Bang! Kostková hra

Předělávka slavné karetky do rychlé a zábavné kostkovky.

Tuto recenzi jsme pro vás také namluvili. Můžete si ji tedy místo čtení poslechnout. Záleží, co je pro vás pohodlnější či praktičtější.

Bang! Kostková hra – formát OGG

Roku 2013, tedy jedenáct let po vydání karetního Bangu!, spatřila světlo světa Bang! Kostková hra. Za původním Bangem! stojí Emiliano Sciarra, se kterým jsme nedávno dělali rozhovor. Pokud by vás zajímal, můžete si ho zde přečíst. Nicméně za kostkovou verzí stojí dvojice Michael Palm a Lukas Zach. O inovativní a povedené ilustrace se postaral Riccardo Pieruccini, který se prozatím nepodepsal pod nic jiného než pod kostkový Bang! a jeho dvě rozšíření. Co se týče samotné hry, skryté role nám zůstaly, stejně jako zůstaly jejich úkoly ve hře. I nadále se bude střílet jak o život, budou útočit indiáni a bude se pít pivo pro zisk životů.

Karty a kostky

V krabici sympatických rozměrů 136x189x33 najdeme černý plastový insert, který v přesném výřezu nese pět kostek. Hned vedle leží výřezy pro třicet karet rozměrů 63,5×88 a třicet čtyři kartonových žetonů. Mezi kartami najdeme karty rolí, které budou hráčům Bangu! důvěrně známé. Samozřejmě se jedná o bandity, odpadlíky, pomocníky šerifa a samotného šerifa. Mimo role můžeme objevit i lamakarty a šestnáct unikátních postav. Unikátními jsou jak počty životů, tak i jejich schopnostmi, které většinou rozdílným způsobem pracují s některými hozenými symboly z kostek. Žetony mají podobu šípů a kulek. První jmenované slouží pro zaznamenání zásahu indiány a ty druhé znázorňují zbývající životy postav. Pravidla hry jsou samozřejmě v balení také. Jsou na poskládané dvoustraně velikosti A4 a obsahují vše co je třeba. Dokonce i něco navíc. Jak už tomu u Bang! her bývá zvykem, najdeme na konci pravidel i podrobné vysvětlení schopností postav. Tím je tedy eliminována jakákoliv nejistota během nastalých herních situací. Pravidla jsou stručná, srozumitelná a bez slepých míst. Navíc jsou opravdu krátká a jednoduchá.

Blíží se pravé poledne …

Před hrou je třeba skrytě rozdat karty rolí. Každý hráč se tajně podívá na svou kartu aby se dozvěděl, jaká je jeho úloha v této partii. Jediný šerif kartu otočí, aby každý věděl, kdo je v tomhle městě zákon.

Každý hráč také obdrží jednu z karet postav. Je asi celkem jedno, jak postavy vyberete. Dle pravidel by se měly tyto karty náhodně rozdat. Klidně si ale můžete rozdat dvě nebo tři a některou z nich si vybrat. Když na to přijde, a nikdo nebude proti, můžete si vzít své oblíbené postavy. Žetony kulek představují životy a každý hráč si jich vezme tolik, kolik jich má nakreslených na kartě postavy. Šerifova funkce nese benefit v podobě dalších dvou životů. Potom už se jen doprostřed stolu mrsknou žetony šípů a šerif může hodit kostkami pro začátek hry. Po prvním hodu může ještě dvakrát přehodit. Jakmile ale vyčerpá pokusy, nebo se rozhodne že je s hody spokojen, vyřeší jejich efekty. Kostky dokáží střílet na vzdálenost jedna nebo dva, dokáží léčit životy, střílet hromadně na všechny, nebo třeba přivolat indiány. Po vyhodnocení hodů se kostky posunou k hráči po levici a hraje se dál. Hra končí jakmile jedna ze stran zvítězí. Zákon vítězí po poražení banditů a odpadlíka, bandité po vyřazení šerifa a odpadlík to má opět nejtěžší – musí zůstat jako poslední v duelu s šerifem a porazit ho.

Kolik pistolníků a jak dlouho budou bojovat?

Nejvíc mě baví hra v šesti hráčích. V tomto počtu už jsou zastoupeny všechny role a zároveň to není ještě tolik hráčů, aby museli nějak extra dlouho čekat na svůj tah. Je pravda, že co se týče rolí, je nejvíce vyrovnaná hra sedmi hráčů. Nicméně ten jeden hráč navíc už je znát a hru to celkem protáhne. Nemluvím ale o nějakých hodinách. I v plném počtu hráčů se dost pravděpodobně do té čtvrthodinky na partii vlezete. Hra utíká opravdu rychle, čemuž v největší míře napomáhají šípy indiánů. Jeden si tak nějak přežívá a najednou před ním leží jeden šíp, druhý šíp a pak už před ním neleží žádný a je po smrti. Jde o herní mechanismus, který jsem zatím příliš nerozváděl. Tak tedy – jakmile hráči na kostce padne zelený šíp, musí si vzít jeden z žetonů šípů. Jakmile se takto vyberou všechny šípy ze společné zásoby, každý hráč utrpí tolik životů, kolik má před sebou šípů. Po vyhodnocení se všechny žetony vrátí do společné zásoby a jede se na novo. Tedy i díky šípům se jedná o skutečnou rychlovku, která zabaví tři až osm hráčů. Myslím si, že hra neztrácí na zábavnosti v jakémkoliv počtu hráčů.

Nejhezčí komponent

Nejhezčí součást herního obsahu vidím právě v kostkách o straně 18 milimetrů. Karty i žetony jsou sice také moc hezké, ale ty velké těžké kostky mě zkrátka baví. Moc hezky se s nimi hází a při hodu skvěle znějí. Symboly jsou navíc vyvedeny formou barvené rytiny, tudíž by se z nich barva jen tak neměla odřít. Skvěle zvolená je podle mého i podkladová bílá barva. Díky ní symboly krásně vyniknou. Myslím se, že autorům se kostky také moc líbily, když jim dali tak čestné místo pod blistrem jinak papírové krabice. Jinak řečeno, kostky budou tím prvním, co nový majitel uvidí a může si je detailně prohlédnout již v obchodě.

Rozměry karet a obaly

Pro obalení hry jsem volil raději slabší obaly, aby se mi tam ty karty vlezly, protože v krabičce moc místa není. Karty v obalech sice trochu plavou, ale není to nic hrozného. Použil jsem obaly Sapphire zelené barvy, tedy 63,5×88 o tloušťce šedesát mikronů. Pokud byste chtěli ještě slabší obaly, pak můžete zkusit obaly Mayday o tloušťce čtyřiceti mikronů.

Výhody kostkového Bangu! …

Mezi klady kostkové hry Bang! rozhodně patří časová nenáročnost a jednoduchá pravidla. Zároveň ale nejde jen o výplňovou hru. Je to skvělá hra do hospody. Však kostky se hrály v hospodě od jakživa že? Nemusíte nad ničím dlouze rozmýšlet a zkrátka házíte kostkami a vybíráte ty nejlepší hody. Vydrželi jsme hrát snad deset her v kuse a pořád nás to bavilo. Ta hra totiž moc příjemně plyne a házet těmi krásnými kostkami je slast. Oproti karetce hru skvěle vylepšil systém indiánů. V karetce to zas takový problém není, nicméně v kostkách indiáni nejednou zcela vyřadili hráče. Jedná se o prvek, který zase o trochu víc zkracuje herní dobu. Co ale z karetky zůstalo jsou skryté role, které podle mě musí bavit každého. Systém skrytých rolí je stěžejním prvkem všech Bangů! a je to dobře. Ta nejistota na začátku hry, která se ale může protáhnout až do samého konce, je zkrátka zábavná. Střílím do svých? Do těch správných? Kdo je kdo? Připočtěte krásné, a v Bangu! dosti osvěžující ilustrace, a na skvělou hru je zaděláno.

… a nevýhody

Trošku zbytečný mi přijde dynamit. Bouchne málokdy a když už bouchne, nenadělá takové škody. Nevýhodou také může být potřeba více hráčů k plnohodnotné hře. Ano, dá se hrát ve třech, ale je to takové divné. Útočí se do kola a přijdete o zábavu v podobě skrytých rolí. Ideální je tedy alespoň čtveřice hráčů u stolu. Nevím, jak to máte vy, ale mě přijde čím dál tím těžší dostat ke stolu tolik hráčů. Pro někoho by jistě mohl být problém i postupné vyřazování hráčů. Pokud vypadnete jako první, musíte čekat než ostatní dohrají. Naštěstí partie bývají opravdu krátké. Slabinu vidím i v insertu. Kostky drží skvěle a ještě jsou viditelné přes víko krabice, ale s obalenými kartami a žetony už je to horší. Pokud karty obalíte, nevejdou se do insertu tak jak mají. Dají se tam ale vložit pootočené. Není to sice ono, ale řešení to je. Žetonky jsou v pytlíku a je to škoda, protože by se do krabičky krásně vešel šuflíček jen pro žetony. Stejně tak by se tam vešla přihrádka pro obalené karty. Na druhou stranu chápu toto řešení, protože nepředpokládám, že si někdo kostkový Bang! obalí. Někdo asi jo, ale moc takových nás nebude.

Dostříleno jest

Bang! Kostková hra je prostě dobrá kostkovka. Precizní filler který ale nemusí být jen výplňovkou. Dá se snadno zabalit na cesty a stejně tak udělá dobrou službu třeba v hospodě u piva. Baví dospěláky a baví i děti. Pokud máte rádi karetku Bang!, určitě doporučuji kostky vyzkoušet. Spoustu pravidel už budete znát a naskočit do kostek bude opravdu jednoduché. Pokud karetku neznáte a hledáte rychlou a zábavnou kostkovku se skrytými rolemi z prostředí divokého západu, pak by tohle mohlo být přesně pro vás. Pokud ale nemáte rádi přímý konflikt mezi hráči, škodění a eliminační hry, kdy vyřazení hráči musejí čekat než ostatní dohrají, pak se kostkovce raději vyhněte.

Bang! Kostková hra získává od Říše her ocenění:

Hru můžete zakoupit přímo zde.

Zabijte Hitlera!

Na závěr si jen dovolím takovou perličku. Na Zatrolených hrách je ke stažení druhoválečný reskin této hry od uživatele Gandalfan. Zalíbil se mi, a tak jsem si ho vyrobil. Zpětně musím říct, že pokud započítám materiál a čas u výroby strávený, vyšla hra dráž než originální Bang! Každopádně mi to nevadí. Je to vtipná záležitost a můžete si vyzkoušet výměnu dobra za zlo. Šerif je Hitler a snaží se ho dostat spojenci. Role se nám tedy trochu otočily a dobro se snaží dostat zlo v podobě Hitlera a jeho nacistů.

Tags:

2 Replies to “Bang! Kostková hra”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: