Cesta dobrodruhů skrze temné zříceniny

V hlubokých lesích, kde se stromy dotýkají oblohy a mlha skrývá tajemství, stála stará zřícenina. Místní vesničané se tomuto místu vyhýbali, protože se šeptalo, že je prokleté. Ale pro pětici dobrodruhů to byla výzva, kterou nemohli odmítnout. Elara, mladá čarodějka s bílými vlasy byla první, kdo navrhl, že by měli zříceninu prozkoumat. „Myslím, že tam může být něco cenného,” řekla s jiskřícíma očima. Vedle ní stál Aric, statečný rytíř s mečem u boku, který se nikdy nezalekl nebezpečí. „Pokud jdeš, jdu s tebou,” řekl s rozhodným výrazem. Za nimi stáli tři další dobrodruzi: Lila, zručná zlodějka s rychlýma rukama; Bran, starý mudrc s knihou plnou kouzel; a Kael, lovec netvorů s lukem a šípy. Všichni souhlasili, že je čas prozkoumat zříceninu a odhalit její tajemství.

Když vstoupili dovnitř, objevili se před nimi temné chodby a tajné místnosti. V jedné z nich našli starý amulet, který zářil tajemným světlem. Elara ho vzala do ruky a cítila, jak se v ní probouzí stará magie. „Toto je klíč k osvobození této země od zla,” řekla. Ale nebyli tam sami. Z temnoty vystoupili netvoři, kteří chránili amulet. Nastal boj plný magie, mečů a šípů. Dobrodruzi museli spolupracovat a využívat své dovednosti, aby přemohli netvory a získali amulet pro sebe. Když se prach usadil, pětice dobrodruhů stála uprostřed zříceniny s amuletem v ruce. Věděli, že jejich dobrodružství teprve začíná. Museli najít způsob, jak použít amulet k osvobození světa od temných sil, které jej ohrožovaly. A tak začala jejich cesta, plná nebezpečí, záhad a dobrodružství. Ale s amuletem u boku a s odhodláním v srdci věděli, že jsou připraveni čelit jakémukoli nebezpečí, které by na ně čekalo.

Vítejte v kouzelném světě plném dobrodružství, kde se stáváte lovci netvorů a vaším úkolem je ochránit zemi před temnými silami. Představujeme vám novinku, za jejíž lokalizací do našeho mateřského jazyka stoji kluci z brněnské společnosti REXhry – hru Amulet. Z poslední informace na facebookovské stránce REXher se dozvídáme, že se dá již tato hra předobjednat a že bychom se jí mohli dočkat již během pár dnů. Do tohoto výpravného dobrodružství se může pustit v jednom až pěti hráčích s doporučeným věkem od dvanácti let a jedno dobrodružství zabere okolo šedesáti až devadesáti minut.

Pojďme si ale něco málo říci o samotné hře. V Amuletu je každý hráč vybaven svým vlastním hrdinou, který má své jedinečné schopnosti a vlastnosti. Tyto schopnosti mohou být v průběhu hry vylepšovány, což hráčům umožňuje přizpůsobit své postavy svým strategiím a stylu hraní. Na počátku hry mají hráči jen několik základních karet, které jim umožňují provádět základní akce, jako je pohyb, boj nebo kouzlení. Během hraní lze získávat další karty poskytující nové schopnosti a vylepšení. Hra začíná výběrem hrdiny a přípravou herní desky. Hráči poté postupně objevují nové oblasti, bojují s netvory, shromažďují předměty či kouzla a snaží se dosáhnout svých osobních cílů.

Boj v Amuletu je rychlý a založený na kartách, kde hráči využívají karty ze svých balíčků a snaží se překonat sílu svých protivníků. Kromě boje je v Amuletu také důraz na průzkum a objevování. Lze navštěvovat různé oblasti, kde mohou hráči najít cenné předměty, narazit na nečekané události, nebo se setkat s postavami, jež mohou nabídnout pomoc nebo výzvy. Rozmanitost těchto lokací je veliká od hradu, kde lze získat nové zkušenosti, přes kobky nebo doupata v niž se skrývá nebezpečí plné nestvůr připravené k boji, až po věže mágů, kde lze zakoupit žetony kouzel apod.

Při pohledu na dostupné obrázky a videa je potřeba ocenit práci ilustrátora: Igora Savchenka. Amulet po vizuální stránce vypadá nádherně a nabízí hráčům bohatě ilustrované karty zobrazující různé postavy, netvory, kouzla a předměty. Každá karta je navržena tak, aby hráčům poskytla jasnou představu o její funkci a schopnostech. Herní deska představuje svět, ve kterém se hráči pohybují. Je rozdělena na různé oblasti, jež hráči mohou navštívit, a každá oblast nabízí různé možnosti a výzvy. Některé oblasti mohou být nebezpečné a plné netvorů, zatímco jiné mohou nabídnout příležitosti k obchodu nebo odpočinku. Kromě karet a herní desky obsahuje Amulet také řadu žetonů, které hráči používají k označení svého postavení, sledování svého zdraví a zdrojů a mnoho dalšího.

O Amuletu by se toho dalo napsat ještě opravdu hodně, třeba to, že se dá hrát kompetetivně, kde se hráči snaží nasbírat co nejvíce bodů moci, které lze získat zabíjením nestvůr nabíjením svých amuletů nebo používáním speciálních dovedností svých postav. Ale taktéž kooperativně, kde je za cíl společnými silami odstranit z mapy karty úkolů a přísah. Nebo bychom se taktéž mohli více pobavit o tom, že jedno herní kolo je ve své podstatě jeden den skládající se z úsvitu, rána, večera a noci. Zatímco první a poslední fáze dne (kola) se orientují na přípravné fáze, tak během rána a večera hráči mají možnost provádět své akce. A to nemluvím o samotné tvorbě postavy připomínající RPG z videoher.

Na papíře takhle na první dobrou za mě dobrý. Možná kratší než epičtější a monumentálnější Spící bohové nebo Cestou necestou, ale to rozhodně nevadí. Občas je dobré se vydat na dobrodružství, které nezabere tolik času. A ve své podstatě tyto tituly si ani natolik nekonkurují, protože základní premisa vyprávění příběhu zde není tak silná, ale třeba se pletu. Osobně se moc těším, až se nám hra dostane do rukou, abychom si ji mohli vyzkoušet a přinést vám z ní naše zevrubné pocity a dojmy v naší recenzi.

Zdroj obrázku: BGG a REXhry

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: