Terra Futura

Česká ekologická deskovka na objednávku. Neodcházejte! VÁŽNĚ!

O české hře Terra Futura jsme zde již (opakovaně) informovali, ať už formou preview či informací ohledně křestu hry. Teď konečně přidáváme i chybějící dílek – recenzi. Jak už bylo řečeno, Terra Futura je hra z českých luhů a hájů, konkrétně od tvůrců Petra Vojtěcha a Jindřicha Pavláska, jejichž jméno najdete například i u titulu Bossin’ Space. Hra byla zároveň skutečně “objednána” pro projekt Game On a organizaci Na mysli, z.ú. a mělo se jednat o počin s ekologickým duchem.

Terra Futura je karetní hra s doprovodnými žetony. Karet najdeme v balení 73: 5 počátečních karet (po 1 pro každého hráče), 5 karet nápověd, 16 bodovacích, 23 karet I. úrovně a 24 II. úrovně. K tomu žetony osmi druhů, pro každý z nich je připravena i papírová krabička k uchování: po 25ti kusech zelených, červených a žlutých kostek surovin a černých kostek znečištění, po 20ti kusech žetonů potravin (zelené), materiálu (červené) a výrobků (žluté) a k tomu 30 žetonů peněz. V balení samozřejmě nechybí pravidla, a to hned v několika jazycích (česky, slovensky, polsky, anglicky, německy a francouzsky), a také bodovací zápisníček.

Za ekologii!

Každý hráč začíná s jednou kartou (počáteční) krajiny a dvojicí bodovacích karet. Do společné zásoby se připraví veškeré žetony (v krabičkách) a balíčky karet I. a II. úrovně se vyloží pod sebe a čtyři karty se otočí a vyloží do nabídky. Z ní si budou hráči moci vybírat, eventuálně mohou dobrat první kartu z balíčku, aniž by se na ni předem dívali. Cirkulaci karet zajistí dobrovolná akce na začátku každého tahu každého hráče – odebrání jedné karty z nabídky a doplnění výběru.

Karty tvoří druhy krajiny s výrobními zařízeními, z nichž hráči tvoří reliéf, ideálně nezatížený nadměrným znečištěním a ekologicky “zelený” a soběstačný. Zároveň se snaží produkovat ve svých zařízeních (na kartách) tak, aby ani tato výroba nadměrně nezamořovala své okolí. Každý hraje na svém vlastním prostoru, kde buduje pole o velikosti 3 x 3 karty.

Hráči si v každém svém tahu z nabídky vezmou po jedné kartě, jež umístí do svého prostoru. Po položení počáteční karty je těmi dalšími určen počet kol – osm, po nichž přichází na řadu vyhodnocení. Po vyložení nové karty do svého prostoru hráč aktivuje “schopnost” této karty a všech dalších ležících ve stejném sloupci a řádku s ní. Pořadí aktivace určuje sám hráč.

Každá karta krajiny má diagram své akce buď v horní nebo spodní polovině karty. V té horní je nějaký zisk, někdy je možné si vybrat zisk z více možností. V té spodní je nějaká směna, tedy možnost například vyměnit jeden žeton surovin za jiný nebo za nějaký produkt. Počáteční karty mají k dispozici obě akce – horní i spodní – a je pouze na hráči, kterou z nich si vybere.

Zelená průmyslová revoluce?

Některé karty mají schopnost pohltit určité množství znečištění. To je další, s čím musí hráči správně nakládat, aby jim míra znečištění nepřerostla přes hlavu, což by znamenalo deaktivaci karet, jejichž schopnosti by pak nemohli využívat, a zároveň propadnutí jakýchkoli žetonů na kartách. Těch nikdy nebude dost, takže ztráta každého jednoho žetonu může znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou, mezi úspěšnou a neúspěšnou strategií.

Je to právě posloupnost vykládání karet a aktivací schopností, které z jinak zdánlivě triviální hry činí strategickou výzvu, téměř až rébus. Je třeba opravdu dobře kombinovat, aby hráči akce neutekly bez využití a aby z každé vydělal maximum.

Na konci hry si hráč ze dvou bodovacích karet vybere jednu horní a jednu spodní akci, kdy ta horní znovu aktivuje některé karty z jeho plochy a ta spodní spouští další směnu, tentokrát surovin a produktů za body. Další body hráči dostanou za vlastněné suroviny a produkty, a bodový postih za míru znečištění na své ploše krajiny.

O pomyslný titul ekologického “krále”

Na malé ploše devíti karet a necelé hodiny herního času je překvapivě hodně prostoru pro taktizování a kombinování, a jen ti nejlepší matematici se mohou stát i nejekologičtějšími ekonomy. A pokud by někoho ekologický aspekt hry odrazoval, je nutné říct, že provázanost příběhu a tématu s mechanismy není nijak těsná. Zato navázání obou je celkem povedené, nenásilné a i díky ilustracím též sympatické.

Terra Futura získává od Říše her ocenění:

Poděkování

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Albi.png.

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: