Bílý hrad: Strategická hra ze srdce Japonska

V Japonsku roku 1761 – období Edo, stojí majestátní Bílý hrad Himedži. Tento hrad je domovem mocného daimjóa Sakaie Tadazumiho, vládce, jehož přízeň je vysoce ceněna. Mnoho ambiciózních vůdců menších klanů z provincie vysílá své zástupce na hrad s nadějí, že se jim podaří získat jeho přízeň. V deskové hře Bílý hrad se hráči ujímají rolí těchto vůdců menších klanů. Jejich úkolem je vysílat členy svých klanů na nejprestižnější pozice v hradu a tím zajistit budoucí prosperitu svého klanu.

Titul Bílý hrad je strategická euro hra kombinující mechaniky správy surovin, umisťování dělníků a využití kostek k provádění akcí. Během tří kol hráči vysílají členy svých klanů, aby udržovali zahrady, bránili hrad a stoupali po společenském žebříčku na místním dvoře. Za tyto činnosti získávají výhody během hry a vítězné body na konci hry.

Centrálním prvkem hry je herní plán, který zobrazuje hrad Himedži v jeho plné kráse. Herní plán zobrazuje ikonický Hrad Himedži, kde vlajka klanu Sakai vlaje vysoko na větru, zatímco daimjó pozoruje své poddané z ochozu. Scéna je živá a pestrá: zahradníci pečují o jezírka s kapry koi, válečníci hlídkují na hradbách a dvořané se snaží dostat co nejblíže k daimjóovi. Jak jste asi pochopili, hrad je rozdělen do několika oblastí, z nichž největší část zaujímá vnitřek hradu s Místností tisíce koberců. V této místnosti se dvořané snaží vystoupat po společenském žebříčku, aby se dostali co nejblíže k daimjóovi.

Kromě vnitřního hradu najdeme také jezírka a zahrady, kde zahradníci pečují o kapry koi, a hradby, které střeží válečníci. K dispozici je také oblast tří mostů, kde se shromažďují kostky tří barev, které hráči mohou využít k provádění akcí. Každý hráč má k dispozici panství svého klanu, kde shromažďuje své zdroje a drží rezervy svých služebníků. Hra je navržena tak, aby byla přístupná a tematicky zasazená, což ji činí univerzálním titulem vhodným pro různé typy hráčů.

Bílý hrad je určen pro jednoho až čtyři hráče od dvanácti let. Herní materiál je jazykově nezávislý, což znamená, že hra může být snadno přístupná hráčům z různých zemí. Je určitě důležité zdůraznit, že tato deskovka se dočkala oznámení české lokalizace, resp., pravidel díky společnosti TLAMA Games a na pulty obchodů (skladů eshopů) by se měla dostat již během pár týdnů, tzn., je možné si ji již předobjednat za necelých sedm set korun.

Hra Bílý hrad z dostupných obrázků a videí vypadá vizuálně poutavě a na stoly by hráči mohli dostat titul, který by vizuálně připomínal Japonsko, ale také kombinace všech herních mechanismů může být něčím novým pro milovníky euro her. Osobně jsem zvědav, až si tuto hru v redakci vyzkoušíme a přineseme vám naše zevrubné pocity a dojmy.

Zdroj obrázků: Tlama Games

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: