Print & Play: Under Falling Skies

Původní verze české sci-fi solitérky o 9 (resp. 8) kartách

Under Falling Skies je desková hra od Tomáše “uhlíka” Uhlíře z českého vydavatelství CGE (Czech Games Edition), která vyšla v distribuci MindOKu pod českým titulem Nebe v plamenech. Tu pro vás zrecenzoval celkem nedávno kolega. Pokud pro hru ještě nejste rozhodnuti, máme pro vás dobrou zprávu. Můžete si ji vyzkoušet víceméně zadarmo. Dříve než totiž byla tato “velká” hra, vznikl její starší sourozenec, který se řadí mezi tzv. print-and-play hry. A tomu se tentokrát podíváme na zoubek.

Co potřebujete?

V první řadě přístup k tiskárně. Přímo ze stránek CGE si můžete stáhnout celkem tři PDF soubory (vlastně pouze dva ze tří, viz dále):

Ano, čtete správně. Karet je buď devět nebo osm. Osm z nich jsou samotné karty herní plochy, které využijete, ta devátá je trochu do počtu, obsahuje grafiku hry a je opět primárně lákadlem na plnou verzi hry. (Důvod je prozaický: hra původně vyhrála soutěž BGG’s 2019 9-Card Game Print and Play Design Contest, v níž nakonec vyhrála ceny v několika kategoriích včetně té hlavní). Ať už si vyberete menší nebo větší formát, karty po vytištění slepte dle instrukcí a ideálně podlepte pro lepší manipulaci i životnost.

Karta s počítadly a herní materiál z domácích zásob

Tak, to by byl základ. K tomu potřebujete něco málo dalšího herního materiálu, který ovšem nebude žádnou velkou překážkou pro žádného deskoherního fanouška:

  • 7 šestistěnných kostek se standartními hodnotami 1-6; je jen na vás, jestli se bude jednat o čísla či puntíky; ideálně by měly být tři černé, dvě bílé a dvě modré, ale pokud udržíte jejich rozdělení, tak samozřejmě můžete použít i jiné barvy,
  • 11 žetonů; opravdu nejlepší jsou plastové kostičky o velikosti 8mm, které najdete v celé řadě her; opět by měly být ve třech různých barvách, nejlépe pět zelených, dvě červené a čtyři bílé, ale můžete si samozřejmě poradit i jinak.

A teď už tedy máme veškerý materiál pro hru. Pokud se vám nechce číst pravidla (ale ty čtyři stránky opravdu dlouho nezaberou), tak můžete mrknout na herní video. To je však pouze v angličtině. Najdete jej, stejně jako více informací a materiály v jiných jazycích, v článku na blogu CGE.

Vzhůru vstříc nepřátelské kosmické lodi!

Základní myšlenkou hry je obrana Země před přicházející mimozemskou invazí. Ta je představována mateřskou lodí, jež je na horní kartě plochy, spouští se z ní nepřátelské lodě a ona sama postupně klesá k povrchu. Lidstvo, jež je zastoupeno hráčem účastnícím se této solitérní hry, je skryto pod povrchem v základnách, v nichž připravují svou obranu. Rypadlem postupně hloubí další patra, v nichž má více prostoru a materiálu k plnění obranných úkolů. Mezitím musíte stíhat ostatní úkoly – pokračovat ve výzkumu, bránit Zemi před blížícími se nepřátelskými loďmi a produkovat energii potřebnou pro všechny ostatní akce.

Osm připravených karet slouží jako herní plocha. Jedna z nich nahrazuje počítadla, zbytek tvoří plochu od podzemí pozemské základny, přes oblohu až po samotnou mateřskou loď snášející se k Zemi. Zelené kostičky představují nepřátelské lodě, které startují na polích hned pod mateřskou lodí a postupně se budou spouštět níže k povrchu zemskému. Další dvě červené kostičky zatím zůstanou stranou a představují nepřátelské posily, jež vstoupí do hry až během partie. Bílé kostičky představují ukazatele pozemské obrany – jedna bude na počítadle výzkumu, druhá na počítadle energie, další na počítadle poškození po straně herní plochy a poslední představuje rypadlo uvnitř základny. Všechny startovní pozice kostiček jsou označeny čtverečkem na herní ploše.

Vše co potřebujete…

Černé a bílé kostky slouží k akcím hráče tedy pozemské posádky. V každém kole hráč hodí všemi pěti kostkami a následně je umísťuje na jednotlivá pole základny. Po položení kostky se nepřátelské lodě ve stejném sloupci posunou o daný počet polí dolů. Pokud přistanou na některé z ikon, ihned ji vyhodnotí. Mohou se posunout vpravo nebo vlevo, případně mohou posunout o řádek celou mateřskou loď blíže k povrchu, pokud se dostanou až na spodní pole, přivodí jedno poškození pozemské základně. Pokud přistanou na explozi, tak je možné je sestřelit (viz dále).

Jakmile jsou všechny kostky umístěny, přichází vyhodnocení akcí hráče. Dle polí, na nichž jsou kostky položeny proběhne:

  • na žlutých polích produkují energii v množství rovném hodnotě na kostce,
  • na zelených posouvají ukazatelem výzkumu o maximálně danou hodnotu (stupnice výzkumu sestává z polí s bodovými hodnotami, jedná se tedy o součty těchto hodnot, ne počet polí výzkumu),
  • na modrých mohou aktivovat robota, jež může být umístěn na libovolné dostupné pole s hodnotou původní kostky; při každém dalším použití robota se využije jeho hodnota a ta se následně sníží o 1,
  • na oranžových polích základna střílí po nepřátelských lodích na ikonách explozí s hodnotou až do výše hodnoty kostky.
Začátek partie

Krom toho jsou možné ještě další dvě varianty. Na vrchním řádku základny jsou šedá pole -1, která nepředstavují žádnou akci, ale snižují posun nepřátelských lodí daného sloupce o jedna; to je vyhodnoceno ihned po umístění kostky na takové pole. Umístěním kostky pod rypadlo hráč může dobývat nová pole základny a odkrývat je pro budoucí použití. To je opět odvislé od hodnoty na kostce.

Ve třetí fázi je na “tahu” nepřítel. Nejprve se vyhodnotí ikona na prvním řádku pod mateřskou lodí – jedná se o nějakou újmu na lidské základně: poškození základny, posun rypadla zpět, posun ukazatele výzkumu zpět nebo nasazení nepřátelské posily. Poté se horní karta s mateřskou lodí posune o řádek blíže k Zemi a jsou-li na ní nějaké kostičky nepřátelských lodí, jsou nasazeny na startovní pozice.

V průběhu partie…

Z výše uvedeného je tedy jasné, že hráč bude balancovat své akce mezi co největším užitkem a příjmem na straně jedné a co nejpomalejším postupem nepřátel na té druhé. První partie se můžou zdát náročné, ale hráč se naučí správně nastavit svůj přístup, aby uspěl a odvrátil mimozemskou invazi. Alternativou je totiž jedině zánik lidstva. Nejedná se tedy o nijak malé cíle, které si hráč v partii klade.

Hra je i přes jednoduché print-and-play provedení plná strategie a napínavá od prvního kola až do posledního tahu. Teoreticky si hru můžete zahrát i ve více hráčích, ale bude se jednat o kooperativní zážitek, ve kterém budou hráči o tahu rozhodovat společně. Holt je hra primárně určená jako sólový zážitek. I požitek.

Osm herních karet

Náročnost hry

Prozatím jsme si popsali herní partii, postup hry i možné výsledky hry, ale stále se pohybujeme na jedné straně karet. V přípravě jsme ovšem podlepovali karty, jež jsou oboustranné. K čemu slouží? K úpravě náročnosti hry. Základní hra je úroveň 0, řekněme. Každá karta má svou druhou stranu, označenou hvězdičkou v pravém horním rohu. Otočením kterékoli karty se tedy mění úroveň hry. Použitím jednotlivých druhých stran můžete nastavit úrovně až do složitosti 8, přičemž různými kombinacemi použitých “těžších” stran karet můžete značně měnit průběh i dynamiku hry, na což musíte náležitě zareagovat změnou strategie.

Osm pokročilých herních karet – strana s hvězdičkou

Tuto drobnost, která ozvláštní budoucí partie, kvituji velice pozitivně. Jakákoli jedna otočená kartička hráče postaví před jinou výzvu. Původní strategie rázem nemusí být nejefektivnější, bude tedy potřeba improvizovat. Díky tomu se i tato print-and-play verze hry stává docela komplexní.

Verdikt

Ať už naši zelenou planetu ubráníte či ne, herní partie Under Falling Skies si užijete. Jedná se o velice povedenou solitérní hru, která má jednoduché, ale pohledné zpracování, je relativně nenáročná na prostor či materiál a vzhledem k tomu, že je zdarma, je to počin velice zábavný i napínavý. Dost pravděpodobně vás ale nakonec naláká na plnou verzi hry, která nabízí mnohem více zábavy a možností včetně kampaně. Mezi print-and-play hrami si však své místo určitě najde a bude to místo důstojné.

Under Falling Skies získává od Říše her ocenění:

Odkazy

Pravidla hry i herní karty v několika jazycích, plus více o hře i jejím vzniku se dozvíte přímo v dedikovaném článku na Blogu CGE.

Tags:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by Vás zajímat také: