Bossin‘ Space

Legendární galaktická střílečka v deskovkové podobě od českých tvůrců

Bossin‘ Space je novinková hra od vydavatelství Albi z jejich edice původní domácí tvorby. Pokud jste někdy hráli videohry o plavbě kosmické lodi mezihvězdným nekonečnem a střílení invazivních protivníků, tak pozor: tvůrci Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek se pokusili klasiku videoherního žánru přetavit do kooperativní deskové hry. Na první pohled se jedná o zdařilou adaptaci.

Po vzhledové stránce vše připomíná originál. Design vesmírných bitev na klasických videohrách je pěkně převedený do všech kartiček a dalších komponentů, kresby jednotlivých protivníků nenechají na omylu, co je předlohou hry.

Na druhou stranu ale tato designovost je trochu na úkor přehlednosti a lehké orientaci ve hře. Označení variant karet je občas minimalistické a nedostatečně zmíněné v pravidlech, čímž vnáší rozpory a pochybnosti do prvních partií, než se ve všem zorientujete. Na jednu stranu můžete oponovat, že je to u nové hry trochu očekávatelné, na tu druhou to však může odradit hráče, kteří hře nedají dostatek prostoru se předvést a vzdají další pokusy právě kvůli nejednoznačnosti mechanismů a komponentů.

Jelikož se jedná o původní českou tvorbu, Albi ji vydává jako šesti-jazyčnou variantu určenou i pro zahraniční trhy. Pravidla tedy najdete nejen v češtině a slovenštině, ale též polsky, anglicky, německy a francouzsky.

Pravidla jsou zevrubná, popisná, ale místy poněkud neurčitá. Některé mechanismy jsem si pospojoval a pochopil až v průběhu prvních dvou partií, což pro pokročilejší hráče nemusí být až taková překážka, ale deskovkové nováčky může zastrašit, díky čemuž mohou hru odložit.

Průzkum vesmíru a galaktické bitvy v karetním formátu

Na herní desce o 4 krát 4 polích se postupně objevují nepřátelé, s nimiž budete svádět boj. Vy se pohybujete ve čtvrtém řádku v horizontálním směru. Pohyby a akce Vás i Vašich soupeřů předurčují karty, jež budou v každém kole taženy a vyloženy. Pro soupeře se jedná o čtveřici karet v předurčeném pořadí. Vaše čtyři akce budou závislé na kartách, jež společně vyložíte.

Zde má velký vliv v kolika hráčích do této kooperativní hry vstoupíte: Bossin‘ Space si zahrajete v jednom až pěti hráčích. Pokaždé získáte jiný herní zážitek. Čím více hráčů, tím více bude hra ovlivněná náhodou a důvtipem jednotlivých hráčů. Kapitán daného kola musí následně vybrané karty vyložit v takovém pořadí, abyste z nich měli co nejvyšší užitek.

Se svými spoluhráči nesmíte mluvit ani o svých kartách v rukou, ani o těch, jež budete vykládat. Můžete si tedy na začátku definovat, co bude nutné provést, ale záleží, jak si hráči poradí s popsanými instrukcemi a dokáží se doplnit. Můžete tedy ideálně vybrat akce tak, abyste mohli provést všechny, nebo se všichni sejdete se stejnými kartami a Vaše akce se znásobí a zacyklí, což skončí zhoršením Vaší situace ve hře.

Ve finále tedy bude výhodnější hrát v méně hráčích, protože více eliminujete efekt náhody alespoň ve vlastních akcích. Náhoda však bude definovat hru ze strany nepřátel/soupeře. To však koresponduje s formátem předlohy, který též stojí na generování náhodných soupeřů a herních prvků.

Verdikt: kdo je Boss

Na konci každé partie na Vás čeká jeden z pěti Bossů. Každý má speciální schopnosti, dovednosti i proporce, tedy i počet „životů“. Vstoupí do hry až na konci, po všech ostatních nepřátelích, a bez jeho poražení nevyhrajete.

Po odehrání několika partií v jednoduché variantě, bez jediné výhry, mi přišla hra značně nevyrovnaná. V první třetině byla skoro nudná, souboj s nepřáteli byl jednoduchý. Druhá fáze přináší téměř vyrovnanou bitvu, v níž však stále budete mít malinko navrch. V třetí fázi začnete postupně ztrácet a když nastoupí Boss, tak Vás to semele. V tu chvíli bude neproporcionální vývoj Vaší lodi a schopností a síla soupeře.

Hodnocení – 3 z 5

Asi nejlepší herní zážitek hra přináší ve své sólo variantě. Tehdy máte možnost ekvivalentně reagovat na kroky nepřátel a vést vyrovnanou partii. Tehdy se hra stává zážitkem, který je výzvou, nutí Vás k dalším partiím a bojům a ne k odložení hry pro její nevyrovnanost.

V době covidových restrikcí se hra Bossin‘ Space stává novodobou a moderní variantou pasyáns, aka Solitaire, pro generaci „kosmického“ či videoherního věku. Zasedněte v osamění k partii, v níž budete vykládat karty a svádět galaktické bitvy epického formátu. Sólo hraní tím získává nový rozměr a přináší zábavné zážitky. Oproti vícehráčské variantě se tím značně eliminuje podíl náhody a vyniknou tím strategické parametry hry.

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

2 Replies to “Bossin‘ Space”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: