Print & Play: Ticket to Ride – Stay At Home (rozšíření)

Přesuňte své cestovatelské choutky z železnice do bytu

Době covidové, lockdownům a karanténám vděčíme za mnohé změny v našich životech. Někdo uvítal více času doma s rodinou či v přírodě, jiným chybělo kulturní, sportovní či společenské vyžití. V deskoherním světě přinesl tento čas také pár změn. Je evidentní na nových hrách, že autoři častěji myslí na sólové varianty, pro něž upravují své hry. Někdy výsledek připomíná pasiáns (též Solitaire z OS Windows) na steroidech, ale některé hry přináší opravdu zajímavé mechanismy, jak si dopřát deskovou hru i pokud jste zrovna sami doma, nebo jako jediní na ni máte energii a mozkové buňky.

Herní studia, tvůrci her i vydavatelství si této jedinečné příležitosti všimli též a již loni zjara se začaly objevovat první print-and-play verze známých deskových her. Jednoduchý koncept, díky němuž si můžeme vyzkoušet daleko více deskových her před tím, než se pro ně rozhodneme a objednáme a zaplatíme je. Jedná se sice o okleštěné verze, které nikdy nenahradí komplexní originály, přinejmenším však můžeme přičichnout k tomu, jak se která ta deskovka hraje, jaký z ní je herní zážitek a ve finále i to, zda nás, hráče, opravdu zaujme.

My v redakci jsme se rozhodli využít příležitosti a podívat se i na tyto “malé” deskovky a třeba je i porovnat s jejich plnohodnotnými originály. Tyto mini-recenze by měly čtenářům připomenout nebo nabídnout danou hru, včetně pár slov hodnocení a samozřejmě i odkazu na stažení herních komponent.

Cestování v karanténě

Jako první jsme se podívali na známou hru Ticket to Ride, v češtině Jízdenky, prosím, která se objevila jako print-and-play s podtitulem Stay at Home Edition. Záměrně vybíráme tento kousek, protože vystihuje to, co jsme zažívali všichni. Ve hře se totiž ze železničních tratí světa přesuneme do bytu, kde v kůži členů rodiny budeme svádět boj spojený s “cestováním” po jednotlivých místnostech a místech bytu.

Nutno podotknout, že v tomto případě se nejedná o samostatnou hru, ale spíše o “vytisknutelné rozšíření zdarma”. Pro partii této edice totiž využijeme komponent z některé z krabic stejného titulu, ať už se jedná o Ticket to Ride originál, nebo verzi Evropa či Německo. Z krabice si připravíme zásobu vláčků pro každé ze dvou až čtyř hráčů, a to v menším počtu 32 kusů (narozdíl od 45 u plné hry), dále ukazatel skóre ve shodné barvě pro každého z participantů, a k tomu celý balíček karet vagónů.

Z vydané verze v PDF dokumentu si vytisknete pravidla (či jejich úpravy vůči originálu), dále herní plochu o velikosti čtyř A4 papírů a zásobu kartiček tras. Pro lepší manipulaci můžu doporučit podlepení kartonem, nebo alespoň tisk na kvalitnější papír o větší gramáži. Po nastříhání kartiček jste připraveni pustit se do hry.

V rámci hry si hráči rozdělí role otce, matky, bratra a sestry. Ze čtveřice karet pro každého člena obdrží dvojici karet tras specifických pro danou postavu, a k tomu dvojici standardních karet tras. Do začátku hry každý vstoupí se dvěma až čtyřmi z těchto karet dle vlastního výběru. Toto víceméně kopíruje systém karet dlouhých a krátkých tratí základní hry. Každý hráč začíná se čtveřicí náhodných karet vagónků.

Hra probíhá stejně jako její velká varianta. Hráči během svých tahů mohou použít jednu ze základních akcí – dobrat si dvojici karet vagónků z nabídky či z balíčku, dobrat si tři karty standardních tras a alespoň jednu z nich si nechat, zahrát karty vagónků k vytvoření odpovídající trati na herní ploše a její zabrání plastovými mašinkami.

Nové časy, nové trasy

A jaké jsou změny vůči původní hře? Body se získávají za vytváření tratí a nakonci za vyhodnocení karet tras. Neberou se v potaz nejdelší souvislé trati hráčů. Asi největší změnou je zavedení “rodinných tras”. Jedná se o cesty, jež jsou vícebarevné, každé políčko je jiné barvy. Tyto trasy se budují po jednom vagónku za tah/kolo a hráč za každý dílek dostane jeden bod. Stejnou trasu ale může budovat klidně i víc hráčů, o její využití pro své vlastní trasy se poté podělí.

Tímto se tvůrce vypořádal s tím, že by někdo mohl zabrat nějakou z tratí, jež jsou “páteřní” v rámci omezených možností bytu, zároveň to otvírá i možnost si škodit zabráním dané trati. Mění to však i dynamiku hry, protože tyto cesty vznikají pomaleji a někdy i v kooperaci.

I cesta může být cíl

Ticket to Ride Stay at Home je vtipná hříčka, rozšíření tematicky zaměřené na dnešní dobu a na úskalí, nástrahy a výzvy, jež přináší. Původní hru jím nenahradíte, ale jako zpestření a občasná rychlejší varianta není od věci. Snad jediným nedostatkem je hra dvou hráčů: pokud jeden má trasy využívající nové rodinné tratě, zatímco ten druhý je vůbec nevyužije. Díky časově náročnějšímu budování těchto nových tras hra působí poněkud nedobalancovaně. Tyto rozdíly jsou však opravdu evidentní pouze v párové hře a tato edice je myšlena primárně jako rodinná záležitost.

Závěrem je třeba říct, že Ticket to Ride je velice oblíbená a variabilní hra a pokud se poohlédnete po internetu, jistě naleznete nemálo dalších variant vytvořených fanoušky. Příkladem budiž verze Brno, v níž budete cestovat brněnskou MHD po městě. Pěkný herní plán i kartičky jsou samozřejmě připravené na míru, k tomu opět využijete karty vlaků a plastové vláčky. S různými variantami se tedy můžete pokaždé vydat do nových končin, aniž byste porušili karanténní nařízení. 😉

Ticket to Ride: Stay At Home získává od Říše her ocenění:

Odkazy

Hru můžete stáhnout přímo ze stránek Asmodee Print & Play.

Více o hře se můžete dozvědět též na stránkách výrobce Days of Wonder Boardgames.

Nebo si PDF soubor můžete stáhnout přímo od nás.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: