorty v dalším kole. Například jako frisbee, se zavřenýma očima, podtržením apod.

Zároveň platí, že dva hráči po sobě nemohou říct stejnou polevu, s již vrženými dorty se nemanipuluje, maximálně když dort dopadne úplně mimo, tak se odstraní ze hry a pokud karta dopadne rubem nahoru, tak nezískáte žádný bod. Nechá se na místě a pokud je mimo, tak se také odstraní. Jakmile dojde munice a není již čím vrhat, tak se každý hráč mrkne, kolik bodů se mu podařilo nasbírat, respektive naházet. A jak už to tak bývá, vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů.

Dojmy

Rychlá karetní hra, kde roli hraje především zručnost a šikovnost, ale zvládnou ji i menší děti. U nich je jenom třeba víc hlídat dodržování pravidel. Dcera třeba držela kartu v předepsané výšce nad stolem, ale když házela, tak směrem dolů šla karta i ruka. A teprve patnáct centimetrů nad stolem kartu pustila. Pravidla jsou velice jednoduchá, přehledná, rychle vysvětlená a s nachystáním v mžiku oka, můžete do dvou minut začít hrát. Po zhruba patnácti minutách je po dortové smršti. Uklidit, nachystat a můžete se takřka ihned utkat znovu. Malá pevná krabička šikovná na cesty a karty velikostně odpovídající klasickým kartám Dobble. V balení je onoho prázdného prostoru poskrovnu. Samotná hra je však trochu víc náročná na prostor, ideálně rovnou plochu. Doma hrajeme na malém jídelním stole, ale bohatě stačí 70 x 70 centimetrů. Skluz karet je za mě super. Další prvek, se kterým je třeba počítat, protože karty po sobě hezky kloužou. To je někdy ku prospěchu věci, ale občas to může být pěkně frustrující a pro ostatní zábavné. Sledovat, jak se super vítězný hod za spousty bodů mění v krásně kulaťoučkou nulu. Setkala jsem se i s tím, že by někteří ocenili spíš drsnější povrch karet, aby se skluz minimalizoval. Dle mého takové věci k párty hře prostě patří. Tak či onak je dobré o něm vědět a počítat s ním. Ilustrace na kartách, kde se polevy hezky vlní a vypadá to jakoby tam skutečně byly. Pro hnidopichy ovšem může občas nastat sporná situace, kdy není hned očividné, jestli jsou polevy propojené či nikoliv. Ostré přechody by toto vyřešily spíš. Ale za mě jsou ilustrace hezké a rozhodně bych je neměnila za suché přímé linky. Při plném počtu hráčů, tedy šesti, si každý hodí pouze pěti dorty, což upřímně není mnoho. Daleko se nedostanete ani na počítadle bodů, či nevyzkoušíte všechny způsoby vrhání. Na druhou stranu díky krátké herní době, není nic lehčího než si ji zahrát znovu a znovu. Barevné kombinace by se daly vymyslet, ale vzhledem k většímu množství karet, by pak bylo obtížnější určit, kolik karet je propojeno onou polevou. Na svůj tah člověk nečeká nijak zvlášť dlouho ani při maximálním počtu hráčů. Ale vzhledem k tomu, že mezi hráči není žádná „oficiální“ interakce, tak de facto jen čekáte. A pak těch třicet herních karet, kdy si za těch deset minut hodíte jenom pětkrát. Suma sumárum. Za nás byl nejlepší počet hráčů tři až čtyři, kdy byl člověk skoro hned na tahu a poslal na stůl hodně karet. Hned ale jedním dechem dodávám, že hra funguje dobře i při vyšším počtu hráčů – odzkoušeno s partou dětí.

Doma jsme si zavedli ještě jedno malé pravidlo, aby byla větší zábava. Když se má házet poslepu, tak v pravidlech je uvedeno, že se máte nachystat na hod, zavřít oči a de facto jen pustit kartu. Mnohem zábavnější je si vzít kartu, říct polevu a pak už zavírat oči a snažit se v hlavě udržet představu o tom, kde ten dort máte vlastně pustit.

Děti na kroužku hra nadchla. Uhlídat těch 30 – 40 cm bylo občas nad mé síly, ale důležité bylo, že se děti bavily, smály se u toho a prostě si užívaly samotné hraní. Body je až tak moc nezajímaly.
K těm neoficiálním interakcím. Manžel i dcera jsou taky vtipálci. Takže zkoušeli, jestli umí odfouknout padající dort. Nebo když jsem házela poslepu, tak mi schválně chytali kartu. Manžel měl dokonce temné myšlenky a chtěl hýbat celým stolem.

Za nás se jedná o chytlavou a zábavnou hru, kdy nejde ani tak o vítězství, ale o tu legraci při samotném vrhání dortů. Takže můžete častěji slyšet otázku „Jak teď budeš házet?“ než-li „Kolik máš bodů?“ Samozřejmě vítězství potěší, o tom žádná. Jenom prostě někdy je cílem samotná cesta. A tady to rozhodně platí. Sledovat jak se děti i dospělí pekelně soustředí. Vystrkují špičku jazyka, jakoby to pomáhalo v míření, nebo zahánělo zlé duchy. Zřetelně slyšet jak jim to v hlavě „šrotuje“ – sinus, kosinus, úhel dopadu, gravitační zrychlení… A pak hypnotizují padající kartu. Chvíle napětí… A bohužel kousek vedle. Nevadí, stačilo to na jeden bod, protože se hozený dort dotkl alespoň nějakého jiného, již dříve vrženého dortu. Nebo v horším případě úplně mimo a tu slepeckou hůl netřeba odkládat, protože další kolo to bude opět se zavřenýma očima. A úplně nejlepší je zjištění, že když je na řadě člověk sám, tak mu jazyk také vykukuje a z hlavy se mu pomalu kouří.

Závěr

Asi se budu opakovat. Hra Dorty jsou vrženy je zábavná, rychlá, jednoduchá, karetní párty hra, kde necháte odpočinout svým mozkovým závitům a naopak trochu potrápíte svoji jemnou motoriku. Jednoduše taková oddechovka na volné chvíle, nebo v mezičase před komplexnější hrou.  Navíc hratelná i ve větším počtu lidí a zvládnou ji i menší děti. Balená v praktické a bytelné krabičce na cesty. Pouze je potřeba počítat s trochu větším plochým místem pro samotné hraní.

K dortové bitvě připravit…

Hra Dorty jsou vrženy získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti 4 Kavky.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: